بهترین روز ها و زمان ها برای ارسال پیامک تبلیغاتی

بهترین روز ها و زمان ها برای ارسال پیامک تبلیغاتی

توجه به زمانبندی هنگام ارسال پیامک تبلیغاتی اهمیت بسیار زیادی دارد. یک پژوهش و تحقیق در سال ۲۰۲۲ نشان داد، حدود ۷۵ درصد کسب و کارهای تجارت الکترونیک از پیامک تبلیغاتی برای ارتباط با مشتریان خود و فروش محصولات و خدمات استفاده می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت پیامک تبلیغاتی یک کانال بازاریابی مهم و مناسب برای کسب و کارها است. برای موفقیت در بازاریابی پیامکی، باید پارامترهای مختلف را مورد بررسی قرار داد.

 یکی از این پارامترها، توجه به محتوای پیامک است. مهم‌ترین پارامتر، زمانبندی ارسال پیامک تبلیغاتی می‌باشد. در صورتی که پیامک تبلیغاتی در زمان نامناسبی برای مشتریان ارسال شود، فرایند بازاریابی پیامکی بازدهی نخواهد داشت. زمان‌های مناسب گوناگونی برای ارسال پیامک تبلیغاتی وجود دارد. به همین دلیل، قصد داریم در ادامه درباره بهترین زمان ارسال پیامک تبلیغاتی صحبت کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

بهترین روز هفته برای ارسال پیامک چه روزی است؟

۱.بهترین روز هفته برای ارسال پیامک تبلیغاتی

بسیاری از کسب و کارها باید به صورت هفتگی پیامک تبلیغاتی ارسال کنند. در غیر این صورت، تعداد مشتریان آن‌ها ریزش پیدا خواهد کرد. این دسته از کسب و کارها باید بهترین و مناسب‌ترین زمان طلایی در هفته را برای ارسال پیامک تبلیغاتی پیدا کنند. به طور کلی، پیامک تبلیغاتی مانند تماس تلفنی برای مشتریان آزاردهنده نیست.

 یعنی مخاطبینی که پیامک تبلیغاتی دریافت می‌کنند، می‌توانند آن را در ساعات پایانی شب باز کنند یا در همان لحظه، پیامک تبلیغاتی را مشاهده کنند. اما در تماس تلفنی، مشتریان مجبور هستند در همان لحظه به تماس فروشندگان تلفنی پاسخ دهند.

 به همین دلیل از نظر بسیاری از بازاریابان حرفه‌ای، محدودیتی برای ارسال پیامک تبلیغاتی در هفته وجود ندارد. در مقابل، برخی از فروشندگان معتقد هستند پیامک تبلیغاتی باید در برخی از روزهای خاص هفته ارسال شود. در ادامه زمان‌های طلایی هفته را برای ارسال پیامک تبلیغاتی به شما معرفی می‌کنیم.

روزهای آخر هفته 

روزهای آخر هفته شامل چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه هستند. ارسال پیامک تبلیغاتی در روزهای آخر هفته بازدهی بیشتر نسبت به باقی روزهای هفته دارد. در روزهای آخر هفته، مردم در حال استراحت و تفریح هستند. به همین دلیل، زمان کافی برای باز کردن پیامک تبلیغاتی یا پاسخ دادن به پیامک را دارند.

 برای اینکه فرایند ارسال پیامک تبلیغاتی بازدهی بیشتری داشته باشد، می‌توانید همراه با محتوای پیامک لینک وب سایت و شبکه‌های اجتماعی خود را ارسال کنید. به این ترتیب، مشتریان روی لینک مورد نظر کلیک کرده و به شبکه‌های اجتماعی شما دسترسی پیدا می‌کنند. نمونه پیامک ارسال پیامک تبلیغاتی در روزهای آخر هفته، به صورت زیر است.

«مشتری گرامی! روزهای آخر هفته را در وب سایت ما سپری کنید. تنوع بی‌نظیری از محصولات در وب سایت پوشاک آریا.»

روزهای اول هفته 

روزهای اول هفته را نمی‌توان به عنوان یک زمان طلایی برای ارسال پیامک تبلیغاتی معرفی کرد. اکثر مردم در روزهای اول هفته مشغول هستند و فرصتی برای مطالعه پیامک تبلیغاتی یا پاسخگویی به آن ندارند. اگرچه برخی افراد معتقد هستند ارسال پیامک تبلیغاتی در روزهای اول هفته هیچ اشکالی ندارد. زیرا تمامی پیامک‌های تبلیغاتی در زمان استراحت یا ساعات پایانی شب باز می‌شوند.

 این دسته از افراد باید بدانند اکثر مردم به دلیل دغدغه‌ها و حجم کاری بالا از پیامک تبلیغاتی استقبال نمی‌کنند. به عنوان مثال، با احتمال بسیار کمی روی لینک تبلیغاتی محصول کلیک می‌کنند یا به پیامک تبلیغاتی پاسخ می‌دهند. در نتیجه، پیشنهاد می‌کنیم از هزینه و سرمایه خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. ارسال پیامک تبلیغاتی در روزهای اول هفته صرفا به معنی هدر رفتن سرمایه است و ممکن است با بازدهی چندانی همراه نباشد. 

روزهای وسط هفته

روزهای وسط هفته بهترین زمان ارسال پیامک تبلیغاتی هستند. اکثر مردم در روزهای وسط هفته مثل دوشنبه و سه شنبه، دغدغه کاری کمتری دارند و مانند روزهای اول هفته مشغول نیستند. بنابراین، می‌توانید پیامک تبلیغاتی را در روزهای وسط هفته و روزهای آخر هفته برای مشتریان بفرستید. نمونه پیامک تبلیغاتی برای روزهای وسط هفته به صورت زیر است:

«برای آخر هفته برنامه مسافرت نچینید! زیرا ما در گالری شکوه منتظر شما هستیم.» 

بهترین روز های سال برای ارسال پیامک و تعامل با مشتری و مخاطب

۲.بهترین روزهای تقویم برای ارسال پیامک تبلیغاتی

برخی از کسب و کارها ترجیح می‌دهند صرفاً در مناسبت‌های خاص از پیامک تبلیغاتی استفاده کنند. استفاده از پیامک تبلیغاتی در روزهای خاص تقویم، بازدهی بسیار بیشتری نسبت به باقی روزها دارد. در ادامه قصد داریم چند نمونه از بهترین روزهای سال برای ارسال پیامک تبلیغاتی را به شما معرفی کنیم: 

عید نوروز 

عید نوروز بهترین زمان ارسال پیامک تبلیغاتی است و به عنوان یک زمان طلایی برای افزایش فروش و درآمد زایی شناخته می‌شود. تقریبا اکثر کسب و کارها، در روزهای پایانی سال درآمد بیشتری نسبت به باقی روزهای سال دارند. پیشنهاد می‌کنیم برای افزایش درآمد از طریق بازاریابی پیامکی، یک کمپین تبلیغاتی راه اندازی کنید. کمپین‌های تبلیغاتی معمولا در روزهای مناسبتی برگزار می‌شوند. 

به عنوان مثال، می‌توانید به مناسبت عید نوروز یک کمپین ده روزه برگزار کرده و محصولات خود را با تخفیف ویژه به فروش برسانید. کمپین‌های تخفیفی که به مناسبت عید نوروز برگزار می‌شود، با استقبال بالایی مواجه خواهند شد و فروشِ شما را تا چندین برابر افزایش می‌دهند. در صورت لزوم، می.توانید این کمپین‌ها را به صورت یک روزه و چند روزه برگزار کنید. نمونه پیامک تبلیغاتی کمپین عید نوروز به صورت زیر است:

«مریم عزیز! در نوروز ۱۴۰۲ از تخفیفات ویژه ما بهره‌مند شوید و سال خود را با یک خرید مقرون به صرفه و فوق العاده شروع کنید.»

شب یلدا از بهترین زمان ها برای ارسال پیامک است

شب یلدا

یکی دیگر از زمان‌های طلایی برای ارسال پیام تبلیغاتی شب یلدا است. در شب یلدا نیز می‌توانید برای افزایش درآمد از طریق ارسال پیامک تبلیغاتی، کمپین برگزار کنید. شب یلدا یک روز باستانی و محبوب در میان ایرانیان است. در شب یلدا، اقوام دور یکدیگر جمع می‌شوند و به حافظ خوانی و پذیرایی می‌پردازند. به همین دلیل، بیشتر محصولات از جمله خشکبار و میوه‌ها یا انواع شیرینی، به مناسبت شب یلدا با تخفیف ویژه به فروش می‌رسند.

 همچنین می‌توان باقی محصولات مثل پوشاک یا کیف و کفش را در کمپین شب یلدا با قیمت مناسب به فروش رساند. تجربه بسیاری از فروشندگان نشان می‌دهد شب یلدا بهترین زمان ارسال تبلیغاتی است. نمونه پیامک تبلیغاتی شب یلدا به شکل زیر است:

«در شب باستانی یلدا، محصولات و خدمات ما را با ۳۰ درصد تخفیف خریداری کنید. برای دریافت کد تخفیف وارد لینک زیر شوید. لینک کد.»

برای مخاطبین خود در اعیاد مذهبی حتما پیامک ارسال کنید

اعیاد مذهبی 

اعیاد مذهبی بهترین زمان ارسال پیامک تبلیغاتی هستند. پیامک‌های تبلیغاتی، با احتمال بسیار زیادی در اعیاد مذهبی مثل عید قربان و عید غدیر توسط مخاطب مشاهده می‌شوند. سعی کنید اعیادی را انتخاب کنید که روی تقویم، تعطیل رسمی هستند. در این حالت، مشتریان زمان بیشتری برای مطالعه پیامک‌های تبلیغاتی یا پاسخگویی به آن دارند. 

در عیدهای مذهبی نیز می‌توان از کمپین تبلیغاتی برای فروش بیشتر محصولات و خدمات استفاده کرد. به طور کلی، پیشنهاد می‌کنیم در روزهای خاص سال حتماً کمپین تبلیغاتی برگزار کنید. در کمپین تبلیغاتی، محصولات و خدمات به صورت ویژه به فروش می‌رسند. به عنوان مثال، ممکن است با تخفیف به فروش برسند یا همراه با محصولات یک هدیه به مشتریان اعطا شود. نمونه پیامک تبلیغاتی کمپین اعیاد مذهبی در ادامه بیان شده است:

«مشتری گرامی عید شما مبارک! می‌توانید محصولاتی که قبلاً برای خرید آن‌ها علاقه نشان داده‌اید را به مناسبت عید غدیر با ۲۵ درصد تخفیف خریداری کنید. برای دریافت کد تخفیف وارد لینک زیر شوید. لینک کد تخفیف» 

بهترین ساعت و بازه زمانی روز برای ارسال پیامک تبلیغاتی

۳.بهترین ساعت و بازه زمانی روز برای ارسال پیامک تبلیغاتی

اگر فعالیت کسب و کار شما به گونه‌ای است که باید به صورت روزانه برای مشتریان پیامک تبلیغاتی بفرستید، بهتر است به دنبال مناسب‌ترین زمان روز برای ارسال پیامک تبلیغاتی باشید. قبل از اینکه بهترین زمان روز برای ارسال پیامک تبلیغاتی را معرفی کنیم، ابتدا درباره یک پژوهش که در ایالات متحده آمریکا انجام شد صحبت خواهیم کرد. 

این پژوهش با هدف بررسی و محاسبه میزان نرخ تبدیل انجام شد. در این تحقیق، میزان پاسخگویی به پیامک تبلیغاتی توسط مشتریان در بازه زمانی ۸ صبح تا ۸ شب مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به اینکه برخی از کشورها ارسال پیامک تبلیغاتی را در بازه زمانی نه شب تا ۸ صبح ممنوع کرده‌اند، به همین دلیل این بازه زمانی در پژوهش مورد بررسی قرار نگرفت. نمونه پیامک تبلیغاتی بهترین بازه زمانی روز به شکل زیر است:

«تنها تا پایان شب می‌توانید محصولات مارا با اشانتیون ویژه خریداری کنید. برای مشاهده محصولات و خدمات وارد وبسایت زیر شوید. لینک وب سایت»

نتایج پژوهش:

نتایج این پژوهش نشان داد که ساعت ۸ شب و ۸ صبح با حدود ۳ درصد نرخ تبدیل، بالاترین میزان نرخ تبدیل را نسبت به باقی ساعات روز داشت. بعد از آن، ساعت ۱۰ صبح بیشترین میزان نرخ تبدیل را داشت. ساعت بعدی، ساعت یک بعدازظهر یعنی درست در زمان ناهار یا بعد از ناهار بود. این تحقیقات به خوبی نشان می‌دهد اکثر مشتریان در زمان استراحت یا فراغت از کار، پیامک‌های تبلیغاتی خود را مشاهده می‌کنند. بنابراین برای دریافت بیشترین بازدهی از بازاریابی پیامکی، بهتر است پیامک‌های تبلیغاتی را در بهترین ساعات روز برای مشتریان ارسال کنید. 

اکثر مردم در ساعت هشت صبح به تازگی از خواب بیدار شده‌اند یا در محل کار حاضر هستند. به همین دلیل، فرصت کافی برای باز کردن پیامک تبلیغاتی دارند. همچنین در ساعت ۱۰ صبح و یک بعد از ظهر، بیشتر کارکنان یا مردم عادی در حال استراحت هستند و می‌توانند پیامک تبلیغاتی خود را مشاهده کنند. ساعت ۸ شب نیز زمان بیکاری و فراغت از کار است. بنابراین، یک زمان طلایی برای ارسال پیامک تبلیغاتی خواهد بود.

 پیشنهاد می‌کنیم از ارسال پیامک تبلیغاتی در ساعات شلوغی خودداری کنید. در این ساعات، مردم در حال کار و فعالیت هستند. بنابراین ممکن است تا پایان شب به پیامک تبلیغاتی شما پاسخ ندهند. این مسئله برای کسب و کار هایی که پیامک نظرسنجی یا پیامک زماندار ارسال می‌کنند، اهمیت بیشتری دارد.

حتما بعد از خرید مشتری برای او پیامک ارسال کنید

 ۴.درست بعد از خرید محصول

یکی دیگر از زمان‌های طلایی برای ارسال پیامک تبلیغاتی، درست بعد از خرید محصولات و خدمات توسط مشتریان است. زمانی که مشتریان اولین خرید خود را انجام می‌دهند، به مشتریان بالقوه شما تبدیل خواهند شد. از این پس، می‌توانید شماره تلفن و ایمیل این دسته از مشتریان را در لیست مشتریان بالقوه قرار دهید و به صورت مرتب از طریق پیامک تبلیغاتی با آن‌ها در ارتباط باشید. ارسال پیامک تبلیغاتی بلافاصله بعد از خرید محصول، بازدهی بسیار بیشتری دارد. زیرا اکثر مشتریان بعد از خرید، به سرعت پیامک تبلیغاتی را باز می‌کنند تا محتوای آن را مشاهده کنند. 

پیامک تبلیغاتی که بعد از خرید محصول برای مشتریان ارسال می‌شود، ممکن است شامل پیام تشکر و قدردانی باشد. اما پیشنهاد ما این است که پیامک نظرسنجی برای مشتریان ارسال کنید. با توجه به اینکه مشتریان به تازگی فرآیند خرید محصولات و خدمات را انجام داده‌اند، راحت‌تر می‌توانند به سوالات نظرسنجی پاسخ دهند.

 برای انجام این کار یک پیامک تبلیغاتی تشکر و قدردانی برای مشتریان بفرستید و همراه با آن، لینک نظرسنجی را ارسال کنید. نمونه پیامک تبلیغاتی بعد از خرید مشتری به شکل زیر است:

«سعید عزیز! از خرید شما متشکریم. برای توسعه کسب و کار ما لطفاً فرم نظرسنجی را پر کنید. از وقت و زمانی که برای پر کردن فرم نظرسنجی می‌گذارید، سپاسگذاریم. لینک فرم»

بهترین زمان ارتباط با مشتری بعد از تعامل مشتری با ما است

۵.بلافاصله بعد تعامل با مشتری 

یکی دیگر از زمان‌های مناسب برای ارسال پیامک تبلیغاتی، بلافاصله بعد از تعامل با مشتری است. مشتریان می‌توانند از طریق روش‌های مختلف با کسب و کار تعامل داشته باشند. به عنوان مثال، اگر شما یک صفحه مجازی در وب سایت یا اینستاگرام دارید، به احتمال زیاد بیشتر مشتریان از طریق همین صفحات با شما در تعامل خواهند بود. 

به این ترتیب، می‌توانید مشتریان بالقوه که برای خرید محصول و خدمات تمایل نشان می‌دهند را پیدا کنید. در مرحله بعد، کافی است شماره تلفن و ایمیل این دسته از مشتریان را دریافت کرده و برای آن‌ها پیامک تبلیغاتی ارسال کنید. ارسال پیامک تبلیغاتی برای این دسته از مشتریان علاقه‌مند، تاثیر بسیار زیادی بر افزایش فروش و موفقیت کسب و کار دارد. زیرا مشتریان علاقه‌مند، به مرور زمان برای خرید محصول اقدام می‌کنند و در نهایت به مشتریان وفادار تبدیل می‌شوند. نمونه پیامک تبلیغاتی بعد از تعامل با مشتری به صورت زیر است:

«کاربر گرامی! اگر به خرید محصولات بیشتر علاقه‌مند هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم وارد لینک زیر شده و تنوع بی نظیری از محصولات را در وبسایت مشاهده کنید. زیرا خرید از طریق وب سایت با سهولت بیشتری انجام می‌شود. لینک وبسایت »

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره بهترین زمان ارسال پیامک تبلیغاتی صحبت شد. همچنین برخی از زمان‌های طلایی برای تعامل با مشتری و ارسال پیامک معرفی شد. پیامک تبلیغاتی باید در زمان مناسبی ارسال شود. در غیر این صورت، فرایند بازاریابی پیامکی بازده چندانی نخواهد داشت. بهترین روزهای هفته برای ارسال پیامک تبلیغاتی، روزهای آخر هفته هستند. 

همچنین بهترین روزهای سال شامل مناسبت‌های خاص مثل عید نوروز و شب یلدا می‌باشند. مناسب‌ترین بازه زمانی روز برای ارسال پیامک تبلیغاتی، بین ۸ صبح تا ۸ شب است. کسب و کارها می‌توانند برای فروش بیشتر، بلافاصله بعد از خرید محصول توسط مشتری پیامک تبلیغاتی ارسال کنند.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *