مثال برای نیچ مارکتینگ

مثال برای نیچ مارکتینگ

برایان چیستی یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل شرکت معروف (Airbnb) می‌گوید: «چیزی بسازید که 100 نفر دوستش دارند، نه چیزی که 1 میلیون نفر دوست دارند.» این جمله یک خلاصه کاملاً مناسب برای انجام بازاریابی هدف یا نیچ مارکتینگ است. در این نوع بازاریابی، مشتریان به صورت هدفمند به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند.

 استراتژی و برنامه ریزی خاصی برای انجام نیچ مارکتینگ وجود دارد. میزان رقابت کسب و کارهای مختلف در بازار جهانی بسیار زیاد است. به همین دلیل باید روش‌ها و استراتژی‌های انجام بازاریابی را تغییر داد و تا حدودی از روش‌های سنتی فاصله گرفت. به عنوان مثال، دیگر نیازی نیست یک کسب و کار با یک جامعه بزرگ از مشتریان در ارتباط باشد و می‌تواند با تقسیم بندی مشتریان بازدهی بهتری بدست بیاورد. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

نیچ مارکتینگ، شما را با یک مجموعه کوچک از مشتریان روبرو می‌سازد که در ادامه ممکن است به مشتریان بالقوه و مشتریان وفادار شما تبدیل شوند. در ادامه این مقاله قصد داریم درباره چند مثال برای نیچ مارکتینگ صحبت کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. 

مثال برای نیچ مارکتینگ

چند مثال درباره نیچ مارکتینگ 

نیچ مارکتنیگ، مشتریان را بر اساس ویژگی‌های مختلف مثل موقعیت مکانی، سن، جنسیت و علایق آن‌ها در دسته‌های مختلف قرار می‌دهد. طی چند سال گذشته، مجموعه‌های مختلفی از نیچ مارکتنیگ برای توسعه کسب و کار خود استفاده کرده و به نتایج فوق العاده رسیده‌اند. در ادامه، درباره چند مثال برای نیچ مارکتنیگ صحبت می‌کنیم. 

1.مصرف کنندگان دوستدار محیط زیست

یک مثال برای نیچ مارکتینگ، مصرف کنندگان دوستدار محیط زیست هستند. این پژوهش در سال ۲۰۲۰ انجام شد و هدف آن این بود که مشتریان یا مردم را به دو دسته دوستداران محیط زیست و افرادی که محیط زیست برای آن‌ها اهمیتی ندارد تقسیم بندی کند. به همین دلیل، یک نظرسنجی توسط پلتفرم تحقیقات خلاق ویژوال جی پی اس طراحی شد و در اختیار بسیاری از مردم قرار گرفت. نتایج این پژوهش نشان داد حدود ۸۱ درصد از مشتریان انتظار دارند که شرکت‌ها و کسب و کارها محصولاتی سازگار با محیط زیست تولید کرده و از آسیب زدن به محیط طبیعی جلوگیری کنند.

 بسیاری از مشتریان، از ورود آلاینده‌های نامناسب به طبیعت و آلودگی محیط زیست ناراضی بودند. در ادامه تحقیقات قبلی، گروه شلتون نظرسنجی جدیدی انجام دادند که نتایج آن نشان داد حدود ۹۰ درصد از مردم از برندهایی خریداری می‌کنند که دوستدار محیط زیست بوده و محصولات آن‌ها با محیط زیست سازگاری دارد. همچنین حدود ۹۵ درصد از خریداران، برند مورد نظر را به دوستان و آشنایان خود معرفی می‌کنند.

 در سال ۲۰۲۱، یک نظرسنجی جهانی انجام شد و نتایج آن نشان داد حدود ۵۰ درصد از مصرف کنندگان بعد از شیوع ویروس کرونا نسبت به محیط زیست حساس‌تر شده‌اند. بنابراین، تولید محصولاتی که با محیط زیست سازگاری دارند و آسیبی به طبیعت وارد نمی‌کنند، احتمال موفقیت در این نوع بازاریابی را افزایش خواهد داد. زیرا هدف اصلی و مهم بازاریابی هدفمند، این است که محصولاتی بر اساس علایق و خواسته‌های مشتریان تولید کند. 

نمونه پیامک: 

«کاربر گرامی! 
تولید اولین کیسه‌های زباله زیست تخریب پذیر برای دوست داران محیط زیست! با استفاده از این محصول دیگر نگران آلودگی طبیعت اطراف خود نباشید. لینک خرید»

مثال های نیچ مارکتینگ مانند گردشگران و مسافران

2.گردشگران و مسافران

طی ۱۰ سال گذشته، رفتار و علایق مسافران و گردشگران توسط بسیاری از مجموعه‌ها مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۵۰ درصد مسافران و گردشگران ترجیح می‌دهند برای تفریح و گردش در یک شهر جدید، به دنبال اقامتگاه‌های سبز باشند. همین موضوع باعث شد تا مراکز شهرداری در بسیاری از شهرهای جهان برای طراحی فضای سبز و ساخت اقامتگاه در پارک جنگلی اقدام کنند. مسافران و گردشگران نسبت به چند سال گذشته، بیشتر به گردشگری محلی در مناطقی که دور از مناطق شهری هستند علاقه دارند. 

امروزه اکثر مردم ترجیح می‌دهند لباس راحتی پوشیده، یک چوب در دست بگیرند و به روستاهای دور افتاده بروند! توسعه زندگی شهری بسیاری از مردم را خسته و افسرده ساخته است. در نتیجه، نیاز به طبیعت و فضاهای باز به شدت احساس می‌شود. یکی از نمونه‌های مناسب برای بیان این مسئله بازار (Nomatic) است.

 این بازار در یکی از کشورهای خارجی قرار داشته و هدف آن ارائه خدمات به به مسافرانی است که ترجیح می‌دهند سبک سفر کنند و از تفریح و گردشگری در فضای باز لذت ببرند. ابتدا باید درک کرد اکثر مسافران و گردشگران به چه نوع تفریحی و سرگرمی علاقه دارند. درک این مسئله به تمامی کسب و کارهای مرتبط با گردشگری و مسافربری کمک می‌کند تا از طریق راه اندازی بسترهای مناسب برای مشتریان، درآمد و فروش بالاتری داشته باشند.

نمونه پیامک:

«۳۵ درصد تخفیف ویژه گردشگران که متقاضی اقامت در پارک جنگلی جوارم هستند. با ما از طبیعت زیبای بهاری لذت ببرید. لینک رزرو»

گیمر ها مثالی برای نیچ مارکتینگ هستند

3.گیمرها

دیگر مثال برای niche مارکتینگ، گیمرها هستند. تغییرات در نوع نیاز و خواسته مشتریان را می‌توان در صنعت بازی و سرگرمی مشاهده کرد. بازی‌های رایانه‌ای از دهه ۸۰ و ۹۰ به بازار جهانی راه پیدا کردند و به یک منبع درآمد زایی برای بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شدند. صنعت بازی و سرگرمی یک صنعت کامل عظیم است که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۳ درآمد حاصل از آن بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار باشد.

 نتایج یک نظرسنجی نشان داد تقریباً یک سوم جمعیت جهان خود را گیمر می‌دانند و به بازی‌های رایانه‌ای علاقه دارند. صنعت بازی و سرگرمی بسیار گسترده است. در نتیجه، مشتریان این صنعت نیز متنوع هستند و هرکدام خواسته‌ها و نیازهای خاص خود را دارند. به عنوان مثال، برخی از گیمرها صرفاً با رایانه شخصی کار می‌کنند. برخی دیگر به بازی با موبایل و سخت افزارها علاقه دارند و برخی دیگر در رویدادهای آنلاین و زنده شرکت می‌کنند. 

بدیهی است که نیاز و علایق هر دسته با دسته دیگر متفاوت است. یک شرکت انتشار و توزیع بازی‌های ویدیویی در لهستان، با استفاده از نیچ مارکتینگ یک پلتفرم توزیع دیجیتال بازی‌های ویدیویی به نام (GOG) طراحی کرد که تمامی روش‌های بازی را به صورت همزمان ارائه می‌کند.

نمونه پیامک:

«مشتری همیشگی بازی کلش! با یک تیر دو نشان بزن و از نرم افزار چندگانه بازی‌ استفاده کن. با استفاده از این اپلیکشن طعم بازی رایانه‌ای در تبلت، گوشی همراه و رایانه را تجربه کن. لینک خرید اپلیکیشن»

4.محصولات تقویت کننده خواب 

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که بسیاری از مردم در عصر امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، مشکل بی خوابی است. طی چند سال گذشته، مسئله خواب توسط بسیاری از رسانه‌های جهان مورد بررسی قرار گرفت. نتایج آخرین مطالعات نشان می‌دهد که توسعه تکنولوژی و افزایش دغدغه‌های زندگی باعث بروز مشکلاتی مثل بیخوابی می‌شود. عدم خواب کافی طی شبانه روز، توسط بسیاری از مجموعه‌ها مورد بررسی قرار گرفته و مضرات آن بیان شده است. 

همچنین روش‌هایی برای رسیدن به آرامش بیشتر و داشتن خواب کافی معرفی شده است. همین موضوع نشان می‌دهد تعداد مشتریانی که به دنبال محصولات تقویت کننده خواب هستند، بسیار زیاد است. به همین جهت، صنایع مختلفی برای تولید محصولات تقویت کننده خواب اقدام کرده‌اند. به عنوان مثال، نرم افزارها و اپلیکیشن‌هایی که شما را به خواب عمیق فرو می‌برند، پتوهای خنک کننده و مواردی مانند این نمونه‌هایی از محصولات تقویت کننده خواب هستند. 

به عنوان مثال، یک کمپانی به نام (Spektrum) به افرادی که بیش از حد با سیستم رایانه‌های شخصی خود کار می‌کنند نوع عینک آبی رنگ می‌فروشد. تنها کاری که مشتریان باید انجام دهند، این است که چند ساعت قبل از خواب از این عینک استفاده کنند تا میزان آسیب‌های حاصل از نور رایانه و گوشی تلفن همراه کاهش پیدا کند و شخص خواب آرامی داشته باشد. 

نمونه پیامک:

«با تشک‌های درمانی مجموعه ما خواب نام آرام را کنار بگذارید و هنگام خواب از رایحه اسطوخودوس یا بومادران لذت برید. لینک سایت»

فری لنسر ها و افراد دور کار مثالی برای نیچ مارکتینگ هستند

5.افراد دور کار 

افراد دورکار نیز یک مثال برای niche مارکتنیگ هستند. پیشرفت سریع تکنولوژی باعث شد تا بسیاری از کسب و کارها از روش‌های مختلف برای دسته بندی مشاغل استفاده کنند. اگر مخاطبین هدف یک کسب و کار، تمامی گروه‌های شغلی باشند، باید این گروه‌های شغلی را به دو دسته افراد دور کار و افرادی که به صورت حضوری کار می‌کنند تقسیم کرد. بازار کار از راه دور به خصوص بعد از شیوع ویروس کرونا توسعه بیشتری پیدا کرد. 

امروزه اکثر مردم به دنبال خود اشتغالی هستند و سعی می‌کنند با کار کردن از راه دور، درآمد قابل توجهی داشته باشند. بنابراین، کسب و کارهایی که به صورت پیوسته با گروه‌های شغلی مختلف در ارتباط هستند، باید نیازها و خواسته‌های کارمندان از راه دور را نیز درک کنند و محصولات و خدمات خود را متناسب با هر دسته از مشتریان ارائه دهند. 

نمونه پیامک:

«دفتر کار رو به خونت بیار! با استفاده از اپلیکیشن ارتباط تصویری (نام اپلیکیشن) هر لحظه با همکارات در تماس باش. ده درصد تخفیف خرید اپلیکیشن برای افراد دورکار»

6.تناسب اندام

یک صنعت رو به رشد دیگر که مشتریان را به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌کند، صنعت تناسب اندام است. با گذشت زمان، تعداد افرادی که به تناسب اندام خود اهمیت می‌دهند در حال افزایش است. این مسئله تنها مختص افراد معمولی نیست. بلکه بسیاری از افراد مشهور جهان و سلبریتی‌ها نیز به تناسب اندام خود اهمیت داده و سعی می‌کنند این موضوع را به عنوان یک الگو در جامعه باب کنند. اما صنایع ورزشی و تناسب اندام نیز به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. 

هر دسته از مشتریان هدف خاصی از ورزش کردن دارند. برخی افراد برای لاغر شدن در ورزش می‌کنند. اما برخی دیگر قصد دارند به اندام‌های بدن خود فرم بهتری ببخشند. برخی دیگر نیز صرفاً برای سرگرمی ورزش می‌کنند. امروزه ورزش با اهداف مختلفی انجام می‌شود. به عنوان مثال، بسیاری از زنان باردار برای زایمان بهتر ورزش می‌کنند. 

برخی از بیماران که به بیماری‌های مزمن مبتلا هستند، از ورزش برای مبارزه با بیماری خود کمک می‌گیرند. تروور باچ یک مربی تناسب اندام بود که از معلولیت قطع عضو رنج می‌برد. به همین دلیل، تصمیم گرفت متقاضیان تناسب اندام را به افراد معلول و غیر معلول تقسیم کند و خدمات ورزشی خود را متناسب با نیازها و خواسته‌های هر دسته ارائه دهد. 

نمونه پیامک:

«به بدنسازی علاقه دارید یا ایروبیک؟ مجموعه ورزشی فلاح ۹۰ درصد نیازهای ورزشی شما را برآورده می‌سازد. بهترین تجهیزات ورزشی و مربی اختصاصی. شماره تماس»

دیگر مثال برای نیچ مارکتینگ، کتاب و نشریات هستند

7.کتاب و نشریات 

دیگر مثال برای نیچ مارکتینگ، کتاب و نشریات هستند. قبل از اینکه ابزارهای الکترونیکی تا این حد پیشرفت کنند، بازار خرید و فروش کتاب یکی از پر رونق‌ترین بازارهای جهانی بود. اما امروزه، بسیاری از مردم به کتابخوانی علاقه‌مند نیستند. یک نظرسنجی در بین مردم انجام شد و نتایج آن نشان داد که تعداد زیادی از افراد ترجیح می‌دهند کتاب‌های مورد علاقه خود را به صورت الکترونیکی مطالعه کنند. 

به همین دلیل، برخی از مجموعه‌های بزرگ مثل وب سایت آمازون تصمیم گرفتند هر دو نوع محصول را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. با توجه به اینکه کتاب‌های الکترونیک طرفداران زیادی دارند، بنابراین امروزه می‌توان به راحتی کتاب الکترونیکی را در وب سایت‌های مختلف خریداری کرد.

 شهرکتاب پاول در ایالات متحده آمریکا، مشتریان خود را به همین ترتیب به دو دسته کلی تقسیم کرد. این دسته بندی باعث شد تا مشتریانی که به خرید کتاب چاپی علاقه‌مند هستند، به راحتی خرید خود را انجام دهند. از طرفی، مشتریانی که به مطالعه کتاب الکترونیکی علاقه‌مند بودند نیز از این مجموعه خرید می‌کردند. در نتیجه، میزان فروش این مجموعه تا حد زیادی افزایش پیدا کرد.

نمونه پیامک:

«زهرای عزیز!
به دلیل خرید فوق العاده شما از مرکز کتاب‌های الکترونیکی، از ۴۰ درصد تخفیف ویژه خرید کتاب چاپی و الکترونیکی تا پایان سال بهره‌مند می‌شوید. کتابفروشی نگاه نو»

8.لوازم جانبی گوشی هوشمند

یکی دیگر از انواع مثال برای نیچ مارکتنیگ، لوازم جانبی گوشی هوشمند است. با توجه به اینکه امروزه ۹۰ درصد مردم جامعه از گوشی تلفن همراه هوشمند استفاده می‌کنند، بنابراین بدیهی است که صنعت لوازم جانبی گوشی هوشمند تا حد زیادی توسعه پیدا کند. امروزه، انواع لوازم جانبی مثل قاب گوشی با شکل‌های عجیب و غریب، شارژر مغناطیسی، پاوربانک و مواردی مانند این توسط مجموعه‌های مختلف تولید شده است. 

به همین دلیل، جهان هیچ گاه با کمبود لوازم جانبی روبرو نخواهد شد. دسته بندی مشتریان در صنعت لوازم جانبی گوشی هوشمند نیز به چشم می‌خورد. به عنوان مثال، قاب گوشی دخترانه و پسرانه که متناسب با علایق هر دسته طراحی شده‌اند، نمونه‌هایی از این دسته بندی هستند. به مرور زمان، کسب و کارها متوجه شدند مردم به چه نوع لوازم جانبی علاقه‌مند هستند و بر اساس علایق مشتری محصولات مختلفی تولید کردند.

 به عنوان مثال، مجموعه (Razer) با استفاده از این موضوع که اکثر مردم به بازی ویدیویی علاقه دارند، یک کنترلر بازی ویدیویی با نام (Kishi) تولید کرد که دور تا دور گوشی تلفن همراه هوشمند پیچیده می‌شود. در نتیجه، گوشی تلفن همراه به یک کنسول بازی تبدیل خواهد شد.

نمونه پیامک:

«انواعی از قاب‌های سیلیکونی دخترانه و پسرانه متناسب با هر نوع گوشی. بزن رو لینک و رنگ گوشیتو با لباست ست کن! لینک محصولات»

9.صاحبان حیوانات خانگی 

یکی دیگر از صنایع پر رونق در عصر امروز، صنعت خرید و فروش حیوانات خانگی است. در سال ۲۰۲۰، فروش کل این صنعت حدود ۱۰۰ میلیارد دلار بود که البته این میزان فروش فقط مربوط به ایالات متحده آمریکا است. بنابراین بدیهی است که کسب و کارها برای درآمد بیشتر، مشتریان خود را به چند دسته مختلف تقسیم کنند. 

به عنوان مثال، می‌توان مشتریان را به دسته‌های مختلف مثل علاقه‌مندان به گربه و سگ، علاقه‌مندان به ماهی، علاقه‌مندان به حیوانات خانگی عجیب و غریب، مثل مارمولک، عنکبوت و لاک پشت دسته بندی کرد. همچنین لوازم جانبی حیوانات خانگی مثل اسباب بازی، لباس زمستانی، غذای ارگانیک، حیوانات خانگی و دوربین حیوانات خانگی نیز بسیار پر فروش هستند.

 نیاز هر دسته از مشتریان لوازم جانبی حیوانات خانگی، با دسته دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، کسی که از گربه نگهداری می‌کند غذای متفاوتی نسبت به کسی که از سگ نگهداری می‌کند خریداری خواهد کرد. 

نمونه پیامک:

«راه اندازی اولین کلینیک دامپزشکی اختصاصی درمان سگ‌ و گربه در تهران. برای معالجه بهترین مکان را انتخاب کنید! کلینیک دامپزشکی دکتر اسدی»

«مشتری همیشگی بازی کلش! با یک تیر دو نشان بزن و از نرم افزار چندگانه بازی‌ استفاده کن. با استفاده از این اپلیکشن طعم بازی رایانه‌ای در تبلت، گوشی همراه و رایانه را تجربه کن. لینک خرید اپلیکیشن»

10.افراد چپ دست 

افراد چپ دست یک مثال برای نیچ مارکتینگ هستند. باید چپ دست باشید تا متوجه شوید که افراد چپ دست تا چه حد به محصولاتی که صرفاً برای آن‌ها طراحی شده است علاقه دارند. به طور کل، حدود ۱۰ درصد از جمعیت جهان چپ دست هستند. به همین دلیل بسیاری از افراد چپ دست مجبور هستند از خدماتی که برای افراد راست از طراحی شده است استفاده کنند. 

مثلاً اکثر صندلی‌های مدارس و دانشگاه‌ها برای افراد راست دست طراحی می‌شوند. اما برخی از کسب و کارها با درک این موضوع مشتریان خود را به دو دسته چپ دست و راست تقسیم کرده و محصولاتی متناسب با هر دو دسته تولید می‌کنند. به عنوان مثال، می‌توان محصولاتی مثل لوازم اداری، ابزار باغبانی، کالای آشپزخانه و مواردی مانند این را متناسب با هر دو دسته تولید کرد.

نمونه پیامک:

«طراحی اولین میز مطالعه مختص افراد چپ دست! با درد گردن و میز مخصوص راست دست‌ها خداحافظی کرده و از محصولات ما دیدن کنید. لینک وبسایت»

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره مثال برای نیچ مارکتینگ صحبت شد. هدف از انجام نیچ مارکتینگ این است که مشتریان را دسته‌های مختلفی تقسیم کرده و بازدهی و درآمد کسب و کار را افزایش پیدا دهد. همانطور که بیان شد، نمونه‌های مختلفی در سراسر جهان مشتریان را به چند دسته متفاوت تقسیم کرده و محصولات و خدمات خود را بر اساس علایق هر دسته ارائه می‌دهند. همین موضوع باعث می‌شود تا مشتریان جدید به مرور زمان به مشتریان بالقوه و مشتریان وفادار تبدیل شوند.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *