چند روش موثر برای افزایش نرخ پاسخ پیامک

چند روش موثر برای افزایش نرخ پاسخ پیامک

بازاریابی پیامکی به طور طبیعی یک مسیر دو طرفه است. این نوع بازاریابی تعاملات شما با فرد را افزایش داده و  افزایش نرخ پاسخ پیامک برای برند شما می تواند به فرصت های بازاریابی مکالمه ای منجر شود. اما وقتی نرخ پاسخ پیامک شما پایین باشد چه کار باید کنید؟ 

دلایل زیادی وجود دارد که مشتریان به پیامک های شما پاسخ نمی ‌دهند. خبر خوب این است که بسیاری از این مشکلات به راحتی قابل رفع هستند و فقط کافی است تا استراتژی های خود را کمی تغییر دهید.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

پیامک یک ابزار بازاریابی قدرتمند و مقرون ‌به‌ صرفه برای کسب‌وکارها است، اما اگر این روش بازاریابی مدرن  به نتیجه نرسد، متوجه می ‌شوید که نرخ پاسخ پیامک شما کاهش و در نتیجه ارتباط شما با مشتریان و مخاطبانتان قطع می شود. آیا نگران هستید که نرخ پاسخ اس ام اس های تبلیغاتی شما کمتر از چیزی است که انتظارش را داشتید؟ با ما همراه باشید تا در این مطلب 15 راه برای افزایش نرخ پاسخ اس ام اس تبلیغاتی را به شما معرفی کنیم.

15 راه برای افزایش نرخ پاسخ پیامک

اینفوگرافی افزایش نرخ پاسخ پیامک

پیامک یک ابزار بازاریابی فوق العاده است که به دلیل هزینه مقرون به صرفه و بازگشت سرمایه بالا شناخته شده است. این نوع بازاریابی را اس ام اس مارکتینگ می نامند. این روش بسیار سریع، برای همه انواع کسب و کار مناسب و به گزارش 65 درصد از بازاریابان بسیار موثر است. پیامک نه تنها نرخ باز شدن باورنکردنی نزدیک به 100 درصد دارد، بلکه دارای نرخ پاسخ خیره کننده 45 درصد است و این در مقایسه با ایمیل که تنها نرخ پاسخ 6 درصد دارد، رویایی به نظر می رسد!

اما با این حال، فقط به این دلیل که چیزی خوب است به این معنی نیست که نمی تواند بهتر باشد! نرخ پاسخ پیامک پایین به دلایل مختلفی اتفاق می ‌افتد که رفع بسیاری از آنها خیلی ساده است. ارسال متن‌ های عمومی به تمام مشترکین خود، ارائه نکردن متن های شخصی ‌سازی شده، و ارسال متن در زمان ‌های نامناسب تنها چند نمونه از دلایلی هستند که می توانند اس ام اس مارکتینگ شما را به خطر بیاندازند. بنابراین اگر نرخ پاسخ پیامک شما هم کم است، یا به معنای دیگر می خواهید افزایش نرخ پاسخ پیامک داشته باشید، در ادامه چند نکته کاربردی برای افزایش نرخ پاسخ بازاریابی پیامکی و مثال هایی در رابطه با آن آورده شده است که با هم می خوانیم.

ارسال پیام در زمان های مناسب

1. ارسال پیامک در روزها و زمان های مناسب

ساده ترین راه برای افزایش نرخ پاسخ پیامک، ارسال محتوای خود در زمانی است که مشتریان بالقوه و مشتریان فعلی شما واقعا می توانند به محتوای شما پاسخ دهند و یا حتی آن را بخوانند! ارسال متن در زمان ‌های مناسب، پاسخ ‌های پیامکی مشتریان را نیز بهبود می ‌بخشد. آنها مشتاق تر خواهند بود در ساعات کاری معمول که 9 صبح تا 5 بعدازظهر است، پیامک دریافت کنند. بنابراین شما باید:

 • اگر مشتریان شما در مناطق مختلف هستند، ساعت استاندارد مناطق آنها را در نظر بگیرید.
 • از ارسال در روزهای شنبه که افراد حرفه ای بسیار مشغول هستند، خودداری کنید.
پیامک محتوایی که باعث ایجاد تعامل شود

2. ارسال محتوای تعاملی

این نکته ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما حیاتی است. اگر تیم شما فقط محتوای ثابت، مانند تخفیف ها یا اعلان‌ ها را ارسال کند، مشتریان احساس نمی ‌کنند که نیازی به ارسال پیامک از سوی شما دارند. این موضوع احتمال لغو اشتراک دریافت پیامک آنها را نیز افزایش می دهد. نرخ پاسخ پایین بازاریابی پیامکی در این نوع پیام ها بسیار رایج است، بنابراین محتوایی را در نظر بگیرید که به طور خاص مشتریان را تشویق به پاسخگویی کند. محتوای واقعا تعاملی مانند:

 • نظرسنجی از مشتریان وفادار
 • نکاتی را در مورد موارد استفاده از محصولتان ارائه دهید
 • درخواست شخصی یا پیگیری خرید
متن و محتوای پیامک باید برای مخاطب آورده ای داشته باشد، اطلاعات، تخفیف، اطلاع رسانی، اخبار

3. ارسال پیامک های با ارزش

برای افزایش نرخ پاسخ پیامک، محتوای شما باید هم جالب باشد و هم واقعاً ارزش داشته باشد. هنگام ایجاد محتوای پیامک تبلیغاتی، باید از خودتان بپرسید که چه نوع محتوایی واقعاً به مخاطبان شما کمک می کند یا برای آنها ارزش خواندن دارد. اگر نرخ پاسخ پیامک شما پایین است، باید در نظر داشته باشید که شاید محتوای شما به اندازه کافی سرگرم کننده یا مفید نیست. می توانید محتوای خود را روی این موارد متمرکز کنید:

 • خدمات مشتری
 • جمع آوری بازخورد در مورد محصولات یا کسب و کار شما
 • مسائل یا سرگرمی هایی که مشتریان شما ممکن است به آنها علاقه مند باشند

4. مزایای فوری ارائه دهید

مشتریان باید بدانند که از پاسخ دادن به پیامک های شما چیزی به دست خواهند آورد. وقتی می گوییم چیزی به دست آورند منظورمان لزوماً جوایز نفیس و کارت هدیه یا محصولات نیست. به این فکر کنید که مشتری شما از پاسخ دادن به محتوای شما چه نتیجه ای می گیرد. می ‌توانید با ارسال محتوایی که به آنها پاداش می ‌دهد، پاسخ ‌ها و نرخ تعامل پیامک مشتریان خود را بهبود ببخشید:

 • ارتباط فوری با مشاوره حرفه ای 
 • شانس انتخاب یک محصول یا خدمات 
 • فرصتی برای حضور در رسانه های اجتماعی 
شخصی سازی متن پیامک باعث افزای تعامل و نرخ پاسخ پیامک می شود

5. شخصی سازی متن پیامک

هرچه متن پیامک تبلیغاتی شما شخصی تر باشد، به احتمال زیاد مشتریان و مخاطبان شما توجه بیشتری به آن خواهند داشت. می توانید الگوهای پیامکی ایجاد کنید که فیلدهای سفارشی را بر اساس CRM شما نشان می دهد. درج فیلدهای سفارشی شخصی هر گیرنده در متن های خروجی مفید است. شما می توانید از موارد کلیدی مانند موارد زیر استفاده کنید:

 • نام ها (و نام خانوادگی اگر برند یا محصولاتتان رسمی تر است)
 • شماره های سفارش
 • میزان وفاداری مشتریان (مانند مشتریان VIP)
 • مکان مشتری یا فروشگاه ها

6. گروه های کوچکتر را هدف قرار دهید

همانطور که گیرندگان شما احتمالاً محتوایی را با اطلاعات شخصی خود در آنها می ‌خوانند، احتمال بیشتری دارد که آن پیامک خاص را بخوانند، پیامکی که به وضوح برای آنها تنظیم شده است. گروه های کوچکتری از گیرندگان را به طور همزمان هدف قرار دهید تا بتوانید پیام های متنی خاص تری ایجاد کنید. به عنوان مثال، ایجاد کمپین پیامک تبلیغاتی بر اساس موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • وضعیت های وفاداری مشتریان 
 • تاریخ آخرین سفارشات
 • منطقه
ارتباط دوستانه باعث افزایش پاسخ به پیامک می شود

7. ایجاد ارتباط صمیمی و دوستانه

اگر به نظر برسد که یک پیامک از سوی انسان‌های دیگر می ‌آید، احتمال بیشتری دارد که خوانندگان آن پیامک به آن پاسخ دهند. چند راه وجود دارد تا تضمین کند که هر یک از پیامک های شما به‌طور جداگانه از یک سوی یک نماینده ارسال می ‌شوند. برای ایجاد این نوع ارتباط صمیمانه با مشتریان خود، حتماً:

 • اسم یا امضای نماینده را در پایان هر متن درج کنید.
 • از زبان معمولی و دوستانه استفاده کنید (اگر با سبک برند شما مطابقت دارد)
 • مواردی مانند ایموجی ها و GIF ها را در متن خود درج کنید (اگر به سبک برند شما مطابقت دارد)

8. بررسی کنید که دریافت کنندگان پیامک جزو وایت لیست هستند

دریافت مجوز بازاریابی پیامکی از هر یک از مشترکین یک الزام قانونی است. این موضوع نه تنها یکی از راه های افزایش نرخ پاسخ پیامک است بلکه کاملاً منطقی است. ارسال پیامک به افرادی که علاقه ای به دریافت پیامک تبلیغاتی ندارند و دریافت این پیام ها را لغو کرده اند، فقط شرکت شما را در معرض خطر شکایات هرزنامه و جریمه های هنگفت از طرف نهادهای نظارتی قرار می دهد.

اطمینان از اینکه مشتریان یا مشترکین شما واقعاً انتظار دارند که از طریق پیامک با آنها تماس بگیرید، اولین کاری است که باید برای افزایش نرخ پاسخ پیامک انجام دهید. قبل از هر چیز از آنها بخواهید شماره تلفن خود را برای دریافت اس ام اس تبلیغاتی ثبت نام کنند. بخش ثبت‌نام شماره مشترکین خود را می توانید از راه های زیر را اضافه کنید:

 • در حین تسویه‌حساب آنلاین
 • از طریق صفحه فرود جمع‌آوری داده‌ها
 • با ارسال پیامک به یک شماره کد کوتاه 
دسته بندی صحیح مخاطبین باعث افزایش پاسخ به پیامک می شود

9. مخاطبان خود را برای هدف گیری بهتر تقسیم بندی کنید

از اطلاعات مشتریان برای تقسیم لیست مشترکین خود به گروه های مختلف استفاده کنید، مخصوصاً از سطح ورود و تعامل مشتریان یا مشترکین شروع کنید. ممکن است مشترکینی داشته باشید که در خبرنامه شما ثبت‌نام کرده‌اند اما هنوز خریدی انجام نداده‌اند، یا برخی از آنها فقط یک بار خرید کرده‌اند، از همه مهم تر مشتریان وفادار که احتمال نرخ پاسخ پیامک بیشتری دارند. برای این تقسیم بندی می توانید از اطلاعات زیر کمک بگیرید:

 • جمعیت‌شناسی ( مثل سن یا جنسیت مشترکین)
 • ترجیحات شخصی
 • طول عمر ارتباط مشتری با شما 

10. محتوای تعاملی ایجاد کنید

برای تشویق کاربران به پاسخگویی، محتوایی ایجاد کنید که بر جریان اطلاعات دو طرفه متکی باشد. برای پیامک های تبلیغاتی، با پرسیدن از مشترکین شروع کنید که مایلند برای چه محصولات و خدماتی پیشنهاد دریافت کنند، همچنین اگر رویدادهای آنلاین یا حضوری را ارائه می دهید، می توانید از طریق پیامک، برای رزرو آن ها را تشویق کنید. موارد زیر مثال های خوبی از پیامک های تعاملی هستند:

 • برای پیامک های خدماتی، مانند تأیید سفارش و اعلان ‌های زمان تحویل، مشتریان را تشویق ‌کنید که روی پیوندی کلیک کنند تا سفارش خود را به‌صورت آنلاین تغییر دهند یا تاریخ تحویل را دوباره برنامه ریزی کنند.
 • اگر یادآوری‌ هایی مثل وقت ویزیت یا بازدید را از طریق متن ارسال می کنید، می ‌توانید به مشتریان خود اجازه دهید برای لغو یا رزرو مجدد به شما پاسخ دهند.

11. برای ارسال پیامک ها برنامه ریزی کنید

اگر کمپین تبلیغات پیامکی زیادی دارید و در طول یک بازه کوتاه پیامک های زیادی ارسال کنید ممکن است نرخ پاسخ پیامک پایینی دریافت کنید. برخی از مشترکان خسته می شوند و شروع به نادیده گرفتن متن های شما می کنند. برای افزایش نرخ پاسخ پیامک در این مواقع باید:

 • با آزمایش مداوم تعداد کمپین ها در حین مشاهده پاسخ ها، از این اتفاق جلوگیری کنید و خطر لغو دریافت پیامک از سوی کاربر را کاهش دهید.
از مخاطب بخواهید تا به پیامک پاسخ دهد

12. از Call-to-Action  استفاده کنید

استفاده از Call-to-Action  برای افزایش نرخ پاسخ اس ام اس ضروری است. ممکن است یک پیام عالی برای مشتری ارسال کرده باشید که به آنها در مورد یک فروش یا تبلیغات بزرگ اطلاع داده باشید، اما اگر به آنها نگفتید که چه کاری انجام دهند (برای مثال: روی پیوند کلیک کنید، پیامی ارسال کنید، و غیره)، احتمال اینکه پاسخی دریافت نکنید زیاد است. در ادامه چند فراخوان یا کال تو اکشن قدرتمند وجود دارد که باید در متن‌های خود بگنجانید:

 • برای برنده شدن کلیک کنید؛ قرعه کشی ها و مسابقات ایده های عالی برای تبلیغ متن هستند. از مشتری بخواهید که برای وارد کردن نام خود کلیک کند تا برنده کد تخفیف یا جوایز شود.
 • این متن را به نماینده فروش ما نشان دهید؛ گاهی اوقات صرفاً درخواست از مشتری برای نشان دادن متن تبلیغاتی که برای آنها ارسال کرده اید به مشتری نشان می دهد که باید به پیامک های شما توجه نشان دهد..
 • این متن را به اشتراک بگذارید؛ پیامک می تواند نتایج بسیار خوبی را از طریق دهان به دهان ارائه دهد. پاداش دادن به مشتریان برای اشتراک‌گذاری متن‌هایتان راهی عالی برای ایجاد تبلیغات رایگان و دستیابی به مشتریانی است که بدون نقض حریم خصوصی آن‌ها شرکت نکرده‌اند.

13. با نام برند یا شرکت خود پیامک ارسال کنید

هر روز میلیارد ها پیامک ارسال می شود و هر فرد به طور متوسط 67 پیام متنی در روز رد و بدل می کند. بنابراین اگر سرویس ارسال پیامک شما از کد یا عدد برای ارسال پیام به مشتریان خود استفاده می کند، این پیامک ها به راحتی می توانند در میان سایر پیامک های مشتری گم شوند. برای جلوگیری از گم شدن اس ام اس تبلیغاتی و بالابردن احتمال خواندن پیامکتان توسط مشتری بهتر است:

 • با استفاده از شناسه فرستنده مارک دار، یعنی نام برند یا شرکتتان؛ دیدن این پیامک را برای مشتریان آسان کنید. این موضوع به قدری مهم است که ممکن است تفاوت بین دریافت پاسخ و نادیده گرفتن آن باشد.
حتما پایخ دریافتی از پیامک را بررسی و تحلیل کنید

14. نتایج نرخ پاسخ پیامک خود را تجزیه و تحلیل کنید

اگر نرخ پاسخ پیامک را تجزیه و تحلیل نکرده باشید، پیدا کردن راه مناسب برای افزایش نرخ پاسخ پیامک بسیار دشوار می شود. شما باید داده هایی در مورد تعداد مشترکین و تعداد انصراف ‌ها و نرخ پاسخ مشتریان داشته باشید. این اطلاعات به شما کمک می کند تا ببینید چقدر در کمپین تبلیغات پیامکی خود موفق هستید. اگر نرخ پاسخ پیامک پایینی دارید، بدیهی است که باید رویکرد خود را تغییر دهید. برای این منظور می توانید لیستی از داده های زیر جمع آوری کنید:

 • تعداد مشترکین
 • تعداد مشتریان وفادار
 • نرخ پاسخ به پیامک
 • نرخ لغو پیامک
 • نرخ دیده شدن پیامک

15. نتایج خود را تست کنید

این مرحله در واقع ادامه مرحله قبلی است. هنگامی که تمام داده های خود را جمع آوری کردید، آماده انجام برخی تست های A/B هستید. تبلیغات، کلمات کلیدی و استراتژی های مختلف را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی برای پایگاه مشتری شما بیشترین فایده را دارد. نتایج خود را مقایسه کنید و از استراتژی استفاده کنید که بالاترین نرخ پاسخ پیامکرا به همراه داشته است. 

به تنظیمات و تست A/B ادامه دهید تا به افزایش نرخ پاسخ خود ادامه دهید. کمپینی که سال گذشته با موفقیت اجرا کردید ممکن است امسال به اندازه پاسخ مشتریان به روندهای بازاریابی و تبلیغات جدید موثر نباشد. بنابراین، به آزمایش و مقایسه نتایج ادامه دهید تا نرخ پاسخگویی پیامک بالا در طول زمان حفظ شود.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

در آخر

یکی از مهم ترین عواملی که شما را به موفقیت در کمپین تبلیغات پیامکی می رساند، نرخ پاسخ پیامک است. اگر نرخ پاسخ پیامک شما در حال کاهش است، پیروی از نکاتی که در بالا بیان کردیم به افزایش عملکرد کمپین و در نهایت افزایش نرخ پاسخ پیامک کمک می کند. آزمایش و تجزیه و تحلیل بخش مهمی از این فرآیند است، بنابراین می توانید ببینید، کدامیک از راه هایی که در بالا گفته شد کار می کند و کدامیک مفید نیست. به طور منظم نرخ باز، کلیک و پاسخ پیامک را بررسی کنید و در صورت نیاز استراتژی اس ام اس مارکتینگ خود را تغییر دهید. اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید می توانید آن را با ما درمیان بگذارید.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *