چگونه لحن پیامک تبلیغاتی در جذب مشتری موثر است؟

چگونه لحن پیامک تبلیغاتی در جذب مشتری موثر است؟

اگر از بازاریابی پیامکی برای توسعه کسب و کار خود استفاده می‌کنید، باید بدانید که لحن پیامک برای برقراری ارتباط با مشتریان یا سایر ارتباطات تجاری دارای اهمیت است. زمانی که قصد ارسال نامه اداری دارید یا می‌خواهید پیامک اطلاع رسانی برای مشتریان خود استفاده کنید، باید به لحن پیامک توجه زیادی داشته باشید. نحوه ارتباط شما با مشتریان می‌تواند بر فرایند تصویر سازی ذهنی آن‌ها موثر باشد.

 در نتیجه لحن پیامک درست باعث ایجاد یک تصویر مناسب از کسب و کار در ذهن مشتریان خواهد شد. در بازاریابی پیامکی، کسب و کارها باید با کمک چند کلمه محدود پیام اصلی خود را به مشتریان برسانند. پیام‌های متنی علاوه بر کوتاه و مختصر بودن، باید تأثیرگذاری سریعی داشته باشند. معمولاً بهتر است پیام‌های متنی طی ۱ الی ۳ دقیقه روی گیرندگان پیام تاثیر بگذارد. در غیر اینصورت، احتمال اینکه پیامک تبلیغاتی شما بازدهی مناسبی داشته باشد بسیار پایین است. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

تاثیر لحن، لحن عامیانه یا رسمی؟

اینفوگرافی انتخاب لحن مناسب برای پیامک تبلیغاتی

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای بسیاری از افراد ایجاد می‌شود، این است که باید هنگام ارسال پیامک تبلیغاتی از چه لحنی استفاده کنند. معمولاً برای ارتباط با مشتریان و ارسال پیامک تبلیغاتی، از لحن عامیانه یا رسمی استفاده می‌شود. اما استفاده از هر کدام از این لحن‌ها به شرایط خاصی بستگی دارد که در ادامه برای شما بیان می‌کنیم: 

لحن عامیانه 

همانطور که گفته شد، یکی از روش‌های ارسال پیامک تبلیغاتی استفاده از لحن عامیانه است. لحن عامیانه تفاوت بسیار زیادی با لحن رسمی دارد. یکی از عوامل موثر بر لحن پیامک تبلیغاتی، نوع مخاطب است. زمانی که کسب و کار قصد داشته باشد یک پیامک تبلیغاتی به سایر کسب و کارها ارسال کند، استفاده از لحن عامیانه پیشنهاد نمی‌شود. معمولاً کسب و کارها برای ارتباط با یکدیگر از لحن رسمی استفاده می‌کنند. 

در مقابل، مشاغل می‌توانند برای ارتباط با مشتریان بالقوه و تاثیر گذاری بیشتر بر مخاطبین، از لحن عامیانه استفاده کنند. لحن عامیانه بیشتر مورد توجه مشتریان قرار می‌گیرد و برای آن‌ها قابل درک خواهد بود. به عنوان مثال، اگر شما فروشنده لوازم تحریر کودک و نوجوان هستید، می‌توانید از لحن عامیانه برای جذب مخاطبین بیشتر استفاده کنید. 

زیرا مشتریان شما اکثرا افراد کودک و نوجوان هستند. این دسته از افراد لحن عامیانه را بیشتر از لحن رسمی درک می‌کنند و ارتباط بیشتری با آن برقرار خواهند کرد. هنگام استفاده از لحن عامیانه به برخی نکات مهم توجه داشته باشید. این نکات شامل موارد زیر هستند: 

نکات مهم استفاده از لحن عامیانه 

یکی از نکات مهمی که هنگام استفاده از لحن عامیانه باید به آن توجه داشته باشید، این است که لحن عامیانه نباید شخصیت و ارزش کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین نباید از کلمات و عبارت‌هایی استفاده کنید که باعث کاهش ارزش شما نزد مشتریان می‌شوند. 

از برقراری ارتباط صمیمی و صمیمیت بیش از حد با مشتریان بپرهیزید. این مسئله به هیچ وجه به کسب و کارهایی که از لحن عامیانه برای تعامل با مشتریان خود استفاده می‌کنند پیشنهاد نمی‌شود. 

لحن عامیانه نباید جمله بندی شما را از نظر دستوری تحت تاثیر قرار دهد. برای اینکه پیامک تبلیغاتی خود را به شکل کاملاً درست بنویسید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا محتوای پیامک را با لحن رسمی نوشته و سپس به لحن عامیانه تبدیل کنید. در غیر این صورت، ممکن است اشتباهات نگارشی یا دستوری باعث کاهش تاثیر گذاری پیامک شوند.

لحن رسمی 

یکی دیگر از انواع لحن پیامک تبلیغاتی، لحن رسمی است. این لحن معمولاً زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که کسب و کارها قصد داشته باشند از طریق پیامک با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. البته از لحن رسمی همیشه برای حفظ ارتباطات تجاری استفاده نمی‌شود. گاهی اوقات ممکن است کسب و کارها از لحن رسمی برای ارتباط با مشتریان خود استفاده کنند. اگرچه از نظر برخی از افراد لحن رسمی تاثیر گذاری کمتری روی مشتریان دارد، ولی تحقیقات و نتایج آماری نشان می‌دهد لحن رسمی می‌تواند احساس اطمینان خاطر بیشتری در مشتریان ایجاد کند. 

البته عکس این موضوع نیز صادق است. یعنی بسیاری از مخاطبین کوچک‌ترین ارتباطی با کسب و کار برقرار نمی‌کنند یا حتی ممکن است پیامک تبلیغاتی شما را باز نکنند. با این وجود، طی چند سال گذشته بسیاری از کسب و کارها با توجه به نوع فعالیت خود ترجیح داده‌اند از لحن رسمی استفاده کنند. به عنوان مثال، کسب و کارهای مربوط به بیمه یا سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی از این لحن برای برقراری ارتباط با مخاطبین استفاده می‌کنند. کسب و کارها می‌توانند با توجه به نوع فعالیت خود یکی از انواع لحن عامیانه یا رسمی را انتخاب کنند. هیچ قانون یا محدودیت خاصی در این‌باره وجود ندارد. 

تاثیر لحن پیامک تبلیغاتی بر مخاطب

مختصر نویسی یا جامع و کامل نوشتن

یکی دیگر از نکات مهمی که باید هنگام ارسال پیامک تبلیغاتی مورد توجه قرار دهید، مختصر نویسی یا جامع و کامل نوشتن است. در ادامه مزایا و معایب هر کدام را به طور کامل برای شما توضیح خواهیم داد: 

مزایا و معایب مختصر نویسی 

مختصر نویسی به این معنا است که کسب و کار پیام اصلی خود را به شکل کاملاً خلاصه به اطلاع مشتریان برساند. مختصر نویسی دارای مزایا و معایب زیر می‌باشد: 

مزایا

مزایای مختصر نویسی هنگام ارسال پیامک تبلیغاتی شامل موارد زیر هستند: 

یکی از مهم‌ترین مزایای مختصر نویسی این است که مشتریان می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن پیام اصلی کسب و کار را دریافت کنند. این موضوع برای مخاطبینی که پیوسته درگیر مشغله‌های کار و زندگی هستند اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا این دسته از افراد وقت کافی برای مطالعه تمامی پیامک‌های تبلیغاتی ندارند. با استفاده از مختصر نویسی، کسب و کار می‌تواند پیام‌های تاثیر گذار و مفید را در قالب یک یا دو خط برای مشتریان بفرستد. 

با استفاده از مختصر نویسی، بازاریابی پیامکی هزینه کمتری خواهد داشت. زمانی که تعداد کاراکترهای پیامک تبلیغاتی افزایش پیدا می‌کند، هزینه ارسال پیام نیز بیشتر خواهد شد. در نتیجه اگر کسب و کار بخواهد پیامک تبلیغاتی خود را برای صدها یا هزاران نفر ارسال کند، هزینه بازاریابی پیامکی بسیار بیشتر از سایر روش‌های بازاریابی مثل بازاریابی انسانی خواهد شد. اما با استفاده از مختصر نویسی، کسب و کار می‌تواند با تعداد کاراکترهای کمتر اثر بیشتری بر مخاطب داشته باشد و هزینه کمتری برای بازاریابی پیامکی بپردازد.

معایب 

مختصر نویسی ممکن است دارای معایبی نیز باشد که در ادامه برای شما بیان می‌شود: 

با استفاده از مختصر نویسی، کسب و کارها نمی‌توانند بسیاری از اطلاعات مهم مربوط به محصولات مثل ویژگی‌های محصول یا نحوه استفاده از آن را برای مشتریان ارسال کنند. در این حالت ممکن است سوالات بسیاری در ذهن مشتریان ایجاد شود. برخی از مشتریان برای پیگیری سوالات خود با کسب و کار مورد نظر تماس می‌گیرند. اما برخی دیگر ممکن است به خاطر اینکه پاسخ سوالات خود را دریافت نکرده‌اند، برای خرید محصول اقدام نکنند. 

از دیگر معایب مختصر نویسی این است که امکان استفاده از جملات و عبارت‌های خلاقانه در آن وجود ندارد. البته می‌توان برخی از پیامک‌های تبلیغاتی کوتاه را با عبارت‌های خلاقانه و مفید ادغام کرد. اما به مرور زمان، محتوای پیامک‌های تبلیغاتی تکراری می‌شوند. زیرا کسب و کار می‌تواند فقط از یک یا دو جمله کوتاه برای انتقال اطلاعات به مشتریان استفاده کند.

مزایا و معایب جامع و کامل نوشتن 

پیامک‌های تبلیغاتی می‌توانند به صورت جامع و کامل برای مخاطبین ارسال شوند. اما این روش مزایا و معایب خاص خود را دارد که در ادامه برای شما بیان می‌شود: 

مزایا

جامع و کامل نوشتن پیامک تبلیغاتی مزایایی دارد که شامل موارد زیر هستند: 

زمانی که شما پیامک تبلیغاتی را کامل و جامع برای مشتریان ارسال می‌کنید، امکان انتقال اطلاعات بیشتری به مخاطبین خود خواهید داشت. در نتیجه، کاربران می‌توانند پاسخ بسیاری از سوالات خود را از طریق پیامک تبلیغاتی دریافت کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا برخی از کاربران تمایل بیشتری برای خرید محصولات و خدمات داشته باشند. 

امکان استفاده از عبارت‌ها و جملات گوناگون در پیامک‌های تبلیغاتی که به شکل جامع و کامل نوشته می‌شوند وجود دارد حتی کسب و کارها می‌توانند از عبارت‌های خلاقانه و تاثیرگذار برای جذب بیشتر مشتریان و مخاطبین استفاده کنند. بنابراین، مشاغل می‌توانند هر بار پیام‌های تبلیغاتی جدید و موثر برای مشتریان ارسال کنند و دیگر نیازی به ارسال پیام با محتوای تکراری نخواهد بود.

 معایب 

اگرچه جامع و کامل نوشتن پیامک تبلیغاتی بسیار موثر است، اما دارای معایبی نیز می‌باشد. برخی از این معایب شامل موارد زیر هستند: 

یکی از مهم‌ترین معایب جامع و کامل نوشتن پیامک تبلیغاتی این است که ممکن است در درازمدت بازدهی کمی داشته باشد. زمانی که شما به صورت مرتب پیام‌های طولانی و خسته کننده برای مشتریان ارسال کنید، بسیاری از آن‌ها حتی پیامک تبلیغاتی را باز نمی‌کنند. در نتیجه ارسال پیامک تبلیغاتی با محتوای جامع و کامل صرفاً سرمایه اولیه شما را از بین خواهد برد و کوچک‌ترین تاثیری بر بهبود کسب و کار نخواهد داشت. اکثر کاربران که مشغول انجام کار و فعالیت هستند، وقت کافی برای مطالعه متن طولانی پیامک تبلیغاتی ندارند.

در صورتی که بخواهید از محتوای جامع و کامل برای ارتباط با مشتریان استفاده کنید، هزینه بازاریابی پیامکی چندین برابر خواهد شد. در این حالت مجبور می‌شوید صرفاً پیامک تبلیغاتی را برای افراد خاصی ارسال کنید و نمی‌توانید با گروه‌های مختلف مشتریان در ارتباط باشید. 

در کل پیشنهاد می‌کنیم پیامک تبلیغاتی را به شکل کاملا خلاصه و مفید برای مشتریان بفرستید. زیرا پیامک‌های طولانی و خسته کننده بازدهی چندانی ندارند و اکثر مشتریان از پیامک‌های تبلیغاتی کوتاه استقبال می‌کنند. 

انتخاب صحیح لحن پیامک

یکی از مهمترین نکاتی که کسب و کارها قبل از ارسال پیامک تبلیغاتی به مشتریان باید به آن توجه کنند، انتخاب صحیح لحن پیامک است. لحن پیامک تبلیغاتی با توجه به ویژگی‌های مشتری مثل سن و سال و جنسیت او می‌تواند متفاوت باشد. برای ارسال پیامک تبلیغاتی می‌توانید از انواع لحن زیر کمک بگیرید: 

  • لحن ادبی

یکی از انواع لحن که برای برقراری ارتباط با مشتریان می‌توانید از آن استفاده کنید، لحن ادبی است. استفاده از لحن ادبی ارزش و پرستیژ اجتماعی شما را افزایش می‌دهد. با این حال، استفاده از لحن ادبی معمولاً به همه کسب و کارها پیشنهاد نمی‌شود. زیرا درک این نوع لحن برای بسیاری از مشتریان سخت است. کسب و کارهای معدودی وجود دارند که از این لحن برای تعامل با مشتریان استفاده می‌کنند. لحن ادبی در اغلب موارد شامل عبارت‌ها و کلمات پیچیده است. 

در این نوع پیام تبلیغاتی، کلمات و جملات دارای وزن و احساس هستند. یکی از مهم‌ترین مشکلات استفاده از لحن ادبی این است که ممکن است در دفعات اول و دوم نوشتن محتوای ادبی کار راحتی باشد، اما در دفعات متعدد به یک نویسنده حرفه‌ای نیاز خواهید داشت. زیرا مجبور خواهید بود از جملات اختصاصی ادبی استفاده کنید.

  • رسمی

یکی از لحن‌های رایج برای برقراری ارتباط با مشتریان، لحن رسمی است. این نوع لحن معمولاً دور از احساس و عواطف انسانی مثل شوخ‌طبعی یا صمیمیت است. در لحن رسمی، صرفاً هدف کسب و کار انتقال اطلاعات به شیوه درست به مشتریان است. 

  • دوستانه

در برخی از مواقع ممکن است از لحن دوستانه برای تعامل با مخاطبان استفاده شود. لحن دوستانه معمولاً زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مخاطبین کسب و کار در گروه‌های سنی پایین‌تر قرار داشته باشند. به عنوان مثال، اگر مخاطبین اصلی یک کسب و کار در میان افراد نوجوان و جوان قرار بگیرند، استفاده از لحن دوستانه کاملاً طبیعی است. اما برای ارسال پیام‌های تبلیغاتی به افرادی که بالاتر از ۴۰ سال سن دارند، بهتر است از سایر لحن‌ها استفاده شود.

  • محاوره

لحن محاوره نیز ممکن است برای همه کسب و کارها مناسب نباشد. لحن محاوره کاملاً مشابه به کلمات و جملاتی است که شما به صورت روزمره برای ارتباط با دیگران از آن استفاده می‌کنید، به عنوان مثال، افعال و نحوه نگارش لحن محاوره با لحن رسمی متفاوت است. در لحن رسمی، معمولا افعال یا کلمات به صورت شکسته بیان نمی‌شوند. اما در لحن محاوره، برخی از کلمات یا حروف اضافه ممکن است به صورت شکسته بیان شوند. نکته مهمی که باید هنگام استفاده از لحن عامیانه به آن توجه کنید، این است که از معیارهای زبان فارسی فاصله نگیرید و تا جایی که می‌توانید لحن محاوره را در چارچوب و استاندارد خود نگه دارید. 

  • صمیمی

لحن صمیمی تقریباً مشابه به لحن محاوره است. با این تفاوت که احساس صمیمیت و راحتی بیشتری در آن مشاهده کرد.

انتخاب لحن پیامک بر اساس کالا و نوع مخاطب

تحقیقات نشان داده است که مخاطب نوع رابطه خود با محصول شما را از لحن پیام تبلیغاتی که با سامانه اس ام اس ارسال کرده اید، استنباط می ‌کند. مشتری دوست دارد در مورد خودش بشنود، پس سعی کنید متن ارسال اس ام اس شما حول محور او بچرخد. یکی از مهم‌ترین نکات برای انتخاب لحن مناسب برای اس ام اس تبلیغاتی، توجه به محصولات و نوع مخاطب هدف است:

1.شخصی‌سازی پیامک

لحن پیامک تبیلغاتی شما صمیمانه باشد. اما به اندازه و محترمانه. می‌توانید برای تعامل بیشتر با مشتری، پیامک تبلیغاتی را شخصی‌سازی کنید و نام او را در متن پیامک بیاورید. به عنوان مثال: “سعید عزیز زادروز تولدت را صمیمیانه تبریک می‌گوییم. هدیه فروشگاه ما تخفیف پنجاه درصدی در روز تولدت!” یا “مریم عزیز به پاس اعتماد چند ساله‌ات به آرایشگاه ما،این هفته تخفیف‌های استثنایی برای شما در نظر گرفته‌ایم!”

2.توجه به شغل و تحصیلات مخاطب هدف

به شغل مخاطبین و مشتریان خود دقت کنید. به عنوان مثال شما تولیدکننده شیرینی و شکلات هستید و می‌خواهید روی دو دسته از مخاطبین هدف کار کنید. مدیران شرکت‌ها و ادارات و عموم مردم. برای هر کدام از این دو دسته باید لحن متناسب به کار ببرید. لحن کمی رسمی برای مدیران و لحن خودمانی‌تر برای عموم مردم.

3.به کار بردن ضمیر مناسب

وقتی که مخاطب، مشتری فعلی شما باشد و خود را عضوی از برندتان بداند، به کار بردن ضمیر من و تو، برای اشاره به هر دو طرف، تاثیر بیشتری بر روی او خواهد گذاشت، چرا که خود را به عنوان عضوی پذیرفته شده از برند شما می‌بیند. وقتی که رابطه برند شما با مشتری چندان صمیمی نیست، برای گرفتن یک بازخورد مثبت، بهتر است از ضمایر ما و شما استفاده کنید تا آن ها حس نکنند که بیش از حد پیشروی کرده‌‌اید.

4.توجه به نوع کالا و خدمات

لحن پیامک تبلیغاتی به نوع کالا و خدمات شما هم بستگی دارد. به عنوان مثال شما فروشنده کتاب‌های درسی هستید و مخاطبین شما دانش‌آموزان و دانشجویان هستند. پس می‌توانید صمیمانه‌تر با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید. اما اگر فروشنده ماشین‌های اداری باشید، مشتریان شما عموما مدیران شرکت‌ها و ادارات هستند و طبیعتا لحن اس ام اس تبلیغاتی کاملا متفاوت است.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

جمع‌بندی

دقت در نگارش متن اس ام اس‌های تبلیغاتی بسیار مهم است. به عنوان مثال انتخاب لحن پیامک تبلیغاتی شاید در ظاهر ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد اما در نتیجه بازاریابی پیامکی اثرگذار است. قبل از نوشتن پیامک ابتدا جامعه هدف خود را مشخص کنید و بر اساس شغل، جنسیت، میزان تحصیلان و سن آن‌ها، لحن اس ام اس تبلیغاتی خود را انتخاب کنید. اگر در این زمینه نیار به مشاوره دارید می‌توانید با کارشناسان پنل پیامک سیگنال در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید. 32008-025

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *