اثر شناخت روانشناسی مشتری بر موفقیت بازاریابی پیامکی

اثر شناخت روانشناسی مشتری بر موفقیت بازاریابی پیامکی

 وضعیت بازار خرید و فروش نسبت به سال‌های گذشته تغییرات بسیار زیادی پیدا کرده است. هر چقدر جامعه به سمت مدرنیته پیش می‌رود، درک نیازها و خواسته‌های مشتریان سخت‌تر خواهد بود. برای موفقیت در یک تجارت باید نیازها و خواسته‌های مشتریان را پیش‌بینی کنید. علاوه براین، در عصر امروز متقاعدسازی مشتریان بسیار سخت است.

 زیرا فروشندگان و تعداد کسب و کارها زمان گذشته محدود نیستند. به عنوان مثال، فردی که برای خرید کفش به بازار مراجعه می‌کند، با تعداد زیادی فروشگاه کفش و کیف مواجه خواهد شد. همین موضوع باعث می‌شود شخص قدرت انتخاب زیادی داشته باشد. به همین دلیل تنها روش برای ایجاد مشتریان وفادار و درک مشتریان، استفاده از تکنیک‌های روانشناسی است.

 تکنیک‌های روانشناسی را می‌توان با انواعی از روش‌های بازاریابی مثل بازاریابی پیامکی ادغام کرد. به همین دلیل، در ادامه قصد داریم به طور کامل درباره نکات روانشناسی برای موفقیت بازاریابی پیامکی صحبت کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

روانشناسی و بازاریابی

۱.نظریه شکاف اطلاعات

یکی از نکات مهم روانشناسی برای موفقیت بازاریابی پیامکی، نظریه شکافت اطلاعات است. با استفاده از پنل پیامکی می‌توان برای مشتریان خبرنامه ارسال کرد. پنل پیامکی به صورت مستقیم برای انجام بازاریابی پیامکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک ابزار مناسب برای تعامل و ارتباط مشتریان با کسب و کار است. از نظر روانشناسی یکی از روش‌های مناسب برای هدایت مشتریان به سمت کسب و کار، کنجکاوی است.

 مشتریان هنگام خرید محصولات و خدمات سوالات گوناگونی در ذهن دارند. می‌توان با ارسال رایگان خبرنامه، بسیاری از ابهامات ذهنی مشتریان را برطرف کرد. به عبارت دیگر، به جای این که مشتریان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محصولات به سایت‌های خارجی مراجعه کنند، شما را به عنوان یک منبع مطمئن و قابل اعتماد انتخاب می‌کنند. بنابراین بهتر است به صورت پیوسته مقالات آموزشی و علمی منتشر کرده و ترافیک سایت خود را افزایش دهید. این یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های روانشناسی برای جذب مشتریان است که اکثر کسب و کارها از آن استفاده می‌کنند. 

به عنوان مثال، فرض کنید محصولات و خدمات شما شامل لوازم آرایشی و لوازم مراقبت از پوست هستند. ابتدا می‌توانید مقاله بهترین پکیج درمان لک را منتشر کرده و در اواسط مقاله محصولات سایت خود را معرفی کنید. به این ترتیب، بسیاری از مشتریان روی لینک مورد نظر کلیک می‌کنند. 

افزایش فروش، تبلیغات پیامکی، خرید پنل

دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان سیگنال

نظریه های روانشناسی برای فروش بیشتر

۲.نظریه کمبود

یکی دیگر از نکات روانشناسی برای موفقیت بازاریابی پیامکی، نظریه کمبود است. از نظر روانشناسی، انسان‌ها به دنبال محصولات و خدماتی هستند که به راحتی در دسترس نیستند. به عنوان مثال، گران بودن قیمت برخی از محصولات باعث می‌شود تنها اقشار ثروتمند جامعه قادر به خرید آن‌ها باشند. به همین دلیل، باقی اقشار جامعه مثل اقشار متوسط و ضعیف قادر به خرید آن محصولات و خدمات نیستند. زمانی که چیزی دور از دسترس انسان باشد، به صورت ناخودآگاه آن را با ارزش تصور می‌کند.

 از همین نظریه می‌توان برای جذب مشتریان و افزایش فروش محصولات یا خدمات استفاده کرد. بسیاری از مشتریان می‌ترسند که پیشنهادات شما را از دست بدهند یا محصولات  شما به سرعت تمام شوند. به همین دلیل، تمایل بیشتری برای خرید محصولات خواهند داشت. نمونه‌هایی از این تکنیک روانشناسی را می‌توان در روزهای خاص سال مثل روز عید، شب یلدا و مواردی مانند این مشاهده کرد. بسیاری از خرده فروشان در روزهای خاص سال محصولات و خدمات خود را با تخفیف ویژه ارائه می‌کنند. با توجه به اینکه مشتریان در باقی روزهای سال از این تخفیف ویژه بهره مند نیستند، بنابراین تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا برای خرید محصولات و خدمات اقدام کنند.

 در نتیجه میزان فروش کمپین‌های تخفیفی افزایش پیدا خواهد کرد. ترکیب این نکته روانشناسی با بازاریابی پیامکی، موجب افزایش فروش محصولات و خدمات می‌شود. متن پیامک تبلیغاتی تاثیر بسیار زیادی بر مخاطبین دارد. می‌توانید محتوای پیامک را به گونه‌ای بنویسید که مشتریان را برای خرید محصول ترغیب کند. به عنوان مثال، در پیامک تبلیغاتی ذکر کنید که محصولات و خدمات صرفاً طی ۲۴ ساعت با تخفیف چهل درصدی ارائه می‌شوند. 

تبلیغات پیامکی و روانشناسی

۳.تئوری تلنگر

از دیگر نکات روانشناسی برای موفقیت بازاریابی پیامکی، تئوری تلنگر است که توسط «ریچارد تالر» طراحی و توسعه داده شد. او معتقد بود می‌توان مشتریان را به سمت خرید یک محصول خاص ترغیب کرد. شما می‌توانید فرایند بازاریابی را به شکلی انجام دهید که به صورت کاملا نامحسوس مشتریان را به سمت یک انتخاب یک محصول خاص هدایت کند. به عنوان مثال، می‌توانید از انگیزه‌های اقتصادی برای تاثیرگذاری بیشتر استفاده کنید.

 برای درک بهتر این مسئله یک مثال می‌زنیم. فرض کنید مالک یک وب سایت جواهر فروشی هستید و محصولات خود را به صورت آنلاین به مشتریان عرضه می‌کنید. برای جذب بیشتر مشتریان، می‌توان از تئوری تلنگر استفاده کرد. به این صورت که ابتدا یک پیامک تبلیغاتی همراه با لینک محصول برای مشتریان ارسال می‌شود. ترجیحاً بهتر است لینک مربوط به دو محصول که ویژگی‌های نزدیک به هم و قیمت متمایز دارند برای مشتریان ارسال کنید. بسیاری از مخاطبین بعد از دریافت پیامک تبلیغاتی، روی لینک محصولات کلیک می‌کنند. 

مشتریان بعد از ورود به وب سایت و مشاهده محصولات، متوجه می‌شوند دو محصول با ویژگی‌های تقریبا نزدیک به هم ارائه شده است که یکی از آن‌ها با قیمت پایین‌تری به فروش می‌رسد. همین موضوع باعث می‌شود بسیاری از مشتریان برای خرید محصولات دوم اقدام کنند. زیرا تصور می‌کنند خرید محصول دوم به صرفه‌تر است. 

ارسال پیامک و روانشناسی جامعه هدف

۴.عبارت کلیدی در پیام رسانی

یکی دیگر از نکات روانشناسی که می‌توانید برای موفقیت بازاریابی پیامکی مورد استفاده قرار دهید، عبارت‌های کلیدی هستند. همانطور که گفته شد، یکی از بهترین روش‌های بازاریابی، بازاریابی پیامکی است که به راحتی با تکنیک‌های روانشناسی ادغام می‌شود. عبارات و جملاتی که در قالب پیامک تبلیغاتی برای مشتریان ارسال می‌شود، اهمیت بسیار زیادی دارد. محتوای پیامک تبلیغاتی باید به گونه‌ای باشد که احساسات مشتریان را برانگیزد و آن‌ها را برای خرید محصولات و خدمات ترغیب کند. 

بنابراین بهتر است قدرت زبان را دست کم نگیرید و از کلمات کلیدی و تاثیر گذار برای فروش بیشتر محصولات و خدمات کمک بگیرید. از نظر روانشناسی، احساسات نقش بسیار مهمی در تصمیم خرید مشتریان دارد. از نظر بسیاری از کارشناسان فروش، حدود ۹۵ درصد تصمیمات خرید بر اساس احساسات و عواطف هستند. بنابراین از ارسال پیامک‌های تبلیغاتی با لحن خشک و رسمی که کوچکترین تاثیری بر مخاطبین ندارند خودداری کنید.

 تنها در صورتی می‌توانید از جملات و عبارات معمولی برای ارتباط با مشتریان استفاده کنید که قصد ارسال خبرنامه یا پیام اطلاع رسانی داشته باشید. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای فروشندگان ایجاد می‌شود این است که چگونه بهترین کلمات کلیدی را انتخاب کنیم؟ برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب باید ببینیم چه چیزی به مشتریان شما انگیزه می‌دهد و آن‌ها به دنبال چه چیزی هستند. به عنوان مثال، کلماتی مثل بهترین، پرفروش، تخفیفی، ویژه و مواردی مانند این ممکن است تأثیر قابل توجهی بر مشتریان داشته باشند.

ارتباط مستقیم با کارشناسان سیگنال

همین حالا تماس بگیرید (داخلی یک)

ویژگی های روانشناسی مشتری و تاثیر آن در فروش

۵.اثر تمرکز

از دیگر نکات روانشناسی برای موفقیت بازاریابی پیامکی، اثر تمرکز است. از نظر روانشناسی، مشتریان هنگام خرید محصولات و خدمات صرفا روی برخی از ویژگی‌های خاص تمرکز می‌کنند. مغز انسان، قادر نیست هنگام تصمیم گیری روی پارامترهای گسترده و گوناگون تمرکز کند. بلکه صرفاً روی عوامل محدودی که مورد علاقه شخص هستند تمرکز می‌کند که در نهایت باعث می‌شود مشتری تصمیم به خرید محصولات و خدمات بگیرد. علاوه بر این، از نظر روانشناسی بسیاری از مشتریان به اولین اطلاعاتی که از محصولات و خدمات دریافت می‌کنند تکیه خواهند کرد. 

مشتریان ویژگی‌های محصولات و خدمات را با علایق خود مطابقت می‌دهند و برای خرید اقدام می‌کنند. بنابراین فروشندگان می‌توانند برای جذب مشتریان بیشتر، چند فاکتور کلیدی را در محصولات یا خدمات انتخاب کنند. فروشندگان باید در رابطه با این فاکتورهای کلیدی داستان پردازی کرده و ارزش محصول را بالا ببرند.

 به این ترتیب، مشتریان صرفاً روی همان فاکتورها تمرکز خواهند کرد. هنگام ارسال پیامک تبلیغاتی، به نقاط ضعف محصولات و خدمات نپردازید و بیشتر در رابطه با نقاط قوت محصولات خود صحبت کنید. به این فکر کنید که کدام ویژگی محصول ارزش و اعتبار شما را بالا می‌برد و تاثیر بیشتری بر مخاطب دارد. همچنین هنگام بیان اولین جملات دقت بسیار زیادی داشته باشید. زیرا همانطور که گفته شد، مشتریان معمولاً به اولین اطلاعات محصول توجه زیادی دارند و روی آن تمرکز می‌کنند. 

اثر شناخت روانشناسی مشتری بر موفقیت تبلیغات پیامکی

۶.اثبات اجتماعی

از دیگر تکنیک‌های روانشناسی برای موفقیت بازاریابی پیامکی، اثبات اجتماعی است. بازاریابی پیامکی بسیار گسترده است. می‌توان از روش‌های مختلفی برای فروش بیشتر محصولات و خدمات استفاده کرد. در ادامه درباره چگونگی استفاده از اثبات اجتماعی برای موفقیت بازاریابی پیامکی صحبت می‌کنیم. یک اصل روانشناسی بیان می‌کند انسان‌ها برای انجام اعمال و رفتارهای خود به عملکرد افراد مشهور مثل بازیگران یا سلبریتی‌ها توجه می‌کنند. آن‌ها اغلب به دنبال محصولات و خدماتی هستند که افراد مشهور خریداری می‌کنند.

 بسیاری از ما علاقه داریم شبیه به افراد مشهور زندگی کنیم و به دنبال سبک علایق بازیگران، خوانندگان، فوتبالیست‌ها و مواردی مانند این هستیم. بنابراین، زمانی که یک فرد مشهور محصولات و خدمات شما را تضمین کند، مشتریان راحت‌تر به آن محصول اعتماد خواهند کرد و میزان فروش افزایش خواهد یافت. برای اثبات اجتماعی با استفاده از بازاریابی پیامکی، ابتدا باید با یک سلبریتی یا نهاد مشهور همکاری داشته باشید. به عنوان مثال، می‌توانید از یک مقام یا نهاد معتبر گواهینامه رسمی دریافت کنید. روش دیگر این است که یک اینفلوئنسر مارکتینگ پیدا کرده و برخی محصولات یا خدمات خود را برای او ارسال کنید.

 اینفلوئنسر مارکتینگ از محصولات و خدمات شما استفاده کرده و یک ویدیو رضایت از محصول آماده می‌کند. سپس باید ویدیو را در رسانه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام یا وبسایت آپلود کنید. در مرحله بعد، می‌توانید لینک ویدیو را در قالب پیامک تبلیغاتی همراه با یک متن انگیزشی برای مشتریان بفرستید. معمولاً اینفلوئنسرها یا افراد مشهور برای تبلیغات محصولات و خدمات، هزینه بالایی دریافت می‌کنند. ولی پرداخت این هزینه برای اثبات اجتماعی کسب و کار و برندسازی کاملا الزامی است.

۷.طنز پردازی

طنزپردازی به شکل‌های مختلف توسط روانشناسان متعدد مورد بررسی قرار گرفته است. از نظر روانشناسان، شوخ‌طبعی شکلی از روانشناسی بازاریابی است که نقش موثری در ایجاد روابط مثبت بین مشتریان و کسب و کار دارد. شوخی همچنین باعث ایجاد احساسات مثبت در کارکنان می‌شود. دغدغه‌های زندگی و مشکلاتی که مردم به صورت روزانه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، باعث شده است تا بسیاری از  از طنز در پیامک تبلیغاتی استقبال کنند.

 یک پیامک تبلیغاتی با لحن طنز، در ذهن مخاطبین باقی خواهد ماند و مشتریان را به کسب و کار شما علاقه‌مند خواهد ساخت. پژوهش‌ها نشان می‌دهد بیشتر از ۵۰ درصد مشتریان تبلیغات طنز را به یاد می‌آورند. 

با این حال، تصور نکنید شوخ طبعی و طنزپردازی کار ساده‌ای است. در برخی مواقع، پیامک تبلیغاتی طعنه آمیز یا احمقانه به نظر می‌رسد تا طنز. بنابراین هنگام نوشتن پیامک تبلیغاتی با لحن طنز دقت بسیار زیادی داشته باشید و شوخی را با توهین اشتباه نگیرید. پیامک‌های تبلیغاتی توهین آمیز، به سرعت مورد خشم و ناراحتی مشتریان قرار می‌گیرند. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره تکنیک‌های روانشناسی برای موفقیت بازاریابی پیامکی صحبت شد. درک روانشناسی بازاریابی پیامکی به کسب و کارها کمک می‌کند تا پیامک تبلیغاتی با محتوای مناسب و موثر ایجاد کنند. این پیام‌های تبلیغاتی تاثیر بیشتری بر مخاطبین دارند و موجب افزایش فروش محصولات و خدمات خواهند شد.

 هنگام ارسال پیامک تبلیغاتی توجه بسیار زیادی به علایق و ویژگی‌های رفتاری مشتریان داشته باشید و عملکرد خود را با علاقه و سلیقه مشتریان تطبیق دهید. تنها در این صورت است که بسیاری از مخاطبین به محصولات و خدمات شما علاقه‌مند خواهند شد. در نتیجه، خیلی زود به جایگاه ویژه‌ای در بازار جهانی دست پیدا می‌کنید. 

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *