30 متن تبریک روز ادبیات کودک و نوجوان + سخن بزرگان

30 متن تبریک روز ادبیات کودک و نوجوان + سخن بزرگان

تبریک روز ادبیات کودک ونوجوان یکی از ساده ترین روش ها برای گرامی داشت کتاب و تشویق کودکان و نوجوانان به کتاب خوانی است.

آیا به دنبال یک رویداد عالی برای تشویق خانواده ها و کودکان برای مشارکت در مطالعه هستید؟ پس برای روز ملی ادبیات کودک و نوجوان که هر سال در 18 تیر ماه برگزار می شود، آماده شوید!

این جشن ملی با هدف ترویج سواد و الهام بخشیدن به مطالعه برای کودکان و نوجوانان و با آنها برگزار می شود. هر ساله مسئولین فرهنگی کشور، کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان و معلمان این روز را جشن می گیرند تا اهمیت مطالعه را به خانواده ها و کودکان یادآوری کنند.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 1000 پیامک رایگان

به قول شاعر:

در این دنیا به از آن جا نیایی

که باشد یک کتاب و یک کتابی

کتاب ار هست کمتر خور غمِ دوست

که از هر دوستی غمخوارتر اوست

روز ملی ادبیات کودک و نوجوان چه روزی است؟

۱۸ تیر به عنوان روز رسمی ادبیات کودک و نوجوان در کشور اعلام شده است. روزی که مقارن است با روز درگذشت مهدی آذریزدی نویسنده و مترجم خوب کشورمان .

مرحوم مهدی آذریزدی ۱۸ تیرماه سال 1388 در سن ۸۸ سالگی در بیمارستان آتیه‌ تهران دار فانی را وداع گفت و در حسینیه‌ خرمشاه یزد در نزدیکی محل زندگی‌ اش به خاک سپرده شد.

«قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»، «قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن»، «گربه‌ ناقلا»، «گربه‌ تنبل»، «مثنوی»، «مجموعه‌ قصه‌های ساده» و تصحیح «مثنوی» مولوی از جمله آثار این نویسنده کودک و نوجوان است.

زنده‌یاد آذریزدی که او را پرتیراژترین نویسنده‌ تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران می‌دانند، در مجموع، بیش از ۲۰ عنوان کتاب برای بچه‌ها نوشته است.

روز کتاب کودک و نوجوان فرصت مناسبی جهت آشنا کردن کودکان با کتاب و بهانه‌ای برای ورود کتاب بهزندگی روزمره کودکان است.

پیام تبریک روز ادبیات کودک ونوجوان

من یار مهربانم

دانا و خوش بیانم

گویم سخن فراوان

با آن که بی زبانم

پندت دهم فراوان

من یار پند دانم

من دوستی هنرمند

با سود و بی زیانم

از من مباش غافل

من یار مهربانم

روز ادبیات کودک و نوجوان گرامی باد


انسان فقط با قلب به وضوح می بیند. هر چیز ضروری برای چشم، نامرئی است.

 شازده کوچولو

گرامی داشت روز ادبیات کودک و نوجوانهمه ما می توانیم برقصیم، اگر موسیقی مورد علاقه خود را پیدا کنیم.

کتاب زرافه ها نمی توانند برقصند

روز ادبیات کودکان مبارک باد

لحظه ای که شک می کنید که آیا می توانید پرواز کنید، برای همیشه قادر به انجام آن نخواهید بود.

کتاب پیتر پن

روز ادبیات کودکان و نوجوانان


چقدر خوش شانس هستم که چیزی دارم که خداحافظی را خیلی سخت می کند.

کتاب ماجراهای وینی پو

گرامی داشت روز ادبیات کودکان و نوجوانان


من از طوفان نمی ترسم، زیرا دارم یاد می گیرم که چگونه کشتی خود را بادبانی کنم.

کتاب زنان کوچک

روز ادبیات کودک و نوجوان مبارک باد


زمان هایی وجود خواهد داشت که وارد اتاقی می شوی و هیچ کس در آنجا شبیه تو نیست. تا روزی که شروع به اشتراک گذاری داستان هایت می کنی. و ناگهان، در اتاقی که هیچ کس دیگر کاملاً شبیه تو نیست، دنیا کمی بازتر می شود تا فضایی برای شما باز کند.

کتاب روزی که شما شروع می کنید

روز ادبیات کودکان ونوجوانان مبارک باد


او پرسید: چرا این همه کار را برای من انجام دادی؟ من لیاقتش را ندارم. من هرگز برای تو کاری نکرده‌ام.

 شارلوت پاسخ داد: «تو دوست من بوده‌ای». این به خودی خود یک چیز فوق العاده است.

شبکه شارلوت

بزرگداشت ادبیات کودک و نوجوان

کسی که افکار خوب دارد هرگز نمی تواند زشت باشد. می‌توانی بینی کج و دهانی کج و چانه دوتایی و دندان‌های بیرون زده داشته باشی، اما اگر افکار خوبی داشته باشی، آن‌ها مانند پرتوهای خورشید از چهره‌ات می‌درخشند و همیشه زیبا به نظر می‌رسی.

جادوگرها

بزرگداشت ادبیات کودکان و نوجوانان


هیچ جا مثل خونه نمیشه.

جادوگر شهر از

بزرگداشت ادبیات کودکان و نوجوانان


سخن بزرگان درباره ضرورت کتاب خوانی برای کودکان و نوجونان

اگر کتاب‌های من بتوانند به کودکان کمک کنند تا کتاب‌خوان شوند، پس احساس می‌کنم کار مهمی انجام داده‌ام.

رولد دال


شاید هیچ روزی از کودکی ما به اندازه روزهایی که با یک کتاب مورد علاقه گذرانده ایم کامل زندگی نکرده باشیم.

مارسل پروست


این قانون را در نظر بگیرید که هرگز کتابی را به کودک ندهید که خودتان نخوانده باشید.

جرج برنارد شاو


من معتقدم که باید زمان کم تری را صرف نگرانی در مورد تعداد کتاب‌ هایی کنیم که کودکان می‌ خوانند و زمان بیشتری را صرف معرفی کتاب‌ های باکیفیت کنیم که آنها را به لذت خواندن تبدیل کند و آن ها را به خوانندگان مادام العمر تبدیل کند.

جیمز پترسون


اجازه دهید بچه ها هر چه می خواهند بخوانند و سپس در مورد آن با آنها صحبت کنید. اگر والدین و بچه‌ ها بتوانند با هم صحبت کنند، آنقدر سانسور نخواهیم داشت، زیرا ترس زیادی نخواهیم داشت.

جودی بلوم


افسانه ها بیش از واقعیت هستند: نه به این دلیل که به ما می گویند اژدها وجود دارد، بلکه به این دلیل که به ما می گویند اژدها را می توان شکست داد.

نیل گیمن


کتاب خواندن را نباید به عنوان یک وظیفه و تکلیف به کودکان نشان داد. باید به عنوان هدیه ارائه شود.

کیت دی کامیلو


گفت: “مرا بنوش”

اما آلیس کوچک خردمند قرار نبود این کار را با عجله انجام دهد.

او جواب داد: نه، اول نگاه می‌کنم و ببینم علامت «سم» است یا نه.

آلیس در سرزمین عجایب


بهترین راه برای توضیح دادن یک کار، انجام دادن آن است.

آلیس در سرزمین عجایب


اگر خوب باشی، زندگی خوب است.

ماتیلدا

15 راه برای تشویق کودکان و نوجوانان به مطالعه

خواندن رمان های ژانر Young Adult

رمان‌های YA (بزرگ‌سالان جوان) به مسائل مهمی می‌پردازند که نوجوانان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، از فشار همسالان و اشتیاق عاشقانه گرفته تا غم و اندوه و مشکلات در خانه یا مدرسه. خواه آنها شخصاً با این مسائل دست و پنجه نرم می کنند یا به دنبال هیجان های جانشین هستند، نوجوانان به سمت موضوعی که قابل ربط است گرایش پیدا می کنند.


همراهی فیل و سریال با کتاب

ادغام فیلم با کتاب هالیوود بیش از هر زمان دیگری برای ایده پردازی به نوجوانان روی می آورد. نسخه چاپی را به نوجوان خود پیشنهاد دهید تا قبل یا بعد از انتشار یک فیلم اقتباسی بزرگ بخواند و در مورد شباهت ها و تفاوت های بین این دو صحبت کنید.


کمیک بوک ها

آنها که اکنون به عنوان ادبیات شناخته می شوند، ممکن است کلید جذب برخی از نوجوانان به کتاب باشند. آنها در طیف گسترده ای از ژانرها در دسترس هستند – از ماجراجویی و فانتزی گرفته تا داستان های تاریخی، خاطرات و زندگی نامه – بنابراین مطمئناً یک رمان گرافیکی متناسب با سلیقه نوجوان شما وجود دارد. انتخاب‌های ویراستاران ما را برای رمان‌های گرافیکی و رمان‌های گرافیکی که تاریخ را آموزش می‌دهند، ببینید.


عناوین غیر داستانی

آنها را با کتاب های بزرگسالان آشنا کنید. عناوین غیرداستانی را در مورد موضوعاتی که نوجوان تان در مورد آنها کنجکاو است، پیدا کنید، مانند تغییرات آب و هوا، نژاد، فساد سیاسی و…. فهرست های پرفروش غیرداستانی بزرگسالان را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی پرفروش است.


شعر

شعر را امتحان کنید رمان در شعر یک گرایش محبوب است. همه آن فضای سفید در صفحه باعث می شود آنها به راحتی خوانده شوند، و رویکرد غنایی و یدکی واقعاً می تواند تأثیرگذار باشد.

کتاب صوتی

بگذار گوش کنند. با تهیه یک کتاب صوتی برای گوش دادن در راه مدرسه یا رانندگی طولانی، علاقه نوجوانان را برانگیخت. به آنها اجازه دهید کتاب های صوتی را در گوشی های هوشمند خود دانلود کنند.


کتاب خواندن در هر جایی

در خانه جایی که نوجوانانتان می توانند شما را ببینند بخوانید. در مورد آنچه می خوانید صحبت کنید و لذت خود را بیان کنید. وقتی به ساحل می روید یا در صف طولانی منتظر می شوید، همیشه یک کتاب یا مجله همراه داشته باشید. به نوجوان خود این پیام را بفرستید که خواندن یک لذت است نه یک کار طاقت فرسا.


خودتان کتاب خوان باشید

به خواندن مطالب در اطراف ادامه دهید. بچه هایی که با کتاب های زیادی در اطراف بزرگ می شوند، بیشتر مطالعه می کنند. حمام، ماشین، میز ناهارخوری — هرجا که مخاطب اسیر وجود دارد — با کتاب های مصور، رمان های گرافیکی و مجلات متناسب با علایق نوجوانانتان تهیه کنید. اولین کتاب از سری موفق YA; یا کلاسیک علمی تخیلی و رمز و راز. «ریزخوانی» ایرادی ندارد.


هدیه دادن

خواندن را هدیه دهید. یک کارت هدیه به نوجوان خود به کتابفروشی محلی خود بدهید. آنها لذت جستجوی گنج را در جستجوی یک کتاب خوب کشف خواهند کرد.


کتاب های موفقیت یا تخصصی

ارتباط صریح بین توانایی خواندن و گزینه های آینده در زندگی ایجاد کنید. اگر نوجوان شما به دانشگاه یا مسیر شغلی فکر می‌کند، در مورد راه‌هایی که خواندن برای موفقیت ضروری است، بحث‌های باز و صادقانه داشته باشید. الگوهایی را بیابید که با نارساخوانی دست و پنجه نرم کردند – اما پشتکار کردند و در صدر قرار گرفتند. فقط مواظب بحث باشید نه موعظه. فرزندتان را تشویق کنید تا با شما طوفان فکری کند و برخی از ایده هایی را که شما در مورد آن بحث می کنید، ایجاد کند.


فرزندتان انتخاب کند

بگذارید نوجوانتان انتخاب کند. بهترین راه برای تشویق بچه ها به خواندن این است که به آنها اجازه دهید هر آنچه را که برایشان جذاب است بخوانند، چه کتاب های کمیک، کتاب آشپزی یا رمان های عاشقانه درباره خون آشام ها یا زامبی ها. ممکن است کتاب‌هایی که آنها به سمت آن‌ها جذب می‌شوند مورد علاقه شما نباشند، اما این ترجیحات را ناامید نکنید. خواندن خواندن است. از هرگونه اصرار برای سانسور انتخاب های آنها اجتناب کنید.

در وبلاگ سامانه پیامکی سیگنال برای مناسبت های ملی و مذهبی گوناگون اس ام اس تبریک و تسلیت آماده شده است.

بحث درباره آن چه می خوانند

درباره آنچه فرزندتان می خواند بحث کنید. در مورد آنچه فرزندتان می‌خواند به شیوه‌های معنادار صحبت کنید. سوال بپرسید و بحث را تشویق کنید. محیطی برای بحث عمیق و تفکر انتقادی ایجاد کنید. صحبت مکرر در مورد مطالبی که بچه ها می خوانند می تواند به چندین روش کمک کند. به عنوان مثال، کودکانی که دارای بیش فعالی یا بیش فعالی هستند، ممکن است صحبت در مورد یک داستان را به خواندن آن ترجیح دهند. با خواندن متن های کوتاه و بحث در مورد آنها به بچه ها کمک کنید انگیزه خود را حفظ کنند.


به انتخاب و سلیقه فرزندتان احترام بگذارید

در مقابل میل به انتقاد مقاومت کنید.

وقتی نوجوانان بی‌میل هستند، می‌خواهید از خواندن کامل آن‌ها جلوگیری کنید. و این به این معنی است که نظرات منفی در مورد آنچه می خوانند را برای خود نگه دارید. اگر داستان‌های خون آشام‌هایی که نوجوانتان دوست دارد را دوست ندارید، این انتقاد را ابراز نکنید. اگر فکر می‌کنید مجلات از رمان‌ها پایین‌تر هستند، در زمانی که نوجوانتان در حال خواندن مجله است، این عقیده را به اشتراک نگذارید. بردبار باشید و بچه ها را به خواندن تشویق کنید، هر شکلی که باشد.


استفاده از شبکه های مجازی

خواندن را به رسانه های اجتماعی گره بزنید. اگر فرزندتان دوست دارد به دوستانش پیامک ارسال کند و در شبکه‌های اجتماعی پست بگذارد، می‌توانید تکالیف کوچکی بدهید که از این علایق استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، نوجوان خود را تشویق کنید تا شروع به دنبال کردن یک وبلاگ کند و هر از گاهی پست های جالب را با صدای بلند برای شما بخواند.


خواندن روزنامه و مجله

راه‌هایی را که دانش‌آموز دبیرستانی شما می‌تواند از خواندن برای آگاهی از آنچه در جهان اتفاق می‌افتد استفاده کند، برجسته کنید. فرزندتان را تشویق کنید که روزنامه بگیرد یا در یک مجله مشترک شود. برای نوجوانانی که تفاوت های یادگیری و تفکر دارند، خواندن ممکن است خسته کننده یا خسته کننده به نظر برسد. اما اگر فرزند شما به ورزش، سیاست، افراد مشهور، موسیقی علاقه مند است، همیشه چیزی برای خواندن وجود دارد.

جمع بندی

در کشور ما سرانه مطالعه نسبت به دیگر کشورها به ویژه کشورهای پیشرفته بسیار پایین است.

گرانی کاغذ و عدم فرهنگ سازی درست برای خرید و خواندن کتاب موجب شده مردم ما به مطالب حاضر و آماده فضاهای مجازی عادت کنند. فضایی که راست و دروغ را در هم آمیخته و فرصت تفکر را از ما گرفته است.

روز ملی ادبیات کودکان و نوحوانان فرصتی است برای ایجاد شوق و انگیزه در کودکان و بزرگسالان برای مطالعه.

از دیگر روش های گسترش کتاب خوانی آن هم در شرایط اقتصادی کنونی، ساخت کتاب خانه های عمومی و تخصصی برای عموم مردم و اقشار دانشگاهی و محصل کشور است.

با ارسال پیامک تبریک روز ادبیات کودک و نوجوان در هجدهم تیر ماه این روز ملی مهم را جشن می گیریم.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *