مقایسه و تفاوت پیامک خدماتی و تبلیغاتی

مقایسه و تفاوت پیامک خدماتی و تبلیغاتی

انواع سرویس پیام کوتاه، پیامک یا SMS، مانند پیامک تبلیغاتی و خدماتی، امکان پذیرترین و موفق ترین کانالی است که توانایی ارتباط مستقیم، ساده و کاربردی با مشتری را دارد و نتایج بسیار خوبی نیز ارائه می دهد. طبق تحقیقات نرخ باز شدن پیامک حداقل 98 درصد و نرخ پاسخ تقریباً  45 گزارش شده است. بنابراین به جرات می توان گفت این روش مدرن هر روش بازاریابی دیگری را شکست می دهد.

بازاریابی پیامکی و پیام های متنی راه های بسیار متنوعی برای برقراری ارتباط با مشتریان شما ارائه می دهند. در واقع روش ‌هایی که کسب‌وکارها می ‌توانند از متون برای تبلیغات استفاده کنند بسیار متنوع است و باعث می شود که از طریق آن برند ها و مشاغل با مشتریان خود ارتباط برقرار ‌کنند. دو نوع بازاریابی پیامکی که بیشترین کاربرد را برای مشاغل مختلف دارند، ارسال پیامک های تبلیغاتی و خدماتی دو نوع اصلی پیامک های تجاری هستند. پس بیایید آنها را در پرتو اینکه چگونه می توانید بهترین استفاده را از آنها در تجارت خود داشته باشید، بشناسیم. در حقیقت هدف این مطلب، ایجاد یک راهنما است تا به شما کمک کند بفهمید چگونه پیامک ها به عنوان پیامک تبلیغاتی یا پیامک خدماتی طبقه بندی می شوند. همچنین اشاره می کند که چگونه هرکدام بر نحوه تعامل مشتریان شما با آنها تأثیر می گذارد؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

باکمترین هزینه، خدمات یا محصولتو تبلیغ کن!!

دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان سیگنال

پیامک خدماتی چه تفاوتی با پیامک تبلیغاتی دارد؟

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، پیامک ها انواع مختلفی دارند اما دو نوع پرطرفدار آنها در بین مشاغل و برندها، پیامک تبلیغاتی و خدماتی است.

پیامک های خدماتی معمولاً شامل پیام هایی هستند که برای ارسال اطلاع رسانی ها به مشتریان و هشدارهای سفارش و رزرو استفاده می شوند بنابراین برای مشتریان ثبت نام شده ارسال می شوند. از سوی دیگر پیامک تبلیغاتی برای ارسال پیام های بازاریابی و فروش و جذب مشتریان بالقوه استفاده می شود و بیشتر محتوایی تبلیغاتی مثل معرفی محصول یا معرفی خدمات یک شرکت یا برند دارند. در ادامه با هر کدام از این نوع پیامک های انبوه بیشتر آشنا می شویم:

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

اینفوگرافی مزایای پیامک پیامک تبلیغاتی

 پیامک تبلیغاتی چیست؟

پیامک های تبلیغاتی شامل پیامک هایی است که کسب و کارها برای اهداف بازاریابی یا تبلیغاتی خود ارسال می کنند. برندها عمدتاً از پیامک ‌های تبلیغاتی برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود و ایجاد علاقه مشتری استفاده می‌ کنند  و یکی از بهترین روش ها برای جلب مشارکت مشتریان هدف به روشی مستقیم و کارآمدتر است.

نمونه ای از پیامک های تبلیغاتی زمانی است که یک شرکت یک کد کوپن ویژه ارسال می کند و برای یک یا چند محصول خود تخفیف می دهد. هنگامی که معاملات، پیشنهادات یا تخفیف های جدید را تبلیغ می کنید، مشتریان بالقوه و مشتریان شما را در جریان محصولات و خدماتتان قرار می دهید. در حقیقت هنگامی که این نوع بازایابی پیامکی، با پیام و فرکانس مناسب در مورد کمپین های تبلیغاتی کلیدی استفاده می شود، می توانید از نرخ تعامل و پاسخ بالا مطمئن باشید.

در مورد نرخ پاسخگویی، پیامک معمولاً در عرض 90 ثانیه در مقابل 90 دقیقه برای یک ایمیل پاسخ داده می شود. برای تیم ‌های بازاریابی که کمپین ‌هایی را اجرا می‌ کنند که نیاز به اقدام سریع مشتری دارند، این بهترین کانال برای استفاده است. اما چرا کسب و کارها از پیامک تبلیغاتی استفاده می کنند؟

1. القای اقدام سریع

اعلان‌های پیامکی معمولاً کل محتوای پیام را نشان می ‌دهند و کاربران را مجبور نمی ‌کند که خواندن آن را برای بعد به تعویق بیندازند.

2. ROI بالا

بازاریابی پیامکی می تواند تقریباً بهترین بازده هزینه و سود را نسبت به هر پلتفرمی برای فروش قابل توجه داشته باشد.

3. قابل سفارشی سازی

شما می توانید پیام های مختلف را برای مخاطبان مختلف هدفمند سازی کنید و مطابق با خواسته ها و علایق مشتریان آن ها را راسال کنید.

اینفوگرافیک بهترین زمان برای کمپین های پیامکی و تبلیغات پیامکی

بهترین زمان برای کمپین های پیامکی تبلیغاتی 

حال که با پیامک تبلیغاتی آشنا شدیم و مزایای استفاده از آن را بررسی کردیم، باید به مهم ترین نکته نیز توجه کنیم یعنی بهترین زمان استفاده. یکی از مهم ترین فاکتورها در موفقیت یک کمپین بازاریابی به خصوص بازاریابی پیامکی، زمان است. اینکه چگونه و چه زمانی پیامک تبلیغاتی ارسال شود می تواند نقش مهمی در موفقیت اس ام اس مارکتینگ شما داشته باشد. بنابراین در ادامه این مطلب بررسی خواهیم کرد که چه زمانی باید کمپین های پیامکی تبلیغاتی را اجرا کنیم؟

1. روزهای تخفیف یا سرویس های رایگان

با اطلاع رسانی به مخاطبان خود از دوره های پیشنهاد ویژه، در آنها جذب به برندتان را ایجاد کنید. شما می توانید با تبلیغ تخفیف های پیش رو یا سرویس های رایگان بسیاری از مخاطبان و مشتریان بالقوه خو را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید.

2. فروش فوری یا کاهش قیمت کالا

از قدرت فوریت یا کاهش قیمت در محصولات خارج از فصل برای هدف قرار دادن مخاطبان خود استفاده کنید.

3. پیامک مناسبتی برای تبلیغ

 از هر رویداد تقویمی استفاده کنید یا یک تقویم برای فروش محصول در روزهای خاص ایجاد کنید.

4. دوره های خرید فصلی

پیامک های تبلیغاتی، زمانی که در زمان مناسب ارسال شوند، به مخاطبان شما در مورد خریدهای جذاب هشدار می دهند.

5. هدیه دادن محصول

یکی دیگر از تاکتیک‌های تبلیغات برای جذب مشتری، هدف گذاری برای برنده شدن و هدیه دادن به آنها به‌ویژه برای اقلام با ارزش و محصولات گران قیمت شما است.

6. تبلیغات امتیاز وفاداری

معمولاً برای مشتریان فعلی و وفادار استفاده می شود تا بتوانند از امتیازات خود سود بیشتری ببرند

پیامک اطلاع رسانی یا پیامک خدماتی چیست؟

پیامک خدماتی چیست؟

پیامک خدماتی معمولاً برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات حساس به زمان و به‌روزرسانی ‌های یک محصول یا خدمات مورد استفاده مشتریان شما استفاده می ‌شود. اما اهداف و کارکرد های پیامک خدماتی به همین جا ختم نمی شود. می توان گفت هر پیامی که ماهیت تبلیغاتی نداشته باشد یک پیامک خدماتی است، از جمله به‌روزرسانی‌ های خط ‌مشی شرکت که می ‌تواند بر روابط مشتریانش با آن تأثیر بگذارد یا هشدارهای ناگهانی مانند خرابی نرم‌افزار و … . 

یکی از رایج‌ترین نمونه ‌های پیامک خدماتی زمانی است که مشتری یک پیام متنی دریافت می ‌کند که وضعیت سفارش یا پیشرفت ارسال سفارش آنلاین را به‌روزرسانی می ‌کن.. سوالی که اغلب می پرسند این است که چرا کسب و کار ها از پیامک خدماتی استفاده می کنند و یا مزایای استفاده از پیامک خدماتی چیست؟

1. مسیر های اختصاصی پیامک

برای اطمینان از نرخ تحویل بدون وقفه می توان از ارسال اس ام اس خدماتی بهره برد.

2. قابلیت ردیابی

معیارهای مهم بازاریابی پیامکی مانند نرخ تحویل، باز و پاسخ دادن به پیامک در زمان واقعی را می توانید پیدا کنید

3. صرفه جویی در هزینه 

کمپین پیامک خدماتی می تواند چندین پیام را با هزینه کم به مشتری ارسال کند

هنوز برای کسب و کارت پنل پیامکی نداری؟

همین حالا تماس بگیرید (داخلی یک)

بهترین زمان برای کمپین های پیامک تبلیغاتی چه زمانی است؟

بهترین زمان برای کمپین های پیامکی تبلیغاتی 

چه زمانی بهتر است کمپین های پیامکی خدماتی را اجرا کنیم؟ این موضوع می تواند موفقیت شما در کمپین پیامک خدماتی را تضمین کند. در واقع یکی از راه های نتیجه گیری مثبت از ارسال پیامک خدماتی این است که این پیامک ها را که عمدتاً شامل اطلاع رسانی به مشتریان قعلی شماست، در زمان مناسب ارسال کرد. زمان مناسب برای ارسال اس ام اس خدماتی شامل موارد زیر می شود:

1. ارتباط سفارش محصول یا خدمات

 تأیید، تأخیر، اصلاحات و غیره را باید در همان زمانی که مشتری به آنها نیاز دارد ارسال کنید. برای مثال وقتی مشتری رمز دسترسی به اکانت خود را می خواهد اس ام اس اصلاح رمز باید فوراً برای او ارسال شود تا مشتری از خدمات مشتری شما راضی باشد.

2. احراز هویت 2 عاملی و مشتری خود را بشناسید (KYC) 

OTP برای تأیید خدمات، تأیید هویت برای تراکنش های مالی و غیره را شامل می شود.

3. اعلان‌های تحویل یا خرابی

شامل به‌روزرسانی‌های وضعیت نگهداری حمل و نقل یا خدمات، هشدارهای زمان توقف

تفاوت پیامک خدماتی و تبلیغاتی
افزایش فروش، تبلیغات پیامکی، خرید پنل

دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان سیگنال

پیامک تبلیغاتی یا پیامک خدماتی؟ 

برای درک اینکه شما باید کدامیک از پیامک تبلیغاتی یا پیامک خدماتی را به مشتریان خود ارسال کنید، باید نوع واکنشی را که امیدوارید هنگام ارسال از مشتریان خود دریافت کنید، در نظر بگیرید. به معنای دیگر در نظر بگیرید که می خواهید آنها را مجبور به انجام چه کاری کنید؟

برای این منظور اهداف کسب و کار خود را برای پیام مشخص کنید و معیار هایی که امیدوارید با ارسال آن پیام بهبود یابد را شناسایی کنید. این به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که کدام نوع پیام را ارسال کنید. به عنوان مثال، اگر امیدوارید ترافیک وب سایت، نرخ مشارکت ، حفظ مشتری یا نرخ خرید را افزایش دهید، پیام شما احتمالاً در دسته پیامک های تبلیغاتی قرار می گیرد. فراموش نکنید که پیام‌های متنی تبلیغاتی می ‌تواند برای تأثیرگذاری بر همه این معیار ها عالی باشد، زیرا پیام ‌های متنی حاوی کوپن تخفیف 10 برابر بیشتر از روش‌های دیگر تبلیغ، مورد توجه قرار می گیرند.

با این حال، اگر امیدوارید اعتبار برای برند خود ایجاد کنید، تجربه خرید مثبتی را ایجاد کنید، یا مشتریان خود را در مورد جزئیات مهم سفارش مطلع کنید، پیامک خدماتی می تواند راه حل بسیار خوبی باشد. در واقع، بیش از 50 درصد از مشتریان پیامک خدماتی را بر سایر اشکال ارتباطی برای موضوعات مرتبط با پشتیبانی ترجیح می دهند.

لازم به ذکر است که بسیاری از کسب‌وکارها از هر دوی این استراتژی‌ های پیامکی استفاده می ‌کنند، به‌ویژه برند های تجارت الکترونیک. معمولاً فروشگاه ‌های آنلاین برای بخش ‌های خاصی از مشتریان یا مشترکین خود، پیام ‌هایی درباره راه‌اندازی محصول جدید، کدهای تخفیف یا اطلاعیه‌ های فروش ویژه ارسال می‌ کنند. اگر به برندی شماره تلفن خود را داده باشید، احتمالاً این نوع پیام های تبلیغاتی را دریافت کرده اید.

همچنین برندهای تجارت الکترونیک اغلب از پیامک های خدماتی برای ارائه به روز رسانی های حمل و نقل استفاده می کنند. فراموش نکنید که کسب و کار شما به یک نوع استراتژی محدود نمی شود و هر دو نوع پیامک تبلیغاتی و خدماتی می توانند نتایج مثبت کسب و کار را به روش های مختلف ایجاد کنند. نکته کلیدی این است که همیشه آنها را در زمان درست و به فرد درست ارسال کنید.

قوانین و نحوه استفاده از پیامک تبلیغاتی و خدماتی

نحوه ارسال پیامک تبلیغاتی و خدماتی نیز با یکدیگر متفاوت است، به معنای دیگر هر کدام از این نوع پیامک ها قوانین خاص خودشان را دارند. 

برای مثال شما می توانید پیامک تبلیغاتی خود را فقط به کسانی ارسال کنید که اصطلاحاً در وایت لیست هستند و در تنظیمات دستگاه هوشمند خود گزینه دریافت پیامک تبلیغاتی را لغو نکرده اند. در صورتی که به هر علت این قوانین را نادیده بگیرید و برای کسانی که در بلک لیست هستند، اس ام اس تبلیغاتی ارسال کنید، مشمول جریمه خواهید شد. از طرف دیگر اما به علت ذات پیامک خدماتی ، که ارسال اطلاعات و اطلاع رسانی به مشتریان شما است، می توانید این دسته از پیامک ها را حتی برای افرادی که در بلک لیست هستند نیز ارسال کنید.

پنل پیامکی سیگنال ارائه دهنده تمامی امکانات ارسال پیامک بدون هزینه فعال سازی. شما تنها هزینه ارسال پیامک را پرداخت می کنید!

ثبت نام رایگان سامانه پیامک

تمامی امکانات + 100 پیامک رایگان

در آخر

در نهایت، ارسال پیامک یا اس ام اس مارکتینگ یک روش تبلیغاتی و بازاریابی سریع، مدرن و مقرون به صرفه است. با استفاده از پیامک تبلیغاتی و خدماتی، برای تبلیغ یا ارسال اطلاعات مورد نیاز به مشتریان خود، می توانید تجارت خود را سریعتر و بهتر رشد دهید. در این مطلب این دو نوع پیامک مورد استفاده در کمپین های بازاریابی پیامکی را بررسی و تفاوت هایشان را درک کردیم. اگر شما نیز تجربه استفاده از این نوع اس ام اس ها را دارید، می توانید آن را با ما و سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *