افزایش چرخه عمر مشتری با پیامک

افزایش چرخه عمر مشتری با پیامک

برای موفقیت در یک کسب و کار، باید از روابط خود با مشتریان مراقبت کنید. استفاده از استراتژی‌ها و روش‌های ارتباط درست با مشتریان، باعث افزایش تعداد مشتریان وفادار می‌شود. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متخصصین بازاریابی باید انجام دهند، افزایش چرخه عمر مشتری و تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان وفادار است. درک مراحل چرخه عمر مشتری به شما کمک می‌کند تا یک تجربه خرید مناسب برای مشتریان خود ایجاد کنید. در ادامه به طور کامل درباره روش‌های افزایش چرخه عمر مشتری صحبت خواهیم کرد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

مفهوم چرخه عمر مشتری

آشنایی با مفهوم طول عمر مشتری

چرخه عمر مشتری شامل تمام مراحلی است که مشتری از ابتدای خرید تا مصرف محصولات طی می‌کند. تمام استراتژی‌هایی که کسب و کارها برای جذب مشتری و حفظ مشتریان انجام می‌دهند، زیرمجموعه‌ای از طول عمر مشتری هستند.

 هر چقدر طول عمر یا چرخه عمر مشتری افزایش یابد، تعامل مشتریان با کسب و کار بیشتر خواهد شد. مراحل اصلی طول عمر مشتری، شامل اولین آشنایی با محصول و در نهایت خرید محصولات است که به طور کامل برای شما توضیح داده خواهد شد. 

مهمترین مرحله از چرخه عمر مشتری آگاهی است
 • آگاهی

اولین و مهم‌ترین مرحله از چرخه عمر مشتری، آگاهی از وجود محصول یا برند است. این مرحله زمانی آغاز می‌شود که مشتری به نوعی با برند و محصولات شما ارتباط برقرار کند. در این مرحله، مشتریان اطلاعات بیشتری درباره محصولات و خدماتی که توسط کسب‌وکار شما ارائه می‌شود به دست می‌آورند.

 روش‌های مختلفی برای آگاه‌سازی مشتریان از محصولات و خدمات وجود دارد. به عنوان مثال، امروزه روش‌های تبلیغ بسیار گسترده و متنوع هستند. می‌توان از طریق کانال‌های مختلف مثل رسانه‌های اجتماعی یا تبلیغات حضوری مشتریان را از وجود محصولات و خدمات باخبر ساخت. بنابراین، در اولین مرحله از چرخه عمر مشتری، مشتریان صرفاً درک کلی از محصولات و خدمات شما به دست می‌آورند.

تمایل و ترغیب مشتری از مراحل چرخه عمر مشتری است
 • تمایل و ترغیب 

مرحله دوم از مراحل کلی طول عمر مشتری، تمایل و ترغیب است. بعد از اینکه مشتریان اطلاعات قابل قبولی درباره محصولات و خدمات شما به دست آوردند، برای خرید کالا و خدمات اقدام می‌کنند. مشتریانی که به اندازه کافی است از خرید محصولات و خدمات رضایت دارند، به دنبال کانال‌های بیشتر برای برقراری ارتباط با شما هستند.

 به عنوان مثال، ممکن است شبکه اجتماعی کسب و کار شما را دنبال کنند یا به‌روزرسانی‌های محصول و خدمات را پیگیری کنند. در صورتی که از استراتژی.های درست برای موفقیت در این مرحله استفاده کنید، تا حد زیادی افزایش چرخه عمر مشتری موثر خواهید بود. به عنوان مثال، می‌توان از کانال‌ رسانه‌های اجتماعی مثل خبرنامه، وبلاگ و غیره برای ارتباط با مشتریان استفاده کرد. 

ارزیابی یکی دیگر از مراحل چرخه عمر مشتری است.
 • ارزیابی

سومین مرحله از چرخه عمر مشتری، مرحله ارزیابی است. هر مشتری و خریدار باید از این مرحله عبور کند. همه ما عادت داریم قبل از خرید محصولات و خدمات با افرادی که از محصول مورد نظر استفاده کرده‌اند مشورت کنیم. مشتریان ابتدا به کسب و کار شما اعتماد کرده و کانال‌های ارتباطی کسب و کار مثل رسانه‌های اجتماعی را دنبال می‌کنند.

 در مرحله بعد، تصمیم می‌گیرند برای خرید محصول اقدام کنند. اما انتخاب بهترین محصول کار چندان ساده‌ای نیست و نیاز به ارزیابی دارد. به عنوان مثال، ممکن است مشتری چندین پیشنهاد مشابه از برندهای مختلف را مورد بررسی قرار دهد و قیمت و کیفیت محصولات را با یکدیگر مقایسه کند. بنابراین، برای افزایش چرخه عمر مشتری در این مرحله، باید به خریدار اجازه دهید تا به طور کامل محصولات شما را مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی قرار دهند. 

مرحله خرید از چرخه عمر مشتری
 • خرید

یکی دیگر از مراحل چرخه عمر مشتری که شما را بیشتر با مفهوم طول عمر مشتری آشنا می‌سازد، مرحله خرید است. در این مرحله، مشتری برای خرید محصول تصمیم‌گیری می‌کند. به عنوان یک کسب و کار باید مطمئن باشید که مشتریان هنگام خرید محصول حداکثر پشتیبانی را دریافت می‌کنند. تحقیقات و پژوهش‌ها نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد مشتریان دقیقاً در لحظه خرید منصرف می‌شوند. بنابراین باید فردی به عنوان بازاریاب یا فروشنده حضور داشته باشد تا مشتریان را در لحظه خرید ترغیب کنند.

 تصمیم گیری برای خرید محصول کار چندان ساده‌ای نیست. مشتریان ابتدا سوالات خود را مطرح می‌کنند به دنبال یک پاسخ قانع کننده هستند. در نتیجه اگر محصولات و خدمات شما نسبت به سایر رقبا متمایز باشند، فرایند خرید انجام خواهد شد. حتی اگر خدمات و محصولات خود را به صورت آنلاین ارائه می‌دهید، باز هم بهتر است از روش.های مختلف مثل چت آنلاین برای ارتباط سریع با مشتریان استفاده کنید.

انتقال تجحربه به دیگران از مراحل چرخه عمر مشتری است که ممکن است باعث افزایش یا کاهش فروش شما شود
 • تجربه

از دیگر مراحل چرخه عمر مشتری، تجربه بعد از خرید محصولات و خدمات است. بسیاری از کسب و کارها تصور می‌کنند همه چیز با فروش محصولات و خدمات به پایان می‌رسد. در حالی که فروش محصول و خدمات آغاز ارتباط شما با مشتریان است. 

بسیاری از مشتریان بعد از خرید محصولات و خدمات، مجدداً به سمت کسب و کار شما باز می‌گردند و رضایت یا نارضایتی خود را اعلام می‌کنند. در صورتی که فعالیت خود را به درستی انجام دهید، قادر خواهید بود بیش از ۷۰ درصد مشتریان جدید را به مشتریان وفادار تبدیل کنید. آنچه که برای مشتریان اهمیت دارد، کیفیت محصول و کارایی مناسب آن است. همچنین مردم انتظار دارند محصولات شما با قیمت پایین‌تری نسبت به سایر رقبا به فروش برسد.

اهمیت چرخه عمر مشتری برای یک کسب و کار

اینفوگرافیک اهمیت چرخه عمر مشتری بای کسب و کارها، چرا مهم است؟

چرخه عمر مشتری اهمیت و مزایای بسیار زیادی برای یک کسب و کار دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم: 

 • افزایش مشتریان وفادار 

چرخه عمر مشتری اولین و مهم‌ترین عامل برای تبدیل مشتریان جدید به مشتریان وفادار است. طول عمر مشتری به عوامل مختلفی بستگی دارد. تمامی مراحل چرخه عمر مشتری مثل آشنایی با محصول یا اقدام برای خرید باید از قبل برنامه ریزی شده باشد. 

در غیر این صورت، خطا در هر یک از مراحل ممکن است باعث شود کسب و کار برای همیشه مشتریان جدید و مشتریان بالقوه خود را از دست بدهد. آگاهی و شناخت چرخه عمر مشتری، به کسب و کارها کمک می‌کند تا با دقت بزای بازاریابی و فروش گام بردارند. در نتیجه، نه تنها مشتریان ریزش پیدا نخواهند کرد، بلکه مشتریان بالقوه به مرور زمان به مشتریان وفادار تبدیل می‌شوند. 

 • آگاهی از رفتار مشتری 

چرخه عمر مشتری به خوبی رفتار مشتریان را از همان ابتدای آشنایی با محصولات تا اقدام برای خرید محصول نشان می‌دهد. با استفاده از چرخه عمر مشتری، کسب و کار‌ها متوجه خواهند شد هر دسته از مشتریان به چه نوع محصول و خدماتی علاقه‌مند هستند و در برخورد با تبلیغات محصولات و خدمات چه واکنشی نشان می‌دهند.

 زمانی که چرخه عمر مشتریان قبلی را مورد بررسی قرار دهید، با اطلاعات و دانش بیشتری فرایند بازاریابی را انجام خواهید داد. همین موضوع باعث می‌شود شناخت کاملی از چرخه عمر مشتریان جدید داشته باشید. 

حفظ مشتری با درک صحیح چرخه عمر مشتری در کسب و کار
 • حفظ مشتریان 

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود مشتریان قدیمی و مشتریان جدید توسط سایر رقبا جذب شوند، عدم توجه به چرخه عمر مشتری است. در صورتی که مراحل طول عمر مشتری به خوبی طی شود و کسب و کار از استراتژی‌های مختلف برای حفظ و نگهداری مشتریان کمک بگیرد، سایر رقبا قادر نخواهند بود مشتریان قدیمی یا مشتریان جدید شما را جذب خود کنند.

 معمولا مردم زمانی به مشتریان وفادار تبدیل می‌شوند که انتظارات آن‌ها توسط کسب و کار برآورده شود. به عنوان مثال،  ساده‌ترین انتظارات مشتریان قیمت پایین و مقرون به صرفه محصول، کیفیت بالای محصول و ارائه خدمات پس از فروش است.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

اینفوگرافیک نحوه افزایش چرخه عمر مشتری

چگونگی افزایش طول عمر مشتری

برای اینکه چرخه طول عمر مشتری افزایش پیدا کند، باید بر رضایت مشتری و حفظ مشتریان تمرکز داشته باشید. در میان تمامی روش‌هایی که برای افزایش طول عمر مشتری مورد استفاده قرار می‌گیرند، بازاریابی پیامکی یا استفاده از پنل پیامکی جایگاه ویژه‌ای خواهد داشت. در ادامه چند روش برای افزایش طول عمر مشتری به شما پیشنهاد می‌کنیم: 

 • یک برنامه ارجاع ارائه دهید

یکی از روش‌های بسیار مناسب برای افزایش چرخه عمر مشتری، ارائه یک برنامه ارجاع است. به عبارت دیگر، باید کاری کنید که بسیاری از مشتریان بعد از خرید محصول مجدد به سمت شما باز گردند. همین موضوع باعث می‌شود چرخه عمر مشتری را تا حد زیادی طولانی شود. فراموش نکنید تا زمانی که مشتریان با شما در ارتباط باشند، چرخه عمر آن‌ها پایدار خواهد بود. مشتریان ارجاعی چرخه طول عمر مشتری را تا ۱۶ درصد و بالاتر افزایش می‌دهند و حدود ۱۸ درصد نسبت به سایر مشتریان ریزش کمتری دارند.

 تحقیقات و پژوهش‌ها نشان می‌دهد، اکثر مشتریان قدیمی برای خرید محصول به سمت کسب و کارهایی که قبلا با آن‌ها در ارتباط بوده‌اند باز می‌گردند. تنها دلیلی که باعث می‌شود مشتریان تمایلی برای خرید مجدد نداشته باشند، کیفیت پایین محصول یا برخورد نامناسب فروشندگان است. 

 • کمپین های هدفمند و شخصی سازی شده طراحی کنید

یکی دیگر از روش‌های افزایش چرخه عمر مشتری، راه‌اندازی کمپین‌های هدفمند و شخصی سازی شده با استفاده از پیامک است. با استفاده از کمپین شخصی سازی شده پیامکی، به صورت مستقیم به مشتریان نشان می‌دهید که اهمیت زیادی برای آن‌ها قائل هستید. بسیاری از مشاغل توجهی به این مسئله ندارند و میلیون‌ها تومان برای راه‌اندازی کمپین‌های مختلف هزینه می‌کنند، اما باز هم نتیجه نمی‌رسند. بسیاری از بازاریابان موفق دنیا معتقد هستند بازاریابی ایمیلی یکی از موثرترین روش‌ها برای افزایش چرخه عمر مشتری است.

 اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند بسیاری از کسب و کارها در اجرای بازاریابی ایمیلی شکست می‌خورند. دلیل شکست این دسته از کسب و کارها این است که به دنبال ارائه محتوای ارزشمند نیستند و صرفاً هزینه‌های بیهوده برای راه اندازی کمپین خرج می‌کنند. به جای این کار، بهتر است صرفاً روی برخی از مشتریان خاص تمرکز کنید. به این ترتیب، قادر خواهید بود با استفاده از راه اندازی کمپین شخصی سازی شده چرخه عمر مشتری را افزایش دهید. 

مشتریان خود را همیشه در اولویت قرار دهید.
 • مشتریان را در اولویت قرار دهید

یکی دیگر از مهم‌ترین اقداماتی که باید برای افزایش چرخه عمر مشتری مورد توجه قرار گیرد، این است که علایق و انتظارات مشتریان را در اولویت اول قرار دهید. همیشه از روش‌های مختلف برای بررسی رضایت مشتریان استفاده کنید. به عنوان مثال، یک نظرسنجی پیامکی تاثیر بسیار زیادی بر افزایش چرخه عمر مشتری خواهد داشت. 

نظرسنجی پیامکی با هزینه بسیار محدودی انجام می‌شود، اما بازدهی بالایی دارد. زیرا اطلاعات منحصر به فردی از علایق و سبک خرید مشتریان در اختیار کسب و کار قرار می‌دهد. به شکل واقعی به نظرات مشتریان گوش دهید و برای مشتریان اهمیت قائل شوید. تنها در این صورت است که مخاطبین شما را گزینه بهتری نسبت به سایر رقبا خواهند دانست.

 • ارتباط خود را حفظ کنید

از دیگر روش‌های افزایش چرخه عمر مشتری، این است که با استفاده از بازاریابی پیامکی ارتباط خود را با مشتریان حفظ کنید. اگر بخواهید از سایر روش‌ها مثل بازاریابی تلفنی یا بازاریابی انسانی برای برقراری ارتباط با مشتریان استفاده کنید، مجبور به پرداخت هزینه‌های بسیار زیادی خواهید بود. اما با خرید پنل پیامکی، به راحتی می‌توان به صورت روزانه یا هفتگی با مشتریان ارتباط داشت. به این ترتیب، مشتریان هیچگاه شما را فراموش نمی‌کنند و چرخه عمر آن‌ها افزایش می‌یابد. 

 • پیامک ابزاری ارزان و کاربردی برای افزایش چرخه عمر مشتری

همانطور که گفته شد، پیامک یک ابزار کاملا مناسب و ارزان قیمت برای افزایش چرخه عمر مشتری است. طی سال‌های اخیر، بسیاری از بازاریابان حرفه‌ای از روش‌های مختلف برای افزایش چرخه عمر مشتری کمک گرفتند. اما بسیاری از این روش‌ها به دلیل پیچیده بودن و گران بودن بعد از مدتی کنار گذاشته شدند.

 بنابراین، اگر می‌خواهید چرخه عمر مشتری را افزایش دهید و برای سالیان طولانی با مشتریان وفادار خود در ارتباط باشید، باید یک پنل پیامک خریداری کنید. زیرا بهترین روش برای اجرای بازاریابی پیامکی، خرید پنل پیامکی است. با استفاده از پنل پیامکی، می‌توان تعداد زیادی پیام تبلیغاتی برای مشتریان مختلف ارسال کرد. به این ترتیب، ارتباط مشتری با کسب و کار تداوم می‌یابد. 

استفاده از پیامک های اطلاع رسانی و خدماتی باعث افزایش چرخه عمر مشتری می شود
 • استفاده از پیامک های خدماتی

پیامک‌های خدماتی نیز تا حد زیادی بر افزایش چرخه عمر مشتری موثر هستند. برای افزایش طول عمر مشتری، بهتر است فروش محصولات و خدمات را در اولویت خود قرار ندهید. در اولین قدم سعی کنید نظر مشتریان را در رابطه با خود تغییر داده و جایگاه ویژه‌ای در ذهن مشتریان داشته باشید. بهترین ابزار برای انجام این کار، پیامک‌های خدماتی هستند. 

پیامک خدماتی صرفاً با هدف آگاه سازی و اطلاع رسانی مشتریان ارسال می‌شود. در پیامک خدماتی، خبری از تبلیغات برای فروش محصولات و خدمات نیست. به این ترتیب، مشتریان متوجه خواهند شد که شما واقعاً به فکر آن‌ها هستید و توجه به انتظارات یا علایق مشتریان را در اولویت اول خود قرار می‌دهید. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره افزایش چرخه عمر مشتری صحبت شد. کوتاه بودن چرخه عمر مشتری باعث می‌شود بسیاری از مشتریان به صورت هفتگی یا ماهانه ریزش پیدا کنند. در نتیجه، تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان وفادار کار بسیار سختی خواهد بود. اما با افزایش چرخه عمر مشتری، مدت زمان تعامل و ارتباط مشتریان با شما افزایش می‌یابد. در نتیجه، کسب و کار فرصت بیشتری برای برندسازی و موفقیت در فرایند بازاریابی خواهد داشت.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *