چطور بفهمیم که شماره تبلیغاتی ما بلاک شده است؟

چطور بفهمیم که شماره تبلیغاتی ما بلاک شده است؟

بسیاری از افرادی که تمایلی به دریافت تبلیغات و پیامک های تجاری ندارند، شماره های تبلیغاتی را وارد بلک لیست می کنند. اما چطور بفهمیم که شماره تبلیغاتی ما بلاک شده است؟ آیا راهی وجود دارد که متوجه شویم مخاطبان ما را بلاک کرده‌اند و دیگر امکان ارسال پیامک به آن ها را نداریم؟ 

باکمترین هزینه، خدمات یا محصولتو تبلیغ کن!!

دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان سیگنال

این روزها که بازار ارسال پیامک های تبلیغاتی داغ است، در طول روز صدها پیام تبلیغاتی برای افراد ارسال می شود. به همین دلیل هم بسیاری از افراد شماره خود را وارد لیست سیاه مخابراتی یا بلک لیست می کنند. در واقع آن ها از این طریق راه دریافت پیامک تبلیغاتی را می بندند. هرچند بلاک شماره های تبلیغاتی برای این افراد مفید و کاربردی است، اما برای کسب و کارها  بازاریابان بسیار مضر است. چراکه لیست مخاطبان و دریافت کنندگان پیامک آن ها کوتاه‌تر و جامعه هدفشان کوچک‌تر می شود. بنابراین بازده کلی کمپین تبلیغات پیامکی و بازاریابی پیامکی آن ها نیز کاهش پیدا می کند. اما آگاهی از دلایل بلاک شدن شماره پیامک تبلیغاتی می تواند باعث جلوگیری از این اتفاق مهم شود. بنابراین تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا علت بلاک شدن شماره پیامک تبلیغاتی و چگونگی جلوگیری از آن را مطالعه کنیم. 

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

بازاریابی پیامکی

چطور بفهمیم که شماره تبلیغاتی ما بلاک شده است؟

بازاریابی پیامکی یکی از روش های بازاریابی نوین است و سال هاست که به یک روش محبوب و رایج در ایران و جهان تبدیل شده است. به دلیل نرخ بالای خواندن و باز شدن پیامک ها که چیزی بالای 95 درصد گزارش شده، کسب و کارهای کوچک و بزرگ، استارتاپ ها و سازمان های زیادی از این روش بازاریابی استفاده می کنند. در واقع این مشاغل از ارسال پیامک تبلیغاتی به هزاران نفر در طول روز، محصولات و خدمات خود را به جامعه معرفی و از این راه برند خود را تبلیغ می کنند. 

بلک لیست مخابراتی

حال فرض کنید در طول روز 10 کسب و کار مختلف به یک شخص پیامک تبلیغاتی ارسال کنند! حال تجسم کنید تمام یا بخشی از این پیام های تجاری در ساعات یا روزهای نامعقول به دست افراد برسد! بدیهی است که شخص مورد نظر از دریافت سیل پیامک های تبلیغاتی در 24 ساعت شبانه روز چندان هم راضی نباشد، حتی اگر پیشنهادات فوق العاده ای هم برای او ارسال شود. به همین دلیل هم بسیاری از افراد شماره خود را وارد بلک لیست یا لیست سیاه مخابراتی می کنند تا از دریافت این پیامک ها در امان باشند. این لیست سیاه، لیستی از شما ره موبایل های افراد مختلف است که تمایلی به دریافت پیامک تبلیغاتی ندارند و به همین علت هم کسب و کارها و مشاغل مختلف نمی توانند به آن ها پیامک تبلیغاتی ارسال کنند. البته راه هایی برای ارسال پیامک به بلک لیست وجود دارد که در مقالات جداگانه به معرفی این راه ها پرداخته ایم. اما مسئله امروز ما این است که چطور بفهمیم که شماره تبلیغاتی ما بلاک شده است؟

چگونه بفهمیم شماره تبلیغاتی ما بلاک شده

اصلی ترین و نتیجه بخش ترین راه، مراجعه به صفحه استعلام آنلاین بلک لیست مخابراتی و چک کردن آن است. شما بعد از ورود به این صفحه ابتدا شماره خود را وارد کرده و سپس بررسی می کنید که آیا شماره تبلیغاتی شما بلاک شده یا خیر. البته روش های دیگری نیز وجود دارد. اگر مشترک همراه اول هستید و پیامک های تبلیغاتی خود را با این اپراتور به مخاطبانتان ارسال می کنید، با ارسال عدد ۲ به سامانه‌ ۸۹۹۹ درخواست دهید تا به شما اعلام کنند که آیا پیامک‌های تبلیغاتی شما فعال است یا خیر. در صورتی که پیامک تبلیغاتی شما غیر فعال باشد، ظرف 24 ساعت آن را فعال می کنند.

استعلام بلاک بودن شماره تبلیغاتی برای ایرانسل

همچنین اگر از مشترکین ایرانسل هستید، با ارسال عدد 1 به 5005 می توانید متوجه شوید که شماره تبلیغاتی شما بلاک شده است یا خیر. لازم به ذکر است افرادی که برای ارسال پیامک تبلیغاتی از پنل پیامکی استفاده می کنند، می توانند با استفاده و بهره گیری از برخی امکانات پنل های پیامکی مثل ارسال به بلک لیست یا خرید خطوط خدماتی، به افرادی که در بلک لیست هستند هم پیامک ارسال کنند. با این وجود مثل هر موضوع دیگری در زمینه بلاک شدن شماره تبلیغاتی هم پیشگیری بهتر از درمان است! بنابراین اگر به فکر رشد و توسعه کسب و کار خود هستید، بهتر است نکاتی که از بلاک شدن شماره تبلیغاتی شما جلوگیری می کند را رعایت کنید. اما مرحله قبل از آن آگهی از علت و دلیل بلاک شدن شماره پیامک تبلیغاتی است، که در ادامه به آن می پردازیم.

علت بلاک شدن شماره تبلیغاتی

5 علت بلاک شدن شماره پیامک تبلیغاتی 

پیشتر هم به این نکته اشاره کردیم که بزرگترین دلیل بلاک شدن شماره پیامک تبلیغاتی، عدم تمایل افراد به دریافت پیامک های تبلیغاتی است. افرادی که علاقه‌ای به دریافت پیامک تبلیغاتی ندارند و در طول روز از حجم پیامک های تجاری احساس کلافگی می کنند؛ شماره خود را وارد بلک لیست کرده و مانع از دریافت پیامک های تبلیغاتی می شوند. بنابراین اما به بلاک شدن شماره تبلیغاتی کسب و کارها و مشاغل دلایل جدی تری هم دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

1. مطابقت با قوانین 

 • پیامک به خودی خود یک راه ارتباطی است و مثل هر راه و سیستم ارتباطی دیگر باید در چهارچوب قوانین کشور باشد. محتوای پیام های باید با قوانین جمهوری اسلامی تطابق داشته باشد و در غیر این صورت شماره تبلیغاتی شما بلاک و پنل پیامکی هم مسدود خواهد شد. بنابراین محتوای پیامک ها باید تابع قوانین زیر باشد:
 • موضوعات پیامک شامل محتوای غیر اخلاقی، کلاهبرداری، اخاذی، غیر شرعی و دارای ممیزی نباشد.
 • شماره ارسال کننده پیامک مشخص باشد و به نام ارگان یا سازمان دولتی مثل بانک ها و غیره نباشد. در واقع هیچ پیامی از سوی نهادهای دولتی و ارگان ها و سازمان های بزرگ کشور و از طرف آن ها نباید ارسال شود.
 • تابع قوانین عرفی، فرهنگی، اجتماعی و قانون اساسی کشور باشد.
 • کالا یا محصول تبلیغاتی نباید مخالف با قوانین کشور باشد و سامانه پیامکی قبل از ارسال پیامک های انبوه از سوی این کسب و کارها باید بر نوع محصول نظارت داشته باشد.
پیامک های تبلیغاتی حوزه بهداشتی و پزشکی و دارویی

2. دریافت مجوز رسمی به صورت مکتوب 

اگر در محتوای پیامک در حوزه بهداشتی، پزشکی، دارویی باشد، ارسال پیامک تبلیغاتی باید با مجوز رسمی از سازمان وزارت بهداشت انجام شود. به علاوه کسب و کارهای حوزه گردشگری، توریسم یا کسانی که قصد ارسال پیامک مربوط به بانک داری و ارائه تسهیلات، باید با مجوز رسمی و مکتوب اقدام به ارسال پیامک کنند.

زمان ارسال پیامک تبلیغاتی

3. ارسال پیامک در زمان مناسب

اولین نکته ای که باید هنگام ارسال پیامک تبلیغاتی به آن توجه کرد، ارسال پیامک در زمان مناسب و بازه زمانی است که شرکت مخابرات اعلام کرده است. برای مثال ارسال پیامک‌های تبلیغاتی توسط کسب و کارها بعد از ساعت ۲۱ شب ممنوع است و در صورتی که کسب‌و‌کارها این قانون را نادیده بگیرند، ابتدا با اخطار سامانه پیامکی مواجه شده و در دفعات بعدی شماره تبلیغاتی آن ها بلاک و پنل پیامکیشان هم مسدود می شود. به علاوه اگر می خواهید افراد شماره خود را وارد بلک لیست یا لیست سیاه مخابراتی نکنند، از ارسال پیامک های تبلیغاتی در ساعات نامتعارف مثل صبح زود یا دیر وقت اجتناب کنید.

4. اجتناب از تخلف سنگین

یکی از دلایلی که شماره تبلیغاتی شما امکان دارد بلاک شود، انجام تخلفات سنگین است. در این صورت سامانه پیامکی که به شما خدمات ارائه می دهد می تواند پنل پیامکی شما را مسدود و شماره تبلیغاتی را بلاک کند. بنابراین شاید لازم باشد پاسخ سوال چطور بفهمیم که شماره تبلیغاتی ما بلاک شده است؟ را از سامانه پیامکی خود بگیرید!

علت بلاک شده شماره تبلیغاتی

5. تکمیل فرم اطلاعات در پنل پیامکی

یکی از دلایل بلاک شدن شماره پیامک تبلیغاتی، عدم تکمیل فرم اطلاعات شخصی توسط کسب و کارها، حین ساختن حساب کاربری در پنل پیامکی است. این اطلاعات عمدتاً شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره ثابت، شماره موبایل، کد پستی و آدرس پستی است.

نکاتی برای جلوگیری از بلاک شدن شماره تبلیغاتی

نکاتی برای جلوگیری از بلاک شدن شماره تبلیغاتی

مسدود شدن پنل پیامکی و یا بلاک شدن شماره تبلیغاتی که به واسطه آن پیامک های تبلیغاتی و تجاری خود را ارسال می کنید، می تواند لطمه جبران ناپذیری به کسب و کار شما وارد کند. با بلاک شدن شماره تبلیغاتی نه تنها مخاطبان هدف خود را از دست می دهید، بلکه بازده کلی بازاریابی پیامکی و کمپین تبلیغات پیامکی خود را هم کاهش می دهید. فراموش نکنید تبلیغات مستمر و بدون وقفه خود تأثیرات زیادی روی معرفی و افزایش تعامل و بازخورد شما دارد، بنابراین اگر به واسطه بلاک شدن شماره تبلیغاتی در مسیر بازاریابی شما وقفه ای ایجاد شود نه تنها کمپین تبلیغات شما موفق نمی شود بلکه بخش اعظم مان و هزینه و سرمایه خود را هم هدر خواهید دادید. برای جلوگیری از رسیدن روزی که سوال اصلی شما چطور بفهمیم که شماره تبلیغاتی ما بلاک شده است، باشد؛ با 5 علت بلاک شدن شماره پیامک تبلیغاتی آشنا شدیم. بنابراین بهترین راه جلوگیری از بلاک شدن شماره تبلیغاتی در وهله اول توجه به این دلایل است. در ادامه اما برخی نکات دیگر را گوشزد خواهیم کرد تا بتوانید از بلاک شدن شماره تبلیغاتی خود جلوگیری کنید:

 • اولین راه برای جلوگیری از بلاک شدن شماره تبلیغاتی شما توسط مخاطبانتان، ارسال پیامک با گزینه لغو است. در این صورت شما به انتخاب مشتری یا مخاطبتان احترام گذاشته و با قرار دادن گزینه لغو برای او، از بلاک کردن شماره تبلیغاتی خود توسط او، جلوگیری می کند.
 • پیامک ها خدماتی را فقط برای افرادی که در لیست سفید یا لیستی که توسط مخابرات ارائه می شود، ارسال کنید.
 • در صورت استفاده از خطوط خدماتی برای ارسال پیامک به افرادی که در بلک لیست هستند، رعایت قوانین خطوط خدماتی و مخابرات الزامیست. شما برای ثبت نام خط خدماتی ابتدا باید نمونه پیامک خود را تایید کنید و پس از تایید پیامک توسط شرکت های مخابراتی، پیامک ارسال نباید با پیامک نمونه مغایر باشد.
 • رعایت قوانین دولت الکترونیک مانند قوانین امنیتی اینترنت، سیستم‌های اطلاعاتی کامپیوتر و محرمانگی اطلاعات الزامیست.
 • رعایت قوانین سامانه پیامکی و شرکت ارائه دهنده پنل پیامکی اعم از ساعات ارسال پیامک، محتوای پیامک، نحوه ارسال و غیره الزامیست.
 • محتوای پیامک خود را به گونه ای طراحی کنید که هیچ منافاتی با قوانین جمهوری اسلامی نداشته باشد. بنابراین متن پیامک نباید حاوی متن غیر شرعی، مغایر با دین، تبلیغ علیه نظام و امنیت کشور، تبلیغ محصولات جنسی و غیر عرفی، اطلاعات در مورد سایت قمار و شرط بندی و … باشد.
 • از نشر اکاذیب، اطلاعات نامناسب و دروغین و جوک‌های غیر اخلاقی و نامناسب اجتناب کنید. 
 • از ارسال پیامک تبلیغاتی با تعداد زیاد برای افراد اجتناب کنید، این کار باعث می شود مخاطب دیگر علاقه ای به دریافت پیامک از جانب شما نداشته باشد و بنابراین شماره تبلیغاتی شما را بلاک کند.
 • از ارسال پیامک در روز و ساعات نامناسب اجتناب کنید.
هنوز برای کسب و کارت پنل پیامکی نداری؟

همین حالا تماس بگیرید (داخلی یک)

در آخر

 همانطور که ارسال پیامک مناسب و با رعایت اصول استاندارد می تواند باعث رونق کسب و کارتان شود، ارسال پیامک نامناسب و غیر اصولی باعث ضرر مالی و زمانی برای شما خواهد بود. عدم رعایت برخی نکان و ملاحظات در ارسال پیامک تبلیغاتی ی تواند دیر یا زود موجب بلاک شدن شماره تبلیغاتی شما شود. به دلیل بلک شدن شماره تبلیغاتی امکان ارسال پیامک از پنل پیامکی برای شما از بین رفته و کمپین تبلیغات پیامکی شما دچار ضرر و زیان و آسیب های جدی خواهد شد. بنابراین بهترین کار رعایت نکاتی برای جلوگیری از بلاک شدن شماره تبلیغاتی است. در این مطلب برای کمک هر چه بیشتر به شما راه هایی را معرفی کردیم تا پاسخ مناسبی باشد برای سوال چطور بفهمیم که شماره تبلیغاتی ما بلاک شده است؟ سپس 5 علت بلاک شدن شماره پیامک تبلیغاتی توسط شامانه های پیامکی، مراجع قانونی و مخاطبان را بررسی کردیم. اگر شما نیز تجربه یا نظری در این زمینه دارید، خوشحال می شویم آن را با ما و سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید. 

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *