سرویس پیامک ارزش افزوده یا VAS چیست؟

سرویس پیامک ارزش افزوده یا VAS چیست؟

حتما برای شما هم پیامک‌های آموزشی ارسال شده است. این پیامک‌ها محتوای مختلفی دارند و از طرف سایر کسب و کارها برای شما فرستاده می‌شوند. به عنوان مثال، ممکن است متن‌ پیامک ارزش افزوده حاوی اطلاعات مهم علمی باشد یا یک نکته آموزشی را به گیرندگان منتقل کند. مهم‌ترین چیزی که پیامک ارزش افزوده را نسبت به سایر نسبت به سایر پیامک‌ها متمایز می‌سازد، این است که هزینه پیامک ارزش افزوده از گیرندگان کسر می‌شود. در حالی که هزینه سایر پیامک‌ها از فرستندگان کسر می‌شود. در ادامه قصد داریم بیشتر درباره سرویس پیامک ارزش افزوده صحبت کنیم. بنابراین تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

سرویس پیامک ارزش افزوده یا VAS چیست؟

سرویس ارزش افزوده یا VAS چیست؟

قبل از اینکه در مورد پیامک ارزش افزوده صحبت کنیم، باید اطلاعاتی درباره سرویس ارزش افزوده بیان کنیم. ((VAS یا سرویس ارزش افزوده، مخفف (value added services) یا value added) (service است. این سرویس شامل تمامی خدماتی است که به کاربران ارائه شده و در ازای آن پول دریافت می‌شود. سرویس ارزش افزوده ممکن است فقط به شکل پیامک به کاربران ارائه نشود. به عنوان مثال، تماس‌های تلفنی گویا یا انواع دیگر از خدمات گوشی تلفن همراه به شکل سرویس ارزش افزوده به کاربران ارائه می‌شود. 

هدف کلی سرویس ارزش افزوده این است که اطلاعات جامعی را به مشتریان خود منتقل کند. این اطلاعات ممکن است شامل بازی و سرگرمی یا نکات مهم آموزشی باشند. به بیان دقیق‌تر، سرویس ارزش افزوده شامل تمامی خدماتی است که در تلفن همراه یا تلفن ثابت به شکل محتوا به کاربران ارائه می‌شود. کاربران این محتوا را دریافت کرده و از آن استفاده می‌کنند. در نتیجه اپراتورهای تلفن همراه می‌توانند به ازای استفاده کاربران از پیامک ارزش افزوده، هزینه دریافت کنند. در واقع سرویس ارزش افزوده راه مناسبی برای درآمدزایی اپراتورهای تلفن همراه است.

اینفوگرافی مزایای پیامک ارزش افزوده

 اما این تنها مزیت پیامک ارزش افزوده نیست. این پیامک‌ها برای مشاغل و کسب و کارها نیز پرسود هستند. بسیاری از مشاغل می‌توانند از طریق پیامک‌، کسب و کار خود را به مردم معرفی کنند و درآمد بیشتری داشته باشند. 

پیامک ارزش افزوده چیست؟

پیامک ارزش افزوده چیست؟

پیامک‌هایی که از طرف دولت یا اپراتورهای تلفن همراه به کاربران ارسال می‌شوند، انواع مختلفی دارند. هزینه ارسال و دریافت این پیام‌ها با توجه به نوع محتوای آنها ممکن است از حساب فرستنده و گیرنده کسر شود. برای اینکه بهتر متوجه این مفهوم شوید، باید ابتدا اطلاعاتی درباره پیام کوتاه داشته باشید. همان طور که می‌دانید، پیام‌های کوتاه حاوی موضوعات گوناگونی هستند.

 به عنوان مثال، شما می‌توانید از طریق پیام کوتاه با دوستان و آشنایان خود درباره موضوعات گسترده صحبت کنید. به همین دلیل، اپراتورهای تلفن همراه به ازای این گفت‌وگو از حساب شما و طرف مقابل مقداری هزینه کسر می‌کنند. اما گاهی اوقات این پیام‌های کوتاه یکطرفه بوده و فقط از طرف دولت یا کسب و کارهای بزرگ برای کاربران ارسال می‌شوند. 

این پیام‌ها محتوای یکسانی داشته و به صورت همزمان برای صدها یا هزاران نفر از کاربران تلفن همراه فرستاده می‌شوند. اما آنچه که باعث می‌شود محتوای این پیام‌ها نسبت به سایر پیام‌های کوتاه متمایز باشد، اطلاعات ارزشمند درون آنها است. به عنوان مثال، ممکن است ایمیل یا آدرس وبسایت خصوصی برای شما در قالب پیامک ارسال شود. همانطور که می‌بینید، در این پیامک‌ها اطلاعات خصوصی و ارزشمندی وجود دارند که باعث می‌شود شما به عنوان یک گیرنده موظف به پرداخت هزینه آن‌ها باشید. 

مزایای استفاده از پیامک ارزش افزوده 

استفاده از پیامک ارزش افزوده مزایای گوناگونی برای صنایع و دولت دارد. در ادامه برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از پیامک ارزش افزوده را برای شما بیان می‌کنیم: 

 • ارتباط بهتر مشتری با کسب و کار

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از پیامک ارزش افزوده، ارتباط بهتر مشتری با کسب و کار است. روش‌های گوناگونی برای ارتباط مستقیم و غیر مستقیم بین مشتری و کسب و کار وجود دارد. اما ساده‌ترین راه این است که کسب و کار  اطلاعات مورد نیاز مشتری را در قالب پیامک ارزش افزوده برای او ارسال کند. به عنوان مثال، فرض کنید شما در یک مسابقه تلویزیونی شرکت کرده و خواستار دریافت اطلاعات مسابقه هستید. 

روش‌های مختلفی برای انتقال اطلاعات مسابقه به کاربران وجود دارد. مثلا، اپراتورهای مربوط به مسابقه تلویزیونی می‌توانند با مشتریان تماس گرفته و به سوالات آنها پاسخ دهند. این سوالات معمولاً درباره تعداد جوایز، نحوه شرکت در مسابقه و مواردی مانند این هستند. اما تماس گرفتن با تمام مشتریان کار چندان ساده‌ای نیست و هزینه بسیار زیادی دارد. پرداخت این هزینه برای کسب و کارهای کوچک یا شبکه‌های تلویزیونی چندان به صرفه نیست. 

به همین دلیل باید از روش‌های دیگری برای انتقال اطلاعات استفاده کرد. در ساده‌ترین روش، از پیامک ارزش افزوده استفاده می‌شود. ممکن است شبکه تلویزیونی از شما درخواست کند که عدد ۱ را به یک شماره خاص ارسال کنید. سپس تمامی اطلاعات مربوط به شرکت در مسابقه برای شما فرستاده خواهد شد و مطابق با آن، هزینه پیامک‌ها از حساب شما کسر می‌شود. به این ترتیب، کسب و کارها می‌توانند با کمک پیامک ارزش افزوده ارتباط بهتر و سریع‌تری با کاربران داشته باشند. 

 • هزینه کمتر 

اگر یک کسب و کار بخواهد اطلاعات مربوط به فعالیت خود را در قالب پیام کوتاه برای کاربران ارسال کند، مجبور به پرداخت هزینه بسیار زیادی خواهد شد. به عنوان مثال، برخی از مشاغل می‌توانند اطلاعاتی مثلا وبسایت کسب و کار، ایمیل‌های خصوصی یا آدرس وب سایت را در قالب پیام ارزش افزوده یا پیام کوتاه برای مشتریان بفرستند.

 نحوه ارسال پیامک‌ها به این صورت است که ابتدا مالک کسب و کار به شرکت‌های مخابراتی مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم، لیستی از شماره تلفن‌ مشتریان دریافت می‌کند. بعد از آن، کسب و کار می‌تواند با تمام مشتریان تماس گرفته یا برای آنها پیامک کوتاه ارسال کند. 

اگر هدف اصلی ارسال اطلاعات ارزشمند در قالب پیام کوتاه باشد، مراجعه به شرکت‌های مخابراتی چندان به صرفه نیست. امروزه دیگر بسیاری از کسب و کارها از این روش برای ارتباط با مشتریان خود استفاده نمی‌کنند. چرا که این روش هزینه بسیار زیادی دارد. در مقابل، کسب و کارها به شرکت‌های تبلیغاتی مراجعه کرده و یک پنل پیامکی دریافت می‌کنند. به این ترتیب، کسب و کارها می‌توانند با کمک پنل پیامکی اطلاعات مهمی را در قالب پیامک ارزش افزوده با هزینه بسیار کمتر نسبت به هزینه پیام کوتاه برای مشتریان ارسال کنند. 

 • بازدهی بالاتر 

پیامک‌های ارزش افزوده بازدهی بیشتری نسبت به سایر روش‌های ارتباطی مثل تماس تلفنی یا ایمیل دارند. بسیاری از کاربران ممکن است روزها یا هفته‌ها ایمیل خود را چک نکنند. به این ترتیب، بسیاری از ایمیل‌هایی که به کاربران فرستاده می‌شود مشاهده نخواهند شد. این مسئله به ضرر کسب و کار مورد نظر خواهد بود. چرا که هر کسب و کاری برای ارسال ایمیل انبوه باید از سرویس‌های خدماتی خاصی استفاده کند. 

شرط استفاده از این سرویس‌ها، پرداخت هزینه است. روش دیگری که برخی از کسب و کارها برای ارتباط با مشتریان خود مورد استفاده قرار می‌دهند، تماس تلفنی است. اگرچه تماس تلفنی تاثیر بیشتری نسبت به ارسال پیامک دارد، ولی نباید فراموش کرد که بسیاری از مردم در برخی از ساعات روز توانایی پاسخگویی به تلفن را ندارند. به همین دلیل، برقراری تماس تلفنی ممکن است چندان به صرفه نباشد.

 زیرا هزینه آن بسیار بالا بوده و بازدهی آن نسبت به سایر این روش‌ها کمتر است. اما تقریباً همه مردم در ساعات پایانی شب یا در زمان استراحت، پیامک‌های خود را چک می‌کنند. به این ترتیب، شما می‌توانید یک لینک را در هر زمانی از شبانه روز در قالب پیامک برای کاربران ارسال کنید. زیرا مشتریان در نهایت در ساعات پایانی شب یا در زمان استراحت خود لینک را مشاهده کرده و روی آن کلیک می‌کنند.

روش فعالسازی پیامک ارزش افزوده

روش فعالسازی پیامک ارزش افزوده

در گذشته روش‌های مختلفی برای فعال سازی پیامک ارزش افزوده وجود داشت. به عنوان مثال، اپراتورها می‌توانستند با مراجعه به شرکت تبلیغاتی یا مخابرات سرویس پیامک ارزش افزوده را برای خود فعال کنند اما امروزه تنها راه فعال سازی سرویس پیامک ارزش افزوده، استفاده از اپلیکیشن‌های خاص است.

 به عنوان مثال، اپلیکیشن اول مارکت یکی از برنامه‌هایی است که به شما امکان می‌دهد سرویس پیامک ارزش افزوده را برای خود فعال کنید. علاوه بر این، برخی از برنامه‌های دیگر نیز وجود دارند که محتوای خاصی را در قالب پیامک به شما ارائه می‌دهند و در ازای آن از حساب شما در اپلیکیشن شارژ کم می‌کنند.

روش‌ های غیرفعال کردن پیامک ارزش افزوده چیست؟

با وجود اینکه بسیاری از پیامک‌های ارزش افزوده حاوی اطلاعات ارزشمند هستند، اما تعداد زیادی از کاربران وجود دارند که تمایلی به استفاده از خدمات ارزش افزوده ندارند. گاهی اوقات ممکن است طی یک روز بیش از ۵ یا ۶ پیامک ارزش افزوده برای برخی از کاربران ارسال شوند. حجم بالای این پیامک‌‌ها برای کاربران آزاردهنده خواهد بود. 

روش‌ های غیرفعال کردن پیامک ارزش افزوده چیست؟

چرا که مشتریان اپراتورهای تلفن همراه مجبور هستند هزینه قابل توجهی برای پیامک ارزش افزوده پرداخت کنند. این هزینه از حساب دائمی یا اعتباری آنها کسر خواهد شد. این پیامک‌ها با کمک روش‌های زیر غیر فعال می شوند:

1.تماس با شماره 9990

با شماره 9990 برای اپراتور همراه اول تماس گرفته و مراحل زیر را انجام دهید:

 • بعد از آغاز مکالمه کلید 1 را بزنید.
 • بعد از آغاز مکالمه اپراتور کلید 2 را بزنید. 
 • پس از آغاز صحبت اپراتور مجددا کلید 2 را بزنید.
 • در آخرین مرحله یکی از کلید‌های بیان شده توسط اپراتور (1 یا 2 یا 3 یا 4 و غیره) را بزنید. 
 • به این ترتیب شما قادر خواهید بود سرویس غیر ضروری خود را لغو کنید.

۲.شماره گیری #800* 

کاربران اپراتور همراه اول و ایرانسل، می‌توانند برای لغو پیامک ارزش افزوده #800* را شماره گیری کنند. با کمک این شماره می‌توان تمامی دستورالعمل ‌ها، پیامک‌های تبلیغاتی و پیامک‌های ارزش افزوده را لغو کرد. گاهی اوقات ممکن است برخی از کاربران تمامی این مراحل را انجام دهند، اما باز هم پیامک‌های تبلیغاتی جدیدی برای آنها ارسال شود که حاوی کلید واژه‌های غیر فعال سازی نباشد. معمولاً در تمامی پیامک‌های تبلیغاتی، کلید واژه‌های غیر فعال سازی درج می‌شوند.

 در صورتی که چنین چیزی در طرح‌های تبلیغاتی مشاهده نشد، شما به راحتی می‌توانید با پشتیبانی اپراتورهای همراه اول یا ایرانسل تماس گرفته و از آنها بخواهید سرویس پیامک‌های تبلیغاتی و پیامک ارزش افزوده را برای شما غیرفعال کنند. اگر از اپراتور همراه اول استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم شماره‌های تبلیغاتی یا شماره‌هایی که با آن پیامک ارزش افزوده برای شما ارسال می‌شود را روی کاغذ بنویسید. سپس با ۹۹۹۰ تماس بگیرید و از کارشناسان مرکز همراه اول بخواهید این سرویس‌ها را برای شما غیرفعال کنند. 

برای انجام این کار شما باید به ترتیب شماره‌های تماس را بخوانید تا در سیستم ثبت شود. پشتیبانی همراه اول، معمولاً طی ۲۴ الی ۷۲ ساعت می‌تواند این پیامک‌های تبلیغاتی یا پیامک ارزش افزوده را برای شما لغو کند. تنها نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که حتماً باید مالک شماره تلفن با ۹۹۹۰ تماس بگیرد. 

انواع سرویس های ارزش افزوده پیامکی

سرویس‌های پیامک ارزش افزوده انواع مختلفی دارند که در ادامه برای شما بیان می‌شود. 

 • خدمات متنی

پیامک ارزش افزوده متنی یکی از ساده‌ترین انواع خدمات ارزش افزوده است. در این نوع خدمت، پیام‌های متنی در قالب موضوع‌های مختلفی برای برای کاربران همراه اول یا ایرانسل فرستاده می‌شود. این پیامک‌های متنی ممکن است درباره مسائل مختلف مثل آب و هوا، سلامت و بهداشت، قیمت طلا و دلار، سرگرمی و مواردی مانند این باشند. 

 • خدمات چند رسانه ای

یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین خدمات ارزش افزوده، خدمات چندرسانه‌ای است. خدمات چندرسانه‌ای معمولاً بر اساس رومینگ ملی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یعنی با توجه به اینکه شما از شبکه تری جی استفاده می‌کنید یا فورجی، نوع خدمات چند رسانه.ای که به شما ارائه می‌شود متفاوت خواهد بود. این خدمات شامل MMS، پیام صوتی و تلویزیون همراه هستند. 

 • بازی و سرگرمی

یکی دیگر از خدماتی که توسط دولت به کاربران همراه اول یا ایرانسل عرضه می‌شود، خدمات مربوط به بازی و سرگرمی است. برای انجام این کار، یک تیم برنامه نویسی حرفه‌ای استخدام شده است تا با کمک ایده پردازی و استفاده از روش‌های جدید در حوزه بازی و سرگرمی، بتوان رضایت مشتریان را جلب کرد. معمولاً لینک این بازی‌ها در قالب پیامک برای کاربران ارسال می‌شود تا بتوانند از آنها استفاده کنند. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره پیامک ارزش افزوده و ویژگی‌های آن صحبت شد. سرویس ارزش افزوده یکی از روش‌های مناسب برای درآمدزایی کسب و کارهای بزرگ است. پیامک ارزش افزوده با پیام کوتاه تفاوت‌های بسیار زیادی دارد. در پیامک ارزش افزوده، هزینه ارسال پیامک از گیرندگان کسر می‌شود. 

در حالی که در پیام کوتاه، هزینه ارسال پیام از حساب فرستندگان کسر خواهد شد. همچنین روش‌های متنوعی برای فعال سازی و غیرفعال سازی پیامک ارزش افزوده وجود دارد که در این مقاله درباره آنها صحبت شد. در هر صورت، این روش تاکنون به عنوان یکی از بهترین روش‌های تبلیغات برای کسب و کارها مورد استفاده قرار گرفته است. زیرا هزینه کاملاً مقرون به صرفه‌ای دارد. 

سوالات متداول

نمونه‌ هایی از ارزش افزوده کدام ‌اند؟

 آهنگ پیشواز، فال حافظ، اخبار روز، سلامت و غیره نمونه‌هایی از خدمات ارزش افزوده هستند. 

هزینه پیامک ارزش افزوده چقدر است؟

معمولا هزینه پیام‌ها از ۵۰ و ۶۰ تومان شروع شده و برخی از پیامک‌ها ممکن است هزینه بالاتری داشته باشند. تعداد بالای این پیام‌ها در نهایت ممکن است تا چند صد تومان در روز از حساب شما کسر کنند. 

پایان اعتبار ارزش افزوده چگونه مشخص خواهد شد؟

اپراتورها پیامکی حاوی اتمام اعتبار ارزش افزوده برای کاربران ارسال می‌کنند. این پیامک تاریخ اتمام اعتبار را به کاربران یادآوری خواهد کرد. 

ارسال پیامک ارزش افزوده به کاربران چگونه انجام می ‌شود؟

ارسال پیام به کاربران فقط با اعلام رضایت آن‌ها (در دفعه اول) انجام می‌شود. کاربر می‌تواند در هر زمان دلخواهی، دریافت پیام ارزش افزوده را لغو کند. 

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *