تیم طراحی متن پیامک تبلیغاتی و خدماتی سیگنال

تیم طراحی متن پیامک تبلیغاتی و خدماتی سیگنال

ارسال پیامک به کارآمدترین روش بازاریابی که در حال حاضر توسط بازاریابان استفاده می شود، تبدیل شده است. در حالی که ایمیل ‌ها می ‌توانند ساعت‌ ها باز نشوند و یا بدتر از آن، در یک پوشه هرزنامه قرار بگیرند،  95 درصد از تبلیغات پیامکی در عرض سه دقیقه پس از دریافت خوانده می ‌شوند. یکی از عواملی که این نرخ را بالاتر هم می برد، طراحی متن پیامک است، آن هم به شیوه ای اصولی و مناسب.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

این امر باعث می شود که  برای بسیاری از ما، نوشتن پیام های مشتری محور کمی دلهره آور باشد. وقتی با تلفن صحبت کنید می توانید کلمات خود را تصحیح کنید و یا از طریق تغییر لحن منظور خود را شفاف تر برسانید، اما نوشتن افکار به صورت مکتوب چیز دیگری است. اینجا جایی است که یک الگوی مناسب برای طراحی و نوشتن متن برای پیامک به کار شما می ‌آید. پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا در مورد نحوه صحیح نوشتن متن پیامک های تبلیغاتی بیشتر بدانیم.

پیامک موثر چه نوع پیامکی است؟

اینفوگرافی نحوه طراحی متن یک پیامک خوب

کسب ‌و کارها عمدتاً برای حمایت از محصولات یا خدمات خود پیام ‌های متنی به مشتریان یا مشترکین خود ارسال می ‌کنند و با این کار برقراری ارتباط با مشتریان را تسریع می ‌کنند، مصولات و خدمات خود را به فروش می ‌رسانند، اخبار و اطلاعات را به اشتراک می‌ گذارند، و از بازار هدف خود دعوت می ‌کنند تا به مستقیم‌ترین روش با آنها درگیر شوند. بسته به علت و هدف ارسال، طراحی متن پیامک و جزئیات آن متفاوت خواهد بود اما با این حال، در یک نمونه پیامک موفق برای کسب و کار باید:

 • نام منبع و اطلاعات تماس را برای گفتگوی بیشتر وارد کنید.
 • به وضوح خواستار اقدام برای ایجاد احساس فوریت برای بهبود نرخ باز شدن پیامک، شوید.
 • ارزش یا اطلاعات قابل فهم برای مشتری، با لحن صدای قابل تشخیص به ارمغان بیاورید.
 • برای افزایش نرخ کلیک، URL های کوتاهی را در صفحات فرود خود قرار دهید.
 • روی یک موضوع اصلی متمرکز شوید. 
 • در زمان مناسب ارسال کنید.

به طور کلی وقتی از اس ام ای مارکتینگ صحبت می کنیم، پیامک ‌های ارسالی تنها در صورتی می ‌توانند مؤثر واقع شوند که واقعاً تحویل و باز شوند. بنابراین، سنگ بنای موفقیت کمپین تبلیغات پیامکی، یک پیامک مناسب است که با طراحی متن مناسب شکل می گیرد.

نحوه طراحی متن یک پیامک خوب 

طبق گزارش ها به طور متوسط 98 درصد از کاربران تلفن همراه پیامک های تبلیغاتی یا تجاری را می خوانند، که همین امر پیامک را به ابزاری موثر در استراتژی بازاریابی شما تبدیل می کند. اما سوال بعدی این است که چگونه می توان این خواننده ها را به خریدار تبدیل کرد. برای اطمینان از اینکه بازاریابی پیامکی شما به هدف خود می رسد، هنگام شروع کمپین تبلیغات پیامکی خود، اصول اصلی زیر را در مورد طراحی متن پیامک تبلیغاتی موثر در نظر داشته باشید.

تیم رطارحی متن سیگنال استفاده از زبان ساده را پینشهاد می دهد

1. از زبان ساده و واضح استفاده کنید.

این توصیه در راهنمای طراحی متن پیامک شماره 1 است. همه ما می خواهیم خلاقیت خود را به رخ بکشیم، اما گاهی اوقات هر چه کمتر بنویسیم، بهتر است. این دو متن را با هم مقایسه کنید:

1. ثبت نام در برنامه ما به شما فرصتی عالی برای اقامت در محل ما با 10٪ تخفیف می دهد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ظرف دو هفته آینده رزرو کنید.

2. در برنامه ما ثبت نام کنید و 10٪ تخفیف برای اقامت بعدی خود در هتل ما دریافت کنید! این پیشنهاد در تاریخ 16 بهمن به پایان می رسد.

واضح است که متن دوم از لحاظ زبانی فاقد هرگونه زیاده گویی است، از طرفی شفافیت پیام را با وضوح و جزئیات جبران می کند. بنابراین فقط مهم ترین اطلاعات را با استفاده از متن کمتر ارائه دهید.

تیم طراحی متن سیگنال پینشهاد می کند حواستان به تعداد کاراکتر ها باشد

2. از حد مجاز تجاوز نکنید.

زبان شفاف و ساختار یافته فقط باعث هضم آسان یک پیام نمی شود، بلکه به یکپارچگی کمپین کمک می کند و در بودجه بازاریابی شما صرفه جویی می کند زیرا محدودیت کاراکتر برای یک پیامک وجود دارد. اکثر اپراتورها حداکثر محدودیت پیامک 70/160 کاراکتر را دارند، بنابراین سعی کنید از حد مجاز تعداد کاراکترها تجاوز نکنید.

برای کمک به شما در حفظ محدودیت تعداد کاراکترها، در سیستم اکثر اپراتورها محدودیت کل و تعداد کاراکترهای فعلی در هر پیامک نشان داده شده است تا بتوانید استراتژی ارسال خود را به درستی برنامه ریزی کنید.

3. از کلمات گیج کننده بپرهیزید.

از آنجایی که طراحی متن پیامک اجازه متن اضافی را نمی دهد، بازاریابان اغلب از کلمات اختصاری استفاده می کنند تا حداکثر در یک پیامک، پیام خود را منتقل کنند. اما گاهی اوقات چنین تکنیکی فهم و هضم اس ام اس را سخت می کند.

تیم طراحی متن سیگنال پینشهاد می کند در پیامک مبهم صحبت نکنید.

4. از ابهام بپرهیزید.

کلمات و نماد های مبهم یا ایموجی ‌های نا آشنا در صورت استفاده نادرست می ‌توانند مضرات بیشتری نسبت به فایده داشته باشند. فراموش نکنید که از آنجایی که پیامک ها محدودیت کلمات دارند، نمی ‌توانید توضیح دهید دقیقاً منظورتان چیست. همچنین زبان عامیانه برای طراحی متن یک پیامک مناسب نیست، به خصوص اگر مخاطبان میانسال یا مسن را هدف قرار دهید. ما به شما تضمین خواهیم داد که اینگونه پیامک ها ممکن است برای گیرندگان 30+ شما فقط ترکیبی از کلمات به نظر برسد.

5. مشخصات خود را بنویسید.

اگر مشخصات شما مثل اسم برند، شماره تماس یا لینک وب سایت در پیامک نباشد، افراد شماره تلفن یا آدرس ایمیل شما را در جای دیگری جستجو نخواهند کرد. در صورت احتمال ارتباط آینده مشتری با شما، اطلاعات تماس کامل را در پیامک وارد کنید.

تیم طراحی متن سیگنال پینشهاد می کند حتما کال تو اکشن بزارید

6. شامل یک فراخوان برای اقدام یا call to action باشد.

یک پیامک باید توجه ها را به خود جلب کند، اما در عین حال باید فرد را به اقدامی ملزم کند. برخلاف ایمیل ‌ها، پیامک برای نوشتن متن طولانی نیست، بنابراین بهتر است جزئیات غیر ضروری را در متن پیامکتان کاهش دهید و مستقیماً به اصل مطلب بروید و برای دادن جزئیات بیشتر از دریافت کنندگان پیامک دعوت کنید تا روی لینک وب سایت یا شبکه اجتماعی شما کلیک کند. برای پاسخ بهتر، یک CTA و تمام دستورالعمل‌های لازم برای استفاده از پیشنهاد را در طراحی متن اس ام اس خود وارد کنید، مانند:

 • دعوت به تماس – اضافه کردن شماره تلفن؛
 • دعوت به مرور یک کاتالوگ – شامل پیوند وب سایت.
 • دعوت به شرکت در رویداد – اطلاعات تماس کامل را ارائه دهید.

توجه: در اس ام اس، از بیش از یک CTA استفاده نکنید زیرا ممکن است خوانندگان را سردرگم کند.

7. پایگاه تماس خود را بخش بندی کنید.

مانند هر کانال ارتباطی دیگری، تقسیم‌ بندی و شخصی ‌سازی نیز کلید موفقیت طراحی متن پیامک است. به‌جای پیام ‌های مزاحم با اطلاعات غیر مرتبط، پیامک‌ هایی را با پیشنهاد هایی بنویسید که مشترکین شما واقعاً به آنها علاقه دارند.

برای انجام این کار، لیست مخاطبین خود را با در نظر گرفتن نوع کسب و کار خود تقسیم کنید. یک فروشگاه پت شاپ ممکن است مشتریان را بر اساس حیوان خانگی که دارند تقسیم کند. یک استودیوی زیبایی،  بر اساس روش های آرایشی قبلی مشتری یا یک خدمات تعمیر و نگهداری خودرو، در مورد نوع وسیله نقلیه و غیره. توجه کنید که صاحب یک همستر نیازی به هشدار در مورد کاهش قیمت غذای سگ ندارد! پیامک هایی که ارزش ارائه می دهند، نرخ پاسخ بیشتری دارند و تبدیل های بیشتری ایجاد می کنند.

تیم طراحی متن سیگنال پینشهاد می کند حتما متن پیامک را شخصی سازی کنید

8. شخصی سازی کنید.

با شخصی سازی طراحی متن، پیامک های انبوه خود را شبیه به انسان کنید. به غیر از ارائه پیشنهاد های مرتبط، می ‌توانید از برخی داده‌ های شخصی مانند نام، جنسیت، موقعیت جغرافیایی و غیره نیز استفاده کنید تا پیام خود را شخصی تر کنید. قطعاً نیازی به گذاشتن نام در هر پیامک تبلیغاتی نیست اما نامی که در تبریک تولد یا یادآوری قرار داده شده است به نظر می ‌رسد ایده خوبی باشد.

به عنوان مثال، با نشان دادن سابقه خرید یک مشتری خاص و اینکه می دانید برای چه کسی پیامک می نویسید، پیامک خود را به مخاطب نزدیکتر کنید؛ فراموش نکنید که توجه به موقع همیشه قابل قدردانی است.

9. بر منافع خواننده تمرکز کنید.

این یک نکته بازاریابی شناخته شده است؛ هنگام تبلیغ یک محصول، بر ویژگی های فنی آن تأکید نکنید، بلکه بر مزایایی که ممکن است برای مشتری به ارمغان بیاورد، تأکید کنید. این دو پیامک را مقایسه کنید:

1. ورود جدید کفش های ضد آب. همین الان کفش خود را تهیه کنید!

2. این کفش ‌های ضد آب در بهار امسال پاهای شما را خشک و شیک نگه می ‌دارند!

گزینه دوم نه تنها کفش را توصیف می کند بلکه توضیح می دهد که چگونه یک مشکل خاص مثل آب و هوای بد را حل می کند.

تیم طراحی متن سیگنال پینشهاد می کند کد تخفیف را ساده و طوری که در ذهن بماند تولید کنید

10. یک کد تخفیف ساده بنویسید.

استفاده از کد های تبلیغاتی کوتاه مانند GIFT، XMAS20، 50FF نسبت به TFGYURF3452 راحت تر است. برای برخی افراد نوشتن دستی و سپس کپی کردن راحت‌تر است، بنابراین متن کد تخفیف یا تبلیغاتی را تا حد امکان کاربر پسند کنید. 

11. به املا و دستور زبان دقت کنید.

بسیاری از برند ها به خاطر حجم بیشتر متن، گرامر و علائم نگارشی را قربانی کمیت می کنند. اما ما این کار را به عنوان یک عامل موفق برای طراحی متن پیامک نمی بینیم. هر یک از پیام های شما چه ایمیل یا اس ام اس، نشان دهنده نام شرکت شما است و باید حرفه ای و با کیفیت به نظر برسد. بنابراین اگر می خواهید پیامک شما عالی و قابل اعتماد به نظر برسد، از املاء غافل نشوید و نسخه نوشته شده را قبل از ارسال حتماً تصحیح کنید.

13. پیامک را تکرار کنید.

گردش کار خودکار یا workflow روال بازاریابی شما را بهبود می بخشد، در زمان صرفه جویی می کند و امکان دسترسی به مشتریان را از طریق چندین کانال فراهم می کند. علاوه بر این، هر کانال زمانی که پشتیبانی می ‌شود بهتر عمل می ‌کند زیرا اعتماد به برند افزایش می ‌یابد، چراکه مشتریان پیام ‌های تکرار شده را در کانال ‌ها مشاهده می ‌کنند و به آن واکنش نشان می دهند. پس پیامک را تکرار کنید!

شما می ‌توانید بر اساس نوع شرکت و خدمات خود، گردش‌ های کاری مختلفی ایجاد کنید، اما چندین پیامک خودکار اساسی وجود دارد که برای هر کسب‌وکاری مؤثر است (و به اطلاعات شخصی زیادی نیاز ندارند، مگر برای مرور و/یا سابقه خرید)، مانند:

 • رویداد ویژه (تولد، سالگرد عضویت در باشگاه مشتریان ویژه و غیره)؛
 • تایید سفارش؛
 • پشتیبانی پس از خرید

14. پیامک را به زبان گیرنده بنویسید.

اگر اطلاعاتی در مورد زبان ترجیحی مشتری دارید، این دانش را عملی کنید زیرا 75 درصد از مشتریان آنلاین می گویند ترجیح می دهند محصولات را به زبان مادری خود خریداری کنند. اگر پیامک تبلیغاتی خود را فقط به زبان فارسی می نویسید می توانید با توجه به اطلاعات مکانی و جغرافیایی مشترکین و مشتریانتان، طراحی متن پیامک را بر اساس گویش استان ها و شهرهای مختلف ایران انجام دهید تا باعث جلب توجه خواننده و ارتباط صمیمی با او شود.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

در آخر

پیامک یک کانال عالی برای بازاریابان است تا استراتژی‌ های فعلی را تکمیل کرده و به روشی دوستانه به مشتریان دسترسی پیدا کنند. انجام آن پیچیده نیست و نیازی به تلاش زیادی از جانب شما ندارد و تنها کافی است با طراحی متن پیامک مناسب، یک پیام متنی برای جذب مخاطبان خود و دریافت نتایج واقعی ایجاد کنید.

بازاریابی پیامکی با یک پایه قوی شروع می شود و هنوز هم یکی از مطمئن ترین راه ها برای ارتباط شما با مشتریان است. اگر به بازاریابی پیامکی برای شرکت خود فکر نکرده اید، وقت آن رسیده است که این کار را انجام دهید. ما در این مطلب در مورد نحوه ایجاد پیامک کوتاه و نحوه نوشتن پیامکی که مشتریان شما واقعاً می ‌خواهند بخوانند، به اشتراک گذاشته ‌ایم. اگر شما نیز تجربه ای در این زمینه دارید می توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *