پیامک خدماتی یا اطلاع رسانی

حتما پیامک هایی با محتوای اطلاع رسانی دریافت کرده اید. پیامک هایی مانند: واریز بانک، پیگیری سفارش، رمز یکبار مصرف، اطلاعیه و... این پیام ها حتی در صورتی که پیامک تبلیغاتی خود را مسدود کرده باشید باز هم قادر به دریافت آن خواهید بود. این پیام ها نمونه ای از پیامک های خدماتی یا اطلاع رسانی هستند.

ثبت نام مشاوره رایگان

پیامک خدماتی یا اطلاع رسانی

پیامک خدماتی چیست؟

پیامک‌ خدماتی تفاوت بسیار زیادی با پیامک‌ تبلیغاتی دارد. اکثرا برای اطلاع رسانی پیام های مهم به کاربر مورد استفاده قرار میگیرد. زیرا این پیام‌ها معمولا برای افرادی ارسال می‌شوند که خودشان از قبل درخواست ارسال این پیام‌ها را داده‌اند (مانند پیامک بانک)؛ در حالی که پیامک‌های تبلیغاتی بدون اطلاع گیرندگان برای آن ها ارسال می‌شوند.

خط خدماتی چیست؟

در شرکت‌های مخابراتی، دو سرشماره ارسال پیامک وجود دارد:

اولین سر شماره، مربوط به پیامک‌های تبلیغاتی هست. این پیامک‌ها همانطور که از نام آنها مشخص است، حاوی محتوای تبلیغاتی بوده و ممکن است برای همه کاربران ارسال نشوند. چرا که بعضی از کاربران پیامک‌های تبلیغاتی را مسدود می‌کنند.

سر شماره دوم، شماره‌های خدماتی هستند. شماره‌های خدماتی معمولا در اختیار همه کسب و کارها قرار نمی‌گیرند. به این سر شماره خط خدماتی می گویند.

روش‌های مختلفی برای بازاریابی و تبلیغات کسب و کارهای مختلف وجود دارد. یکی از بهترین روش‌ها، ارسال پیامک تبلیغاتی یا پیام حاوی لینک برای مشتریان است. اما مشکل بزرگ این جا است که بسیاری از کاربران اپراتورهای همراه اول و ایرانسل پیامک‌های تبلیغاتی یا پیامک حاوی ایمیل خود را مسدود کرده‌اند. 

به همین دلیل شما نمی‌توانید برای افرادی که در لیست سیاه آنها قرار دارید پیامک ارسال کنید. این مشکل تا حد زیادی بر گسترش کسب و کار شما تاثیر گذار است. بهترین راه حل این است که از خط خدماتی استفاده کنید.

ویژگی‌ های خطوط خدماتی

خط خدماتی ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که ادامه برای شما بیان خواهد شد:

01

ارسال پیام برای لیست سیاه

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های خطوط خدماتی، امکان ارسال پیام برای لیست سیاه است. همانطور که می‌دانید، بسیاری از کاربران اپراتورهای تلفن همراه سرویس‌های پیامک تبلیغاتی و خدماتی را غیر فعال می‌کنند. در این حالت، شما نمی‌توانید هیچ نوع پیامک تبلیغاتی یا پیامک خدماتی برای این دسته از مشتریان ارسال کنید. اما با فعال سازی خط خدماتی توسط شرکت‌های مخابراتی، به راحتی می‌توان برای لیست سیاه شرکت مخابرات پیام ارسال کرد. این مسئله برای کسب و کارهای بزرگ یا نهادهای حقوقی کاملا مناسب است. 

02

ارسال انبوه

پیامک‌های خدماتی، درست مانند پیامک‌های تبلیغاتی می‌توانند به شکل انبوه برای کاربران ارسال شوند. در این حالت، هیچ محدودیتی در تعداد گیرندگان پیامک وجود ندارد. به عنوان مثال، شما قادر خواهید بود به عنوان یک کسب و کار کوچک، خط خدماتی اشتراکی را برای خود فعال کنید. سپس می‌توانید لیستی از شماره تلفن‌ مشتریان در شهری که در آن مشغول به فعالیت هستید دریافت کنید. بعد از آن، قادر خواهید بود یک پیامک با محتوای یکسان و به صورت همزمان برای تعداد زیادی از گیرندگان ارسال کنید. 

03

صرفه جویی در زمان

نحوه فعال سازی پیامک‌های خدماتی با پیامک‌های تبلیغاتی کاملاً متفاوت است. پیامک‌های خدماتی به محض فعال سازی به سرعت در دسترس مالکین خط خدماتی قرار می‌گیرند. در نتیجه شما می‌توانید در وقت خود صرفه جویی کرده و به صورت لحظه‌ای از پیامک‌های خدماتی استفاده کنید. به عنوان مثال، شما قادر خواهید بود یک پیامک با محتوای یکسان را در کمتر از ۱۰ ثانیه برای صدها نفر ارسال کنید.

 سرعت بالای ارسال پیامک‌های خدماتی، برای کسب و کارهایی که به صورت دوره‌ای مسابقه برگزار می‌کنند یا روی محصولات خود تخفیف می‌گذارند کاملاً مناسب است. زیرا آن‌ها می‌توانند این اطلاعیه‌های مهم را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای مشتریان ارسال کنند. 

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

همین حالا با کارشناسان سیگنال تماس بگیرید.

کاربردهای خط خدماتی

شاید تصور کنید که خطوط خدماتی فقط برای سازمان‌ها یا موسسات حقوقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما پیامک خدماتی کاربردهای گوناگونی دارد که در ادامه برای شما بیان خواهد شد: 

ارسال پیامک‌ از طریق وب سرویس پیامک (کد فعال سازی)

یکی از مهم‌ترین کاربردهای خطوط خدماتی، ارسال پیامک از طریق وب سرویس پیامک است. این خدمات کمک می‌کند که یک کد فعالسازی برای مشترکین خود ارسال کنید تا آنها بتوانند وارد اپلیکیشن شما شده یا از سایر خدمات شما استفاده کنند.

ارسال کد رهگیری مرسولات پستی (فروشگاه اینترنتی)

یکی دیگر از کاربردهای خطوط خدمات ارسال کد رهگیری مرسولات پستی است. این خدمت برای فروشگاه‌های اینترنتی اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا بسیاری از مشتریان بعد از پرداخت هزینه محصول، از شما کد رهگیری درخواست می‌کنند. خط خدماتی به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، کد رهگیری مرسولات پستی مشتریان را برای آنها ارسال کنید. 

یادآوری بدهی یا سررسید اقساط

بسیاری از کسب و کارها محصولات خود را به صورت قسطی به مشترکین می‌فروشند. با توجه به اینکه تعداد مشتریان بسیار زیاد است، تماس با تمام مشتریان و اطلاع رسانی درباره بدهی و سررسید اقساط کار چندان ساده‌ای نیست. به همین دلیل می‌توان از سرویس خط خدماتی برای انجام این کار استفاده کرد.

تبریک روز تولد 

معمولاً برندهای خاص یا فروشگاه‌های بزرگ، روز تولد را به مشتریان خود تبریک می‌گویند. از خط خدماتی می‌توان برای تبریک روز تولد یا دیگر روزهای خاص استفاده کرد. برای انجام این کار، کافی است یک پیام ثابت با موضوع تبریک نوشته و در ابتدای آن نام مشتریان خود را اضافه کنید. دیگر خدمات خطوط پیامک شامل موارد زیر هستند:

  • یادآوری تمدید قرارداد
  • اطلاع رسانی در مورد لغو یا برگزاری کلاس یا دوره

سوالات متداول خطوط خدماتی

مهم‌ترین قوانین خط خدماتی چیست؟

عدم ارسال پیامک انبوه ( تا جایی که ممکن است) و ارسال پیام فقط برای مشترکین و افراد آشنا. 

پیام اشتراکی با چه سرعتی ارسال می‌ شود؟

برخلاف تصور افراد، پیامک‌های اشتراکی نیز درست مانند پیامک‌های اختصاصی با سرعت بالایی ارسال می‌شوند. 

برای دریافت خط خدماتی اشتراکی چقدر باید هزینه کرد؟

هیچ هزینه جداگانه‌ای وجود ندارد و تنها هزینه پنل پیامکی باید پرداخت شود. خط خدماتی اشتراکی برای تمامی کاربران از همان اول فعال می باشد.

آیا شماره خط خدماتی اختصاصی تغییر می‌ کند؟

خیر، به هر کسب و کار یک شماره تعلق می‌گیرد و ثابت می‌ماند.

آیا پرداخت سفته برای دریافت خط خدماتی الزامی است؟ میزان سفته چه قدر است؟

بله، برای دریافت خط خدماتی اختصاصی ارائه سفته یا چک الزامی است. 20 میلیون تومان سفته یا 15 میلیون تومان چک بدون تاریخ در وجه شرکت.

آیا افراد حقیقی هم می توانند خط خدماتی دریافت کنند؟

بله  با ثبت نام در پنل پیامک سیگنال، خط خدماتی اشتراکی برای تمام کاربران فعال خواهد شد. برای دریافت خط خدماتی اختصاصی نیاز به پرداخت سفته یا چک است.

خط خدماتی بدون سفته چیست؟

خط خدماتی اشتراکی بدون سفته است.

تفاوت خط خدماتی عمومی و خط خدماتی اختصاصی چیست؟

از طریق خط خدماتی عمومی یا اشتراکی نمی توان پیامکی از مخاطبین دریافت کرد چون هم زمان چند کاربر از آن استفاده می کنند.
اما با خط خدماتی اختصاصی می توان از مخاطبین پیامک پاسخ دریافت کرد.

انواع خط خدماتی

برای دریافت خط خدماتی، شما می‌توانید از سه نوع خط اشتراکی، سامانتل و اختصاصی استفاده کنید که در ادامه هر کدام به طور کامل معرفی خواهد شد. 

01

خط خدماتی اختصاصی

یکی از انواع خط خدماتی، خط اختصاصی نام دارد. خط اختصاصی فقط در اختیار موسسات و سازمان‌های حقوقی قرار می‌گیرد. البته برای دریافت خط خدماتی اختصاصی، سازمان مورد نظر باید شرایط خاصی را دارا باشد. برای دریافت این خط خدماتی ابتدا باید مراحل ثبت شرکت انجام شود. اگر شما مجوز ثبت شرکت را دارا بودید، می‌توانید مدارک لازم را برای نهادهای صادر کننده خط خدماتی اختصاصی ارسال کرده و بعد از گذشت چند ماه خط اختصاصی خود را دریافت کنید. فراموش نکنید که خط خدماتی اختصاصی فقط برای ارسال اطلاعیه‌ها و موارد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

02

خط خدماتی اشتراکی

خط اشتراکی معمولاً برای کسب و کارهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مجوز ثبت شرکت ندارند. به عنوان مثال، مراکز کوچک پوشاک یا تولید لباس می‌توانند از خط اشتراکی برای ارسال اطلاعات و پیامک استفاده کنند. علاوه بر این، صاحبان وب سایت یا مالکین کسب و کارهای خانگی نیز کاندیدای مناسبی برای دریافت خط خدماتی اشتراکی هستند. یکی از مهم‌ترین مزایای خط اشتراکی این است که به شما امکان می‌دهد تا برای افرادی که پیامک‌های تبلیغاتی را مسدود کرده‌اند نیز پیام بفرستید.

03

خط خدماتی سامانتل

یکی دیگر از انواع خطوط خدماتی، خط سامانتل نام دارد. خط سامانتل به شکل اختصاصی برای اشخاص حقیقی ساخته شده‌ است. اشخاص حقیقی دارای مجوز ثبت شرکت نیستند و به صورت کسب و کار‌های کوچک فعالیت نمی‌کنند. اشخاص حقیقی صرفاً قصد دارند از خطوط خدماتی برای ارسال پیامک‌های دلخواه خود به تعداد زیادی از کاربران استفاده کنند. البته خط سامانتل اجازه ارسال هر نوع پیامکی را نخواهد داد.

مقایسه هزینه خط خدماتی و خط تبلیغاتی 

خط خدماتی و خط تبلیغاتی تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر دارند. به عنوان مثال، شما با ارسال پیامک تبلیغاتی نمی‌توانید به تمامی کاربران دسترسی داشته باشید. زیرا بسیاری از کاربران پیامک‌های تبلیغاتی خود را مسدود می‌کنند. اما با خط خدماتی می‌توانید اطلاعیه‌های خود را برای تمامی کسب و کارها ارسال کنید. 

علاوه بر این، خط خدماتی درست مانند خط تبلیغاتی، امکان ارسال انبوه پیامک برای تعداد زیادی از گیرندگان را دارد. به همین دلیل، هزینه فعال سازی خط خدماتی کمی بیشتر از خط تبلیغاتی خواهد بود. البته معمولا خط تبلیغاتی در اختیار شرکت‌ها یا فروشگاه‌ها قرار می‌گیرد تا با کمک آن دامنه کسب و کار خود را گسترش دهند. 

تعرفه پیامک خدماتی

هزینه ارسال پیامک خدماتی با توجه به اپراتور ارسال کننده، نوع پنل کاربری یا نمایندگی می تواند متفاوت باشد. برای بررسی دقیق هزینه و تعرفه پیامک خدماتی کلیک کنید.


انواع اپراتورهای خدماتی 

اپراتورهای خدماتی انواع مختلفی دارند که در ادامه برای شما بیان می‌شود: 

  • خط خدماتی 1000

یکی از اپراتورهای خدماتی، خط خدماتی ۱۰۰۰ است. شما می‌توانید از روش‌های مختلفی برای فعال سازی این خط خدماتی استفاده کنید. در اولین مرحله، یک تعهد نامه ارسال کنید پر کردن فرم تعهد نامه قوانین و مقررات خاص خود را دارد که در ادامه برای شما بیان خواهد شد. قبل از تکمیل فرم، ابتدا سربرگ شرکت خود را روی گوشه فرم قرار دهید و در پایان آن را مهر و امضا کنید. روی فرم بخشی به نام موضوع و محتوای پیامک خدماتی وجود دارد.

 در این قسمت، باید یک نمونه از پیامک‌های خود را یادداشت کرده و موضوع آن را ذکر کنید. اگر یک شرکت خصوصی هستید، حتما باید فرم خط خدماتی ۱۰۰۰ را به امضای مدیرعامل یا صاحب این شرکت برسانید. اگر یک سازمان دولتی هستید، فرم خط خدماتی ۱۰۰۰ باید توسط یک نماینده رسمی امضا شود. متن زیر باید حتما تکمیل و امضا شود:

شرکت / سازمان …………….. تعهد مي نمايد از خط ………………….. تنها به عنوان ارائه اطلاعات (خدماتي) استفاده نماید و هيچگونه ارسال تبليغاتی از اين خط انجام نگيرد و در صورت ارسال پیامک تبليغاتی 10.000.000 تومان جريمه نسبت به تخلف انجام شده پرداخت نماید. 

سپس لازم است یک فقره سفته ضمانت، به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال بدون تاریخ و بدون شرح همراه با فرم ارسال شود.

  • خط خدماتی 50001 و 50002 و 50005 

برای فعال سازی این خطوط خدماتی نیز لازم است تمامی مراحل بالا را مجددا انجام دهید. در انتها توجه داشته باشید که حتما در شرکت‌های خصوصی فرم تعهد نامه را به امضای مدیرعامل برسانید و همراه با آن سفته و گواهی را ارسال کنید. اما در شرکت‌های دولتی، نیاز به ارسال سفته و گواهی نیست. سپس لازم است نام بانک مطابق شماره تلفن مشترکین خود را یادداشت کرده و همراه فرم تعهدنامه بفرستید. شماره موبایل مشترکین باید از اپراتور همراه اول باشد. این فایل باید در قالب txt بارگذاری شود. 

  • خط ۰۲۱ (ثابت)

یکی دیگر از انواع خط خدماتی، خط ۰۲۱ است. این خط خدماتی معمولاً برای تلفن‌های ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای فعال سازی این خط لازم است که مراحل بالا را مجددا به طور کامل انجام دهید. 

تبدیل خط تبلیغاتی به خط خدماتی

دریافت مشاوره