روش های جمع آوری شماره موبایل مخاطب هدف

روش های جمع آوری شماره موبایل مخاطب هدف

بازاریابی پیامکی از بهترین روش‌ها برای ارتباط مؤثر با مشتریان است. این روش حتی 8 برابر موثرتر از بازاریابی با ایمیل است. حدود 98 درصد از پیامک‌ها نیز توسط مخاطبان باز می‌شوند. برای همین استفاده از پنل‌های پیامکی و بازاریابی با SMS می‌تواند تاثیر زیادی روی کسب و کار شما بگذارد. حال ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که چگونه می‌توان شماره مخاطبان را به دست آورد و به آن‌ها پیامک ارسال کرد؟ در این مقاله به بررسی روش های جمع آوری شماره موبایل می‌پردازیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

برای جمع آوری شماره موبایل باید به چه نکاتی توجه شود؟

برای جمع آوری شماره موبایل باید به چه نکاتی توجه شود؟

پیش از این که بخواهید به جمع آوری شماره موبایل بپردازید، باید چند نکته را در نظر بگیرید. در نظر گرفتن این نکات به شما کمک می‌کند تا فهرست مخاطبین بهتری برای کسب و کار خود بسازید و میزان خطا را کم کنید.

اینفوگرافی روش های جمع آوری شماره مخاطب هدف

مخاطب خود را بشناسید

پیش از هر چیزی باید شناخت مناسبی از مخاطب هدف خود پیدا کنید. این که شماره لیست بلند بالایی از اعداد و شماره‌ها داشته باشید، هیچ فایده‌ای ندارد. تمرکز روی مخاطب اشتباه فقط وقت و هزینه شما را هدر می‌دهد. ابتدا مشتری خود را خوب درک کنید. نیازها، علایق، چالش‌ها و خواسته‌های آن‌ها را بشناسید. 

مشتری معمولی خود را تا حد امکان با در نظر گرفتن مشخصات جمعیتی، فیرموگرافیک (در صورت لزوم) و ویژگی‌های رفتاری دسته‌بندی کنید. به عنوان مثال، مشتریان خود را به صورت زن و مرد دسته‌بندی نکنید. مشتریان شما مادران، دختران، خواهران، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و… هستند. قبل از شروع جمع آوری شماره موبایل درک این موارد ضروری است. با شناخت مشتری می‌توانید تعامل با آنان را در درازمدت بهبود ببخشید.

مشتریان یا مخاطبین باید با رضایت خود شماره را در اختیار شما قرار دهند.

بررسی قوانین

کار دیگری که پیش از جمع آوری شماره‌ها باید بکنید این است که قوانین انجام این کار را به خوبی بررسی کنید. شما نمی‌توانید هر شماره‌ای را جمع آوری کنید و از هر راهی نباید این کار را انجام دهید. مخاطبان باید شماره‌های خود را با رضایت در اختیار شما قرار دهند. منابع مختلفی برای جمع آوری شماره وجود دارد که همه آن‌ها درست و قانونی نیستند. همان طور که گفتیم پیامک را باید به صورت قانونی و با رضایت افراد ارسال کنید. پیامک برخلاف اکثر کانال‌های بازاریابی دیگر است. برای ارسال پیامک به افراد باید مجوز صریح دریافت کنید. به همین دلیل هم نمی‌توان به سادگی لیستی از شماره‌ها را خریداری کرد.

چگونه می‌توان رضایت مخاطبان را برای ارسال پیامک دریافت کرد؟

جای نگرانی نیست! نیازی نیست از مخاطبان خود نامه رسمی دریافت کنید. وقتی شخصی کلمه‌ای را به شماره پیامک شما ارسال می‌کند، شماره خود را در فرم ثبت نام آنلاین وارد می‌کند یا برای دریافت پیام‌های متنی شما در یک رویداد ثبت نام می‌کند، در واقع رضایت کتبی داده است. نکته مهم این است که شما این موارد را نگه‌داری کنید تا بتوانید در صورت لزوم ثابت کنید که پیامک‌ها را با رضایت شخص ارسال کرده‌اید.

برای محکم‌کاری هم بهتر است شرایط و خط مشی رازداری خود را در اطلاعات سایت و… درج کنید تا افراد ابتدا آن‌ها را بخوانند و تایید کنند.

به محض اینکه افراد شماره خود را ثبت کردند، یک پیام تأیید برای آن‌ها ارسال کنید. در پیام باید مشخص شده باشد که شماره برای کجا است و به چه علت ارسال می‌شود. در واقع می‌توانید یک پیامد خوشامدگویی برای افراد بفرستید. در انتهای پیام نیز راهی برای انصراف بگذارید تا در صورتی که آن‌ها تمایلی به دریافت پیامک نداشتند، بتوانند آن را به راحتی لغو کنند. به عنوان مثال، برای لغو دریافت خبرنامه عدد یک را به همین شماره ارسال کنید. اگر فرد خواست پیام را لغو کند، یک پیام تایید برای او ارسال کنید و به او این اطمینان را بدهید که دیگر پیامی از جانب شما دریافت نخواهد کرد.

چرا یک کسب و کار باید فهرستی از شماره‌های مختلف را داشته باشد؟

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، بازاریابی پیامکی روش بسیار موثری است و نرخ موفقیت بالایی دارد. حدود 99 درصد کمپین‌های پیامکی توسط مخاطب باز می‌شوند. نود درصد پیام‌ها در عرض 3 دقیقه مشاهده می‌شوند. در این روش نمی‌توان اسپم یا هرزنامه ارسال کرد. پس پیامک یک کانال قدرتمند باقی می‌ماند. همه افراد اعلان ایمیل یا فیس بوک و… را فعال نمی‌کنند اما تقریبا همه افرادی که گوشی موبایل دارند، اعلان پیام متنی را روشن می‌گذارند.

روش های جمع آوری شماره موبایل مخاطب هدف

وقتی موارد ذکر شده را رعایت کنید، می‌توانید شماره‌ها را جمع آوری کنید. روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که در این بخش آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

رقابت متنی

منظور از رقابت متنی این است که خودتان را در رقابتی فرضی رو در روی رقبا قرار دهید. برای دریافت شماره مخاطبان خود جایزه‌ای را در نظر بگیرید. چیزی که مشتریان را تشویق به دادن شماره و اطلاعات بکند. شما به این داده‌ها در آینده نیاز پیدا خواهید کرد. پس ارزشمند هستند؛ بنابراین، اطمینان حاصل کنید که جایزه شما ارزش مبادله اطلاعات را داشته باشد. در واقع شما رقابتی را ایجاد می‌کنید که در آن مخاطبان باید برای به دست آوردن یک جایزه باید داده‌های خود را در اختیار شما قرار دهند.

جمع آوری شماره تلفن همراه از کمپین های تبلیغاتی

کمپین‌های کلمه کلیدی

کمپین‌های کلمات کلیدی یکی دیگر از راه‌های عالی برای ترغیب مشتریان به تبادل شماره است. بسته به اینکه چه کسی را هدف قرار می‌دهید، می‌توانید از کلمات کلیدی مختلفی برای کمپین‌های مختلف استفاده کنید. کلمه کلیدی یک اصطلاح منحصر به فرد است که می‌تواند شامل اعداد و حروف شود. در واقع، افراد برای پیوستن به فهرست مخاطبان شما این کد را ارسال خواهند کرد.

برای کسب نتیجه بهتر می‌توانید کلمه‌ای را انتخاب کنید که مخاطبان شما آن را به راحتی به خاطر بسپارند. علاوه بر این، این کلمه کلیدی باید به برند شما ربط داشته باشد. این کیورد را در همه جا تبلیغ کنید. می‌توانید کلمه کلیدی خود را در هر نقطه و هر جا تبلیغ کنید. در ادامه چند جایی را که می‌توانید کلمه کلیدی خود را تبلیغ کنید، می‌آوریم:

  • رادیو
  • تلویزیون
  • وبسایت شما
  • لیست ایمیل شما
  • بیوگرافی/پست‌های رسانه‌های اجتماعی شما
  • کارت ویزیت شما
  • امضای ایمیل شما
  • بسته‌بندی محصولاتتان

تا جایی که می‌توانید کلمه کلیدی خود را فریاد بزنید! تا همه شما را به خوبی به یاد داشته باشند.

رسانه‌های اجتماعی

توییتر، لینکدین، ​​فیس بوک، اینستاگرام، یوتیوب و حتی تازه واردانی مانند Tiktok می‌توانند راهی عالی برای ارتباط با افراد علاقه‌مند یا سایر بیزنس‌ها باشند. از این کانال‌ها می‌توان به راحتی برای ترغیب افراد به ثبت نام و قرار دادن اطلاعات استفاده کرد. در شبکه‌های اجتماعی خود مطالبی را قرار دهید که افراد را ترغیب کنند.

ارائه خدمات در ازای دریافت شماره موبایل

با مخاطبان مبادله کنید

شماره‌های مخاطبان بسیار ارزشمند هستند. وقتی چیز ارزشمندی می‌خواهید، باید در ازای آن یک چیز ارزشمند دیگر را مبادله کنید. به این فکر کنید که کسب و کار شما چه چیز باارزشی دارد که ممکن است مخاطب آن را بخواهد. فرض کنید شما پس از ثبت نام مخاطبان و پر کردن فرم اطلاعات کتابی الکترونیکی را در اختیار آنان قرار می‌دهید. یا مثلا آن‌ها می‌توانند از بین فهرستی از کتاب‌ها، موردی را به دلخواه انتخاب و به صورت رایگان دانلود کنند.

ارائه خدمات یا نسخه آزمایشی

اگر می‌خواهید مخاطبان شماره‌های خود را با رضایت کامل در اختیار شما قرار دهند، خدمات یا نسخه‌ای آزمایشی را ارائه دهید. آنان را تشویق کنید که در صورت پر کردن فرم‌های آنلاین در وب سایت شما می‌توانند از خدمات رایگان سی روزه، ارسال رایگان برای دو خرید و… استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر آن‌ها قرار است شماره شما را در مراسمی ببینند، در اعلامیه‌هایی می‌توانید اعلام کنید که در صورت علاقه‌مندی به استفاده از نسخه آزمایشی یا خدمات رایگان عدد یا کلمه‌ای را به شماره شما ارسال کنند.

استفاده از ایمیل

اگر در حال حاضر به بازاریابی ایمیلی مشغول هستید (و البته باید هم باشید)، همیشه می‌توانید از این کانال برای جمع آوری شماره تلفن همراه استفاده کنید. به سادگی از ارسال‌های معمولی خود، خواه یک خبرنامه ماهانه یا ایمیل تبلیغاتی هفتگی، استفاده کنید تا مشتریان را تشویق کنید ایمیل را با جزئیات تلفن همراه خود پاسخ دهند، یا لینکی از سایت خود را به ایمیل پیوست کنید که اطلاعات را در آنجا وارد کنند. البته آنان را باید تشویق کنید تا این کار را انجام دهند؛ زیرا تا کنون ایمیل‌های شما را دریافت می‌کردند. حال چه دلیلی دارد پیامک دریافت کنند؟ به آن‌ها این اطمینان را بدهید که قرار است چیز متفاوتی را در پیامک‌ها دریافت کنند.

ارائه تخفیف برای جمع آوری شماره موبایل و بانک شماره

تخفیف فراموش نشود

همان طور که پیشتر اشاره کردیم می‌توانید از تخفیف برای تشویق مخاطبان استفاده کنید. تخفیف‌ها می‌توانند باعث پرورش وفاداری در درازمدت هم شوند اما یادتان باشد که نباید زیاده‌روی کنید. با این حال می‌توانید از تخفیف برای مبادله شماره استفاده کنید.

اضافه کردن بخش VIP

اگر تخفیف دادن برای شما مشکل است، می‌توانید حالت VIP را به برند خود اضافه کنید. می‌توانید این وعده را به مشتریان خود بدهید که با ارسال پیام به شماره‌ای خاص و جدا از شماره معمولی برند شما، می‌توانند عضو VIP شوند و از خدماتی که در این بخش ارائه می‌دهید، استفاده کنند. حتما هم مشخص کنید که با عضویت در VIP چه چیزی به آن‌ها می‌رسد؛ مثلا می‌توانند از موجودی محصولات چند ساعت زودتر از اعضای عادی باخبر شوند.

همکاری با شرکا

اگر در کسب و کار خود شریکی دارید یا با کسب و کارهایی در یک سازمان همکاری می‌کنید، می‌توانید محصولات و خدمات آن‌ها را به بسته‌های جایزه خود اضافه کنید. این گونه هم محصولات و خدمات آن‌ها بهتر دیده می‌شود و در اختیار افراد بیشتری قرار می‌گیرد و هم شما می‌توانید از آن‌ها بخواهید همین کار را برای بیزنس شما انجام دهند. در این حالت کسب و کار شما برای فهرست مخاطبان شریکتان نیز تبلیغ می‌شود. در واقع، به صورت غیرمستقیم در حال بازاریابی پیامکی با شماره‌های شریک خود هستید.

حضور در رویدادها و مراسم‌ها

رویدادها و کنفرانس‌ها می‌توانند فرصت فوق‌العاده‌ای برای جمع‌آوری اطلاعات مخاطبانی باشند که به گونه‌ای با حضور در آن رویداد علاقه به محصولات و خدمات شما را اعلام کرده‌اند. اجرای چنین مراسمانی می‌تواند هزینه‌بردار باشد اما از رویدادهای کوچک غافل نشوید.

قرار دادن شماره اختصاصی برند در سایر تبلیغات

اگر برای برند خود از سایر روش‌های تبلیغاتی استفاده می‌کنید، حتما شماره خود را در آن‌ها نیز درج کنید. حتما کلمه کلیدی مختص به برند خود را در این تبلیغات قرار دهید تا افرادی که تمایل دارند از پیامک‌های شما استفاده کنند، آن را به شماره ارسال کنند. به عنوان مثال، اگر یک بیلبورد تبلیغاتی در خیابان نصب کرده‌اید، شماره پیامک و کلمه کلیدی را در آن درج کنید.

استفاده از اپلیکیشن برند

اگر برند شما اپلیکیشن دارد، حتما پس از نصب برنامه و در زمان ورود و شروع استفاده کاربران، از آن‌ها بخواهید تا فرمی را پر کنند و در این فرم محلی را برای دریافت شماره موبایل قرار دهید.

جمع آوری شماره موبایل از طریق فرم های ثبت نام سایت

فرم ثبت نام سایت

پیشتر به فرم ثبت نام سایت اشاره کردیم. این فرم آنلاین می‌تواند اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار شما بگذارد. می‌توان گفت اکثر سایت‌ها فرمی برای ثبت نام دارند که در آن اطلاعاتی مانند نام، جنسیت، سن، شماره موبایل، ایمیل و… را دریافت می‌کنند.

ربات چت سایت

برخی از سایت‌ها برای راهنمایی و سرعت بخشیدن به این کار، پشتیبانی آنلاین ارائه می‌دهند. این پشتیبانی به صورت ربات چت ظاهر می‌شود. منظور ما همان کادری است که وقتی وارد برخی از سایت‌ها می‌شوید، در گوشه راست یا چپ و پایین آن ظاهر می‌شود. 

پیامی مبنی بر آنلاین بودن پشتیبان در آن نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید به سادگی از پشتیبان راهنمایی بگیرید. اولا که این ربات می‌تواند به مخاطب نشان دهد که شما برای وقت وی ارزش قائل هستید و می‌خواهید در اسرع وقت به او کمک کنید. دوما می‌توانید پیش از شروع چت از آن‌ها بخواهید که اطلاعاتی مانند نام، سن و شماره موبایل را وارد کنند.

استفاده از پاپ آپ

از دیگر روش های جمع آوری شماره موبایل مخاطب هدف، استفاده از پاپ آپ است. وقتی فردی وارد سایت شما می‌شود، می‌توانید شماره خود را با کلمه کلیدی به صورت پاپ آپ به او نمایش دهید. شیوه دیگر این است که در پاپ آپ چیز وسوسه‌انگیزی همانند یک تخفیف خوب قرار دهید. وقتی مخاطب روی آن کلیک کرد، وارد فرمی می‌شود و باید برای دریافت تخفیف فرم اطلاعات را پر کند.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی روش های جمع آوری شماره موبایل مخاطب هدف پرداختیم. همان طور که خواندید، روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. شما می‌توانید چند تا از این روش‌ها را انتخاب کنید و با توجه به امکانات و بودجه برند خود، آنان را اجرا کنید. به عنوان مثال، ممکن است کسب و کار شما توانایی پرداخت تبلیغ بیلبوردی را نداشته باشد اما سایت دارید. پس می‌توانید از روش‌هایی که سایت در آن‌ها دخیل است، برای به دست آوردن شماره مخاطبان استفاده کنید. نظر شما در این باره چیست؟ لطفا نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *