15 پیام تبریک روز ملی صنایع کوچک

15 پیام تبریک روز ملی صنایع کوچک

با ارسال تبریک روز ملی صنایع کوچک در بیست و یک مرداد ماه، از کارآفرینان، کارمندان و کارکنان این بخش مهم اقتصادی کشور حمایت و قدردانی خواهیم کرد.

در کنار کارخانه ها و صنایع تولیدی بزرگ، بنگاه ها و کارگاه های اقتصادی کوچک در پایتخت و شهرستان ها به رونق اقتصادی و ایجاد شغل برای جوانان کمک بسیار بزرگی می کنند.

بانک ها و دولت ها باید بخش مهمی از هزینه ها را برای حمایت و گسترش این بخش مهم اختصاص دهند و موانع سر راه باز شدن و راه اندازی صنایع کوچ را بردارند.

همین امر موجب عدم مهاجرت جوانان از شهرهای دیگر به تهران نیز خواهد شد.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 1000 پیامک رایگان

صنایع کوچک چیست؟

صنایع در مقیاس کوچک چرخ های واقعی هستند که اقتصاد هر کشور را در حال حرکت نگه می دارند. صنایع مقیاس کوچک به هر واحد یا سازمانی گفته می شود که در مقایسه با غول های بزرگ صنعتی و تجاری، در مقیاس پایین تری به فعالیت های تولیدی یا خدماتی می پردازد.

این سازمان ها یا مشاغل معمولاً واحدهای فرعی برای شرکت های بزرگ تر هستند.

صنایع مقیاس کوچک اساساً واحدهایی هستند که با نیروی انسانی کمتر، ماشین آلات/تجهیزات کوچکتر و سرمایه گذاری کمتر به عملیات تولیدی و خدماتی مشغول هستند.

صنایع مقیاس کوچک اساساً واحدهایی هستند که با نیروی انسانی کمتر، ماشین آلات/تجهیزات کوچکتر و سرمایه گذاری کمتر به عملیات تولیدی و خدماتی مشغول هستند.

این صنایع ملزم به رعایت دستورالعمل های تعیین شده توسط دولت در این زمینه هستند. صنایع کوچک برای رشد و توسعه هر کشوری حیاتی هستند، زیرا در سطوح پایه فعالیت می کنند و در جذب نیروی کار ماهر و منابع در سطح محلی بسیار مهم هستند.

تعریف صنایع کوچک و متوسط در کشورهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارد و تابع شرایط اقتصادی و صنعتی حاکم است. برخی از معیارهایی که برای تعیین نوع صنایع (کوچک، متوسط و بزرگ) به‌کار می‌روند عبارتند از: تعداد کارکنان، سرمایه، دارایی کل، حجم فروش و ظرفیت تولید.

بر اساس استادارهای بین‌المللی و طبق آنچه در تعریف صنایع در دنیا وجود دارد، صنایع خرد به آن دسته از بنگاه‌های اقتصادی گفته می‌شود که ظرفیت تولیدشان بالای ۲ میلیون تن باشد. 

تفاوت بین صنایع کوچک و بزرگ

  • صنایع کوچک به مشاغلی گفته می شود که به تولید، پردازش یا تبدیل کالاها می پردازند و تا مقدار معینی در دارایی های ثابت مانند تجهیزات و ماشین آلات سرمایه گذاری می کنند. از سوی دیگر، صنایع بزرگ به مشاغلی اطلاق می شود که برای تولید مقادیر زیادی از محصولات مصرفی و سرمایه ای راه اندازی می شوند و سرمایه گذاری قابل توجهی در کارخانه و ماشین آلات انجام داده اند.

  • وقتی نوبت به موقعیت جغرافیایی می‌رسد، شرکت‌های مقیاس کوچک معمولاً در یک منطقه محدود ایجاد می‌شوند که در آن مواد خام و تامین نیروی کار به راحتی در دسترس است. از سوی دیگر، صنایع بزرگ در یک منطقه بزرگ و در سراسر کشور پراکنده شده اند.

  • کارگران صنایع کوچک باید ماهر یا نیمه ماهر باشند.

کارگران ماهر در شرکت های بزرگ ضروری هستند و به کارگران آموزش کامل در مورد نحوه کار با ماشین ها داده می شود.


  • صنایع کوچک از آنجایی که به شدت به نیروی کار متکی هستند، نیروی کار زیادی دارند، اما برای فعالیت و گسترش به سرمایه نیز نیاز دارند.

از طرف دیگر صنایع بزرگ مقیاس سرمایه بالایی دارند زیرا برای راه اندازی و فعالیت به سرمایه قابل توجهی نیاز دارند.


  • صنایع کوچک در تلاش برای ایجاد شغل در مناطق بومی هستند.

اما صنایع بزرگ با هدف ایجاد کالاهای مصرفی و سرمایه ای در داخل کشور به منظور خودکفایی آن، تلاش می کنند.


  • کسب و کارهای کوچک، کالاهای خود را با استفاده از فناوری بومی (بومی) تولید می کنند. از سوی دیگر، صنایع بزرگ از فناوری پیشرفته برای توسعه محصولات استفاده می کنند تا در هزینه ها صرفه جویی کنند و سود را افزایش دهند.

  • نمونه هایی برای صنایع در مقیاس کوچک عبارتند از: بازیافت، صنایع دستی و

نمونه هایی برای صنایع مقیاس بزرگ عبارتند از: پنبه، آهن.

تبریک روز صنایع کوچک

پیشرفت ملی مجموع صنعت، انرژی و درستکاری فردی است، چنان که زوال ملی ناشی از بیکاری، خودخواهی و رذیلت فردی است.

روز صنایع ملی مبارک باد


راه رسیدن به ثروت به همان اندازه ساده است که راه بازار. این امر عمدتاً به دو کلمه بستگی دارد، صنعت و صرفه جویی. یعنی نه زمان و نه پول را هدر دهید، بلکه از هر دو بهترین استفاده را ببرید. بدون صنعت و صرفه جویی هیچ کاری انجام نمی شود.

بنجامین فرانکلین


برای صنعت گران یک قانون وجود دارد و آن این است: بهترین کیفیت کالا را با کمترین هزینه ممکن و با پرداخت بالاترین دستمزد ممکن بسازید.

هنری فورد

در هر رتبه، چه بزرگ و چه کوچک، این صنعت است که از همه ما حمایت می کند.

جان گای


بسیاری از افراد در صنعت ما تجربیات بسیار متنوعی نداشته اند. بنابراین آنها نقاط کافی برای اتصال ندارند و در نهایت به راه حل های بسیار خطی و بدون چشم انداز وسیعی از مسئله می رسند. هرچه درک وسیع تری از تجربه انسانی داشته باشیم، طراحی بهتری خواهیم داشت.

استیو جابز


صنایع و بنگاه های اقتصادی کوچک یاری رسان صنایع بزرگ و ایجادکننده مشاغل در نقاط مختلف کشور هستند.

روز ملی صنایع کوچک گرامی باد


من بارها در سخنرانی‌ ها تکرار کرده‌ ام، مسئولین عزیز کشور در زمینه‌ مسائل اقتصادی بپردازند به واحدهای تولیدی کوچک و متوسّط. ما چند صد هزار از این واحدها در کشور داریم. اینها را احیا بکنند، اشتغال به وجود می‌آید، ابتکار به وجود می‌آید.

مقام معظم رهبری

 آن چیزی که در متن جامعه اشتغال ایجاد می کند، تحرّک ایجاد می کند و طبقات پایین را بهره‌مند می کند، همین صنایع کوچک و متوسّط است.

مقام معظم رهبری

روز ملی صنایع کوچک گرامی باد


دو کار اصلی بر عهده‌ مسئولین است؛ اول، مسئله‌ ایجاد یک نقشه‌ راهبردی برای مجموع صنعت کشور و به خصوص بعضی از صنایع؛دوم، مدیریت متمرکز، مدیریت و هدایت. 

مقام معظم رهبری


اقتصاد کشور برای عبور از مشکلات و آسیب ندیدن در مقابل تکانه‌ های داخلی و خارجی، نیازمند جهش تولید است زیرا جهش تولید با بهبود شاخص‌ های اقتصادی همچون اشتغال پایدار، رونق صادرات، درآمد ارزی و کاهش نرخ تورم را به دنبال دارد و استقلال اقتصادی را که ضامن عزت و امنیت ملی و افزایش اعتماد به‌نفس ملی است، به دنبال می‌ آورد.

مقام معظم رهبری


باید در کنار حمایت از صنایع اصلی و مادر، از صنایع پایین‌ دستی و اشتغال‌ آفرین نیز حمایت‌ های دولتی و بانکی انجام شود.

مقام معظم رهبری


امروز پدر پیر شما خمینی از تمامی شما کارگران و صنعتگران و متخصصان می خواهد که با تمام قدرت مواظب باشید که دوباره مردم ما گرفتار ابرقدرت ها و قدرت ها نشوند.

امام خمینی


ملت بزرگ و شریف ایران در دوران مبارزه و پیروزی انقلاب و نیز از آغاز جنگ تاکنون، شاهد صداقت و تلاش و مجاهدات کارگران عزیز و مسئولین محترم صنایع و کارخانجات، خصوصاً عزیزان شرکت و صنعت نفت، بوده است که بحق در حساسترین ‎ شرایط، شایسته ترین خدمات را به انقلاب و میهن اسلامی نموده اند. 

امام خمینی

جمع بندی

روز های ملی بسیاری در تقویم رسمی کشور ما وجود دارد که یادآوری و قدردانی از افراد یک حرفه یا شغل است. مانند روز ملی صنایع کوچک در 21 مرداد ماه.

پیام تبریک روز ملی صنایع کوچک یک قدردرانی کوچک از کارآفرینان و کارکنان بخش صنعت به ویژه صنایع و تولیدهای کوچک و وابسته است.

صنایعی که در مناطق بومی موجب رونق تجارت و افزایش ایجاد شغل برای جوانان شهرهای سراسر ایران هستند.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده سرویس های اطلاع رسانی و تبلیغاتی ارسال پیامک در مقیاس های بزرگ و کوچک می باشد.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *