وب سرویس پیامک PHP

اگر درباره برنامه‌نویسی و توسعه وب اطلاعات اندکی هم داشته باشید، می‌دانید که php یکی از پراستفاده‌ترین زبان‌های دنیاست که به‌وفور جهت برنامه نویسی وب استفاده می‌شود. برای آنکه توسعه‌دهندگان بتوانند قابلیت ارسال پیامک را به پروژه‌های تحت php خود اضافه کنند، سرویس پیامک php با کمترین پیچیدگی و امکانات مختلف آماده استفاده است. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا به طور کامل با وب سرویس پیامک php و عملکرد آن آشنا شویم.

باکمترین هزینه، خدمات یا محصولتو تبلیغ کن!!

دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان سیگنال

وب سرویس پیامکی چیست؟

در دنیای امروز که بسیاری از مشاغل از اینترنت به‌عنوان ابزاری برای ارتباط با مشتریان و مخاطبان خود استفاده می‌کنند و در این میان از مزیت‌های پیام کوتاه جهت اطلاع‌رسانی و … بهره می‌برند، وب سرویس پیامکی یکی از پرکاربردترین ابزارها جهت ارسال انواع پیامک‌های خبری، تبلیغاتی و … است. علاوه‌بر امکان ارسال پیامک، این سرویس‌ها امکانات گسترده‌تری در اختیار کاربر سایت قرار می‌دهند و بسته به نوع وب سرویس، به انواع زبان‌های برنامه‌نویسی متصل می‌شوند. یک نمونه رایج از آنها php است که در ادامه این مقاله به آن می‌پردازیم.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

اهمیت استفاده از وب سرویس پیامک php

وب سرویس پیامک php جزو واجبات اولیه تمام کسب‌و‌کاراهایی است که نیاز دارند روی بستر اینترنت:

  • با مخاطبان خود تعامل برقرار کنند
  • خبری را به گوش آنها برسانند
  • پیامک‌های تبلیغاتی بفرستند 
  • آنان را احراز هویت کنند. 
  • و با ادامه این تعامل، برندسازی کنند.

با توجه به جایگاه ویژه فروشگاه‌های اینترنتی در دنیای حاضر، اگر مجموعه‌ای شرایط استفاده از وب سرویس‌ها را نداشته و همچنان به‌دنبال برقراری ارتباط با کاربران باشد، ۳ راه پیش رو دارد:

  • قید اطلاع‌رسانی، تشکر، احراز هویت و … از طریق ارسال پیامک یا تماس تلفنی را به‌طور کامل بزند! که نتیجه‌ای جز کاهش روزانه رضایت مشتریان از این کسب‌و‌کار نخواهد داشت.
  • تمام اطلاع‌رسانی‌ها و … را از طریق تماس تلفنی انجام دهد! که موجب زیادشدن تعداد تماس‌ها برای تایید خرید، تایید هویت، اطلاع‌رسانی جشنواره‌ها و … می‌شود و حوصله مخاطب را سر می‌برد! گذشته از کاهش رفاه کاربر، چند نیروی انسانی باید شبانه‌روز در حال انجام این تماس‌ها باشند! 
  • برخی از کسب‌و‌کارها به ارسال ایمیل روی می‌آورند که گزینه معقولانه‌تری به نظر می‌رسد؛ اما آن هم مشکلات خودش را دارد. بزرگ‌ترین مشکل ارسال پیام با ایمیل، در دسترس نبودن مرتب آن است که درصد تاثیرگذاری روی مشتری را پایین می‌آورد.

در مقایسه با این ۳ راه برقراری ارتباط، استفاده از وب سرویس و پنل پیامکی برای کارفرما کمترین هزینه و بیشترین سود ممکن را خواهد داشت. صاحب پنل می‌تواند هر نوع پیامی را به‌صورت خودکار، همز‌مان، انبوه، زمان‌بندی‌شده و … برای کاربران بفرستد و برای این کار تنها باید به پنل اس ام اس خریداری شده مراجعه کند.

SOAP و REST: دو استاندارد پر استفاده

تقریبا تمام وب سرویس‌های ارسال پیامک فعال در php برای استفاده از وب api از یکی از دو استاندارد زیر استفاده می‌کنند: SOAP یا REST.

SOAP یا پروتکل دسترسی آسان به اشیاء، به‌عنوان یک پروتکل انتقال از HTTP یا HTTPS برای انتقال پیام‌ها در قالب XML استفاده می‌کند، مصرف پهنای باند بیشتری دارد و سرعت آن کمتر است؛ در عوض امنیت بیشتری دارد.

REST یا انتقال بازنمودی حالت، به‌عنوان یک معماری نرم‌افزاری مجموعه‌ای از قوانین و محدودیت‌ها برای وب‌سرویس‌ها تعریف می‌کند و سریع‌تر از SOAP است. با این حال امنیت ضعیف‌تری نسبت به SOAP دارد.

در ادامه بیشتر درباره انتقال پیام توسط این استانداردها صحبت می‌کنیم.

ارسال پیام در PHP با وب سرویس REST

معماری REST به دلایل مختلف برای بعضی از کاربران نسبت به وب سرویس SOAP بیشتر توصیه می‌شود و یکی از این دلایل ایجاد امنیت بیشتر است. از سوی دیگر وب سرویس RESTful ساده است و برای اجرای آن نیازی به انجام تغییرات یا تنظیمات خاصی روی سرویس‌دهنده نیست.

در وب سرویس rest انتقال اطلاعات به‌کمک پروتکل http یا https و توسط متد POST انجام می‌شود. استفاده از کتابخانه  cURLدر وب سرویس‌های RESTful برای ارسال پیامک در بستر php توصیه می‌شود.

ارسال پیام در PHP با وب سرویس SOAP

SOAP نسبت به REST قدیمی‌تر است و با تمام محدودیت‌هایش، سال‌هاست برای به‌عنوان یک وب سرویس پیامک php کاربرد داشته است. برای آنکه پیام‌ها از طریق کلاس SOAP انتقال پیدا کنند، لازم است افزونه مرتبط با آن روی سرور مصرف‌کننده فعال باشد. یعنی تنها در صورتی می‌توانید پیام‌ها را ارسال، دریافت و پردازش کنید که سرویس SOAP را روی پروژه خود فعال کرده باشید. 

برخی از ویژگی‌های وب سرویس پیامک php

انتقال پیامک‌ها به یک URL مشخص

این یکی از خدمات جالبی است که در بیشتر وب سرویس‌های پیامکی دیده می‌شود. می‌توانید پیامک‌ها را به یک آدرس URL دلخواه بفرستید؛ به‌طوری که بلافاصله بعد از ارسال پیام کوتاه برای خط موردنظر، آن پیام به آدرس تنظیم‌شده نیز ارسال شود و عملا یک سیستم بلادرنگ داشته باشید.

ارسال وضعیت پیامک‌ها به یک URL مشخص

علاوه بر متن پیام‌ها، می‌توان وضعیت پیام‌ها را نیز به یک URL مشخص ارسال کرد. یعنی بلافاصله بعد از اینکه تغییری در وضعیت پیامک‌های ارسالی ایجاد شد، یک CALLBACK اتفاق می‌افتد و وضعیت جدید به آدرس تعیین‌شده ارسال می‌شود.

امنیت و انعطاف‌پذیری بالا

همانطور که گفتیم وب سرویس پیامک php برای ارسال پیام از استانداردهای SOAP و REST استفاده می‌کند که هر دو پیام‌ها را از طریق پروتکل HTTP، HTTPS و لایه امن SSL منتقل می‌کنند. بسیاری از وب سرویس‌ها با الزام به اتصال درگاه پیام کوتاه به نرم افزارهای مانیتورینگ و سورس باز، سطح امنیت را بالاتر می‌برند.

امکان زمان‌بندی پیامک‌ها

از دیگر خدمات و امکانات وب سرویس‌ها می‌توان به امکان زمان‌بندی پیامک‌ها اشاره کرد که به‌خصوص در ارسال پیام‌های تبلیغاتی بسیار حائز اهمیت است. کاربر پنل می‌تواند به راحتی زمان ارسال پیام‌ها را تعیین و پیامک‌های خود را به این شکل مدیریت کند.

امکان ارسال پیامک کد تایید

ارسال پیامک کد تایید (OTP) یکی از بهترین روش‌ها برای تایید و احراز اصالت کاربران است. وب سرویس‌های پیامکی این امکان را در اختیار شم می‌گذارند تا با انتخاب یک عدد ۴ تا ۶ رقمی و ارسال آن برای کاربر از طریق پنل پیامکی، از کاربر بخواهید با واردکردن کد دریافتی در فیلد مخصوص، هویت خود را اعتبارسنجی کند.

امکان ارسال یک متن به چندین شماره

مهم‌ترین ویژگی این وب سرویس‌ها این است که با استفاده از سرویس دفترچه تلفن، می‌توانند یک پیام مشابه را به‌صورت همزمان به چندین شماره ارسال کنند. کاربر وب می‌تواند دفترچه تلفنی از مخاطبان خود بسازد، نام کاربران را به این دفترچه اضافه و شماره‌ها را ویرایش کند.

ارسال پیام به لیست سیاه مخابرات

بسیاری از مخاطبان دریافت پیامک‌های تبلیغاتی را مسدود می‌کنند؛ پیام دادن به آنها یکی از چالش‌های بزرگ صاحبان پنل پیامکی است. جالب است بدانید با تهیه خطوط خدماتی می‌توانید به لیست سیاه مخابرات به راحتی پیام دهید و با آنها ارتباط بگیرید. استفاده از این خط برای همه کاربران ممکن نیست؛ اما وب سرویس‌های پیامکی ارسال پیام به این خطوط را در دامنه خدمات خود می‌گنجانند.

هنگام خرید پنل پیامکی دلخواه خود حتما این مسئله را در نظر داشته باشید و اگر ارائه‌دهنده خط خدماتی را در وب سرویس خود ارائه می‌دهد، از این فرصت استفاده کنید. 

امکان ارسال پیامک‌های خدماتی و تبلیغاتی

معمولا وب سرویس پیامک php می‌تواند پیام‌های تبلیغاتی و خدماتی را در پنل‌های پیامکی ارسال کند. البته این دو سرویس تفاوت‌های مشخصی دارند؛ مثلا اینکه خطوط تبلیغاتی فقط و فقط جهت تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند و خطوط خدماتی مناسب برای ارسال پیامک‌های اطلاع‌رسانی و … است.

هنوز برای کسب و کارت پنل پیامکی نداری؟

همین حالا تماس بگیرید (داخلی یک)

حرف آخر

بهترین روش برای اتصال به سامانه پیام کوتاه در وب‌سایت‌های تحت php استفاده از وب سرویس است. امنیت، سرعت بالا، سهولت در استفاده و استاندارد بودن زبان از جمله مزیت‌هایی است که وب سرویس پیامک php در اختیار کاربران می‌گذارد و کمک می‌کند با چند خط کدنویسی ساده، ارتباط هوشمند و دوطرفه با مخاطبان خود برقرار کنید و ارسال، دریافت و مدیریت پیامک‌های خود را آغاز نمایید. امیدواریم در متن این مقاله به تمام پرسش‌های شما عزیزان پیرامون وب سرویس ارسال و دریافت پیامک php پاسخ داده باشیم و نکته‌ای نگفته باقی نمانده باشد.

شما چه اطلاعات بیشتری درباره وب سرویس پیامک php دارید؟ مشتاق شنیدن نظرات ارزشمندتان هستیم.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *