مقایسه ایمیل مارکتینگ با بازاریابی پیامکی

مقایسه ایمیل مارکتینگ با بازاریابی پیامکی

بازاریابی همیشه در حال توسعه و گسترش یافتن است. روش‌های بازاریابی در عصر امروز نسبت به زمان گذشته تغییرات بسیار زیادی داشته است. با پیشرفت تکنولوژی، روش‌های جدیدی برای بازاریابی ابداع شد. به عنوان مثال، اگر به روش‌های بازاریابی در ۵۰ سال گذشته نگاهی داشته باشید، متوجه می‌شوید که اکثر کسب و کارها در آن زمان از بازاریابی انسانی برای تبلیغات کسب و کار خود استفاده می‌کردند. 

اما در حال حاضر، روش‌های مختلفی مثل بازاریابی تلفنی، بازاریابی پیامکی و بازاریابی ایمیلی نیز به روش‌های گذشته افزوده شده‌اند که تاثیر بسیار زیادی بر توسعه فعالیت‌های یک کسب و کار و برند سازی دارند. بازاریابی ایمیلی به عنوان یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌های ارسال پیام برای مخاطبین انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرد و همواره مورد علاقه بازاریابان و کسب و کارها بوده است. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

اما همانطور که گفته شد، روش‌های بازاریابی پیوسته در حال تغییر و توسعه هستند. پیدایش بازاریابی پیامکی توانست راه‌های فروش و معرفی محصول به مخاطبین را به طور کامل تغییر دهد. در ادامه این مقاله قصد داریم درباره مقایسه ایمیل مارکتینگ با بازاریابی پیامکی صحبت کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بازاریابی ایمیلی چیست؟

اینفوگرافی مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی یکی از روش‌های فروش و تبلیغات مستقیم است که در آن کسب و کارها از طریق ایمیل، پیامک‌های تبلیغاتی یا پیام‌های مرتبط با برندسازی را برای مشتریان بالقوه و مشتریان جدید ارسال می کنند. همانطور که می‌دانید، ایمیل یکی از نرم افزارهای پرطرفدار است که تقریباً در تمام گوشی‌های تلفن همراه وجود دارد. ارسال پیام از طریق ایمیل یا دریافت پیام کار بسیار ساده‌ای است. همچنین این نرم افزار برای کار کردن نیاز به اینترنت پرسرعت ندارد. به همین دلیل، می‌تواند ابزار مناسبی برای فروش محصول باشد. 

از اهداف بازاریابی ایمیلی، تشویق مشتریان به خرید محصول یا افزایش آگاهی مخاطبین درباره برند است. همچنین از بازاریابی ایمیلی برای افزایش وفاداری مشتری استفاده می‌شود. استفاده از بازاریابی ایمیلی هزینه‌ای ندارد و می‌تواند یک کانال ارتباطی مستقیم و مناسب بین کسب و کار و فروشنده باشد. ایمیل مارکتینگ همچنین می‌تواند یک عنصر حیاتی برای حفظ ارتباط با مشتریان باشد. اگرچه ممکن است استفاده از ایمیل برای بازاریابی کمی قدیمی به نظر برسد، اما هنوز هم بسیاری از کسب و کارها از این روش برای فروش محصولات خود استفاده می‌کنند. 

بازاریابی پیامکی چیست؟

بازاریابی پیامکی چیست؟

بازاریابی پیامکی یکی دیگر از روش‌های فروش محصول و خدمات است که از طریق ارسال پیام برای مشتریان بالقوه یا مشتریان جدید انجام می‌شود. هدف اصلی بازاریابی پیامکی، ارتباط سریع‌تر و دسترسی بهتر به مشتریان، ارسال پیام‌های پیشنهادات، به روز رسانی‌ها و معرفی کسب و کار یا برند به مخاطبان است.

 برای انجام بازاریابی پیامکی باید از سرویس‌های پیامکی گوشی تلفن همراه استفاده کرد. با توجه به اینکه محدودیت‌هایی برای ارسال پیام از طریق سرویس گوشی تلفن همراه وجود دارد، بنابراین باید از روش‌های دیگری برای انجام بازاریابی پیامکی کمک گرفت. به عنوان مثال، خرید پنل پیامکی یکی از بهترین روش‌های انجام بازاریابی پیامکی است. با کمک پنل پیامکی، می‌توان تعداد زیادی پیام را برای مخاطبین انبوه ارسال کرد. در حالی که سرویس‌های پیامکی گوشی تلفن همراه چنین خدماتی را به کاربران نخواهند داد. 

یکی از دلایلی که باعث شد بازاریابی پیامکی به عنوان یک جایگزین مناسب برای سایر انواع بازاریابی مورد استفاده قرار بگیرد، ارتباط بهتر و دسترسی سریع‌تر به مخاطبین بود. تعداد محدودی از افراد به صورت روزانه ایمیل خود را بررسی می‌کنند. اما تقریباً همه مردم در ساعات استراحت یا در ساعات پایانی شب پیامک‌های دریافتی را مورد بررسی قرار می‌دهند. در ادامه بیشتر درباره مقایسه ایمیل مارکتینگ با بازاریابی پیامکی صحبت خواهیم کرد.

اهمیت بازاریابی ایمیلی

چرا بازاریابی ایمیلی مهم است؟ 

قبل از اینکه به طور کامل درباره مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ و بازاریابی پیامکی صحبت کنیم، ابتدا قصد داریم اهمیت استفاده از ایمیل برای بازاریابی و تبلیغات را بیان کنیم. در واقع ایمیل یک فناوری جدید نیست و سال‌ها است که توسط مردم یا کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایمیل یکی از اولین ابزارهای دیجیتال بود که در سال ۱۹۷۱ به جهانیان ارائه شد.

 امروزه ایمیل مارکتینگ در دهه ۵۰ سالگی خود قرار دارد و هنوز هم بیشتر از هر زمان دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد. سوالات بسیار زیادی در رابطه با ایمیل مارکتینگ در ذهن مردم وجود دارد. بسیاری از آنها فکر می‌کنند ایمیل یک نرم افزار قدیمی و بلا استفاده است و رسانه‌های اجتماعی جدید برای بازاریابی و تبلیغات یک کسب و کار کافی هستند. 

اگرچه رسانه‌های اجتماعی به عنوان یکی از ابزارهای مدرن و پیشرفته برای بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما هنوز هم می‌توان کمپین‌های گوناگونی از طریق نرم افزار ایمیل راه اندازی کرد که بیشتر از سایر کمپین‌های موجود در رسانه‌های اجتماعی قابلیت شخصی سازی دارند. همچنین با استفاده از بازاریابی ایمیلی، هزینه‌ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. بنابراین بازاریابی ایمیلی می‌تواند برای کسب و کارهای نوپا و کوچک بسیار مفید واقع شود. با این حال، نمی‌توان مزایای گوناگون بازاریابی پیامکی را نیز نادیده گرفت. 

آیا بازاریابی پیامکی می تواند برای کسب و کارها مفید باشد؟

اگر تاکنون ایمیل را برای بازاریابی و تبلیغات مورد استفاده قرار می‌دادید، پیشنهاد می‌کنیم فقط یکبار بازاریابی پیامکی را امتحان کنید. در این حالت متوجه تفاوت‌های چشمگیر بین این دو روش خواهید شد. به طور کلی، بازاریابی پیامکی مانعی برای انجام سایر روش‌های بازاریابی نیست و می‌تواند در کنار آن‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. 

با این حال اگر قصد دارید با پرداخت کمترین هزینه بیشترین بازدهی را دریافت کنید، باید از بازاریابی پیامکی کمک بگیرید. این روش، پیام تبلیغاتی یا پیام‌های مرتبط با آگاهی سازی و برندسازی کسب و کار را کاملا به موقع و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مخاطبین انتقال می‌دهد.

 همچنین بازاریابی پیامکی یک روش کاملا قابل اعتماد است و معمولا برای ارتباط مستقیم با مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرد. احتمال مشارکت مخاطبین در بازاریابی پیامکی بسیار بیشتر از سایر روش‌های بازاریابی مثل بازاریابی ایمیلی است. در ادامه درباره مزایا و معایب هر کدام از روش‌ها به طور کامل توضیح خواهیم داد. 

اینفوگرافی مزایای بازاریابی ایمیلی 

مزایای بازاریابی ایمیلی 

قبل از اینکه بین بازاریابی ایمیلی و بازاریابی پیامکی یکی از روش‌ها را انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم از مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی اطلاعاتی داشته باشید. در ادامه برخی از مهم‌ترین مزایای ایمیل مارکتینگ برای شما بیان خواهد شد.

. فروش راحت و کم هزینه 

یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی ایمیلی این است که کسب و کارها می‌توانند با کمک آن محصولات و خدمات خود را با حداقل سرمایه اولیه به فروش برسانند. به جای اینکه برای فروش محصولات و خدمات خود از نیروهای انسانی کمک بگیرید یا چندین نفر را به عنوان بازاریاب تلفنی استخدام کنید، پیشنهاد می‌کنیم پیام تبلیغاتی خود را آماده کرده و از طریق ایمیل برای مخاطبین ارسال کنید. زیرا این روش بازدهی بیشتری نسبت به سایر روش‌ها خواهد داشت.

 به عنوان مثال، یکی از راه‌های افزایش فروش محصولات از طریق ایمیل، ایجاد کمپین بازاریابی است. همچنین برای فروش بیشتر، استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ را دست کم نگیرید و حتما مطالعاتی در این زمینه داشته باشید.

. جذب سریع مخاطبان 

ایمیل مارکتینگ به جذب مشتریان جدید کمک می‌کند. به عنوان مثال، می‌توانید اطلاعاتی مثل تاریخ تولد مشتریان را در پنل کاربری خود ثبت کنید. بنابراین قادر خواهید بود در روز تولد مشتریان برای آن‌ها کوپن‌های جداگانه یا پیشنهادات خرید با تخفیف ویژه در نظر بگیرید. همچنین پیام‌های مرتبط با خوشامدگویی نیز از طریق ایمیل برای کاربران ارسال می.شوند که یکی از روش‌های جذب مشتریان جدید است. 

آگاهی از برند با پیامک و ایمیل

. آگاهی از برند

ایمیل مارکتینگ تا حد زیادی بر فرآیند برند سازی موثر است. قبل از اینکه بازاریابی پیامکی در جامعه رواج پیدا کند، ایمیل تنها ابزار مناسب برای ارتباط مستقیم با مشتریان بود. یعنی شما می‌توانستید برای هر کاربر در صفحه شخصی او یک پیام ارسال کنید. بنابراین، ایمیل یکی از بهترین ابزارها برای ارتباط یک به یک با مشتریان بود. 

البته این روزها مردم به هر کسی اجازه ورود به صندوق پستی خود را نمی‌دهند و آدرس ایمیل را در اختیار هر کسی نخواهند گذاشت. به همین دلیل، ایمیل در عصر امروز به یک فضای مناسب برای انتقال آگاهی و ارسال اخبار مهم در رابطه با برندها و نشریات تبدیل شده است.

 نمایش پیام کسب و کار در صندوق ورودی ایمیل شخصی مشتریان، باعث می‌شود تا نام برند مورد نظر برای همیشه در ذهن مشترکین باقی بماند. ارسال ایمیل به حساب‌های شخصی، تاثیرگذاری بیشتری نسبت به پست رسانه اجتماعی دارد. زیرا شما نمی‌توانید مطمئن باشید که همه مخاطبین پست اجتماعی را دیده‌اند یا خیر. 

. مقیاس پذیری

از دیگر مزایای بازاریابی ایمیلی، مقیاس پذیری آن است. با استفاده از ایمیل، می‌توان تعداد زیادی پیام را برای گیرندگان مختلف ارسال کرد. ارسال پیام برای مخاطبین انبوه به هزینه چندانی نیاز ندارد. بنابراین، ایمیل مارکتینگ روشی کاملا مقرون به صرفه است. اما نمی‌توان تضمین کرد که حتماً پیام‌های ارسال شده به دست مشتریان برسند. زیرا بسیاری از کاربران ایمیل خود را چک نمی‌کنند. 

مزایای بازاریابی پیامکی 

مزایای بازاریابی پیامکی 

علاوه بر بازاریابی ایمیلی، بازاریابی پیامکی نیز با مزایای گوناگونی همراه است که اطلاع یافتن از آن‌ها شما را شگفت زده خواهد کرد. در ادامه برخی از مزایای بازاریابی پیامکی را برای شما بیان می‌کنیم. 

. بازدهی بالا 

یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی پیامکی این است که بازدهی بسیار بیشتری نسبت به بازاریابی ایمیلی دارد. نرخ مشارکت مشتریان در بازاریابی پیامکی بسیار بالاتر از ایمیل مارکتینگ بوده است. تاکنون چندین بار روی این زمینه پژوهش و تحقیقات انجام شده و هر بار نتیجه نشان داده است که بازاریابی پیامکی می‌تواند روش مناسب‌تری برای افزایش نرخ تعامل با مشتریان باشد. 

به عنوان مثال، زمانی که یک پیام تبلیغاتی از طریق ایمیل برای تعداد زیادی از کاربران ارسال می‌شود، نمی‌توان تضمین کرد که همه آن‌ها ایمیل را چک کنند یا بتوانند به ایمیل پاسخ دهند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که حدود ۸۰ درصد مشتریان به پیامک‌های تبلیغاتی پاسخ می‌دهند . یک تحقیق گسترده در ایالات متحده آمریکا نشان داد که در سال ۲۰۲۱ حدود ۸۵ درصد از افراد بزرگسال از تلفن هوشمند استفاده می‌کنند. بنابراین پیامک می‌تواند یک راه عالی برای دسترسی مستقیم به مشتریان باشد. 

. عدم نیاز به اینترنت 

بازاریابی پیامکی نیازی به اینترنت یا دسترسی به شبکه‌های اینترنتی ندارد. در صورتی که ایمیل و سایر پیام رسان‌های اجتماعی برای ارتباط با مشتریان به اینترنت نیاز دارند. بسیاری از مشتریان ممکن است به داده تلفن همراه دسترسی نداشته باشند. اما تقریبا همه آنها می‌توانند پیامک را دریافت کنند. بنابراین احتمال اینکه تعداد بیشتری از مشتریان پیامک تبلیغاتی شما را مشاهده کنند بالاتر خواهد بود. 

. مکملی مناسب برای ایمیل 

اگرچه ایمیل یک روش مناسب برای بازاریابی است، اما بازاریابی پیامکی می‌تواند یک مکمل کاملا عالی برای بهبود فرآیند بازاریابی و تبلیغات ایمیلی باشد. از ایمیل معمولا برای ارسال خبرنامه یا متن طولانی استفاده می‌شود. در حالی که می‌توان پیام‌های فوری و مهم را با استفاده از پیامک ارسال کرد. به عنوان مثال، پیام‌های مرتبط با تخفیفات روزانه یا موقت باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اطلاع مشتریان برسند. بنابراین در این حالت استفاده از بازاریابی پیامکی به صرفه‌تر است. 

معایب بازاریابی ایمیلی و بازاریابی پیامکی 

بازاریابی ایمیلی و بازاریابی پیامکی هر کدام معایب خاص خود را دارند که در ادامه برای شما بیان می‌کنیم.

معایب بازاریابی پیامکی

معایب بازاریابی پیامکی 

برخی از معایب بازاریابی پیامکی شامل موارد زیر هستند: 

۱.یکی از مهم‌ترین معایب بازاریابی پیامکی این است که دارای محدودیت کاراکتر می‌باشد. بنابراین، اگر قصد ارسال پیام‌های طولانی را دارید، نمی‌توانید از بازاریابی پیامکی استفاده کنید و بازاریابی ایمیلی مناسب‌تر خواهد بود.

۲.امکان ارسال عکس و ویدیو از طریق بازاریابی پیامکی وجود ندارد. بنابراین برای مخاطبینی که به تبلیغات‌های بصری علاقه‌مند هستند، بازاریابی پیامکی جذابیت چندانی ندارد. البته می‌توانید لینک مربوط به تصاویر یا ویدیو را به محتوای تبلیغاتی پیوست کنید.

۳.بازاریابی پیامکی قوانین خاص خود را دارد. بسیاری از شبکه‌های مخابراتی اپراتورهای تلفن همراه، محدودیت خاصی برای ارسال پیام تبلیغاتی در نظر گرفته‌اند. محتوای پیام باید کاملا مطابق با قوانین باشد و از علائم قابل قبول استفاده شود.

معایب بازاریابی ایمیلی

معایب بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی نیز با معایبی همراه است که در ادامه برای شما بیان خواهد شد: 

۱.برنامه ایمیل چندین سال است که برای بازاریابی و تبلیغات مورد استفاده قرار گرفته است. به همین دلیل امروزه تعداد تبلیغات در پیام‌های ایمیل بسیار افزایش پیدا کرده و موجب آزردگی مشتریان شده است. همچنین تعداد ایمیل‌های اسپم بسیار زیاد است.

۲.قوانین مرتبط با ارسال ایمیل بسیار پیچیده هستند. این قوانین سختگیرانه باعث می‌شوند تا بسیاری از ایمیل‌ها در پوشه اسپم یا هرزنامه قرار بگیرند.

۳.برای انجام بازاریابی ایمیلی باید حتماً به اینترنت دسترسی داشته باشید. این ممکن است فرایند بازاریابی را با مشکل مواجه سازد. زیرا همه کاربران در تمامی ساعات روز به اینترنت دسترسی ندارند.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

سخن پایانی 

در این مقاله به طور کامل درباره مقایسه ایمیل مارکتینگ با بازاریابی پیامکی صحبت شد. ایمیل مارکتینگ و بازاریابی پیامکی هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما کاملاً بدیهی است که بازدهی بازاریابی پیامکی نسبت به بازاریابی ایمیلی بسیار بیشتر است. 

حدود ۸۰ درصد پیام‌های تبلیغاتی توسط مشتریان خوانده می‌شوند یا حتی به آن‌ها پاسخ داده خواهد شد. در حالی که اکثر پیام‌های ایمیل در پوشه هرزنامه قرار می‌گیرند. در کل اگر قصد دارید بهترین نتیجه را از فرایند بازاریابی دریافت کنید، پیشنهاد می‌کنیم ایمیل مارکتینگ و بازاریابی پیامکی را با یکدیگر ترکیب کرده و از امکانات هرکدام استفاده کنید.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *