تبلیغات پیامکی یک تجارت پرسود

ارسال اس ام اس,سامانه اس ام اس

ارسال اس ام اس تبلیغاتی پیام‌هایی هستند که همه کاربران تلفن همراه کم‌ و بیش با آن آشنا هستند. تبلیغات پیامکی یک تجارت پرسود است که دولت بیشترین سود را در آن می‌برد. تبلیغات سامانه اس ام اس پیام‌هایی است که گاه جالب و سودمندند و گاهی کلافه‌ کننده و حتی خنده‌ دار هستند اما گذشته از محتوا این امر از لحاظ سودآوری اقتصادی هم بسیار اهمیت دارد.

تبلیغ ریشه در زندگی اجتماعی انسان ها دارد و هدف تبلیغات افزایش فروش است.

تبلیغات با سامانه اس ام اس  در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه شرکت‌های تبلیغاتی قرار گرفته است و دلیل این استقبال اول از همه ارزان و به صرفه بودن آن است و بعد اینکه ارسال اس ام اس تقریبا هیچ هزینه ای برای این شرکت‌ها ندارد.

درآمد نسبتا زیاد تبلیغات پیامکی دلیل دیگر گسترش آن است شاید کسی فکر نکند که درآمد این نوع تبلیغات فقط در یک روز میلیاردی باشد.


یکی از کارشناسان مخابرات می گوید همین پیامک ها روزانه ۱۳ میلیارد تومان برای صاحبانش درآمد به همراه دارد.


دولت بیشترین نفع را می‌برد

جالب است که از این سود میلیاردی دولت بیشترین سهم را دارد.

مطابق آنچه در قراردادهای شرکت ها آمده است حدود چهل درصد از درآمد ارسال اس ام اس تبلیغاتی متعلق به دولت است.

بیست درصد آن سهم اپراتورها و مخابرات بیست درصد دیگر هم سهم صاحبان محتوا و بیست درصد باقیمانده هم متعلق به واسطه‌هایی که ارسال این پیامک های تبلیغاتی را با سامانه اس ام اس را بر عهده دارند، است.

همه این پیامک ها تایید نمی شوند

فرآیند ارسال همه این پیام‌ها قانونی است این پیام‌ها ابتدا در مرکز رسانه های دیجیتال تایید می‌شود و سپس با مخابرات قرارداد بسته می‌شود.

به این مثال توجه کنید که ممکن است این محتوا قطعاتی از کتابی باشد که این کتاب خود قبلا مجوز نشر گرفته است.

پس محتوا را این مرکز تایید می‌کند اما این به معنای نظارت بر تمام محتواهای تولید شده نیست.

چراکه روزانه میلیون‌ها پیامک ردوبل می شود و قاعدتا کنترل و نظارت بر همه این پیام ها مشکل است.

تمام این پیامک‌ها باید در اولین پیام خود توضیح دهند که چه هدفی دارند و محتوای اس ام اس چیست همچنین باید حتما هزینه را در پایان پیام ذکر کنند، تعرفه را هم معمولا هر صنف برای خود تعیین می‌کند.

برای مثال صنفی ۷۵ تومان و صنفی دیگر کمتر یا بیشتر اما معمولا میزانی انتخاب می‌کنند که مخاطبان خود را هم راضی نگه دارند و معمولا بیشتر از ۱۰۰ تومان نیست.

مرکز رسانه‌های دیجیتال علاوه بر محتوا، بحث کپی رایت را هم کنترل می‌کند.

مثلا ممکن است از شعر شاعر دیگری بدون اطلاع وی استفاده و بر روی آن سرمایه گذاری شود.

البته بیشتر اوقات خود صاحب محتوا چون اطلاعی از درآمدهای آن ندارد خود شخصا در این زمینه وارد نمی‌شود و شرکت هایی هستند که در این زمینه فعال می‌شوند و انواع این محتواها را طبقه بندی می‌کنند.

با توجه به این مسئله پس مشخص است که تمامی این محتواها مورد نظارت کامل قرار نمی‌گیرند پس طبیعی است که با پیام‌هایی عجیب ‌وغریب و بعضا خنده دار مواجه شویم.

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *