تفاوت وب سرویس soap و rest

REST و SOAP دو رویکرد متفاوت برای انتقال داده‌های آنلاین هستند. SOAP پروتکلی برای دسترسی به خدمات وب مبتنی بر قوانین و استاندارد است؛ REST نیز در پاسخ به کاستی‌های SOAP معرفی شد و روش ساده‌تری برای دسترسی به خدمات وب ارائه می‌دهد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا تفاوت وب سرویس soap و rest را دقیق‌تر بررسی کنیم. همراه ما باشید.

باکمترین هزینه، خدمات یا محصولتو تبلیغ کن!!

دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان سیگنال

SOAP چیست؟

SOAP (Simple Object Access Protocol) پروتکلی است که قبل از REST طراحی و برای دسترسی به خدمات وب از جمله انتقال داده‌ها معرفی شد. ایده اصلی معرفی این پروتکل این بود که وب سرویس‌های مبتنی بر آن بتوانند روی پلتفرم‌های مختلف، با زبان‌های برنامه نویسی متفاوت، به مبادله داده‌ها به شیوه‌ای ساده و آسان بپردازند.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

مزیت‌های SOAP

برخی از مزیت‌های SOAP عبارت‌اند از:

 • مستقل از زبان، پلت فرم و انتقال
 • عملکرد عالی در محیط‌های سازمانی توزیع شده
 • کاملا استانداردسازی شده
 • مدیریت خطای داخلی
 • امنیت منحصربه‌فرد WS Security

REST چیست؟

REST (Representational State Transfer) مخصوصا برای کار با مولفه‌های مدیا، فایل‌ها و حتی اشیاء روی یک دستگاه سخت‌افزاری طراحی و معرفی شد. وب سرویس‌هایی که بر اساس اصول Rest تعریف می‌شوند، Restful نام دارند و از افعال HTTP شامل GET، POST، PUT و DELETE برای درخواست از منبع استفاده می‌کنند.

مزیت‌های REST

برخی از مزیت‌های REST عبارت‌اند از: 

 • تعامل با وب سرویس بدون نیاز به ابزارهای گران‌قیمت
 • یادگیری ساده‌تر و کم‌زحمت‌تر
 • کارآمد با مصرف کمترین میزان پهنای باند
 • سریع؛ بدون نیاز به پردازش‌های گسترده
 • اجازه دسترسی به فرمت‌های مختلف دیتا
 • زبان و پلت فرم مستقل
 • امکان استفاده از SOAP در وب سرویس‌های Restful

شباهت های بین SOAP و REST چیست؟

قبل از آنکه به بررسی تفاوت وب سرویس soap و rest بپردازیم، اجازه دهید شباهت‌های این دو را با هم مرور کنیم. اشتراک‌گذاری داده‌ها میان اپلیکیشن‌هایی که به زبان‌های برنامه‌نویسی متفاوت نوشته شده‌اند، چالش‌بر‌انگیز است. هم SOAP و هم REST برای حل این مسئله معرفی شدند تا برنامه‌های مختلف، صرف‌نظر از زبان برنامه‌نویسی و پلتفرم، بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

اولین شباهت SOAP و REST این است که اکنون می‌توانیم از هردوی آنها برای ایجاد API یا نقاط ارتباطی بین برنامه‌های مختلف استفاده کنیم. به همین ترتیب سایر شباهت‌های این دو پروتکل عبارت‌اند از:

 • هر دوی آنها یکسری قوانین و استاندارد درمورد نحوه ایجاد، پردازش و پاسخگویی به درخواست‌ داده از جانب برنامه‌های دیگر تعریف می‌کنند.
 • هر دوی آنها از پروتکل استاندارد اینترنت (HTTP) برای تبادل اطلاعات بهره می‌برند.
 • هر دو برای ارتباط امن و رمزگذاری شده از پروتکل SSL/TLS پشتیبانی می‌کنند.
 • می‌توان از SOAP یا REST برای ایجاد سیستم‌های توزیع شده ایمن، مقیاس‌پذیر و مقاوم در برابر خطا استفاده کرد.

تفاوت وب سرویس soap و rest

از آنجا که هریک از این پروتکل‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند، مهم است تفاوت‌های آنها را بشناسیم و بدانیم هریک از آنها در چه شرایطی بیشترین کارایی را دارند. در جدول زیر تفاوت بین SOAP و REST را به شکل موشکافانه‌تر می‌خوانید:

SOAPREST
مخفف عبارت Simple Object Access Protocolبه معنی دسترسی آسان به اشیاءمخفف عبارت Representational State Transferبه معنی انتقال بازنمودی حالت
SOAP پروتکلی شامل یک فایل WSDL که علاوه بر موقعیت مکانی وب سرویس، اطلاعات مورد نیاز در مورد عملکرد وب سرویس را حفظ می‌کند.REST یک سبک معماری است که محدودیت‌های زیر را به وب‌سرویس‌های مبتنی بر REST اعمال می‌کند: کلاینت سرور، بدون حالت، دارای حافظه پنهان، با سیستم لایه‌ای و رابط یکنواخت
SOAP به پهنای باند بیشتری نیاز دارد. از آنجایی که پیام‌های SOAP اطلاعات بیشتری را شامل می‌شوند، حجم انتقال داده در وب سرویس‌های مبتنی بر SOAP به‌طور کلی زیاد است.REST برای ارسال درخواست به سرور به پهنای باند زیادی نیاز ندارد و اندازه پیام‌های آن از SOAP کوچکتر است.
SOAP فقط با فرمت XML کار می‌کند و تمام داده‌های ارسالی در قالب XML هستند.REST به داده‌ها با فرمت‌های مختلف مثل متن ساده، HTML، XML، JSON و غیره اجازه انتقال می‌دهد.
SOAP برای کار با HTTPS به لایه WS-Security نیاز دارد. البته استفاده از این لایه امنیتی هزینه‌های ارتباطی را بالا می‌برد و بر عملکرد وب سرویس تأثیر منفی می‌گذارد.REST بدون سربار اضافی از HTTPS پشتیبانی می‌کند.
SOAP دارای منطق مدیریت خطا است و قابلیت اطمینان بیشتری ارائه می‌دهد.REST در صورت خرابی ارتباط از کاربر می‌خواهد که تراکنش را دوباره انجام دهد.
SOAP در برنامه های کاربردی قدیمی و API های خصوصی مفید است.REST در برنامه های کاربردی مدرن و API های عمومی مفید است.

چه زمانی از REST استفاده کنیم؟

در ادامه بررسی تفاوت وب سرویس soap و rest، به زمان استفاده از هریک از این وب سرویس‌ها می‌رسیم.

در رابطه با پروتکل‌های REST و SOAP، سوال بحث برانگیز این است که هریک از اینها کجا و چه زمانی استفاده شوند تا بهترین نتیجه را داشته باشند. در ادامه موارد کاربرد REST را مرور می‌کنیم.

زمانی که منابع و پهنای باند محدود است

از آنجایی که پیام‌های SOAP از نظر محتوا سنگین‌ترند و پهنای باند بسیار بیشتری مصرف می‌کنند، مواقعی که با پهنای باند محدود شبکه مواجهیم می‌توانیم از REST استفاده کنیم.

زمانی که نیازی به حفظ وضعیت اطلاعات نیست 

اگر نیازی به حفظ وضعیت اطلاعات درخواست‌ها نباشد می‌توان با خیال راحت از REST استفاده کرد. اما اگر به یک جریان اطلاعاتی مناسب نیاز دارید که در آن اطلاعات حالت‌های قبلی جایی ذخیره گردند، SOAP برای شما مناسب‌تر است.

زمانی که درخواست‌ها باید ذخیره شوند 

اگر بخواهید درخواست‌های انجام‌شده را در یک حافظه پنهان ذخیره کنید، REST راه حل بهترین برای شماست. کاربران می‌توانند چندین بار درخواست‌های تکراری را ثبت و به‌سمت سرور ارسال کنند؛ بی‌آنکه تمام این درخواست‌ها برای پاسخگویی به سمت سرور ارسال شوند. درخواست‌های تکراری از حافظه پنهان بازگردانده می‌شوند و این کار حجم درخواست‌های ارسالی به سرور را به حداقل می‌رساند.

جایی که سهولت کدنویسی ملاک است

کدگذاری خدمات REST و پیاده سازی آنها به‌مراتب ساده‌تر از SOAP است. بنابراین اگر به یک راه حل سریع برای وب سرویس خود نیاز دارید، REST یک گزینه ایده‌آل برای شماست.

چه زمانی از SOAP استفاده کنیم؟

در شرایط زیر می‌توان با خیال راحت از وب سرویس SOAP استفاده کرد:

امنیت و قابلیت اطمینان

چنانچه کلاینت به سطح بالایی از امنیت و قابلیت اطمینان نیاز داشته باشد، استاندارد جدید SOAP ویژگی‌های خوبی به‌خصوص در ارتباط با امنیت ارائه می‌کند. WS Security استاندارد امنیت انحصاری SOAP است.

یک وسیله ارتباطی رسمی 

اگر کلاینت و سرور هر دو در قالب تبادل توافق داشته باشند، SOAP مشخصات سفت و سختی برای این تعامل ارائه می‌دهد و برای ارائه خدمات در سطح سازمانی ایده‌آل است. در صورت وقوع تراکنش ناموفق، SOAP تراکنش را مجدداً امتحان می‌کند تا از تکمیل درخواست مطمئن شود. 

SOAP API و REST API چگونه کار می‌کنند؟

یک تفاوت وب سرویس soap و rest در نحوه عملکرد API های هریک از آنهاست.

SOAP یک فناوری قدیمی است که برای اجرا به یک قرارداد ارتباطی دقیق میان سیستم‌ها احتیاج دارد. اما REST پس از SOAP توسعه یافت تا برخی از کاستی‌های آن را برطرف کند. در ادامه با نحوه عملکرد این دو آشنا می‌شویم.

API های SOAP

پروتکل SOAP قوانین ارتباطی سفت‌و‌سختی تعریف می‌کند و چندین استاندارد مرتبط دارد که تمام جنبه‌های تبادل داده را کنترل می‌کنند. چند نمونه از استانداردهای آن عبارت‌اند از: 

 • امنیت وب سرویس: WS-Security اقدامات امنیتی مانند استفاده از شناسه‌های منحصر‌به‌فرد (توکن‌ها) را مشخص می‌کند.
 • آدرس‌دهی وب سرویس: نیازمند گنجاندن اطلاعات مسیریابی به عنوان ابرداده است.
 • WS-ReliableMessaging: مدیریت خطا در پیام رسانی SOAP را استانداردسازی می‌کند.
 • زبان توصیف خدمات وب WSDL: دامنه و عملکرد خدمات وب SOAP را توصیف می‌کند.

حین ارسال یک درخواست به SOAP API باید درخواست HTTP را در یک پاکت SOAP قرار دهید. این ساختاری است که SOAP برای درخواست‌ها تعیین می‌کند. همینطور می‌توان درخواست‌ها را به کمک دیگر پروتکل‌های انتقال مانند TCP یا پروتکل پیام کنترل اینترنت CMP ارسال کرد. اگرچه API یا وب سرویس SOAP همیشه پاسخ‌ها را در قالب XML برمی‌گرداند. 

REST API

سبک معماری نرم افزاری REST برای نحوه عملکرد یک API اصول و محدودیت‌هایی تعریف می‌کند که عبارت‌اند از: 

 • فرستنده و گیرنده از نظر فناوری، پلتفرم، زبان برنامه نویسی و غیره می‌توانند از یکدیگر مستقل باشند.
 • سرور می‌تواند چندین واسطه داشته باشد که برای تکمیل درخواست‌های مشتریان با هم کار می‌کنند، اما کلاینت قادر به دیدن آنها نیست.
 • API داده‌ها را در قالبی استاندارد برمی‌گرداند که کامل و قابل استفاده است.
 • API هر درخواست جدید را مستقل از درخواست‌های قبلی تکمیل می‌کند.
 • همه پاسخ‌های API قابل ذخیره‌سازی هستند.
 • در صورت لزوم، پاسخ API می‌تواند شامل یک قطعه کد باشد.
هنوز برای کسب و کارت پنل پیامکی نداری؟

همین حالا تماس بگیرید (داخلی یک)

حرف آخر

انتخاب میان دو وب سرویس SOAP و REST تا حد زیادی به زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده، محیطی که از آن استفاده می‌کنیم و نیازمندی‌های ما و کاربران ما بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت که تفاوت عمده SOAP و REST با سطح امنیت آنها، پهنای باند مصرفی، مقیاس‌پذیری و قابلیت انعطاف‌پذیری هرکدام مرتبط است. قبل از انتخاب وب سرویس موردنظر ابتدا مزایا و معایب هرکدام را بادقت بخوانید و بسته به انتظارات خود مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

اگر شما اطلاعات بیشتری درباره تفاوت وب سرویس soap و rest دارید، نظرات‌تان را در انتهای این صفحه با ما و همراهان ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *