کمپین تبلیغاتی چیست؟ + نکات کاربردی

کمپین تبلیغاتی چیست؟ + نکات کاربردی

اگر برند یا کسب و کاری دارید و قصدتان این است که آن را پرورش دهید باید از روش‌های مختلفی برای شناساندن آن به مردم و مخاطبان هدف استفاده کنید. یکی از این روش ها استفاده از تبلیغ و کمپین تبلیغاتی است. اگر می‌خواهید آوازه برند شما همه جا بپیچد باید از کمپین های تبلیغاتی استفاده کنید. در این مقاله از سیگنال به بررسی چیستی کمپین تبلیغاتی می‌پردازیم و کاربرد و نحوه اجرای آن را بررسی می‌کنیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی یک استراتژی خاص طراحی شده است که از آن در رسانه‌های مختلف به منظور دستیابی به نتایج مطلوب مانند افزایش آگاهی از برند، افزایش فروش و بهبود ارتباطات در یک بازار خاص استفاده می‌شود. همه این‌ها از طریق تبلیغات انجام می‌شود. بسیاری از کارآفرینان فکر می‌کنند منظور از طراحی کمپین تبلیغاتی این است که یک تبلیغ ساده طراحی شود و در رسانه‌ها پخش شود. در صورتی که این تفکر اشتباه است. برای اینکه تبلیغات بهترین نتایج را به همراه داشته باشد، باید از همان ابتدا به درستی سازمان‌دهی شود.

وقتی از کمپین تبلیغاتی حرف می‌زنیم منظور ما این است که قرار است مجموعه‌ای از فعالیت‌های مختلف در زمینه تبلیغات را به شیوه‌های مختلف اجرا کنید. قبل از اجرای این فعالیت چندجانبه باید پیام کمپین خود را مشخص کرده باشید. مخاطب شما نیز باید مشخص باشد و در عین حال برای اجرای آن برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید.

تبلیغاتی که در یک کمپین استفاده می‌شوند، یک مسیر را دنبال می‌کنند و قرار است پیام خاصی را به مخاطب برسانند. ممکن است هر تبلیغ موضوع متفاوتی را ارائه دهد اما در نهایت همه آن‌ها یک هدف را دنبال می‌کنند و این موضوعات متفاوت نیز جنبه‌های مختلف یک هدف هستند.

اینفوگرافی اهداف کمپین تبلیغاتی

چرا استفاده از کمپین های تبلیغاتی مهم است؟

کمپین های تبلیغاتی به رشد کسب و کار کمک می‌کنند. بدون تبلیغات، نمی‌توانید محصول خود را هر چند هم فوق‌العاده باشد، به دنیا معرفی کنید، خدمات خود را تبلیغ کنید، مشتری پیدا کنید و دسترسی خود را گسترش دهید. کمپین های تبلیغاتی می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین استراتژی‌ها و مؤثرترین تاکتیک‌ها را برای کسب و کار خود به کار ببندید. با هر کمپین جدید، باتجربه‌تر می‌شوید، بینش ارزشمندی در مورد مخاطبان خود به دست می‌آورید، اشکالات خود را پیدا می‌کنید و زمینه‌های بهبود را شناسایی می‌کنید. البته همه این موارد در صورتی عملی می‌شود که اهداف خود را عاقلانه مشخص کرده باشید.

اهداف کمپین های تبلیغاتی

شما می‌توانید با یک کمپین تبلیغاتی برنامه‌ریزی شده به اهداف مختلفی در زمینه تجارت برسید. این اهداف شامل موارد زیر می‌شوند:

 • معرفی یک محصول جدید.
 • به دست آوردن مشتریان جدید.
 • افزایش آگاهی از برند.
 • تشویق کاربران به تغییر برند.
 • ایجاد انگیزه برای اولین خرید از برند.
 • بازگرداندن مشتریان به برند.
 • اهداف آموزشی.
 • افزایش فروش.
 • بهبود شناخت برند.

نکات مهم اجرای کمپین تبلیغاتی

برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی موفق باید نکاتی را در نظر داشته باشید تا با اجرای آن‌ها بتوانید به نتیجه مطلوب برسید. در این بخش این نکات را بررسی می‌کنیم.

یک نام فراموش نشدنی

برای این که بتوانید کمپین تبلیغاتی خود را به درستی ایجاد کنید، باید فراموش نشدنی باشید. چیزی را بیان کنید که دیگران جرئت بیان آن را ندارند. قدمی بردارید که دیگران آن را برنمی‌دارند. تبلیغ خود را به گونه‌ای بسازید که دیگران نمی‌توانند آن را اجرا کنند. تبلیغات شما باید به گونه‌ای باشد که در حالت ایدئال افراد تا سال‌ها از آن صحبت کنند و آن را نمونه بدانند.

به روز بودن را فراموش نکنید

مهم نیست که کمپین شما در چه رسانه‌ای برگزار می‌شود، پیام شما باید برای مخاطبان معنادار باشد. با توجه به این که مخاطبان شما چه کسانی هستند، از مد روز مربوط به آن‌ها در تبلیغ استفاده کنید. به عنوان مثال، Spotify برای تبلیغ خود از میم یا Meme استفاده کرده است. میم ها یکی از معروف‌ترین نوع ساخت طنز در شبکه‌های مجازی هستند و در میان جوانان بسیار طرفدار دارند.

اعتبار خود را زیر سوال نبرید

از هر گونه تبلیغات کاذب خودداری کنید. شفافیت در تبلیغات بسیار مهم است. هیچ گونه دروغی نباید در کار شما باشد. اصل اعتماد بسیار مهم است. فرض کنید شما برند محصولات آرایشی دارید. حال در تبلیغات خود از افرادی استفاده می‌کنید که پوست‌هایی صاف دارند و روی صورت آن‌ها هیچ برجستگی، لک و… نیست. در صورتی که کرم‌ها نمی‌توانند همه چیز را پنهان کنند. اگر تبلیغ شما شامل افرادی شود که کک و مک دارند، چین و چروک دارند و… در واقع دارید حقیقت را به مخاطبان نشان می‌دهید. کاری که برند Dove برای خود انجام داد.

زیبایی در سادگی است

در انتخاب کلمات، تصاویر و… کمپین تبلیغاتی خود دقت کنید. پیچیدگی‌های بیهوده صرفاً فهم هدف را برای شما دشوار می‌کند. باید در تبلیغات خود موضوع واحدی را به صورت واضح بیان کنید. واضح و تأثیرگذار! مخاطبان نباید با دیدن تبلیغ شما گیج شوند. با سادگی نه تنها پیام برجسته می‌شود بلکه طراحی کلی تبلیغ نیز آسان‌تر می‌شود. خط داستانی خود را دنبال کنید. به هدفی که می‌خواهید مطرح کنید، پایبند باشید. زرق و برق بیهوده از سادگی می‌کاهد و چیز زیادی هم به هدف اصلی شما نمی‌افزاید.

خلاقیت به خرج دهید و متفاوت از رقبا باشید

متفاوت باشید

نیازی نیست تبلیغات شما شبیه به سایر برندها باشد. به عنوان مثال برای تبلیغ شکلات و آب‌نبات محیطی رنگارنگ را نشان دهید یا برای تبلیغ محصولات لبنی دشت و مزرعه را نمایش دهید. نیازی نیست فرم پیامک های تبلیغاتی شما شبیه به سایر برندها باشد. ببینید چه چیزی شما را متفاوت می‌کند. روی همان دست بگذارید. با همان جلو بروید و به بقیه نشان دهید که تفاوت واقعی چیست!

ارائه شماره ایمیل، وب‌سایت برند در تبلیغات

یادتان نرود که از هر گونه تبلیغی که استفاده می‌کنید، بسترهای دیگر برند خود را نیز ارائه کنید. اگر از کمپین تبلیغاتی پیامکی استفاده می‌کنید، لینک وب‌سایت کسب و کار خود را ضمیمه کنید. اگر از بورد استفاده می‌کنید، آدرس شبکه‌های اجتماعی و شماره پیامک و کلمه کلیدی برند را قرار دهید. شما قرار است با تبلیغات خود را بشناسانید. پس از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

هدیه و تخفیف فراموش نشود

مردم عاشق تخفیف و هدیه و رقابت کردن بر سر آن هستند. در کمپین های تبلیغاتی شبکه‌های اجتماعی خود مسابقاتی را برگزار کنید. به برندگان جایزه و تخفیف بدهید. پیشنهادات ویژه ارائه کنید. برای این پیشنهادات زمان محدودی بگذارید؛ مثلا تخفیف 30 درصدی کالاهای زمستانی به مدت یک هفته. می‌توانید به جای تخفیف حالت ارسال رایگان را فعال کنید.

روش دیگر این است که اگر مردم به شماره شما پیام ارسال کنند و عضو خبرنامه شوند، از 20 درصد تخفیف بهره‌مند خواهند شد. یک نمونه از برگزاری مسابقات موفق به استارباکس مربوط می‌شود. در سال 2014 مسابقه‌ای برگزار شد که در آن از لیوان‌های استارباکس بدون طرح و سفید استفاده شد. افراد می‌توانستند روی لیوان خود طرح بکشند. در نهایت در حدود سه هفته حدود 4000 طرح کشیده شد. طرح برنده نیز روی برخی از لیوان‌های استارباکس چاپ شد.

از تعطیلات نهایت استفاده را ببرید

یک کسب و کار موفق همیشه توجه ویژه‌ای به تعطیلات کشور خود دارد. در زمان تعطیلات نوروز مردم به دنبال خرید لباس و لوازم نو هستند. می‌خواهند به عزیزانشان هدیه بدهند. خانه‌تکانی می‌کنند. لوازم خانه را عوض می‌کنند. پس فرصت مناسبی است که تخفیف ارائه دهید. کمپین تبلیغاتی مناسب تعطیلات طراحی کنید. در این زمان می‌توانید حجم فروش خود را چند برابر کنید.

استفاده از تبلیغات متنی

وبلاگ، وب‌سایت، پیامک و… همگی راه‌های مناسبی برای برقراری ارتباط با مخاطبان هستند. تبلیغات متنی خود را در سایت‌های مختلف قرار دهید. متن را دست کم نگیرید. از مؤثرترین کمپین های تبلیغاتی، کمپین‌های پیامکی است. شما می‌توانید از سامانه‌های ارسال پیامک استفاده کنید. پنل مناسبی را انتخاب کنید و کمپین پیامکی ایجاد کنید. شرکت سیگنال نیز پنل‌های مختلفی را برای اجرای کمپین‌ها ارائه می‌دهد و شما می‌توانید به راحتی از میان آن‌ها انتخاب کنید.

مراحل نه‌گانه راه اندازی کمپین تبلیغاتی

مراحل نه‌گانه راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی

برای این که بتوانید کمپین تبلیغاتی خود را اجرا کنید، مراحلی را باید طی کنید. به خوبی برنامه‌ریزی کنید و نکات گفته شده را در نظر داشته باشید. در این بخش نحوه اجرای کمپین تبلیغاتی را بررسی می‌کنیم و مراحل آن را توضیح می‌دهیم.

هدف خود را بشناسید

حتماً برای کمپین خود هدفی تعریف کنید. این هدف باید واضح باشد. از خود بپرسید: با تبلیغات می‌خواهید به چه چیزی برسید؟ در جواب آن چیزهایی مانند فروش را نیاورید زیرا همه به دنبال فروش بیشتر هستند. در هدف خود دقیق شوید. از روش SMART برای تعریف بهتر اهداف خود استفاده کنید. SMART مخفف اهداف خاص، قابل‌اندازه‌گیری، دست‌یافتنی، متمرکز بر نتایج و محدود به زمان است. اهداف کمپین تبلیغاتی باید با توجه به موارد زیر مشخص شوند:

یافتن مشتریان جدید

اگر می‌خواهید مشتریان بیشتری داشته باشید، مشخص کنید که منظورتان از این بیشتر چقدر است و در چه بازه زمانی می‌خواهید به آن دست پیدا کنید. این گونه می‌توانید نتایج را اندازه‌گیری کنید؛ اما مطمئن شوید که هدف قابل دستیابی است. بودجه شما در این مورد موثر خواهد بود. به عنوان مثال، می‌توانید با توجه به هدف و بودجه خود مشخص کنید که در سی روز با بودجه X باید 100 مشتری جدید پیدا کنید.

تقویت آگاهی برند

شما قرار است با اجرای کمپین خود را به مردم بشناسانید. مشخص کنید که چگونه می‌خواهید این کار را انجام دهید؟ با افزایش بازدید در موتورهای جستجو؟ با بالا رفتن ترافیک سایت؟ افزایش فالور در رسانه‌های اجتماعی؟ اگر هدف شما به روش SMART برنامه‌ریزی شده باشد، باید این مورد را این گونه مطرح کنید: هدف کسب و کار ما افزایش بیست درصدی دیده شدن در رسانه‌های اجتماعی در شش‌ماهه آینده است.

ارائه محصولی جدید

اگر قصد شما از اجرای کمپین ارائه محصول یا خدمات جدیدی است باید مشخص کنید که می‌خواهید در بازه زمانی مشخص چه میزان از آن را به فروش برسانید؛ مثلا باید 300 واحد از محصول یا خدمات جدید را در عرضه اولیه و سه ماهه به فروش برسانید. در واقع نوع محصول و خدمات شما بسیار تعیین‌کننده خواهد بود و روی هدف تأثیر می‌گذارد.

چه چیزی را می‌خواهید تبلیغ کنید؟

مرحله بعد این است که مشخص کنید چه چیزی را می‌خواهید تبلیغ کنید:

 • یک محصول
 • یک خدمت
 • مجموعه‌ای از محصولات/خدمات
 • نام تجاری شما
 • فروش ویژه یا رویداد
 • و…

آنچه تبلیغ می‌کنید باید با اهداف شما مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، اگر اهداف شما شامل افزایش فروش فصلی یا راه‌اندازی یک محصول جدید باشد، ممکن است تمرکز اصلی بر تبلیغ یک رویداد یا محصول باشد، نه تبلیغ شرکت شما به عنوان یک کل.

مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید

در مرحله بعد باید دقیقا مشخص کنید که مخاطب هدف شما کیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ چه نیازهایی دارد؟ از برند شما چه می‌خواهد؟ سطح درامد این گروه چقدر است؟ و… . آنان را خوب مطالعه کنید.

مشخص کنید که مخاطب خود را از کجا پیدا خواهید کرد

با شناسایی مخاطب هدف، می‌توانید به ترجیحات روزانه آن‌ها، نحوه خرید کردن آن‌ها، نحوه دریافت اخبار و… پی ببرید. درک این موارد به شناسایی نحوه یافتن افراد کمک می‌کند. باید ببینید چه روشی برای جذب مخاطب هدف بهتر است. البته ممکن است یک روش برای برند شما عالی عمل کند اما همان روش برای کسب و کاری دیگر مناسب نباشد.

همه این موارد به هدف، نوع محصول و… برمی‌گردد. باید ببینید مخاطبان شما بیشتر جذب تبلیغات تلویزیونی می‌شود یا می‌توانید با کمپین های پیامک تبلیغاتی آنان را جذب کنید؟ آیا باید بیلبورد نصب کنید؟ این بیلبورد باید کجا نصب شود؟ دسترسی مخاطبان شما چگونه است؟ چه چیزی برای آنان مناسب‌تر است؟

مدت زمان کمپین خود را مشخص کنید

برخی از انواع تبلیغات را می‌توان بلافاصله راه‌اندازی کرد. برخی دیگر نیاز به برنامه‌ریزی قبلی دارند. چقدر سریع می‌خواهید به نتایج دست پیدا کنید؟ آیا باید نتایج فوری باشند؟ با کدام روش می‌توان به نتایج فوری دست پیدا کرد؟ زمان‌بندی به ویژه برای کسب و کارهای کوچک بسیار مهم است.

مشخص کردن بودجه کمپین تبلیغاتی بسیار مهم است

بودجه شما چقدر است؟

هنگام تنظیم بودجه تبلیغاتی خود واقع‌بین باشید. بودجه می‌تواند بسیار تعیین‌کننده باشد. اغلب میزان بودجه بر نوع تبلیغ تأثیر می‌گذارد. درست است که اهداف، مشتریان، نوع تبلیغ و… تعیین‌کننده بودجه هستند اما در نهایت شما مجبور می‌شوید سراغ کمپینی بروید که با بودجه شما سازگاری دارید یا ریسک کنید. هزینه بیشتری وسط بگذارید و منتظر بمانید تا نتایج مثبتی از کمپین خود بگیرید و آن هزینه را باز پس بگیرید.

در تعیین بودجه سوابق گذشته خود را بررسی کنید. تجربه شما در گذشته چیست؟ در کمپین‌های قدیمی خود چه کردید؟ آیا با بودجه و روش مورد استفاده به نتیجه دلخواه رسیدید؟ تحلیل و بررسی نتایج کمپین های پیشین بسیار مهم و حیاتی است. در عین حال ارزش یک مشتری را هم در نظر بگیرید. در نظر بگیرید که فروش چه ارزشی برای شما دارد و آیا با هزینه‌ای که برای کمپین می‌کنید به سود خواهید رسید؟

رسانه خود را انتخاب کنید

با توجه به موارد گفته شده باید انتخاب کنید که کدام رسانه می‌تواند بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد. آیا باید در رسانه‌های اجتماعی با تولید محتوا کمپین تبلیغاتی خود را اجرا کنید؟ آیا باید تبلیغات تلویزیونی ارائه دهید؟ آیا رادیو رسانه مناسبی برای اجرای کمپین شما است؟ رسانه‌های زیادی وجود دارند و اغلب برای دستیابی به موفقیت باید چند مورد را با هم به کار بگیرید.

پیام تبلیغاتی و گرافیکی ایجاد کنید

حال باید برای تبلیغات خود پیام و طرحی ایجاد کنید. برخی از انواع تبلیغات نیاز به طراحی حرفه‌ای دارند. برخی از تبلیغات همانند تبلیغات آنلاین را هم خودتان می‌توانید انجام دهید. با این حال طراحی بنر و موارد این چنینی نیاز به تخصص و خلاقیت دارد.

حتما باید نتایج کمپین را تحلیل و بررسی کرد، تا برای کمپین بعدی نتیجه بهتری گرفت

بررسی و تحلیل نتایج

اجرای کمپین تبلیغاتی بدون تحلیل و بررسی نتایج هیچ اهمیتی نخواهد داشت. شما باید هر کمپینی را که اجرا می‌کنید، تحلیل و بررسی کنید. از این داده‌ها هم برای اجرای کمپین های دیگر استفاده کنید تا در آینده نتیجه بهتری بگیرید، بهتر تصمیم بگیرید و در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی کنید؛ مثلا می‌توان مشخص کرد که چه تعداد از پیام‌های تبلیغاتی باز شدند. لینک چه تعداد از آن‌ها باز شده و چه میزان به خرید آنلاین منجر شده است. همین آمار نشان می‌دهد که آیا این پیامک‌ها برای شما مناسب بودند یا خیر. آیا قرار دادن لینک موثر بوده است یا نه و… .

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

کلام آخر

در این مقاله از پنل پیامکی سیگنال به بررسی چیستی کمپین تبلیغاتی پرداختیم و نحوه اجرای آن را توضیح دادیم. روش های مختلفی برای اجرای کمپین های تبلیغاتی وجود دارد. این روش هم می‌تواند باعث شهرت برند شما شود و هم با عدم استفاده درست از آن، دیدی منفی نسبت به کسب و کار شما ایجاد کند. به همین دلیل برای اجرای آن باید به خوبی مطالعه و پژوهش کنید تا در نهایت بهترین شیوه را انتخاب کنید. کمپین پیامک تبلیغاتی از بهترین کمپین‌هایی است که کسب و کارها می‌توانند اجرا کنند و حدود 98 درصد آن‌ها نیز باز و خوانده می‌شوند. انتخاب شیوه اجرای کمپین به کسب و کار شما بستگی دارد اما در اکثر مواقع می‌توان از SMS برای این کار استفاده کرد و به نتیجه دلخواه رسید. نظر شما در این باره چیست؟ لطفا پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *