مسایل عمده تاثیرگذار درتبلیغات پیامکی

ارسال اس ام اس,سامانه پیامکی

عوامل متعددی در موفقیت یا موفق نبودن تبلیغات پیامکی دخالت دارند که درمیان این عوامل، دو عامل مهم و تاثیرگذار کسب اجازه از مشتری و رعایت حریم خصوصی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می شود. با وجود اهمیت روز افزون تبلیغات پیامکی به عنوان یک روش بازاریابی و کانال تبلیغاتی، به طور نسبی تحقیقات آکادمیک و پشتیبانی علمی کمی در مورد آن انجام شده است. همچنین استفاده از سامانه پیامکی نیز اصول و قوانین خاص خود را دارد که باید به آن توجه شود.

کسب اجازه و رضایت مصرف کنندگان

با وجود شرکت های مختلف که دراین بازار درحال رقابت هستند و تنوع جهانی در سیاست های ارتباطات بی سیم داده، همیشه پیش از ارسال اس ام اس های تبلیغاتی برای مشتری ها از آن ها اجازه گرفته نمی شود.

با این حال در کشورهای اروپایی قوانینی وجود دارد که براساس آنها لازم است پیش از برقراری ارتباط با مشتری ها به وسیله کانال های الکترونیکی همچون ایمیل یا اس ام اس برای ارسال آگهی های تبلیغاتی از مشتری اجازه گرفت.

این کسب اجازه را می توان به عنوان تمایل مشتری در علاقمندی یا بی علاقگی به یک اس ام اس، پیش از دریافت آن در نظر گرفت.

کسب اجازه از مشتری ازاین نظر اهمیت دارد که ارسال تبلیغات ناخواسته سبب ناراحتی مشتری شده و نتایج پیش بینی نشده ای به بار می آورد.

بنابراین ارسال اس ام اس های تبلیغاتی بدون اجازه مشتری، یک نوع تجاوز به حریم خصوصی آن ها است.

اگر بتوانیم آنچه را که برتمایل مشتری برای دادن اجازه تاثیر می گذارد بهتر درک کنیم در این صورت رویکرد بهتری نسبت به این موضوع حساس خواهیم داشت.

بازاریاب ها، مدیران و شرکت های تبلیغاتی قادر خواهند بود که خدمات بهتری به مشتریان خود ارایه داده و درحالیکه مشتری ها از خدمات خاصی که به نیازهای آنها پاسخ می دهند بهره مند می شوند، آن ها نیز می توانند قدرت رقابت خود را افزایش دهند.

حریم خصوصی

حریم خصوصی به این صورت تعریف می شود: حق یک شخص در کنترل اطلاعات که به وسیله یک شخص ثالث به او داده می شود. دیکینگر و همکارانش چنین نظر می دهند که: تلفن همراه نمی تواند تفاوت میان پیام های تجاری و پیام های واقعی را به طور خودکار تشخیص دهد.

آنها همچنین دریافتند که مشتریان از قانون ثبت خدمات اطلاع رسانی اس ام اس محور به علت نگرانی از حریم خصوصی خود بیم دارند.

تبلیغات پیامکی توسط سامانه پیامکی براساس کسب اجازه مشتری به عنوان ساده ترین راه رویارویی با موضوع حریم خصوصی درنظر گرفته می شود.

در تحقیقی که درمورد افراد ۱۶ تا ۳۰ ساله در آمریکا انجام شد نتایج به دست آمده نشان داد که ۵۱ درصد از پاسخ دهندگان از تبلیغات موبایل براساس کسب اجازه بسیار راضی هستند و۴۲ درصد تاحدودی راضی هستند.

حدود ۷۲ درصد از آنها موافق هستند که تبلیغات به وسیله تلفن همراه براساس کسب اجازه برای آنها مناسب است و ۸۴ درصد نیز تمایل داشتند آن را سفارش دهند.

از طرفی دیگر، یک رابطه منفی میان حجم موارد دریافت شده و گرایش به بازاریابی مستقیم وجود دارد.

در صورتی که پیام های تجاری باعث ایجاد مزاحمت در فعالیت های روزانه مشتری شود این موضوع می تواند به طور جدی به تصویر ذهنی از آن کالای تجاری آسیب برساند.

اصلی ترین موارد تجاوز به حریم خصوصی از نظر کسب اطلاعات شامل مواردی همچون آمارگیری و اطلاعات خرید بدون رضایت مشتری، الگوها و سابقه جستجو، مکان فیزیکی و محتوای خرید است.

در انگلستان، برای حفاظت و حق انتخاب، براساس قوانین ارتباطات الکترونیک وحریم خصوصی، کسب اجازه از مشتری برای ارسال اس ام اس تبلیغاتی ضروری است.

در بخش های دیگر اتحادیه اروپا نیز قوانین مشابهی وجود دارد، برای مثال در کشورهای شمال اروپا بدون کسب اجازه ازمشتری نمی توان به هیچ راهی حتی سامانه پیامکی برای او اس ام اس ارسال کرد از این رو باید از رسانه های دیگر برای جلب توجه مشتری استفاده کرد.