علت تاخیر در دریافت و ارسال پیامک

علت تاخیر در دریافت و ارسال پیامک

حتما برای شما اتفاق افتاده است که یک پیام ضروری را دیرتر از موعد مقرر دریافت کنید یا پیام شما با تاخیر برای دیگران ارسال شود. در صورتی که در موقعیت اضطراری قرار گرفته باشید، این موضوع بسیار آزاردهنده است. گاهی اوقات ممکن است حتی گزارش تحویل پیام را دریافت کنید، ولی پیامک مورد نظر به گیرنده نرسیده باشد. دلایل مختلفی برای تاخیر در دریافت و ارسال پیامک وجود دارد. البته به کمک راه‌های مختلف می‌توان این مشکل را برطرف کرد که در ادامه این مقاله به طور کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 

دلایل تاخیر در زمان دریافت و ارسال پیامک

اینفوگرافی راه حل برای رفع مشکل عدم ارسال پیامک

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

طراحی و ساخت اپلیکیشن‌های پیام رسانی آنلاین، تاثیر بسیار بدی بر میزان رضایت مردم از سرویس‌های پیامکی گذاشته است. زیرا امروزه اکثر مردم عادت کرده‌اند تا پیام‌های متنی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت یا ارسال کنند. اما در هر صورت، سرویس پیامکی یک پلتفرم فوری برای پیام رسانی نیست. 

معمولاً پیامک‌های متنی در عرض چند ثانیه به گیرنده می‌رسند. حتی اگر یک کسب و کار از پنل پیامکی انبوه برای ارسال پیام استفاده کند، باز هم زمان ارسال پیامک تغییری نخواهد کرد. با این وجود، گاهی اوقات ممکن است ارسال پیامک‌های متنی ساعت‌ها یا روزها به تاخیر بیافتد. دلایل مختلفی برای تاخیر در دریافت و ارسال پیامک وجود دارد که در ادامه برخی از آن‌ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

عدم پوشش شبکه موبایل باعث ارسال نشدن و نرسیدن پیامک ها می شود

. عدم پوشش شبکه

یکی از مهم‌ترین دلایل تاخیر در دریافت و ارسال پیامک، عدم پوشش شبکه است. کاربران اپراتورهای مختلف از شبکه‌های گوناگونی برای ارسال پیام استفاده می‌کنند. اگر شما در منطقه‌ای قرار گرفته باشید که تحت پوشش شبکه اپراتورها نباشد در نتیجه پیامک برای کاربران ارسال نخواهد شد یا حتی قادر به دریافت پیامک نخواهید بود. به همین دلیل، اکثر شرکت‌های اپراتوری تلاش می‌کنند تا مناطق تحت پوشش شبکه خود را گسترده‌تر سازند. 

به عنوان مثال،  برخی از مناطق روستایی یا کوهستانی به ندرت تحت پوشش شبکه‌های تلفن همراه قرار می‌گیرند. بنابراین افرادی که در خارج از مناطق شهری و مناطق مسکونی زندگی می‌کنند، نه تنها امکان ارسال پیامک متنی برای کاربران را ندارند، بلکه از خدمات دیگر مثل شبکه‌های اینترنتی نیز بی‌بهره خواهند بود.

 علاوه بر این، برخی از عوامل دیگر نیز ممکن است بر پوشش دهی شبکه تاثیرگذار باشند. به عنوان مثال، آب و هوای نامناسب مثل باران شدید یا طوفان ممکن است باعث پارگی برخی از اتصالات شوند و بر میزان پوشش دهی شبکه تأثیرگذار باشند. به همین دلیل است که اکثر پیامک‌ها در آب و هوای نامناسب دیرتر ارسال می‌شوند. گاهی اوقات ممکن است رعد و برق و طوفان باعث قطع درختان یا بروز سیل شود. چنین حادثه‌های طبیعی در مجموع به اتصالات فیزیکی شبکه مثل سیم‌ها آسیب می‌زنند و در مجموع موجب تاخیر در دریافت و ارسال پیامک خواهند شد.

. انتقال پیام بین شبکه های مختلف

یکی از دلایل دیگری که موجب تاخیر در دریافت و ارسال پیامک می‌شود، انتقال پیام بین شبکه‌های مختلف است. حتما برای شما اتفاق افتاده است که با شماره تلفن ایرانسل برای فردی که دارای شماره تلفن همراه اول است، پیام ارسال کنید. در این حالت ممکن است ارسال پیام کمی طول بکشد و با تأخیر انجام شود. 

دلیل اصلی تاخیر در انتقال پیام بین شبکه‌های مختلف این است که اپراتورها ترافیک شبکه خود را در اولویت بالاتری نسبت به سایر شبکه‌ها قرار می‌دهند. یعنی ارسال پیام بین دو کاربر که هر دو از اپراتور ایرانسل استفاده می‌کنند، باید سریع‌تر از ارسال پیام بین دو کاربر با سیمکارت‌های متفاوت باشد. بنابراین تاخیر در دریافت و ارسال پیامک از طریق شبکه‌های مختلف، یک موضوع کاملاً طبیعی است و ممکن است گیرنده کمی دیرتر پیام را دریافت کند. 

تحت فشار بودن شبکه موبایلی باعث عدم ارسال و دریافت پیامک می شود

. استفاده سنگین از شبکه

از دلایل دیگر تاخیر در دریافت و ارسال پیامک، استفاده سنگین از شبکه است. زمانی که عده زیادی از کاربران به صورت همزمان قصد استفاده از شبکه را داشته باشند، معمولاً اختلالاتی هنگام ارسال پیام یا دریافت پیام مشاهده خواهد شد که یکی از رایج‌ترین اختلالات، تاخیر در دریافت پیامک یا ارسال پیامک است. 

این موضوع در سایر سامانه‌های اینترنتی نیز قابل مشاهده است. به عنوان مثال، زمانی که تعداد زیادی از کاربران قصد ورود به سامانه را داشته باشند، معمولاً سامانه با اختلال مواجه خواهد شد و ممکن است به هیچ یک از کاربران اجازه ورود ندهد. به عنوان مثال، به لحظه سال تحویل یا روز عید فکر کنید. معمولاً در لحظه سال تحویل، عده بسیار زیادی از مردم کشور پیام تبریک را برای عزیزان خود ارسال می‌کنند. همین موضوع باعث اختلال در شبکه یا تاخیر در دریافت و ارسال پیامک می‌شود. 

. مشکلات دستگاه تلفن همراه

تاخیر در دریافت و ارسال پیامک، همیشه به اختلال در عملکرد شبکه‌ها یا اپراتورها مربوط نمی‌شود. گاهی اوقات، مشکلات دستگاه تلفن همراه نیز ممکن است موجب بروز چنین اتفاقی شود. به عنوان مثال، اگر شخصی دستگاه تلفن همراه خود را خاموش کند. شخص فرستنده نمی‌تواند گزارش تحویل پیام را دریافت کند. بنابراین پیامک متنی برای شخصی که گوشی تلفن همراه خود را خاموش کرده است ارسال نخواهد شد.

 زمانی که فرد مجدداً گوشی خود را روشن کند، پیامک در همان لحظه برای شخص ارسال شده و گزارش تحویل برای شخص فرستنده قابل مشاهده خواهد بود. یکی دیگر از دلایل تاخیر در دریافت پیامک یا ارسال آن، ضعیف بودن باتری گوشی است. باتری گوشی ضعیف یا خالی ممکن است باعث شود پیامک در زمان مشخص برای گیرنده ارسال نشود. همچنین باتری گوشی ضعیف موجب اختلال در آنتن دهی نیز خواهد شد. 

. مشکلات سرویس پیام رسانی اس ام اس 

سرویس‌های ارسال اس ام اس نیز ممکن است با اختلال مواجه شوند و فرآیند دریافت و ارسال پیامک را به تاخیر بیندازند. برنامه.های پیام رسانی اس ام اس بخشی از فضای ذخیره سازی تلفن همراه را اشغال خواهند کرد. البته این فضای اشغال شده به اندازه سایر برنامه‌ها نیست. اما در دراز مدت ممکن است حجم زیادی از فضا اشغال شود. 

دلیل این موضوع این است که پیامک‌های دریافتی به صورت خودکار در دستگاه تلفن همراه ذخیره می‌شوند. بنابراین کاربرانی که فضای ذخیره سازی محدودی در گوشی تلفن همراه خود دارند، گاهی اوقات برای دریافت پیام متنی مجبور هستند حافظه پنهان خود را پاک کنند.

 همچنین بروز یک مشکل فنی در سرویس‌های پیام رسانی اس ام اس، سبب تاخیر در دریافت و ارسال پیامک می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است برنامه پیامک به درستی راه اندازی نشود. می‌توان از روش‌هایی مثل راه اندازی مجدد دستگاه برای حل این مشکل استفاده کرد. 

اپراتور ها بسیاری از کلمات را فیلتر کرده اند.

. کلمات و جملات نامتعارف 

از دیگر دلایل تاخیر در دریافت و ارسال پیامک، استفاده از کلمات و جملات نامتعارف است. شبکه‌های مخابراتی و اپراتورهای تلفن همراه قوانین خاصی برای ارسال پیامک دارند. گاهی اوقات ممکن است برخی از کاربران از این قوانین اطلاع نداشته باشند و از محتوای نامناسب در پیامک متنی استفاده کنند. 

با توجه به اینکه برخی از کلمات خاص در شبکه‌های تلفن همراه ممنوع هستند، بنابراین در این حالت پیامک مورد نظر شما برای کاربران ارسال نخواهد شد. در صورتی که مشاهده کردید ۲۴ ساعت از ارسال پیام گذشته و گزارش تحویل برای شما صادر نشده است، بنابراین باید محتوای پیامک خود را بار دیگر مورد بررسی قرار دهید. این پیامک‌ها به صورت خودکار از طرف شبکه مسدود می‌شوند و هیچ گاه برای گیرنده ارسال نخواهند شد.

. اتمام شارژ اعتباری 

گاهی اوقات ممکن است مشترک متوجه اتمام شارژ اعتباری خود نشوند و همچنان برای افراد دیگر پیام ارسال کنند. معمولاً در چنین حالتی پیامک‌هایی با محتوای یکسان از طرف اپراتورها برای مشترکین ارسال می‌شود. این پیامک‌ها به مخاطبین نشان می‌دهند که شارژ اعتباری آن‌ها به پایان رسیده و باید مجدداً حساب خود را شارژ کنند. در برخی از اپراتورها نیز ممکن است چنین پیامی برای مشتریان ارسال نشود و پیامک مورد نظر با تاخیر برای گیرنده ارسال شده یا هیچگاه به دست گیرنده نرسد. 

دنبال افزایش مشتری هستید؟؟

همین حالا تماس بگیرید (داخلی یک)

اگر تعداد کاراکتر های پیامک زیاد باشد پیامک ارسال نمی شود

. محدودیت کاراکتری 

از دیگر دلایل تاخیر در دریافت و ارسال پیامک، محدودیت کاراکتری است. همانطور که می‌دانید، پیامک‌های فارسی و انگلیسی دارای محدودیت‌های خاصی هستند. معمولاً بهتر است پیام‌های فارسی از ۷۰ تا ۱۲۶۰ کاراکتر باشند. اگر تعداد کاراکترها از حد مجاز فراتر رود، پیام شما برای گیرنده ارسال نخواهد شد.

حل مشکل عدم دریافت پیامک

روش‌های مختلفی برای حل مشکل عدم دریافت پیامک وجود دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. 

۱. به روز رسانی گوشی تلفن همراه یا سرویس‌های پیامک رسانی

یکی از اقداماتی که برای رفع مشکل تاخیر در دریافت پیامک در مورد استفاده قرار می‌گیرد، به روز رسانی گوشی تلفن همراه یا سرویس‌های پیامک رسانی است. گاهی اوقات ممکن است تلفن همراه برای بهبود ارائه خدمات خود و استفاده بهتر از برنامه‌ها، نیاز به روزرسانی داشته باشد. بنابراین اگر فردی برای شما پیام را ارسال کرده است اما پیام مورد نظر در گوشی تلفن همراه شما مشاهده نمی‌شود، بهتر است تمامی نسخه‌ها یا برخی از برنامه‌های داخلی گوشی تلفن همراه را بروز رسانی کنید. 

۲. خارج کردن سیم کارت از گوشی تلفن و جایگذاری مجدد آن

از دیگر اقداماتی که برای رفع مشکل تاخیر در دریافت پیامک می‌توان انجام داد، خارج کردن سیم کارت از گوشی تلفن و جایگذاری مجدد آن است. گاهی اوقات ممکن است یک ضربه کوچک باعث جابجایی سیم کارت در داخل گوشی تلفن همراه شود. در برخی مواقع نیز ممکن است سیم کارت به درستی در محل اصلی خود قرار نگرفته باشد. بنابراین می‌توانید با خارج کردن سیم کارت و جایگذاری مجدد این مشکل را برطرف کنید.

۳. تغییر موقعیت یا منطقه

ممکن است شرکت مخابراتی منطقه‌ای که شما در آن قرار دارید را پوشش ندهد. بنابراین، می‌توانید با تغییر موقعیت یا منطقه، مشکل تاخیر در دریافت پیامک را از بین ببرید. همچنین مطمئن شوید که شرکت مخابراتی شما از پیام‌های SMS))،  (MMS)یا (RCS) پشتیبانی می‌کند. 

۴.بررسی تنظیمات شبکه گوشی 

تنظیمات شبکه خود را مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که سیگنال کافی برای دریافت پیام را دارید. همچنین وضعیت تلفن همراه را یک بار دیگر بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است گوشی تلفن همراه شما در حالت هواپیما قرار داشته باشد و شما از آن بی خبر باشید. اگر در حالت هواپیما قرار دارید، یک بار گوشی را خاموش کرده و مجددا آن را روشن کنید. 

رفع مشکل عدم ارسال پیامک

مشکل تاخیر در ارسال پیامک را نیز می‌توان به راحتی با چند راهکار ساده برطرف کرد که در ادامه برای شما بیان خواهد شد. 

۱.بررسی موجودی اعتبار خود

یکی از اقداماتی که می‌توانید برای رفع مشکل عدم ارسال پیامک انجام دهید، این است که موجودی اعتبار خود را بررسی کنید. اگر پیامک برای گیرنده ارسال نمی‌شود، ممکن است موجودی حساب شما به پایان رسیده باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک بار دیگر حساب خود را شارژ کرده و پیامک مورد نظر را مجددا برای گیرنده ارسال کنید.

۲. حذف مخاطب و ذخیره مجدد 

یکی از راهکارهای دیگر برای رفع مشکل تاخیر در ارسال پیامک، حذف مخاطب است. اگر همه راهکارها را امتحان کرده‌اید ولی باز هم پیامک برای شخص ارسال نمی‌شود، بهتر است مخاطب را حذف کرده و دوباره او به مخاطبین خود اضافه کنید. 

۳. بررسی شماره تلفن مخاطب

شماره تلفن مخاطب مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهید. اگر اشتباهی هنگام وارد کردن شماره رخ داده باشد، در این حالت پیامک به صورت خودکار برای شماره نادرست ارسال نخواهد شد.  وارد بخش مخاطبین مسدود شوید و یک بار دیگر لیست خود را مورد بررسی قرار دهید. زیرا ممکن است قبلا مخاطب را مسدود کرده باشید. 

4. بررسی تنظیمات APN در گوشی

در برنامه تنظیمات دستگاه، تنظیمات APN خود را به حالت پیش فرض بازنشانی کنید. این روش معمولاً زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که پیام MMS برای مخاطبین ارسال نشود. 

5. بررسی فضای داخلی گوشی تلفن همراه

فضای داخلی گوشی تلفن همراه خود را مورد بررسی قرار دهید. پر شدن حافظه داخلی گوشی ممکن است مانع از ارسال پیام برای مخاطبین شود.‌بهتر است در این حالت حافظه پنهان گوشی را پاک کنید. 

مشکل عدم دریافت پیامک در اپراتور ایرانسل و همراه اول

گاهی اوقات ممکن است کاربران اپراتورهای ایرانسل و همراه اول با مشکلاتی مثل تاخیر در دریافت و ارسال پیام به مواجه شوند. این قبیل مشکلات را می‌توان با کمک راهکارهای زیر برطرف کرد: 

۱.با توجه به اینکه بسیاری از مشکلات مربوط به سیم کارت‌های اپراتورهای ایرانسل و همراه اول به پوشش دهی شبکه ارتباط دارد، بنابراین بهترین راهکار این است که هنگام تاخیر در ارسال یا دریافت پیامک، گوشی تلفن خود را روشن و خاموش کنید. 

۲.یکی دیگر از راهکارها برای حل مشکل عدم دریافت پیامک در اپراتور ایرانسل و همراه اول این است که سیم کارت را برای چند دقیقه از گوشی تلفن همراه خارج کرده و مجددا وارد کنید.

۳.اگر از طریق کدهای دستوری خاص پیامک‌های تبلیغاتی را مسدود کرده‌اید، ممکن است با مشکل عدم تاخیر در دریافت پیامک مواجه شوید. گاهی اوقات پیامک تبلیغاتی مورد نظر به هیچ وجه برای شما ارسال نشود. بنابراین مجدداً این بخش را فعال کنید. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره تاخیر در دریافت و ارسال پیامک صحبت شد. همچنین روش‌هایی برای رفع این مشکلات معرفی شد. عوامل مختلفی موجب تأخیر در ارسال و دریافت پیام می‌شوند. به عنوان مثال، اگر منطقه مورد نظر شما تحت پوشش شبکه‌های مخابراتی نباشد یا گوشی تلفن همراه شارژ کافی نداشته باشد، ممکن است پیامک در زمان کافی برای گیرنده ارسال نشود. 

در هر صورت، تاخیر در دریافت و ارسال پیامک یک موضوع کاملا طبیعی است و بسیاری از کاربران اپراتورهای ایرانسل و همراه اول آن را تجربه می‌کنند. اگر در یک موقعیت اضطراری قرار دارید یا اگر باید حتما یک پیام را ارسال کرده یا پیام خاصی را دریافت کنید، پیشنهاد می.کنیم از راهکارهایی که در این مقاله بیان شد استفاده کنید.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 نظر برای “ علت تاخیر در دریافت و ارسال پیامک

کتایون کلانتری

پاسخ

سلام آیا امکان دارد که هم پیامک دیر به گوشی ارسال شود و هم دیرتراز زمان مورد نظر مبلغ از حساب کسر شده باشد ؟ مثلا من در سه روز گذشته خریدی نداشته ام اما کسر مبلغ و پیامک در همین تاریخ دارم .!


  پشتیبان پنل پیامکی سیگنال

  پاسخ

  درود بر شما
  بله گاها به دلایل مختلف مانند بار سنگین شبکه، اختلال در شبکه و … این اتفاق می افند.


متین رستگار

پاسخ

برای ارسال پیامک تبلیغاتی سوال داشتم،
در حوزه برگذاری سمینار و همایش می تونید راهنماییم کنید؟


  کارشناسان سیگنال

  پاسخ

  درود بر شما
  شماره شما برای دریافت مشاوره رایگان ثبت شد به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.
  اما به صورت خلاصه، بله، تبلیغات پیامکی برای برگزاری سمینار و همایش بسیار کاربردی و به صرفه عمل می کند.
  همکاران بنده به زودی با شما تماس خواهند گرفت و راهنمایی کامل و جامعی ارائه می دهند.
  سپاس


علی ربیعی

پاسخ

واقعا محتوای کامل و جامعی بود تشکر از شما


  کارشناسان سیگنال

  پاسخ

  درود بر شما
  خوشحالیم که تونستیم اطلاعات مفیدی در اختیارتون قرار بدیم.
  سپاس