کاربرد روانشناسی و جامعه شناسی در بازاریابی پیامکی

کاربرد روانشناسی و جامعه شناسی در بازاریابی پیامکی

اجرای فرایند بازاریابی پیامکی دیگر مانند زمان گذشته ساده نیست. موفقیت در بازاریابی پیامکی مستلزم کسب اطلاعات کافی درباره روانشناسی و جامعه شناسی مخاطبین است. تا زمانی که یک کسب و کار درک درستی از ویژگی‌های رفتاری و روانی مشتریان نداشته باشد، قادر به برقراری ارتباط با کاربران اپراتورهای مختلف نخواهد بود. پیامک‌های متنی باید در وهله اول باعث جلب توجه مشتریان شوند. بنابراین یک کسب و کار باید به خوبی به مشتریان را از نظر رفتاری و اخلاقی موشکافی کند تا قادر به ارسال یک پیامک تبلیغاتی منحصر به فرد باشد. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

مسائل جامعه شناسی نیز هنگام اجرای فرایند بازاریابی پیامکی اهمیت بسیار زیادی دارد. خرید و فروش در جامعه نسبت به سال گذشته تغییرات بسیار زیادی داشته است. بنابراین دیگر نمی‌توان از استراتژی‌های قدیمی برای فروش محصولات و جذب مخاطب استفاده کرد. در نتیجه یک کسب و کار ابتدا باید جامعه را تجزیه و تحلیل کرده و بعد از رسیدن به درک کافی از رفتارهای اجتماعی مشتریان و برخورد آن‌ها، برای تبلیغات  انجام بازاریابی اقدام کند. در ادامه به طور کامل درباره نکات روانشناسی و جامعه شناسی در بازاریابی پیامکی صحبت می‌کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. 

نکات مهم روانشناسی هنگام بازاریابی پیامکی 

اینفوگرافی نکات مهم روانشناسی هنگام بازاریابی پیامکی

قبل از اینکه درباره نکات مهم جامعه شناسی هنگام بازاریابی پیامکی صحبت کنیم، ابتدا نکات مهم روانشناسی هنگام برقراری ارتباط با مشتری و فرآیند بازاریابی را به شما معرفی می‌کنیم. 

۱.احساسات و هیجان 

یکی از نکات مهم روانشناسی هنگام بازاریابی پیامکی، توجه به احساسات و هیجان مخاطبین است. مثلا در روش‌های دیگر بازاریابی مثل بازاریابی مجازی، از کسب و کارها خواسته می‌شود تا برای تولید محتوا به رنگ توجه زیادی داشته باشند. همانطور که می‌دانید، رنگ‌ها می‌توانند احساسات مختلفی را در مخاطبین برانگیخته کنند. به عنوان مثال، رنگ قرمز نشان دهنده شور و هیجان است یا رنگ سبز نشان دهنده سلامتی برای رشد است.

 با توجه به اینکه در پیامک تبلیغاتی نمی‌توان از رنگ استفاده کرد و محتوای تبلیغاتی صرفاً در قالب متن برای مشتریان ارسال می‌شود، باید به شکل دیگری باعث برانگیخته شدن احساسات و هیجان مشتریان شوید. یکی از مهم‌ترین مسائل تأثیر گذار بر احساسات مخاطبین، توجه به نیازها و علایق آن‌ها است. 

به عنوان مثال، فرض کنید یک نفر برای کنکور کارشناسی ارشد رشته اقتصاد ثبت نام کرده است. کسب و کارها به راحتی می‌توانند شماره تلفن این افراد را از شرکت‌های مخابراتی دریافت کنند. در مرحله بعد، کافی است یک پیامک تبلیغاتی با محتوای جذاب برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد ارسال شود. محتوای پیامک تبلیغاتی ممکن است به صورت زیر باشد: 

«مریم عزیز!

با مجموعه اندیشه نو کنکور ارشد امسال رو بترکون و یکی از رتبه‌های برتر باش! مشاهده لینک داوطلبان موفق ما در: آدرس لینک»

اثر مالکیت بر فروش از مهترین اثرات جامعه بر فرد است

۲.اثر مالکیت 

یکی از مهم‌ترین نکات روانشناسی بازاریابی، اثر مالکیت است. این مسئله حتی در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان نیز مورد بررسی و پژوهش قرار گرفته است. ما نسبت به اشیایی که برای خرید آن‌ها زحمت کشیده‌ایم احساس مالکیت داریم و ارزش آن‌ها را بسیار زیاد می‌دانیم. این مسئله باید به فروشندگان کمک کند تا اثرگذاری بیشتری بر مشتریان خود داشته باشند و از این طریق محصولات خود را به فروش برسانند. 

به عنوان مثال، زمانی که کسب و کار مسابقه و قرعه کشی پیامکی برگزار کرده و برخی از محصولات را به صورت رایگان به افراد برنده اعطا می‌کند، خود به خود باعث می‌شود تا برندگان احساس مالکیت بیشتری نسبت به محصول مورد نظر داشته باشند و ارزش آن را درک کنند. بنابراین به مشتریان کمک کنید تا احساس کنند مالک محصولات و خدمات شما هستند.

۳.ارتباط دو طرفه

یک اصل مهم در روانشناسی وجود دارد و آن این است که ارتباط دو طرفه می‌تواند باعث شود صمیمیت بین فروشندگان و مشتریان افزایش پیدا کند. در واقع، باید نوعی تقابل بین مشتری و فروشنده وجود داشته باشد. فروشندگانی که انتظار دارند مشتریان با گشاده رویی و لبخند با آن‌ها برخورد کنند، در قدم اول خود برخورد مناسبی با مشتریان داشته باشند. 

هر عملی عکس العملی دارد و تا زمانی که چیزی در اختیار مشتریان قرار ندهید، نباید انتظار پاسخی از طرف آن‌ها داشته باشید.‌ بنابراین، اگرچه هنگام ارسال پیامک نمی‌توانید احساس خود را به خوبی منتقل کنید، اما بهتر است از لحن درستی برای ارتباط با مشتریان خود کمک بگیرید.

از نظر جامع شناسی پیگیری مرتب و مکرر باعث پیروزی می شود

4.پیگیری متوالی 

در روانشناسی از روش‌های مختلفی برای متقاعد ساختن طرف مقابل استفاده می‌شود. یکی از این روش‌ها، پیگیری متوالی است. یعنی فروشنده در بازه‌های زمانی مشخص و به صورت پیوسته، با مشتریان در ارتباط باشد. بنابراین زمانی که پیامک‌های تبلیغاتی را به مرور زمان و با حفظ فاصله زمانی برای مشتریان ارسال می‌کنید، احتمال اینکه در نهایت مشتریان در اثر این پیگیری متوالی به کسب و کار شما علاقه نشان دهند بسیار زیاد است. 

5.کوتاه و خلاصه بودن 

یک پژوهش روانشناسی در زمینه بازاریابی پیامکی در برخی از کشورهای آمریکایی انجام شد. نتیجه این پژوهش نشان داد بسیاری از دریافت کنندگان پیام کوتاه، به پیام‌های طولانی یا پیام‌هایی که بیش از اندازه به حاشیه می‌پردازند علاقه‌ای ندارند. بنابراین یکی از نکات مهم روانشناسی بازاریابی پیامکی که می‌توانید از آن برای توسعه فعالیت‌های خود استفاده کنید، خلاصه بودن متن پیامک است. اگر شما یک متن طولانی و یک متن کوتاه را در اختیار تعدادی از افراد قرار دهید، اکثر آن‌ها ترجیح می‌دهند در ابتدا متن کوتاه را مطالعه کنند.

 زیرا مغز به طور خودکار انجام فرآیندهای ساده را انتخاب می‌کند. جدا از اینکه پیام‌های کوتاه باید بسیار کوتاه و خلاصه برای مشتریان ارسال شوند، زمان ارسال آن‌ها نیز باید کوتاه باشد. از نظر روانشناسی، میزان صبر و مقاومت با افزایش سن بیشتر می‌شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت افراد نوجوان در بازه سنی ۱۲ الی ۱۷ سال، صبر کمتری برای دریافت و مطالعه پیام کوتاه دارند. 

در این حالت، آن‌ها ممکن است کسب و کارهای دیگری را برای خرید محصولات و خدمات انتخاب کنند. اما با افزایش سن، میزان صبر انسان‌های بالغ افزایش پیدا می‌کند. بنابراین بهتر است برای مخاطبین کم سن، پیامک‌های تبلیغاتی را به صورت خلاصه و با سرعت بفرستید. 

6.یا آشنا باشید یا بیگانه!

از نظر روانشناسی، انسان‌ها به دو دسته از مسائل توجه بسیار زیادی دارند. دسته اول مسائلی هستند که در ضمیر ناخودآگاه انسان‌ها وجود دارند و به صورت روزانه به آن‌ها علاقه نشان می‌دهند. دسته دوم مسائلی هستند که کاملا با مغز انسان بیگانه هستند. به عنوان مثال، فردی که قصد خرید لباس مجلسی دارد، مراکز فروش لباس مجلسی را در صفحات اجتماعی و وب‌سایت‌های مختلف دنبال می‌کند. فروشندگان می‌توانند متوجه شوند کدام دسته از مشتریان به محصولات و خدمات آن‌ها علاقه دارند. این مسئله را می‌توان با پیگیری دنبال کنندگان در صفحات مجازی به راحتی درک کرد.

 بنابراین زمانی که پیامک تبلیغاتی متناسب با علایق مخاطب مثل تخفیف ویژه فروش لباس مجلسی برای مشتری ارسال می‌شود، بدیهی است که دریافت کننده پیامک واکنش بهتری نشان می‌دهد. همانطور که گفته شد، برخی از مسائل بیگانه و جدید نیز برای مشتریان جالب هستند. 

به عنوان مثال، مشتریان ممکن است به محصولاتی علاقه نشان دهند که تاکنون با آن‌ها برخورد نداشته‌اند. این محصولات باعث افزایش کنجکاوی و جلب توجه مشتریان می‌شوند. به عنوان مثال، زمانی که جاروبرقی هوشمند وارد ایران شد، به شدت مورد توجه مردم قرار گرفت. 

3 نکته مهم جامعه شناسی در بازاریابی پیامکی

نکات مهم جامعه شناسی بازاریابی پیامکی

برای اینکه با استفاده از بازاریابی پیامکی فعالیت‌های خود را توسعه دهید، باید درک درستی از جامعه شناسی بازاریابی داشته باشید. در ادامه برخی از نکات مهم جامعه شناسی بازاریابی پیامکی را برای شما بیان می‌کنیم. 

  • درک فرصت‌ های بازار

با استفاده از جامعه شناسی، می‌توان بازار هدف را به دقت مورد بررسی قرار داد. به عنوان مثال، اگر میزان تولید فرزند در یک جامعه کاهش پیدا کند، اکثر مردم جامعه شامل افراد مسن خواهند بود و جامعه به سمت پیری می‌رود. حال اگر محصولات یک کسب و کار برای افراد نوجوان و کودکان مناسب باشند، بدیهی است که جامعه هدف چندان برای فروش محصولات و خدمات آن‌ها مناسب نخواهد بود. 

در نتیجه، کسب و کار مورد نظر مجبور است از فرایند بازاریابی پیامکی بین‌المللی برای فروش محصولات و خدمات خود استفاده کند و مشتریان خارجی را به سمت خود جذب کند. در مقابل کاهش، میزان تولد در یک جامعه نشان می‌دهد تعداد افراد سالمند پیوسته روبه افزایش است و برخی خدمات مربوط به سالمندان مثل خدمات پرستاری و مواردی مانند این افزایش پیدا خواهد کرد. کسب و کارهای مرتبط با این خدمات، می‌توانند با استفاده از بازاریابی پیامکی مشتریان هدف خود را پیدا کنند و درآمد بالایی داشته باشند.

  • روابط‌ عمومی

جامعه شناسی به شکل کاملاً مستقیمی با روابط عمومی مرتبط است. هر کسب و کاری که قصد دارد از بازاریابی پیامکی برای افزایش درآمد و توسعه فعالیت‌های خود استفاده کند، ابتدا باید از نکات جامعه شناسی برای بهبود روابط عمومی خود با مشتریان کمک بگیرد. بهبود فرآیند روابط عمومی نیازمند داشتن درک درستی از پیشینه و تاریخچه یک منطقه است. یک کسب و کار باید تمامی زمینه‌های کاری، اجتماعی و علایق یک جامعه کوچک و بزرگ را مورد بررسی قرار دهد تا بتواند با آن ارتباط درستی داشته باشد. 

به عنوان مثال، ممکن است یک کسب و کار بخواهد با استفاده از بازاریابی پیامکی محصولات خود را به صورت همزمان به مردم داخل کشور و مردم کشور کانادا بفروشد. بدیهی است که جامعه کشور ایران از نظر فرهنگی و رفتاری کاملا با کشور کانادا متفاوت است. بنابراین لحن نوشتن پیامک تبلیغاتی، زبان نوشتن پیامک و نحوه ارتباط با مشتریان کاملاً متفاوت خواهد بود. 

  • درک درستی از سیاست ها

با استفاده از جامعه شناسی بازاریابی پیامکی، می‌توان درک درستی از سیاست‌های حاکم بر یک کشور داشت و مطابق با آن برای افزایش فروش و کسب درآمد بیشتر عمل کرد. به عنوان مثال، ممکن است سیاست مبتنی بر خرید و فروش کالای تجاری باعث شود ورود برخی از محصولات خاص به داخل ایران ممنوع باشد. در این حالت، کسب و کار مورد نظر محصولاتی را وارد ایران خواهد کرد که از نظر سیاست‌های تجاری مجاز هستند. 

این مسئله به راحتی به یک کسب و کار کمک می‌کند تا نیاز بازار را نیز درک کند. به عنوان مثال، میزان خرید و فروش ماشین پراید و پژو در داخل ایران بسیار بیشتر از ماشین‌هایی مثل لامبورگینی است. بنابراین،  این سیاست‌ها و نیاز بازار باعث می‌شود کسب و کار متوجه شود کدام محصولات بیشتر مورد تقاضا قرار می‌گیرند.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره نکات جامعه شناسی بازاریابی پیامکی، روانشناسی بازاریابی پیامکی و تاثیر آن بر فروش بیشتر و توسعه فعالیت‌های کسب و کار صحبت شد. هر کسب و کار قبل از اینکه فعالیت‌های خود را توسعه دهد، باید مشتریان خود را به طور کامل از نظر روانشناسی و جامعه شناسی درک کند. تنها در این صورت است که می‌توان با مشتریان یک ارتباط دو طرفه و موثر داشت. لحن پیامک تبلیغاتی و نوع کلماتی که در پیامک تبلیغاتی به کار می‌رود، همگی نشات گرفته از نکات مهم روانشناسی و جامعه شناسی هستند. بنابراین، برای موفقیت یک کسب و کار باید به این دو علم مسلط بود. 

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *