کاربرد پیامک در نیچ مارکتینگ

کاربرد پیامک در نیچ مارکتینگ

کسب و کارها و کارآفرینان می‌توانند از دو راه برای ارائه خدمات به مشتریان خود استفاده کنند. راه اول استفاده از بازاریابی انبوه و راه دوم استفاده از نیچ مارکتینگ است. کسب و کارهایی که از بازاریابی انبوه برای ارائه خدمات خود استفاده می‌کنند، محصولات زیادی تولید کرده و با جامعه بزرگی از مشتریان در ارتباط هستند. 

کسب و کارهایی که محصولات محدودی تولید می‌کنند، جامعه هدف آن‌ها کوچک است و بهترین کاندیدا برای نیچ مارکتینگ با پیامک هستند. با استفاده از بازاریابی گوشه‌ای، کسب و کارها خدمات خاصی را به مشتریان خاص ارائه می‌دهند. ابزارهای مختلفی برای انجام نیچ مارکتینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. تجربیات و پژوهش‌ها نشان می‌دهد یکی از بهترین ابزارها برای انجام بازاریابی گوشه‌ای، استفاده از پیامک است. در ادامه قصد داریم بیشتر در رابطه با نیچ مارکتینگ با پیامک صحبت کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

نیچ کارکتینگ چیست و کاربرد پیامک و تبلیغات پیامکی در این روش

نیچ مارکتینگ چیست؟ 

نیچ مارکتینگ یک استراتژی بازاریابی است که بخش خاصی از یک بازار بزرگ‌تر را هدف قرار می‌دهد. به عبارت دیگر، بازاریابی گوشه‌ای با دسته محدودی از مشتریان سر و کار دارد و مخاطبین خود را بر اساس ویژگی‌های خاص دسته بندی می‌کند. نیچ مارکتینگ باعث می‌شود کسب و کار خدمات تخصصی خود را صرفاً به یک گروه کوچک از مشتریان ارائه دهد. این گروه کوچک، خود بخشی از یک از جامعه بزرگ‌تر هستند.

 در نتیجه با استفاده از بازاریابی گوشه‌ای، نیازهای خاص گروه‌های محدودی از مشتریان برآورده می‌شود. این روش بازاریابی معمولاً برای کسب و کارهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که محصولات کمی تولید می‌کنند یا قصد دارند صرفاً با برخی از مشتریان خاص در ارتباط باشند. در نیچ مارکتینگ، مشتریان بر اساس ویژگی‌های زیر دسته بندی می‌شوند: 

 • دموگرافیک (سن، جنسیت، وضعیت تأهل و …)
 • منطقه جغرافیایی
 • درآمد
 • حرفه
 • سبک زندگی یا عادات
 • سرگرمی‌ها
 • ارزش های
 • مناسبت
 • فرهنگ

انجام بازاریابی گوشه‌ای کار چندان ساده‌ای نیست. زیرا نیچ مارکتینگ صرفاً روی بخشی از بازار هدف تمرکز دارد. برای موفقیت در نیچ مارکتینگ، باید ابتدا نیازهای مشتریان را در یک حوزه تخصصی خاص درک کنید. همچنین باید با بررسی عملکرد و فعالیت‌های خود متوجه شوید که دقیقاً با کدام دسته از مشتریان در ارتباط هستید. 

هدف در نیچ مارکتینگ چیست؟

هدف نیچ مارکتینگ

هدف اصلی نیچ مارکتینگ با پیامک، برآورده ساختن نیازهای گروه خاصی از افراد جامعه است که در میان مشتریان بالقوه کسب و کار قرار می‌گیرند. زمانی که با گروه کوچکی از مشتریان در ارتباط باشید، قدرت بیشتری برای تعامل با مشتریان بالقوه خواهید داشت. درک نیازها و خواسته‌های یک جامعه هدف بزرگ کار بسیار سختی است.

 هرچقدر تعداد مشتریان افزایش پیدا کند، کسب و کار با گروه‌های مختلفی از مشتریان روبرو خواهد شد که هرکدام علایق و سبک زندگی خاص خود را دارند. تامین نیازها و ارائه خدمات تخصصی به دسته‌های بزرگی از مشتریان، مانع از رشد و توسعه کسب و کار می‌شود.

 در این میان، کسب و کارهایی که به صورت تخصصی با یک حوزه خاص در ارتباط هستند، درصد بیشتری از رضایت مشتریان را به دست آورده و به یک منبع خرید همیشگی برای مشتریان وفادار تبدیل می‌شوند. به این ترتیب، می‌توان به راحتی متوجه مفهوم بازاریابی گوشه‌ای شد. زیرا در این روش بازاریابی، کسب و کار صرفا یک گوشه کوچک از جامعه هدف را انتخاب می‌کند. 

روش های نیچ مارکتینگ

از روش‌های مختلفی برای انجام نیچ مارکتینگ با پیامک استفاده می‌شود که در ادامه برخی از این روش‌ها را برای شما بیان می‌کنیم. 

 • نیچ مارکتینگ منطقه ای 

یکی از بهترین روش‌های اجرای نیچ مارکتینگ با پیامک، نیچ مارکتینگ منطقه‌ای است. همانطور که گفته شد، بازاریابی گوشه‌ای مشتریان هدف را بر اساس برخی ویژگی‌های خاص انتخاب می‌کند. به عنوان مثال، اگر یک کسب و کار در شهر تهران فعالیت کند و بیشتر محصولات و خدمات خود را به صورت حضوری به مشتریان ارائه دهد، بدیهی است که فرآیند بازاریابی باید صرفاً در شهر تهران انجام شود.

 انجام بازاریابی در یک منطقه بزرگ تنها هزینه نیچ مارکتینگ را افزایش می‌دهد. می‌توان از روش‌های مختلف برای انجام نیچ مارکتینگ منطقه‌ای استفاده کرد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها، استفاده از پنل پیامکی است. کسب و کار می‌تواند با خرید پنل پیامکی، چندین پیامک تبلیغاتی برای مشتریان هدف خود که در یک منطقه یا شهر خاص هستند، ارسال کند. به این ترتیب، هزینه انجام بازاریابی گوشه‌ای تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و در زمان و انرژی نیز صرفه جویی خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است کسب و کار از سایر روش‌ها مثل تماس تلفنی و پخش تراکت برای انجام نیچ مارکتینگ استفاده کند.

 این روش‌ها معمولاً بازدهی چندانی ندارند و به هیچ وجه مقرون به صرفه نیستند. هدف اصلی کسب و کار از انجام نیچ مارکتینگ منطقه‌ای، این است که خدمات و محصولات خود را به صورت تخصصی به مردم یک منطقه خاص ارائه دهد و نیازهای آن‌ها را برآورده کند. در این روش، نیازی نیست کسب و کار روی کل کشور تمرکز داشته باشد. 

 • تولید محصولات اختصاصی

یکی دیگر از روش‌های نیچ مارکتینگ با پیامک، تولید محصولات اختصاصی است. در این روش، کسب و کار صرفاً محصولاتی را تولید می‌کند که مورد نیاز گروه‌های خاصی از جامعه مشتریان هستند. در نتیجه، دیگر نیازی نیست کسب و کار محصولات متنوع و گوناگونی تولید کند. زیرا برخی محصولات هیچ ارتباطی با علایق مشتریان ندارند و ممکن است مورد توجه قرار نگیرند. برای تولید محصولات اختصاصی، ابتدا باید نیازها و خواسته‌های مشتریان را درک کرد.

 یکی از بهترین روش‌ها برای درک خواسته‌های مشتریان، استفاده از ابزارهای ارسال پیامک تبلیغاتی هستند. همانطور که گفته شد نیچ مارکتینگ با پیام، بازخورد بهتری دارد و هزینه انجام آن کمتر است. برای درک نیازهای مشتریان، کافی است یک نظرسنجی از طریق پیامک برای آن‌ها ارسال کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهد حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد مشتریان به سرعت پیامک تبلیغاتی را باز می‌کنند.

 در نتیجه کسب و کار می‌تواند بدون استخدام نیروی انسانی یا صرف هزینه و انرژی، نیازها و خواسته‌های مشتریان را درک کند. در مرحله بعد، می‌توان محصولات اختصاصی کاملاً متناسب با نیاز مشتریان تولید کرد. به عنوان مثال، اگر ۸۰ درصد مردم جامعه از گوشی تلفن همراه برند سامسونگ استفاده کنند، تولید لوازم جانبی گوشی سامسونگ مثل قاب گوشی، شارژر، پاور بانک و مواردی مانند این مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

نیچ مارکتینگ بر اساس سن و جنسیت با پیامک
 • نیچ مارکتینگ بر مبنای جنسیت و سن 

روش دیگر برای انجام نیچ مارکتینگ، تفکیک مشتریان بر اساس سن و جنسیت است. برخی از کسب و کارها فقط با گروه‌های سنی خاصی در ارتباط هستند یا ممکن است مشتریان آن‌ها صرفاً در میان بانوان و آقایان قرار داشته باشند. درک این مسئله، باعث می‌شود کسب و کار مورد نظر از ارائه محصولات و خدمات به افرادی که در میان جامعه هدف قرار ندارند خودداری کند. به عنوان مثال، فرض کنید کسب و کار از پنل پیامکی برای ارسال پیامک تبلیغاتی و ارتباط با مشتریان خود استفاده می‌کند. 

اگر این کسب و کار در زمینه تولید و فروش لوازم آرایشی فعالیت داشته باشد، جامعه هدف مشتریان شامل بانوان و تعداد محدودی از آقایان خواهد بود. بنابراین، بهتر است ۹۰ درصد پیامک تبلیغاتی برای بانوان فرستاده شده و حدود ۱۰ درصد از پیامک‌ها برای آقایان فرستاده شود. این مسئله به مرور زمان به کسب و کار کمک می‌کند تا با دسته بندی مشتریان و تمرکز روی یک گروه خاص، بازدهی بالاتری داشته باشد. 

نیچ مارکتینگ بر اساس قیمت و محصول با پیامک
 • نیچ مارکتینگ بر مبنای قیمت 

یکی دیگر از روش‌های انجام نیچ مارکتینگ با پیامک، بر اساس قیمت محصولات و خدمات است. در این روش، می‌توانید مشتریانی که توانایی مالی کافی برای خرید محصولات ندارند را از مشتریانی که از توانایی مالی کافی برخوردار هستند جدا کنید. 

به عنوان مثال، کسب و کاری که در زمینه خرید و فروش طلا فعالیت می‌کند، باید با مشتریانی در ارتباط باشد که توانایی مالی کافی برای خرید طلا دارند. ارسال پیامک تبلیغاتی برای مشتریانی که تمایلی به خرید طلا و نقره ندارند، به معنی هدر دادن سرمایه اولیه و انرژی خواهد بود. بنابراین قبل از انجام نیچ مارکتینگ، ابتدا تحقیقات کاملی درباره بازار هدف مشتریان خود انجام دهید. 

بازاریابی گوشه ای با پیامک

بازاریابی گوشه ای با پیامک 

انجام بازاریابی گوشه‌ ای با پیامک، بهترین روش برای برقراری ارتباط بهتر با مشتریان و صرفه جویی در هزینه یا زمان است. در نیچ مارکتینگ، محصولات بسیار کمی تولید می‌شود و جامعه هدف مشتریان نیز کوچک است. بنابراین نیازی نیست از روش‌های مختلف تبلیغاتی مثل پخش تراکت، بنرهای تبلیغاتی، تبلیغ در صدا و سیما و مواردی مانند این استفاده کنید. 

تنها کاری که باید انجام دهید این است که همان تعداد مشتریان محدود را به سمت کسب و کار جذب کرده و ارتباط بهتری با آن‌ها داشته باشید. روش‌های تبلیغاتی مثل چاپ و پخش تراکت یا بنرهای تبلیغاتی، بسیار پرهزینه هستند و گزینه مناسبی برای نیچ مارکتینگ نخواهند بود.

 به جای آن می‌توانید از روش‌های کم هزینه و مناسب مثل پیامک تبلیغاتی استفاده کنید. پیام‌های تبلیغاتی در کمتر از چند صدم ثانیه به مشتریان می‌رسند و هزینه ارسال آن‌ها بسیار پایین است. به این ترتیب، اگر جامعه هدف مشتریان شما شامل n نفر باشد، با استفاده از پیامک می‌توان با تمامی افراد جامعه ارتباط مستقیم برقرار کرد. اما در سایر روش‌های تبلیغات، انجام این کار امکان پذیر نیست. 

مزایا و معایب نیچ مارکتینگ 

نیچ مارکتینگ برای برخی از کسب و کارها کاملاً مناسب است. اما در مقابل ممکن است گزینه مناسبی برای برخی از مشاغل خاص نباشد. در ادامه بیشتر درباره مزایا و معایب نیچ مارکتنیگ صحبت می‌کنیم: 

مزایای نیچ مارکتینگ به خصوص با پیامک

مزایای نیچ مارکتینگ

برخی از مزایای نیچ مارکتینگ با پیامک شامل موارد زیر هستند: 

۱_یکی از مهم‌ترین مزایای نیچ مارکتینگ، کاهش رقابت است. در بازاریابی گوشه ای با پیامک، محصولات و خدمات به صورت تخصصی ارائه می‌شوند. بنابراین میزان رقابت کسب و کار با سایر مشاغل مشابه کاهش پیدا می‌کند. 

۲_نیچ مارکتینگ یک گزینه کاملاً مناسب برای ایجاد مشتریان وفادار است. با استفاده از این روش بازاریابی، می‌توانید تعداد مشتریان وفادار به برند را افزایش دهید. در این روش، کسب و کار با تعداد خاصی از مشتریان در ارتباط خواهد بود. بنابراین باید خدمات و محصولات خود را به بهترین شکل ممکن به این دسته از مشتریان ارائه دهد. پس بدیهی است که مشتریان بالقوه به مرور زمان به مشتریان وفادار تبدیل خواهند شد. 

۳_این روش سود بیشتری داشته و به سرمایه اولیه کمتری نیاز دارد. به عنوان مثال، اگر بخواهید از پیامک برای انجام نیچ مارکتینگ استفاده کنید، می‌توان با پرداخت هزینه بسیار محدود با مشتریان هدف در ارتباط بود. در این حال، بسیاری از این مشتریان برای خرید محصولات و خدمات اقدام می‌کنند که موجب افزایش درآمد و کسب سود بیشتر می‌شود. 

۴_خطرات و ریسک نیچ مارکتینگ بسیار کمتر از سایر روش‌های بازاریابی است. ریسک بازاریابی انبوه بسیار زیاد است. زیرا ممکن است کسب و کار با صرف هزینه و زمان بسیار زیاد، باز هم نتیجه مطلوبی دریافت نکند.

معایب نیچ مارکتینگ

برخی از معایب نیچ مارکتینگ به صورت زیر هستند: 

۱_ در niche مارکتنیگ با اس ام اس، خطر کاهش تعداد جامعه مشتریان بسیار زیاد است. به همین دلیل، بازاریابان حرفه‌ای به کسب و کارها پیشنهاد می‌کنند از نیچ مارکتینگ به صورت موقت استفاده کنند. در صورتی که نیچ مارکتینگ برای یک بازه زمانی طولانی مدت مورد استفاده قرار بگیرد، به مرور زمان تعداد مشتریان جامعه هدف کاهش پیدا می‌کند. این مسئله باعث افزایش قدرت سایر رقبا می‌شود.

۲_انجام بازاریابی گوشه‌ای برای کسب و کارهای کوچک، با مشکلات گوناگونی همراه است. اگر کسب و کارهای کوچک فرایند نیچ مارکتینگ را به خوبی انجام دهند و در اجرای این روش بازاریابی موفق باشند، ممکن است مورد حمله کسب و کارهای بزرگ‌تر قرار بگیرند و فعالیت آن‌ها متوقف شود.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

تیم حرفه ای سیگنال، سیگنال پیامک، پیامک تبلیغاتی سیگنال

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره نیچ مارکتینگ با پیامک صحبت شد. نیچ مارکتینگ یکی از انواع روش‌های بازاریابی است. در این روش، کسب و کار جامعه هدف مشتریان خود را بر اساس ویژگی‌های خاص تفکیک کرده و سپس روی یک گروه از مشتریان تمرکز می‌کند.

 این نوع بازاریابی باعث بهبود ارتباط کسب و کار با مشتریان خواهد شد و تعداد مشتریان وفادار را افزایش خواهد داد. بهترین ابزار برای نیچ مارکتینگ، پنل پیامکی است. پنل‌های پیامکی، به کسب و کارهای کوچک امکان می‌دهند تا با صرف انرژی و هزینه کمتر، درآمد بیشتری داشته باشند.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *