اولویت بازاریابی پیامکی بر سایر روش های بازاریابی

اولویت بازاریابی پیامکی بر سایر روش های بازاریابی

بر اساس آمار به دست آمده ارسال پیامک به مشتری نسبت به ایمیل، تماس‌ تلفنی و سایر انواع پیام‌‌های رسانه‌‌های اجتماعی، 209 درصد نرخ پاسخ بیشتری دارد. بازاریابی پیامکی به برندها این امکان را می‌دهد، تا از طریق کانالی کم رقابت با دسترسی مستقیم با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند.

ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص دلایل اولویت بازاریابی پیامکی بر سایر روش های بازاریابی، اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین برای اینکه بتوانید تبلیغاتی هدفمند و موثر برای افزایش درآمد در حوزه کاری خود داشته باشید پیشنهاد می کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

بازاریابی پیامکی چیست؟

اینفوگرافی دلایل الویت بازاریابی پیامکی بر دیگر روش ها

SMS مخفف Short Message Service است. این پیام متنی شامل 70 کاراکتر فارسی یا 160 کاراکتر انگلیسی می باشد. بازاریابی پیامکی به عنوان یک کانال بازاریابی، روشی آسان با پتانسیل بازگشت سرمایه بالا است.

شرکت ‌ها و برندهای مختلف می ‌توانند از بازاریابی پیامکی برای به اشتراک گذاشتن تبلیغات، برقراری ارتباط به صورت زمانبندی شده با مشتریان، ارسال پیام های یادآوری، تبلیغ محصولات جدید و موارد دیگر استفاده کنند.

۷ دلیل اولویت بازاریابی پیامکی بر دیگر روش ها

دلایل متعددی سبب شده تا بازاریابی پیامکی نسبت به دیگر روش ها از اولویت بیشتری برخوردار شود. در ادامه به ۷ مورد از این دلایل به طور کلی اشاره خواهیم کرد و در ادامه مقاله به صورت ویژه به مقایسه بازاریابی پیامکی و ایمیل مارکتینگ می‌پردازیم.

سرعت ارسال پیامک تبلیغاتی

۱) سریع ترین روش تبلیغاتی 

 برای استفاده از بازاریابی پیامکی کاربران تنها نیاز به یک پنل پیامکی و یک متن خوب برای جذب مخاطب دارند و با در دست داشتن این دو مورد می‌توانند در مدت زمان کمتر از چند دقیقه محصول و خدماتشان را به تعداد زیادی از مخاطبان معرفی نمایند. بنابراین چنانچه می خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن محصولاتتان را به مشتریان مختلف معرفی کنید با استفاده از بازاریابی پیامکی می‌توانید به هدف خود برسید.

۲) مقرون به صرفه 

بازاریابی پیامکی یکی از روش های مقرون به صرفه برای تبلیغ کسب و کارها، مشاغل و محصولات آنها می باشد. به نحوی که مشاغل خورده پا با بودجه محدود نیز می توانند برای تبلیغ محصول یا خدماتشان از این روش استفاده نمایند. بنابراین کاربران با انتخاب این روش بازاریابی می ‌توانند اقدام به کنترل هزینه های تبلیغ خود نموده و با کمترین هزینه ممکن خدمات و محصولاتشان را به تعداد زیادی از مخاطبان معرفی نمایند. در ادامه به طور مفصل تر به مقایسه هزینه بازاریابی پیامکی با سایر روش های تبلیغاتی پرداخته ایم.

۳) نرخ دیده شدن و بازخورد بالا

از آن‌جایی که امروزه دارندگان گوشی های همراه در طول روز مدت زمان طولانی با گوشی های خود کار می کنند و بیش از ۱۵۰ بار در روز اقدام به چک کردن آن می‌کنند، در نتیجه شانس این که پیام شما در کوتاه ترین زمان ممکن توسط مخاطبان خوانده شود بسیار بالا خواهد بود. 

با توجه به آمار ۹۸ درصد پیامک ها در تایم بسیار کوتاهی به دست مخاطبان می‌رسد و حدود ۹۰ درصد این پیام ها در ۳ دقیقه اول پس از تحویل خوانده خواهند شد.

نرخ تبدیل بالا تبلیغات پیامکی

۴) نرخ تبدیل بالا

 در اصل هدف اغلب تلاش ‌های بازاریابی دیجیتال، ایجاد سرنخ و یا انجام کاری توسط مشتری و مخاطب می‌باشد. مانند ثبت ‌نام، دریافت آدرس ایمیل شخصی یا مواردی که افراد پس از کلیک بر روی پیوند خاص، عملیاتی نظیر خرید انجام می ‌دهند.

 نرخ تبدیل به شما این امکان را می دهد که میزان موفقیت خود در انجام کاری که از مشتری خواسته‌اید را بررسی کنید. جهت مشخص کردن نرخ تبدیل پیامک‌های خود به‌ شکل رایگان می‌توانید از گوگل آنالیتیکس ویو تی ام بهره ببرید. 

براساس اطلاعات کسب شده میانگین نرخ تبدیل بازاریابی پیامکی ۴۵ درصد بوده و بسیار بالاتر از دیگر روش‌های بازاریابی می باشد. 

۵) نرخ بازگشت سرمایه بالا

مشاغل و کسب و کار ها برای آنکه بتوانند سودآوری خود از یک سرمایه گذاری تجاری را ارزیابی و محاسبه کنند اقدام به محاسبه نرخ بازگشت سرمایه می نمایند. این افراد با بررسی این نرخ می‌‌توانند مشخص کنند روشی که برای تبلیغ از آن بهره گرفته اند برای آنها سودآور و درآمدزا بوده است یا خیر. 

از آنجایی که هزینه ارسال هر پیامک بسیار پایین است و علاوه بر آن این پیامک ها از جذب مخاطب بالایی برخوردار هستند، بازاریابی پیامکی نسبت به سایر روش های تبلیغ از ROI یا نرخ بازگشت سرمایه بالاتری برخوردار می باشد.

۶) ارسال هوشمند

افراد ممکن است آدرس های ایمیل و پروفایل های رسانه های اجتماعی مختلفی داشته باشند اما اغلب فقط یک شماره موبایل دارند. بنابراین شما می‌توانید به طور هوشمندانه پیام‌ها را به هدف درست در زمان مناسب و در مکان مناسب و به صورت  شخصی ‌سازی شده برای مخاطبان ارسال نمایید.

جذب مشتری آسان با تبلیغات پیامکی

۷) نداشتن زمان انتظار جذب مشتری

اگر بخواهیم میزان جذب مخاطب و مشتری با استفاده از بازاریابی پیامکی را با مغازه های موجود در سطح شهر مقایسه کنیم باید در نظر بگیریم که مغازه داران برای جذب مشتری نیاز دارند که یک مشتری از کنار ویترین آنها عبور کرده و پس از مشاهده محصولات آنها، چنانچه محصولی مورد نظرشان بود به داخل مغازه رفته و محصول را خریداری نماید. اما در بازاریابی پیامکی شما نیازی به زمان انتظار برای رد شدن مشتری ندارید و می‌ توانید مخاطبان مختلف را بدون صرف زمان انتظار جذب خود کنید.

مقایسه هزینه بازاریابی پیامکی با دیگر روش ها بازاریابی 

همانطور که می‌دانید روش ‌های مختلفی برای تبلیغ کالا  خدمات وجود دارد که از آن جمله می توانیم به تبلیغات در شبکه های تلویزیونی اشاره نماییم. این نوع تبلیغات را می توان پر هزینه‌ترین روش تبلیغات معرفی نمود. به نحوی که میانگین هزینه تبلیغات در رسانه ملی برای پخش هر ثانیه تبلیغ در شبکه یک معادل ۹۵ میلیون تومان، در شبکه دو معادل ۱۷۵ میلیون تومان و در شبکه ۳ معادل ۱۸۱ میلیون تومان است. اگر این ارقام را در مدت زمان هر تبلیغ که حداقل برابر با ۳۰ ثانیه می باشد ضرب کنیم به یک رقم بسیار بزرگ خواهیم رسید. از آنجایی که همه کسب و کارها توان و بودجه کافی برای تبلیغات تلویزیونی را ندارند سراغ روش ‌های ارزان قیمت تر برای تبلیغ کسب و کار خود می روند. 

یکی دیگر از راه های تبلیغ اجاره بیلبورد در نقاط شلوغ شهری یا جاده های بین شهری می باشد. استفاده از این روش نیز در هر روز هزینه ای معادل ده میلیون تومان به دنبال خواهد داشت و مشاغل و کسب و کارها را متحمل پرداخت هزینه های سنگینی خواهد کرد. علاوه بر این بازخورد این روش چندان بالا عنوان نشده است. بنابراین مشاغل خرده‌پا و نوپا با بودجه محدود، نمی توانند به سراغ این روش برای تبلیغات بروند. 

روشهای دیگری نظیر چاپ و پخش تراکت و نصب آن بر روی دیوار، تبلیغات برروی بدنه اتوبوس و مترو و مواردی از این دست نیز وجود دارد که با توجه به بالا بودن هزینه این روش ها، استقبال از آنها توسط مشاغل بسیار پایین است.

تبلیغات اینستاگرامی نیز دارای بازخوردی بین ۲۰ تا ۴۰ درصد می باشد و هزینه ای که بابت هر بازدید توسط کاربران پرداخت می ‌شود نیز بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان متغیر است. از آنجایی که این روش نیز نیازمند پرداخت هزینه بالایی می باشد و در حال حاضر در کشور ایران اپلیکیشن اینستاگرام فیلتر شده و بازدهی آن نسبت به قبل با افت چشمگیری مواجه شده است، در شرایط فعلی توصیه می شود برای تبلیغ کسب و کار خود به سراغ این روش نروید.

 با این وجود هزینه هر تبلیغ پیامکی حدود ۳۷ ریال می ‌باشد که در مقایسه با سایر روش‌ های تبلیغاتی بسیار ناچیز و مناسب است و این روش را در بین کاربران بسیار محبوب ساخته است.

اولویت بازاریابی پیامکی بر ایمیل مارکتینگ

اولویت بازاریابی پیامکی بر ایمیل مارکتینگ

در  ایمیل مارکتینگ یا همان بازاریابی ایمیلی صاحبین برند‌ها و مشاغل با ارسال پیام‌های تجاری به لیستی از ایمیل‌ها اقدام به تبلیغ خدمات و محصولات خود به مشتریان می کنند. این در حالی است که در بازاریابی پیامکی این افراد با ارسال پیام‌های مشابه ولی با طول کوتاه تر، خدمات و محصولات خود را به صورت متنی مستقیماً به گوشی همراه مشتریان ارسال می‌کنند. بازاریابی ایمیلی جزو روش های محبوب تبلیغات در بین مشاغل به شمار می رود، اما در مقایسه با بازاریابی پیامکی دارای معایبی که در ادامه به توضیح آن‌ها می پردازیم.

معایب ایمیل مارکتینگ در مقایسه با بازاریابی پیامکی

  • ایمیل مارکتینگ نسبت به بازاریابی پیامکی از بازخورد بسیار کمتری برخوردار می باشد. 
  • تعرفه ارسال ایمیل تبلیغاتی معادل ۱۸ تومان می باشد. این در حالی است که تعرفه ارسال هر پیامک کوتاه برای مشتریان معادل ۳۷ ریال است. بنابراین هزینه‌ای که کاربران برای تبلیغات با بازاریابی پیامکی پرداخت می‌کنند به مراتب کمتر از ایمیل مارکتینگ می باشد. 
  • نرخ دیده شدن ایمیل به ازای هر ۱۰ هزار ایمیلی که ارسال می‌شود معادل یک نفر می‌باشد، اما نرخ دیده شدن برای پیامک های ارسالی چیزی در حدود ۴۵ درصد اعلام شده است. بنابراین با انتخاب بازاریابی پیامکی علاوه بر پرداخت هزینه کمتر می توانید تعداد بیشتری مشتری جذب خدمات یا محصولات خود نمایید.
  • برای ارسال و دریافت پیامک نیاز به دسترسی به شبکه اینترنت وجود ندارد. اما در ایمیل مارکتینگ کاربران می بایست برای ارسال یا دریافت ایمیل به شبکه اینترنت متصل باشند. بنابراین در بازاریابی پیامکی هیچ مانعی بین شما و مصرف کنندگان وجود ندارد.
  •  تنها ۳ درصد از بازاریابی پیامکی اسپم محسوب می گردد. این در حالی است که اغلب ایمیل های تبلیغاتی در پوشه های اسپم قرار می گیرند. در نتیجه احتمال اینکه پیام ایمیل شما در هرزنامه قرار بگیرد و توسط مشتری خوانده نشود در ایمیل مارکتینگ بالا می باشد. اما در اغلب مواقع پیامک های تبلیغاتی شما به مشتریان خواهد رسید و ۹۸ درصد از پیام ها نیز توسط مشتریان باز خواهد شد. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

سخن پایانی 

در این مقاله دلایلی را که منجر به محبوب شدن بازاریابی پیامکی در بین مشاغل و کسب و کارها برای تبلیغات شده و این نوع بازاریابی را نسبت به دیگر روش های بازاریابی اولویت بخشیده است مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم. اصلی ترین دلیل اولویت دار شدن این روش بازاریابی پایین بودن هزینه آن در عین بالا بودن بازخورد و بهره وری آن می باشد. 

 نظر شما در این زمینه چیست؟ آیا شما هم تبلیغات پیامکی را روشی موثر برای جذب مشتری و فروش محصول می دانید؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران کمک کنید تا بهترین تصمیم را برای انتخاب روش مناسب برای تبلیغ خدمات و محصولاتشان به مشتریان بیابند و با این کار منجر به افزایش درآمد خود شوند.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *