میزان موفقیت بازاریابی پیامکی چقدر است؟ نرخ تبدیل

میزان موفقیت بازاریابی پیامکی چقدر است؟ نرخ تبدیل

موفقیت در بازاریابی پیامکی به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگرچه رعایت چند اصول ساده مثل استفاده از استراتژی بازاریابی پیامکی یا خرید پنل پیامکی می‌تواند بر فرآیند بازاریابی پیامکی و میزان موفقیت در آن تاثیر گذار باشد، اما در نهایت اگر قصد دارید به طور کامل میزان رشد و موفقیت خود در این حرفه را محاسبه کنید، باید نرخ تبدیل بازاریابی پیامکی را مورد بررسی قرار دهید. نرخ تبدیل به صورت مستقیم با میزان موفقیت در بازاریابی پیامکی ارتباط دارد.

 با استفاده از نرخ تبدیل، میزان بازگشت سرمایه در کمپین‌ها یا هزینه نهایی فروش محصولات به مشتریان قابل محاسبه خواهد بود. جدا از این مسئله، نرخ تبدیل به کسب و کارها کمک می‌کند تا با مشتریان تعامل بهتری داشته باشند. همچنین با برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی، دید بهتری از کسب و کار خود به مشتریان نشان دهند.

 در ادامه به طور کامل درباره نرخ تبدیل در بازاریابی پیامکی صحبت می‌کنیم. در بخش انتهایی مقاله چند نکته ساده برای موفقیت در بازاریابی پیامکی را به شما معرفی خواهیم کرد که علاوه بر محاسبه نرخ تبدیل، می‌تواند بسیار موثر واقع شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

نرخ تبدیل چیست؟

اینفوگرافی عوامل موثر در موفقیت بازاریابی پیامکی

قبل از اینکه فعالیت خود را در یک کسب و کار شروع کنید، باید با مفاهیمی مثل نرخ تبدیل و روش محاسبه آن آشنا شوید. نرخ تبدیل برابر است با تعداد فروش موفق یا تعداد مشتریان بالقوه تقسیم بر تعداد کل مشتریانی که از شما پیام تبلیغاتی دریافت کرده‌اند. نرخ تبدیل معمولا به صورت درصدی بیان می‌شود. بنابراین، باید عدد نهایی را ضربدر صد کنید. اولین هدف از محاسبه نرخ تبدیل، میزان فروش ماهانه یا سالانه است.

 اما بهتر است بعد از محاسبه نرخ تبدیل، یک فایل جداگانه از آن تهیه کرده و ذخیره کنید. زیرا ممکن است هنگام محاسبه نرخ بازگشت سرمایه به آن نیاز داشته باشید. برای اینکه بهتر متوجه مفهوم نرخ تبدیل شوید، یک مثال ساده می‌زنیم. فرض کنید کسب و کار شما یک کمپین پیامکی راه اندازی کرده است و با خرید پنل پیامکی قصد ارسال ۱۰۰۰ پیامک برای مشتریان را دارد. فرض کنید از بین هزار پیامک ارسال شده، صد نفر از مشتریان لینک موجود در پیام تبلیغاتی را باز کرده یا با استفاده از کد تبلیغاتی پیامک، خرید خود را انجام داده‌اند. 

در این حالت نرخ تبدیل کمپین برابر خواهد بود با: (100/1000 = 0.10 سپس 0.10×10)  همانطور که مشاهده می‌شود، نرخ تبدیل برابر با یک درصد است که برای یک کسب و کار به هیچ وجه مناسب نیست. هرچقدر نرخ تبدیل بالاتر باشد، یعنی تعداد مشتریان بیشتری با کسب و کار شما مشارکت داشته‌اند. در نتیجه می‌توان گفت کسب و کار در فرایند بازاریابی پیامکی موفق عمل کرده است. نرخ تبدیل می‌تواند با استفاده از محاسبات یا اعداد و ارقام به سرمایه‌گذاران یا دیگر افراد ثابت کند که شما یک کسب و کار موفق هستید.

نرخ تبدیل مشاغل مختلف

نرخ تبدیل بازاریابی پیامکی در مشاغل مختلف

نرخ تبدیل بازاریابی پیامکی در مشاغل مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، مشاغلی که به صورت حضوری محصولات و خدمات خود را به فروش می‌رسانند، روش‌ خاصی برای به کارگیری نرخ تبدیل در بازاریابی پیامکی دارند. کسب و کارهایی که به صورت تجارت الکترونیک و از طریق فروش آنلاین فعالیت خود را انجام می‌دهند، باید از روش‌های دیگری برای به کارگیری نرخ تبدیل در بازاریابی پیامکی کمک بگیرند. در ادامه به طور کامل تمام این موارد برای شما توضیح داده خواهد شد. 

نرخ تبدیل کسب و کار های تجارت الکترونیک

همانطور که گفته شد، کسب و کارهای تجارت الکترونیک یا کارهایی که محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین به فروش می‌رسانند، می‌توانند از روش‌های زیر برای به کارگیری نرخ تبدیل در بازاریابی پیامکی استفاده کنند. 

نرخ تبدیل کسب و کار های تجارت الکترونیک

. پیاده سازی کد تبلیغاتی

یکی از روش‌های محاسبه و بررسی نرخ تبدیل در کسب و کار و تجارت الکترونیک یا کسب و کارهای آنلاین، پیاده سازی کد تبلیغاتی است. همانطور که می‌دانید، برای محاسبه نرخ تبدیل ابتدا باید پیام تبلیغاتی با محتوای مناسب آماده کنید. همچنین حتماً باید یک راه برای مشارکت مشتریان ایجاد سازید. به عنوان مثال، پاسخگویی به پیامک تبلیغاتی، یکی از راه‌های مشارکت مشتریان است. کسب و کارهای آنلاین بهتر است از کد تبلیغاتی برای بررسی میزان مشارکت مشتریان و محاسبه نرخ تبدیل استفاده کنند. 

برای انجام این کار، یک کد مشخص را انتخاب کرده و آن را در پیامک بازاریابی خود قرار دهید. در نتیجه، زمانی که مشتریان وارد وب سایت شما می‌شوند، می‌توانند کد تبلیغاتی را در بخش خرید محصول وارد کرده و محصولات و خدمات را با تخفیف ویژه خریداری کنند. به این ترتیب، به راحتی متوجه خواهید شد که چه تعداد از مشتریان از کد تبلیغاتی برای خرید محصول استفاده کرده‌اند.

 در نتیجه، محاسبه نرخ تبدیل کار بسیار ساده‌ای خواهد بود. کد تبلیغاتی یا کد تخفیف یکی از بهترین راه‌های به کارگیری نرخ تبدیل در بازاریابی پیامکی است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تعداد مشتریانی که از کد تخفیف استفاده کرده‌اند را محاسبه کرده و بر تعداد کل تقسیم کنید.

ادغام یک پیوند به یک صفحه اختصاصی 

. ادغام یک پیوند به یک صفحه اختصاصی 

یکی دیگر از روش‌های به کارگیری نرخ تبدیل در بازاریابی پیامکی برای کسب و کارهای آنلاین، استفاده از پیوند یا لینک برای هدایت مشتریان به یک صفحه اختصاصی است. این روش نیز به کسب و کارها کمک می‌کند تا تعداد مشتریان علاقه‌مند یا مشتریانی که روی لینک مورد نظر کلیک کرده‌اند را مشخص کنند. برای ادغام یک پیوند به پیامک تبلیغاتی، باید ابتدا لینک صفحه مورد نظر برای خرید محصول را در محتوای پیامک تبلیغاتی درج کنید. همچنین بهتر است از جملات و عبارات تاثیرگذار برای جذب بیشتر مشتریان استفاده کنید.

 استفاده از لینک هنگام ارسال پیامک تبلیغاتی مزایای گوناگونی دارد که یکی از آن‌ها محاسبه نرخ تبدیل است. زمانی که مشتریان روی لینک مورد نظر کلیک می‌کنند، اطلاعات آن‌ها در سامانه ثبت خواهد شد. کسب و کارها می‌توانند با استفاده از آن، رفتار مشتریان را مورد بررسی قرار دهند. از دیگر مزایای استفاده از لینک هنگام ارسال پیام تبلیغاتی، افزایش میزان فروش است. یک پیامک تبلیغاتی بدون لینک که مشتریان را به خرید محصولات زمستانی دعوت می‌کند، تاثیر بسیار زیادی روی مخاطبین نخواهد داشت. 

زیرا اکثر مشتریان حوصله کافی برای جستجوی سایت مورد نظر و پیدا کردن محصول دلخواه خود را ندارند. اما زمانی که لینک وب سایت یا لینک مرتبط با محصولات زمستانی را در قسمت پایین پیام تبلیغاتی قرار می‌دهید، تمامی مشتریان یا اکثر آن‌ها ترجیح می‌دهند یک بار هم که شده از صفحه مورد نظر بازدید کنند. به این ترتیب، بازدهی بازاریابی پیامکی افزایش پیدا خواهد کرد.

. پیام هایی با ویژگی خاص ارسال کنید

از دیگر روش‌های مناسب برای به کارگیری نرخ تبدیل در کسب و کارهای تجارت الکترونیک یا کسب و کارهای آنلاین، ارسال پیام‌هایی با ویژگی‌های خاص است. به عنوان مثال، در گذشته پیامک تبلیغاتی به صورت یک پیام متنی ساده برای کاربران ارسال می‌شد. اما امروزه، می‌توان پیام‌های تبلیغاتی را با ویژگی‌های منحصر به فرد و جذاب برای مشتریان ارسال کرد. کسب و کارها می‌توانند به جای ارسال پیام متنی، گزینه‌های دیگر مثل ارسال پیام صوتی را مد نظر قرار دهند.

 همچنین به تازگی ویژگی‌های جدیدی به پنل‌های پیامکی اضافه شده است که به کسب و کار اجازه می‌دهد پیام متنی خود را به همراه آیکون‌های خاص یا لینک مربوط به تصاویر یا ویدیو برای مشتریان ارسال کنند. به این ترتیب، از لحظه‌ای که مشتری روی پیوند مورد نظر کلیک می‌کند،  کسب و کار می‌تواند مسیر حرکت مشتریان مثل مدت زمان توقف در وبسایت یا صفحات بازدید شده را مورد بررسی قرار دهند. 

نرخ تبدیل برای کسب و کار های حضوری

همانطور که گفته شد، کسب و کارهای حضوری بهتر است از روش‌های دیگری برای به کارگیری نرخ تبدیل در بازاریابی استفاده کنند. در ادامه برخی از این روش‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. 

. کد تبلیغاتی

استفاده از کد تبلیغاتی نه تنها برای کسب و کارهای تجارت الکترونیک مناسب است، بلکه کسب و کارهای حضوری نیز می‌توانند از کد تبلیغاتی برای فروش بیشتر محصولات و خدمات خود استفاده کنند. کسب و کارهای خرده فروشی نیز کاندیدای مناسبی برای استفاده از کد تبلیغاتی هستند. این کسب و کارها می‌توانند شماره تلفن مشتریان را دریافت کرده و برای کاربران همان منطقه، پیام تبلیغاتی به همراه کد ارسال کنند. راه دیگر ارائه کد تبلیغاتی یا کد تخفیف به مشتریان، این است که کد مورد نظر در برگه تسویه حساب یا پیش پرداخت کاربران درج شود.

. پیامک تشویقی

روش دیگر برای به کارگیری نرخ تبدیل در کسب و کارهای حضوری، ارائه پیامک تشویق است. زمانی که مشتریان وارد مغازه شده و از محصولات شما خریداری می‌کنند، بهتر است در همان لحظه یک پیامک حاوی کد تخفیف یا تشکر برای ان‌ها ارسال کنید. به این ترتیب، مخاطبین با نام برند شما آشنا خواهند شد. بعد از آن، زمانی که مشتریان پیامک تبلیغاتی مربوط به کسب و کار شما را دریافت کنند، راحت‌تر خرید دوم را انجام خواهند داد. 

. رزرو الکترونیک 

از دیگر روش‌های بکارگیری نرخ تبدیل بازاریابی پیامکی برای کسب و کارهای حضوری، رزرو الکترونیک است. برای انجام این کار، کسب و کارها باید یک پنل یا پلتفرم برای ثبت اطلاعات مشتریان خریداری کنند. در این حالت، زمانی که مشتری خرید خود را انجام می‌دهد، تمامی اطلاعات به صورت دستی توسط فروشنده ثبت خواهد شد. 

حتی مشتری می‌تواند محصولات بعدی را رزرو کند. به این ترتیب، ارسال پیامک تبلیغاتی برای مشتریان هدف کار بسیار ساده‌ای خواهد بود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که شماره تلفن و نام مشتریانی که قبلا اطلاعاتی او را ثبت کرده‌اید را در پنل پیامکی وارد کرده و لینک مربوط به تماس با فروشنده را فعال کنید.

۴ شغل برتر در نرخ تبدیل بالا

۴ شغل برتر در نرخ تبدیل بالا

اگرچه میزان نرخ تبدیل به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما همواره تعدادی شغل در سطح جهان وجود دارند که در حالت عادی نرخ تبدیل بالاتری نسبت به سایر کسب و کارها داشته‌اند. در ادامه ۴ نمونه از مشاغل برتر با نرخ تبدیل بالا را به شما معرفی خواهیم کرد: 

1.فروشندگان لباس

یکی از مشاغل برتر که نرخ تبدیل بازاریابی پیامکی تقریباً بالایی دارد، فروشندگان لباس هستند. آمار و پژوهش‌ها نشان می‌دهد که طی چند سال گذشته، بیشتر کاربران  به پیامک‌های تبلیغاتی با محتوای تخفیف‌ لباس‌های تابستانی و زمستانی یا سایر فصول علاقه نشان داده‌اند. بنابراین، کسب و کارهای حضوری یا فروشندگانی که به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند، می‌توانند از بازاریابی پیامکی برای فروش بیشتر محصولات خود استفاده کنند.

2.فروشندگان خودرو

تعداد فروشندگان خودرو موجود در هر شهر بسیار محدود هستند. همچنین یافتن یک خودرو متناسب با بودجه اشخاص با ویژگی‌های مناسب، کار بسیار مشکلی خواهد بود. برخی از کسب و کارها برای رفع این مشکل از پیامک تبلیغاتی استفاده کرده‌اند که خوشبختانه با نتایج بسیار عالی همراه بوده است. نرخ تبدیل در حرفه فروشندگی خودرو بسیار بالا و است.

3.طراحی سایت 

یافتن بهترین طراح سایت کار چندان ساده‌ای نیست. به همین دلیل، برخی از طراحان رزومه خود را به صورت پیامک تبلیغاتی برای علاقه‌مندان ارسال می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که میزان بازدهی و نرخ تبدیل از این طریق بسیار بالا است.

4.ارز دیجیتال

از دیگر کسب و کارهایی که نرخ تبدیل بالایی نسبت به سایر مشاغل دارند، کسب و کارهای مرتبط با ارز دیجیتال هستند. پیام‌های تبلیغاتی مرتبط با ارز دیجیتال یا ثبت نام در بورس، همواره مورد توجه کاربران قرار می‌گیرند. بنابراین اگر قصد راه اندازی یک حرفه با نرخ تبدیل بالا را دارید، ارز دیجیتال می‌تواند گزینه مناسبی باشد. 

عوامل موثر بر میزان موفقیت در بازاریابی پیامکی 

در محاسبه نرخ تبدیل بازاریابی پیامکی، عوامل دیگری نیز بر میزان موفقیت در بازاریابی پیامکی موثر هستند که در ادامه برای شما بیان می‌کنیم: 

۱.یکی از عوامل موثر بر میزان موفقیت در بازاریابی پیامکی، ارسال پیامک هدفمند است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مشتریان خود را بر اساس ویژگی‌های خاص مثل سن، جنسیت یا منطقه و محل سکونت دسته بندی کنید.

۲.از دیگر راه‌های موفقیت در بازاریابی پیامکی، تیم سازی است. سعی کنید یک تیم بازاریابی حرفه‌ای برای مدیریت پنل پیامکی ارسال پیام تبلیغاتی برای کاربران خود داشته باشید.

۳.از لحن مناسب برای تشویق مشتریان به خرید محصول استفاده کنید. گاهی اوقات لحن رسمی ممکن است تاثیر چندانی بر مخاطبین نداشته باشد. 

۴.استراتژ‌ های مربوط به بازاریابی پیامکی را جدی بگیرید و حتماً مطالعاتی در این زمینه داشته باشید. بدون استراتژی، نمی‌توانید قدم بزرگی در زمینه بازاریابی پیامکی بردارید.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل درباره نرخ تبدیل بازاریابی پیامکی صحبت شد. نرخ تبدیل بازاریابی پیامکی به صورت مستقیم با میزان موفقیت در فرایند بازاریابی موثر است. نرخ تبدیل به معنی تعداد مشتریانی است که به محتوای پیامک تبلیغاتی شما علاقه نشان داده یا برای خرید محصول اقدام کرده‌اند. نحوه محاسبه نرخ تبدیل بسیار ساده است. کافی است مشتریان علاقه‌مند را بر تعداد کل مشتریان تقسیم کرده و در عدد ۱۰۰ ضرب کنید. بنابراین، حتما هنگام ارسال پیامک تبلیغاتی برای مخاطبین، از روش‌های مناسب برای به کارگیری نرخ تبدیل کمک بگیرید.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *