نکات طلایی یک کمپین پیامک تبلیغاتی موفق

نکات طلایی یک کمپین پیامک تبلیغاتی موفق

استفاده از پیامک برای برقراری ارتباط با مخاطبان هدف یکی از بهترین استراتژی‌هایی است که کسب و کارها می‌توانند اتخاذ کنند. اولین تبلیغ موبایلی در سال 2000 ارسال شد و از آن زمان تا کنون این روش از بهترین راه‌های ارتباط با مشتریان در سطح شخصی است. می‌توان گفت نود درصد مخاطبان هدف یک کسب و کار موبایل دارند و همین امر باعث می‌شود تا این روش کارسازتر باشد. بازاریابی پیامکی مقرون به صرفه نیز هست. کسب و کارها می‌توانند از کمپین های پیامک تبلیغاتی برای رونق خود استفاده کنند. این روش در صورتی جواب می‌دهد که به درستی انجام شود. در این مقاله به بررسی نکات طلایی یک کمپین پیامک تبلیغاتی موفق می‌پردازیم و نحوه اجرای درست آن را بررسی می‌کنیم.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

هدف را خلاصه و واضح بیان کنید

اینفوگرافی مراحل کمپین تبلیغاتی موفق

برای اجرای یک کمپین پیامک تبلیغاتی درست، کلمات زیادی در اختیار ندارید. متن پیامک شما نباید طولانی باشد؛ زیرا خسته‌کننده می‌شود و کسی آن را نمی‌خواند. شما باید هدف خود را با 160 کاراکتر بیان کنید. برخلاف ایمیل‌ها و پست‌های رسانه‌های اجتماعی، نمی‌توانید برای متقاعد کردن مشتری خود پیام‌های طولانی بنویسید؛ اما نکته مثبت تبلیغات پیامکی این است که برای طراحی پیام های خود نیازی به اتصال به اینترنت یا طراح گرافیک ندارید. برای بازاریابی پیامکی فقط به تلفن همراه، پیام و البته شماره تماس مشتریان نیاز دارید. برای استفاده حداکثری از این 160 کاراکتر، مطمئن شوید که دستورالعمل‌های زیر را دنبال خواهید کرد:

  • هدف مشخص

پیامک شما باید واضح و دقیق باشد. نباید هیچ ابهامی داشته باشد و مشتری را در مورد هدفی که دارید، گیج کند. از به کار بردن جملات طولانی و بازی با کلمات خودداری کنید و مستقیماً سر اصل مطلب بروید. پیام شما نباید نیاز به رمزگشایی داشته باشد.

  • عدم استفاده از عبارات گیج‌کننده

پیام شما نباید دارای عبارات و اصطلاحاتی باشد که مشتری را گیج کند. پیام باید حرفه‌ای باشد و فهم آن برای تمامی گروه‌های سنی ساده باشد.

  • استفاده از URL کوتاه شده

اگر قرار است لینکی به پیام خود پیوست کنید، مطمئن شوید که این لینک کوتاه شده است. لینک‌های بزرگ می‌توانند گیج‌کننده باشد و کاراکترهای زیادی را اشغال کنند.

کسب رضایت مخاطبان برای ارسال پیامک

کسب رضایت مخاطبان برای ارسال پیامک

شما نمی‌توانید کمپین بازاریابی پیامکی خود را به هر شماره‌ای که برخورد کردید، ارسال کنید. این کار عواقب بدی خواهد داشت. برای موفقیت کمپین بازاریابی خود و جلوگیری از جریمه شدن به دلیل ارسال پیام های ناخواسته به مخاطبان، مطمئن شوید که مشتریان شما با میل و رغبت شماره‌های خود را به شما می‌دهند و از پیام های شما استقبال می‌کنند. برای مطمئن شدن از این مورد می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

استفاده از رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی کسب و کار شما می‌توانند منبع عالی برای جمع‌آوری شماره مخاطبان باشند. می‌توانید یک کلمه کلیدی انتخاب کنید و در پست‌های شبکه اجتماعی بیزنس خود آن را با شماره اختصاصی برند منتشر کنید. سپس هر کسی که خواست می‌تواند آن را به شماره ارسال کند و پیامک‌های شما را دریافت کند. علاوه بر این، می‌توانید لینک‌های ثبت نام و دریافت پیامک را در این شبکه‌ها به اشتراک بگذارید و بخشی از فرم را به شماره موبایل اختصاص دهید.

ارزش بسیار بالای شماره موبایل مشتریان شما

انجام مبادله

شماره موبایل مخاطبان از ارزشمندترین اطلاعاتی است که می‌توانید جمع‌آوری کنید. برای دریافت این داده ارزشمند باید بهایی پرداخت کنید. می‌توانید برای وسوسه کردن مخاطبان به دادن شماره موبایل، کد تخفیفی ارائه دهید. به عنوان مثال، اگر به شماره شما پیامک ارسال کنند، می‌توانند از 30 درصد تخفیف برای اولین خرید استفاده کنند یا کدی را برای ارسال رایگان محصولات خود در اختیار آنان قرار دهید.

خودتان را معرفی کنید

یکی دیگر از نکاتی که در کمپین پیامک تبلیغاتی باید رعایت شود، معرفی کسب و کار در پیامک است. فرقی ندارد که مشتری شما جدید باشد یا قدیمی، باید بداند که دارد پیامک را از کجا دریافت می‌کند. دریافت پیامک از شماره ناشناس اصلاً خوشایند نیست. البته منظور ما این نیست که یک بند طولانی را به این کار اختصاص دهید. همان طور که گفتیم تعداد کاراکترها کم است. فقط نام برند خود را در پیام متنی ذکر کنید. به عنوان مثال، اگر پیامی مبنی بر فروش ارسال می‌کنید، فقط به جزییات این مسئله نپردازید. پیام خود را به این شکل ارسال کنید:

رند XYZ از شما دعوت می‌کند تا برای استفاده از فروش آخر سال و تخفیف‌های شگفت‌انگیز به فروشگاه مراجعه کنید…

عدم ارسال پیام بی‌ارزش

از دیگر ویژگی‌های کمپین پیامک تبلیغاتی موفق این است که آن کسب و کار چیز باارزشی را با این پیام‌ها در اختیار مخاطبان قرار دهد. مخاطبان دوستان شما نیستند. پس منتظر دریافت پیامی از جانب شما نخواهند بود. باید چیز مهمی را در پیام خود عنوان کنید؛ مثلاً پیام را برای خبررسانی درباره راه‌اندازی مجموعه جدید، اضافه شدن بخش VIP، شارژ مجدد محصول محبوب مشتری و… ارسال کنید. همچنین می‌توانید با پیامک‌ها به مشتری درباره نهایی شدن سفارش، زمان تحویل، ارسال سفارش و غیره اطلاع دهید.

دعوت مخاطبان برای همکاری برای یک کمپین پیامک تبلیغاتی موفق

دعوت مخاطبان برای همکاری

یکی دیگر از ویژگی‌های کمپین پیامک تبلیغاتی موفق این است که از مخاطبان خود دعوت به عمل می‌آورد. شما می‌توانید در فضاهای مختلف از مخاطبان بخواهید تا به صورت خودجوش به شماره شما پیام ارسال کنند. لینک‌های ثبت نام را در بخش‌های مختلف تبلیغات خود قرار دهید. شماره خود را در انواع دیگر تبلیغاتی که انجام می‌دهید، بگذارید تا هر شخص که تمایل داشت به شما پیامک ارسال کند و در کمپین پیامکی شما شرکت کند.

تبدیل هر مخاطب به شخصی ارزشمند و منحصر به فرد

مسلما مخاطبان شما افراد ارزشمندی هستند. حال شما باید با روش‌های مختلف این نکته را به آن‌ها یادآوری کنید. پیام‌های خود را بر اساس سن، جنسیت، علایق، موقعیت مکانی مشتریان خود شخصی‌سازی کنید. این گونه آنان پیشنهاداتی را دریافت می‌کنند که مختص به شخص خودشان است. حتماً در روز تولد مخاطب خود پیام تبریکی به او ارسال کنید و هدیه‌ای را به وی اختصاص دهید. این گونه در ذهن او به صورت مثبت ثبت خواهید شد.

کسل‌کننده نباشید

هنگامی که مشتریان شما مشترک پیامک‌های شما شدند، از این فرصت نهایت استفاده را ببرید و مشتریان خود را سرگرم کنید. به جای ارسال پیام های تکراری در مورد مجموعه جدید یا فروش خود، سعی کنید از آن‌ها دعوت کنید تا در رسانه‌های اجتماعی با شما ارتباط برقرار کنند. پیوندی به صفحات خود ضمیمه کنید و از آن‌ها دعوت کنید در مسابقات یا دریافت هدایا شرکت کنند. همچنین می‌توانید از آن‌ها دعوت کنید تا نظرات خود را با شما در میان بگذارند. می‌توانید از بازخورد مشتری برای ایجاد تغییرات و بهبود تجربه کاربری استفاده کنید.

استفاده از وب‌سایت کسب و کار

اگر برند شما وب‌سایتی دارد (البته باید برای موفقیت داشته باشد!) لینک آن را به پیامک‌های خود ضمیمه کنید. پیش از قرار دادن لینک کوتاه شده به آن‌ها توضیح دهید که با ضربه زدن روی لینک به کجا منتقل خواهند شد. به عنوان مثال، لینک فروشگاه آنلاین را ضمیمه کنید. یا لینک محصولاتی را که در تخفیف شگفت‌انگیز قرار دارند، در پیامک قرار دهید. این گونه بازدید سایت هم بالاتر می‌رود و چیز ارزشمندی را از طریق پیامک به مخاطبان اطلاع داده‌اید.

بالا بردن نرخ باز شدن کمپین های ایمیلی

بالا بردن نرخ باز شدن کمپین های ایمیلی

از آنجایی که کمپین پیامک تبلیغاتی قرار است باعث موفقیت برند شما در زمینه‌های مختلف شود، می‌توانید از آن برای بالا رفتن نرخ باز شدن کمپین‌های ایمیلی هم استفاده کنید. اگر پیامی که قرار است برای مخاطبان ارسال کنید، طولانی است، بخشی از آن را در پیامک مطرح کنید. سپس بخش اصلی و مرکزی پیام خود را به صورت یک رمز و راز نگه دارید و کنجکاوی مخاطبان را برانگیزید. در پایان پیامک هم اطلاع دهید که اطلاعات کامل با ایمیل برای آن‌ها ارسال خواهد شد.

بسیاری از مشتریان نمی‌دانند که شما برای آن‌ها ایمیل هم ارسال می‌کنید. بسیاری از آن‌ها هم ایمیل را اصلاً باز نمی‌کنند و یکسره آن را پاک می‌کنند. برای این که این مشکل رفع شود، می‌توانید از کمپین پیامکی خود استفاده کنید. به عنوان مثال، در انتهای پیامک جمله زیر را بیاورید:

یک سورپرایز در صندوق ورودی ایمیل شما در انتظار شماست. اطلاعات کامل این پیشنهاد گفت انگیز را در ایمیل خود بخوانید.

توجه به زمان ارسال پیامک

توجه به زمان

پیامک‌های کمپین خود را در زمانی مناسب ارسال کنید. ارسال پیام در نیمه شب، 4 صبح و… اصلاً کار درستی نیست. بماند که افراد آن را نمی‌خوانند! عدم توجه به زمان ارسال نام برند شما را خراب می‌کند و به مشتری نشان می‌دهند که غیرحرفه‌ای عمل می‌کنید. پس در یک کمپین پیامک تبلیغاتی باید به زمان توجه شود تا در ادامه آن موفقیت کسب حاصل شود.

سفارشی‌سازی پنل پیامکی

برای این که بتوانید کمپین پیامکی داشته باشید، باید پنل هایی را خریداری کنید. اگر پنل خود را از سامانه خوب و حرفه‌ای خریداری کنید، به روش‌های مختلفی می‌توانید آن را سازمان‌دهی کنید. به همین دلیل وقتی لیست شماره‌های مخاطبان شما تکمیل شد، فوراً سراغ ارسال پیامک نروید. مخاطبان را با توجه به ویژگی‌های مختلفی مثل سن، جنسیت، شغل و… دسته‌بندی کنید. پیام‌های هر گروه را با توجه به ویژگی‌های آنان ارسال کنید.

پیام‌های فوریتی

منظور ما از ارسال پیام‌های فوریتی آن دسته از پیام‌هایی است که این حس را در مخاطبان ایجاد می‌کند که اگر زودتر عمل نکنند، چیز باارزشی را از دست خواهند داد. بسته‌ها و تخفیف‌هایی با زمان محدود ارائه دهید. وقتی مشتریان محدودیت زمانی را ببینند، سریع‌تر اقدام می‌کنند. لینک تخفیف را می‌توانید در انتهای پیام ضمیمه کنید.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب

هر برند باید کلمه یا عبارات کلیدی داشته باشد. منظور ما از کلمه کلیدی، عبارتی است که دیگران با دیدن آن به یاد شما می‌افتند. به عنوان مثال، هشتگی که مختص برند شما است یا کدی که افراد می‌توانند با ارسال آن به شماره پیامک شما عضو خبرنامه یا کمپین تبلیغاتی شوند. این عبارت باید با دقت انتخاب شود. باید کوتاه و مناسب و خاص باشد.

برنامه ریزی برای ارسال پیامک

ارسال مداوم پیامک

تداوم ارسال پیامک یکی دیگر از نکاتی است که برای داشتن کمپین پیامک تبلیغاتی موفق باید به آن توجه کنید. منظور ما این نیست که هر روز هفته پیامک ارسال کنید و مشتری خود را خسته کنید. با توجه به برند و کسب و کارتان و نیاز مشتری، زمان مناسبی را تعیین کنید و پیام‌ها را بر اساس آن ارسال کنید. 

پیام‌ها باید به اندازه کافی ارسال شوند. برای کمپی خود یک تقویم داشته باشید. نمی‌توان گفت که ارسال چه تعداد پیام در هفته یا در ماه مناسب است. همه چیز به کسب و کار خودتان برمی‌گردد؛ اما ارسال پیام نباید به گونه‌ای باشد که مخاطب شما را از یاد ببرد. برندهای موفقی مثل استارباکس و تارگت برای مخاطبان خود هفته‌ای یک بار پیام ارسال می‌کنند.

تست کردن را فراموش نکنید

تست کردن کلید موفقیت شما در کمپین پیامکی خواهد بود. روش‌های مختلفی را برای کمپین پیامکی خود به کار ببرید. منظور ما این است که انواع مختلف پیشنهادات، طول متن مختلف، زمان‌های ارسال متفاوت را امتحان کنید. در واقع، هر متغیری را که به ذهنتان می‌رسد، تست کنید و ببینید که مخاطب شما چگونه پاسخ می‌دهد. این گونه می‌توانید مخاطب خود را مطالعه کنید و بهترین شیوه را برای برقراری ارتباط با او انتخاب کنید.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

کلام آخر

در این مقاله از پنل پیامکی سیگنال به بررسی نکات مهمی که برای اجرای یک کمپین پیامک تبلیغاتی موفق نیاز است، پرداختیم. تمامی این نکات به یک اندازه مهم هستند و اگر می‌خواهید در این زمینه موفق شوید باید همه این موارد را در نظر بگیرید. پیامک می‌تواند سرنوشت برند شما را از این رو به آن رو کند! حال این تغییر می‌تواند مثبت باشد یا در برخی موارد نتیجه منفی داشته باشد. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *