نرخ بازگشت سرمایه یا ROI در بازاریابی پیامکی چه مقدار است؟

نرخ بازگشت سرمایه یا ROI در بازاریابی پیامکی چه مقدار است؟

هر کسب و کار نوپا باید مقداری سرمایه برای انجام روش‌های بازاریابی و تبلیغات داشته باشد. در غیر این صورت، به هیچ وجه نمی‌تواند محصولات یا خدمات خود را وارد بازار کند. طی چند سال گذشته موارد مختلف مشاهده شده است که در آن کسب و کارها سرمایه زیادی را به انجام روش‌های بازاریابی مثل بازاریابی انسانی یا بازاریابی تلفنی اختصاص می‌دادند، ولی نتیجه لازم را دریافت نمی‌کردند. 

فرایند بازاریابی و تبلیغات باید به گونه‌ای انجام شود تا نرخ بازگشت سرمایه بالا باشد. در غیر این صورت، کسب و کار مورد نظر بخش زیادی از سرمایه اولیه خود را از دست خواهد داد و به موازات آن، بازدهی چندانی نیز از فرایند تبلیغات یا بازاریابی نخواهد داشت. 

در میان تمامی روش‌های بازاریابی، بازاریابی پیامکی توانسته است جایگاه ویژه‌ای در میان کسب و کارها پیدا کند. نرخ بازگشت سرمایه در بازاریابی پیامکی بیشتر از سایر روش‌ها است. در ادامه به طور کامل درباره بازگشت سرمایه در بازاریابی پیامکی صحبت خواهیم کرد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

نرخ بازگشت سرمایه در بازاریابی پیامکی چیست؟

اینفوگرافی تاثیر بازاریابی پیامکی بر مارکتینگ

نرخ بازگشت سرمایه یا RIO در بازاریابی پیامکی، ابزار مناسبی برای درک مقرون به صرفه بودن استراتژی بازاریابی است. در واقع،  بالا بودن نرخ بازگشت سرمایه در بازاریابی پیامکی نشان می‌دهد که روش بازاریابی انتخاب شده کاملاً مناسب بوده و بازدهی بالایی دارد. اگر می‌خواهید بدانید استراتژی بازاریابی شما تا چه حد کم هزینه و مفید است، ابتدا باید نرخ بازگشت سرمایه را محاسبه کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که بازاریابی پیامکی نرخ بازگشت سرمایه بیشتری نسبت به سایر روش‌های بازاریابی دارد. بازگشت سرمایه به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. 

گاهی اوقات ممکن است یک کسب و کار سرمایه زیادی را به فرایند بازاریابی اختصاص دهد و در مقابل، بعد از گذشت چند ماه تنها نیمی از سرمایه اولیه خود را دریافت کند. این موضوع نشان می‌دهد که روش بازاریابی کسب و کار موردنظر سودمند نبوده و باید با روش دیگری جایگزین شود. در برخی مواقع نیز ممکن است نرخ بازگشت سرمایه چندین برابر سرمایه اولیه باشد. 

محاسبه نرخ بازگشت، برای اکثر صنایع و کسب و کارها کار بسیار دشواری است. زیرا عوامل مختلفی بر نرخ بازگشت سرمایه موثر هستند. برندهای معتبر می‌توانند با استفاده از بازاریابی پیامکی، حدود ۵ تا ۱۰ برابر سرمایه اولیه نرخ بازگشتی داشته باشند. 

چرا نرخ بازگشت بازاریابی پیامکی بیشتر از سایر روش‌ هاست؟

چرا نرخ بازگشت بازاریابی پیامکی بیشتر از سایر روش‌ هاست؟

دلایل مختلفی باعث می‌شود که نرخ بازگشت سرمایه یا RIO در بازاریابی پیامکی بیشتر از سایر روش‌ها باشد. در ادامه برخی از این دلایل را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

. عدم نیاز به نیروی انسانی

یکی از دلایلی که باعث می‌شود نرخ بازگشت سرمایه در سایر روش‌های بازاریابی مثل بازاریابی انسانی یا بازاریابی تلفنی کمتر از بازاریابی پیامکی باشد، نیاز به استخدام نیروی انسانی است. به طور کلی، هر چقدر کسب و کار مجبور شود برای انجام بازاریابی هزینه بیشتری را پرداخت کند، نرخ بازگشت سرمایه کمتر خواهد بود.

 بازاریابی پیامکی برخلاف سایر روش‌ها نیازی به استخدام نیروی انسانی ندارد. برای انجام بازاریابی پیامکی کافی است که هر کسب و کار یک پنل پیامکی دریافت کند. مدیریت پیامک کار بسیار ساده‌ای است و می‌تواند توسط خود شخص انجام شود. بنابراین، کسب و کار مورد نظر قادر خواهد بود بدون استخدام نیروی انسانی پیام‌های تبلیغاتی خود را به شکل انبوه برای تعداد زیادی از مشتریان ارسال کند.

. بازدید بالاتر

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود نرخ بازگشت سرمایه در بازاریابی پیامکی بیشتر باشد، بازدید بالاتر پیام‌های تبلیغاتی توسط مشتریان و کاربران است. فرض کنید یک کسب و کار از بازاریابی انسانی یا بازاریابی مجازی برای تبلیغات و فروش محصولات و خدمات خود استفاده می‌کند. برای انجام بازاریابی انسانی، می‌توان افرادی را استخدام کرد که به صورت روزانه در خیابان‌های شلوغ و پر رفت و آمد تراکت پخش کنند یا پیام‌های تبلیغاتی کسب و کار را به اطلاع مردم برسانند. 

بسیاری از مردم هنگام عبور و مرور تراکت یا پیام تبلیغاتی را دریافت می‌کنند. اما برخی از آن‌ها حتی پیام تبلیغاتی را به شکل کامل مطالعه نخواهند کرد و بدون اینکه به آن نگاهی بیندازند، تراکت را در یک سطل زباله خواهند انداخت. در این میان، ممکن است تعدادی از مردم به پیام تبلیغاتی نگاه کنند و تمایل به استفاده از خدمات و محصولات کسب و کار مورد نظر داشته باشند. در بازاریابی مجازی نیز وضع تقریبا مشابه است. 

زمانی که یک پست را در فضای مجازی منتشر می‌کنید با احتمال بسیار کمی ممکن است مخاطبین هدف شما از محتوای پست بازدید کنند. اما در بازاریابی پیامکی، وضعیت کاملاً متفاوت است. شما می‌توانید لیست مشتریان هدف را از شرکت‌های مخابراتی دریافت کرده و پیامک را صرفاً برای مشتریان مورد نظر ارسال کنید. تقریباً ۸۵ تا ۹۰ درصد کاربران پیامک تبلیغاتی را دریافت کرده یا به آن پاسخ می‌دهند. بنابراین، بازدهی بازاریابی پیامکی بیشتر از سایر روش‌ها است. 

سرمایه اولیه برای تبلیغات پیامکی بسیار ک است

. سرمایه اولیه کمتر 

بازاریابی پیامکی به طور کل به سرمایه اولیه چندانی نیاز ندارد. اما در سایر روش‌های بازاریابی، کسب و کارها مجبور هستند به صورت مداوم هزینه‌های مختلفی برای تبلیغات و فروش محصولات خود پرداخت کنند. به عنوان مثال، در بازاریابی انسانی علاوه بر استخدام نیرو و پرداخت حقوق ماهانه، باید هزینه‌های مربوط به چاپ کارت ویزیت، تراکت، بنر تبلیغاتی و مواردی مانند این نیز پرداخت شود. مشکل بزرگ اینجا است که کسب و کارها باید به صورت ماهانه یا هر چند ماه یکبار این هزینه‌ها را پرداخت کنند. 

همانطور که می‌دانید، اجاره بیلبورد شهری یا بنرها به صورت ماهانه انجام می‌شود. همچنین تعداد کارت ویزیت و تراکت‌ها نیز بعد از چند روز به اتمام می‌رسد و باید مجدداً چاپ شود. سایر روش‌های بازاریابی نیز کم و بیش به سرمایه اولیه قابل توجهی نیاز دارند. اما در بازاریابی پیامکی، کسب و کارها می‌توانند یک پنل پیامکی خریداری کنند و بعد از آن از امکانات بی‌نظیری مثل ارسال پیامک مناسبتی، ارسال پیامک زماندار یا پیامک انبوه برای مخاطبین بهره‌مند شوند. 

علاوه بر این، بسیاری از پنل‌های پیامکی به صورت سالانه تمدید می‌شوند و نیازی نیست که به صورت ماهانه مبلغ خاصی بابت استفاده از خدمات پنل پرداخت شود. تمامی این عوامل بر هزینه نهایی و میزان درآمد بازاریابی پیامک تاثیر گذار هستند. بنابراین می‌توان گفت این روش، نرخ بازگشت سرمایه بالاتری دارد.

نحوه محاسبه نرخ بازگشت سرمایه در بازاریابی پیامکی و تبلیغات پیامکی

نحوه محاسبه نرخ بازگشت سرمایه در بازاریابی پیامکی

برای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه در بازاریابی پیامکی، باید به چند مسئله مهم توجه داشته باشید. با توجه به اینکه نحوه محاسبه نرخ بازگشت سرمایه کسب و کارهای مختلف متفاوت است، بهتر است هر کسب وکاری مواردی که در ادامه بیان می‌شود را به طور کامل مورد بررسی قرار داده و در نهایت نرخ بازگشت سرمایه را محاسبه کند: 

نرخ فرسایش

نرخ فرسایش به معنی رکود تعداد مشتریان است. به عنوان مثال، کسب و کار باید به طور کامل تعداد مشتریانی که طی ماه اخیر از خرید محصول یا خدمات انصراف داده‌اند را محاسبه کند. در بازاریابی پیامکی، نرخ فرسایش به شیوه دیگری محاسبه می‌شود. اگر پیامک تبلیغاتی با قابلیت پاسخ دهی برای مشتریان ارسال می‌کنید، باید تعداد کاربرانی که به پیام شما پاسخ داده‌اند را محاسبه کرده و از تعداد کل کم کنید. 

در نهایت، تعداد مشتریانی که از خرید انصراف داده یا علاقه.ای به خرید محصول نداشتند مشخص می‌شود. نرخ فرسایش معیار مهمی برای تعیین و درک بازگشت سرمایه در بازاریابی پیامکی است. زمانی که تعداد مشتریان از دست رفته را محاسبه کردید، باید عدد مشخص شده را بر تعداد مشتریان حال حاضر خود تقسیم کنید. به این ترتیب، نرخ فرسایش محاسبه خواهد شد. 

محاسبه ctr برای سنجش کارآمدی تبلیغات پیامکی

نرخ کلیک (CTR)

یکی دیگر از روش‌های محاسبه نرخ بازگشت سرمایه، تعیین نرخ کلیک است. این مسئله معمولا برای کسب و کارهایی که پیامک تبلیغاتی حاوی لینک برای مشتریان خود ارسال می‌کنند مفید می‌باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تعداد مشتریانی که روی لینک مورد نظر کلیک کرده‌اند را محاسبه کنید. 

نرخ کلیک می‌تواند تعداد مشارکت مشتریان را محاسبه کند. بنابراین در ادامه، محاسبه بازدهی  بازاریابی پیامکی و نرخ بازگشت سرمایه کار بسیار ساده‌ای خواهد بود. نرخ کلیک مزایای گوناگونی دارد. به عنوان مثال، به کسب و کارها امکان می‌دهد تا اثربخشی استراتژی بازاریابی خود را در هر منطقه و در مشتریان گوناگون مورد بررسی قرار دهند. هنگامی که مشاهده کردید نرخ کلیک یا نرخ باز شدن پیام توسط مشتریان کم است، باید تغییراتی در روند بازاریابی پیامکی خود ایجاد کنید. زیرا ممکن است محتوای پیام، روش تحویل به مشتریان و زمان ارسال پیام به کاربران اشتباه باشد.

نرخ تبدیل در تبلیغات پیامکی

نرخ تبدیل

یکی دیگر از روش‌های محاسبه نرخ بازگشت سرمایه، بررسی نرخ تبدیل است. اگرچه هدف بازاریابی پیامکی جذب مشتریان جدید می‌باشد، اما در نهایت کسب و کارها باید به تبدیل مشتریان جدید به مشتریان بالقوه فکر کنند. یک کسب و کار نمی‌تواند تا ابد برای مشتریان جدید پیامک تبلیغاتی ارسال کند. 

بهترین کار این است که در بین تعداد زیادی از مشتریان تصادفی، مشتریان جدید و علاقه‌مند را پیدا کرده و در ادامه آن‌ها را به مشتریان وفادار تبدیل کنید. تبدیل مشتری، مهم‌ترین بخش فروش است. جذب مشتری جدید با استفاده از بازاریابی پیامکی کار بسیار ساده‌ای خواهد بود. بنابراین کسب و کارها باید از استراتژی‌های خاص و متفاوتی استفاده کنند تا مشتریان جدید حفظ شوند.

 بنابراین در قدم بعدی، باید تعداد مشتریانی که به صورت ثابت پیام‌های تبلیغاتی را باز کرده و از کسب و کار شما خریداری می‌کنند محاسبه کنید. این محاسبه، به‌ راحتی نرخ بازگشت سرمایه را در اختیار شما قرار خواهد داد. زیرا در این حالت، تشخیص اینکه چه تعداد از مشتریان در ماه آینده قصد خرید محصولات و خدمات را دارند، بسیار ساده خواهد بود. 

نرخ رشد در تبلیغات پیامکی

نرخ رشد

یکی دیگر از روش‌های محاسبه نرخ بازگشت سرمایه، بررسی نرخ رشد است. رشد و توسعه در فعالیت‌های صنعتی اهمیت بسیار زیادی دارد. کسب و کارها از معیارهای نرخ رشد برای بررسی عملکرد ماهانه و سالانه خود استفاده می‌کنند. اگر یک کسب و کار طی چند ماه پی در پی رشد را تجربه نکند، یعنی به حالت راکد رسیده است و در آستانه کاهش درآمد قرار دارد.  نرخ رشد کسب و کارها نشان می‌دهد که در ماه‌های آینده، چند برابر سرمایه اولیه درآمد خواهند داشت.

 بنابراین محاسبه نرخ بازگشت سرمایه با استفاده از نرخ رشد بسیار ساده‌تر از سایر روش‌ها است. بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که از راکد ماندن کسب و کار خود جلوگیری کنید و از استراتژی‌های بازاریابی پیامکی برای سبقت گرفتن از رقبا کمک بگیرید. متاسفانه بسیاری از کسب و کارها اهمیت چندانی به محاسبه نرخ رشد نمی‌دهند. 

همین موضوع باعث می‌شود تا سایر رقبا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از آن‌ها پیشی بگیرند. روش رشد و توسعه در یک کسب و کار بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به شناخت درستی از نیاز مشتریان برسید. ارائه محصولات و خدمات با کیفیت عالی می‌تواند موجب افزایش نرخ رشد شود و مشتریان بیشتری را به سمت کسب و کار شما جذب کند.

تاثیر بازاریابی پیامکی بر مارکتینگ 

همانطور که گفته شد، نرخ بازگشت سرمایه در بازاریابی پیامکی بسیار بالا است. اما این اولین تاثیر بازاریابی پیامکی بر مارکتینگ نیست. در ادامه برخی از اثرات استفاده از بازاریابی پیامکی بر فرایند تجارت را برای شما بیان خواهیم کرد: 

۱.افزایش سرعت دسترسی به مخاطبین و مشتریان

سرعت دسترسی به مخاطبین و مشتریان با استفاده از بازاریابی پیامکی چندین برابر بیشتر می‌شود. در نتیجه، تعداد بیشتری از مشتریان به صورت روزانه پیامک تبلیغاتی را دریافت می‌کنند و این به نوبه خود بر افزایش نرخ بازگشت سرمایه موثر خواهد بود.

۲.انعطاف بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی بسیار منعطف‌تر از سایر روش‌های بازاریابی است. شما قادر خواهید بود به راحتی مشتریان خود را بر اساس ویژگی‌های مختلف دسته بندی کنید. همچنین می‌توانید پیام تبلیغاتی را برای تعداد محدودی از مشتریان بفرستید یا از پیامک تبلیغاتی انبوه استفاده کنید.

۳.افزاییش احتمال مشاهده پیامک تیلیغاتی توسط مشتریان

احتمال اینکه پیام تبلیغاتی در بازاریابی پیامکی توسط مشتریان مشاهده شود، بسیار زیاد است. زیرا اکثر مردم به صورت روزانه لیست پیامک‌های خوانده نشده را مورد بررسی قرار می‌دهند.

۴.ارتباط مستقیم کسب و کارها با مشتریان

در بازاریابی پیامکی، کسب و کارها به صورت مستقیم با مشتریان در ارتباط خواهند بود. بنابراین نرخ تعامل افزایش پیدا کرده و متناسب با آن نرخ بازگشت سرمایه نیز چند برابر خواهد شد.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره نرخ بازگشت سرمایه در بازاریابی پیامکی صحبت شد. نرخ بازگشت سرمایه به کسب و کارها نشان می‌دهد که میزان درآمد ماهانه یا سالانه آن‌ها چند برابر سرمایه اولیه است. زمانی که مقدار سرمایه اولیه با میزان درآمد برابر باشد، می‌توان گفت عملکرد کسب و کار مناسب نبوده و باید از استراتژی‌های بازاریابی یا تبلیغاتی مناسب استفاده شود.

 با این حال، همه روش‌های بازاریابی برای رشد و توسعه کسب و کار و افزایش نرخ بازگشت سرمایه مناسب نیستند. در میان تمامی روش‌هایی که چندین سال است برای فروش و تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند، بازاریابی پیامکی جایگاه ویژه‌ای دارد. زیرا با هزینه اولیه کمتری انجام خواهد شد و نرخ بازگشت سرمایه در آن، چندین برابر سرمایه اولیه است.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *