تاریخچه ارسال اس ام اس

ارسال اس ام اس

تاریخچه ارسال اس ام اس باز می گردد به سال ۱۹۹۲ که در گروه سما تلکام شرکت مخابراتی ودافون در انگلیس اختراع شد. نیل پاپ‌ورت یکی از مهندسین این شرکت که در ساخت این تکنولوژی مشارکت داشت در ۳ دسامبر ۱۹۹۲ اولین پیام کوتاه را فرستاد.

سپس ارسال اس ام اس در اروپا رواج پیدا كرد و بعد از آن چند ماه طول كشید تا به امریكا رسید.

در آن زمان تلفن‌های همراه صفحه کلید نداشتند و برای نوشتن پیام کوتاه از کامپیوتر استفاده می شد. این سیستم در واقع به عنوان یک پیجر اداری برای گزارش رفت‌ و آمد مدیران شرکت‌ها به منشی و دبیرخانه طراحی شده بود.

اما به مرور زمان استفاده از آن گسترش یافت به طوری ‌که تا بیست سال بعد نقشی محوری در نحوه برقراری ارتباط میان انسان‌ها پیدا کرد.

حتی امرزه نیزارسال اس ام اس در اروپا رواج بیشتری دارد. گرچه تحقیقات نشان داده است كه در آمریكا نیز 37 درصد افرادی كه تلفن همراه دارند در طول ماه دست كم یک پیام را ارسال یا دریافت كرده‌اند.

در حال حاضر ۸۳ درصد از کاربران انگلیسی و ۷۹ درصد از کاربران آلمانی تلفن همراه از سرویس پیام کوتاه استفاده می‌کنند.

امروزه اکثر کسب و کار ها به دنبال تبلیغاتی هستند که با هزینه کم بیشترین بازدهی را داشته باشد تبلیغ با ارسال اس ام اس بهترین پیشنهاد به کسب و کارهای مختلف محسوب می شود.

یکی از ویژگی های تبلیغات پیامکی سرعت بالا در جذب مشتری است.


در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۵۰ میلیارد پیام کوتاه فقط در بریتانیا ارسال شده است.


پیامک یک سرویس ارسال پیام متنی در گوشی، فضای مجازی و سیستم های ارتباطات همراه می باشد که از پروتکل های ارتباط استاندارد که امکان تبادل پیامک ها را بین گوشی های همراه ممکن می سازند استفاده می کند.

در ابتدا امکان ارسال اس ام اس به سایر سرویس دهنده های موبایل امکان پذیر نبود و برای استفاده از اپراتورهای دیگر باید تنظیمات مربوط به آن را در گوشی تنظیم می کردند.

این محدودیت تا سال 1999 ادامه داشت، اما از سال 2000 استفاده از پیامک افزایش یافت به طوری که در سال 2010، 1/6 تریلیون پیامک ارسال شد، که به طور میانگین 193000 پیام در ثانیه می باشد.

حداكثر تعداد حروفی كه در یک پيام كوتاه جا دارد 160 حرف است كه اين تعداد در زبان هایی همچون فارسی یا چینی به 70 می رسد.

برای شلوغ نشدن سیستم ارسال اس ام اس مخترعان تصمیم گرفتند که شما نتوانید پیامی با بیش از 160 حرف بفرستید.

اما باز هم ارسال تعداد حروف به سيستمی بستگی دارد كه در كشور و يا منطقه نصب شده و توانایی ارسال پيام را دارد.

در برخی از مناطق ممكن است به صورت اتوماتیک به شما اجازه دهند تا بتوانيد بيش از اين حروف را هم در یک پیام بفرستيد اما حد معمول آن 160 حرف است.

تحقيقی كه سال 2004 انجام شد نشان داد كه افرادی كه تلفن همراه دارند تنها دو دسته هستند يا با تلفنشان صحبت می ‌كنند و يا از دسته افرادی هستند كه باارسال اس ام اس بسيار مانوس هستند.

افرادی كه به فرستادن ارسال اس ام اس علاقه دارند دو برابر پيام می‌فرستند و تعداد زنگ هایی كه با تلفن همراهشان می‌زنند نصف افراد ديگر است.

از سوي ديگر براي مخابرات نيز ارسال پیامک از سراسر کشور بسيار بهتر از آن است كه شبكه با افرادی كه در حال صحبت با تلفن های همراهشان هستند پر شود، زيرا ارسال اس ام اس جای زيادی از شبكه های مخابرات را نمی ‌گيرد.

استفاده از خدمات پیام کوتاه در ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۸۱ مورد بهره‌ برداری قرار گرفت، از این سال به بعد استفاده از پیام کوتاه به‌ تدریج در بین کاربران ایرانی فراگیر شد.

در سال ۱۳۸۵، هشت میلیارد پیام کوتاه در ایران مبادله شد، در این سال روزانه ۲۰ میلیون پیام کوتاه توسط کاربران تلفن همراه رد و بدل می‌گردید که این رقم در روزهای خاص و اعیاد مختلف بیشتر می‌شود.

اما اولين پيام كوتاه در شبكه تلفن همراه كشور، مرداد ماه سال ۱۳۸۱ توسط یک سيستم ايرانی وابسته به دانشگاه صنعتی شريف به صورت آزمايشی برای يک شماره تصادفی ارسال شد.

اندکی بعد با خريداری تجهيزات فنی، خدمات ارسال اس ام اس در بهمن ماه همان سال به صورت رسمی بر روی شبكه تلفن همراه كشور راه اندازی شد.


تاریخچه ی اس ام اس

 

آیا تا به حال از خود پرسیدید طراح سامانه اس ام اس کیست؟ دراین مقاله در نظر داریم شما را با تاریخچه ی اس ام اس آشنا کنیم. درواقع خدمت ارزش افزوده ای است که روی بستر شبکه ارتباطات تلفن های همراه و ثابت ارایه شد و از طریق آن مشترکان قادر بودند ارسال اس ام اس نمایند. اگر تمایل دارید پاسخ سؤالات خود را بیابید، با ما همراه باشید.

مفهوم سامانه اس ام اس در شرکت فرانسوی-آلمانی GSM در سال ۱۹۸۴ توسط فردهلم هیلبرند و برنارد گیلبرت بیان شد.

به طور کلی نوآوری که در پیامک شکل گرفت کوتاه بودن می باشد. شرکت GSM برای تلفن بهینه سازی شده بود و به همین دلیل هم تلفن به عنوان برنامه اصلی این شرکت شناخته شده بود.

این سیستم از قابلیت (Pointto Point)  از یک مشترک به مشترک دیگر و (Pointto Multi Point ) از یک مشترک به چند مشترک استفاده می کند.

روش ارسال اس ام اس به طور عمومی توانسته است از یک طرف جایگاه با ارزشی را از نظر اقتصادی برای اپراتورهای ارایه دهنده خدمات جی اس ام و از طرف دیگر تسهیلات و سرویس های ارزش افزوده وکاربردی فراوانی را برای مشترکان فراهم نماید.

استفاده از این خدمات در ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۸۱ مورد بهره ‌برداری قرار گرفت. از این سال به بعد استفاده از پیام کوتاه به‌ صورت تدریجی در میان کاربران ایرانی تلفن همراه فراگیر شد.


براساس جامعه آماری به دست آمده از شرکت مخابرات ایران، تعداد مشترکان تلفن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ همراه در ابتدای سال ۱۳۸۳ رقمی برابر با ۸۷۶/۴۴۹/۳ نفر بوده است که با رشد ۹۱/۴۷درصدی در انتهای سال ۱۳۸۳ به ۷۴۹/۱۰۲/۵ مشترک افزایش یافته است.


در این سال روزانه ۲۰ میلیون پیام کوتاه توسط کاربران تلفن همراه رد و بدل می‌گردید که این رقم در روزهای خاص و اعیاد مختلف بیشتر می‌شود.

خدمات پیام کوتاه از طریق جی‌اس‌ام مودم نیز یکی دیگر از راه‌های ارسال اس ام اس ‌است. در این سیستمها، نرم‌افزاری به همراه مودم روی کامپیوتر افراد نصب شده و مدیریت سامانه  انجام می‌گیرد.

همچنین سامانه اس ام اس از طریق نرم‌افزار تحت وب و کاملاً اینترنتی و مجازی نیز یکی دیگر از این ابزارهاست. این نوع سیستم را شرکت‌های فناوری خدمات سامانه و ارزش افزوده ارائه می‌دهند.

این نرم‌افزار پنل پیامک نام دارد که هیچ محدودیتی در ارسال ندارد و راهی کم هزینه و مدرن برای تبلیغات شده است.

در سال ۱۳۸۴، مناقصه‌ای برای ارایه خدمات ارسال اس ام اس به صورت انبوه به وسیله شرکت مخابرات ایران برگزار شد که در آن سه شرکت رهیاب، آتیه داده پرداز و مگفا برنده شدند. هم اکنون شرکت های زیادی از خدمات این سه شرکت استفاده می‌کنند.

تحقيقي كه سال 2004 انجام شد نشان داد كه افرادي كه تلفن همراه دارند تنها دو دسته هستند يا با تلفنشان صحبت مي‌كنند و يا از دسته افرادي هستند كه با ارسال ای ام اس بسيار مانوس هستند. گروه دوم دو برابر پيغام مي‌فرستند و تعداد زنگهايي كه با تلفن همراهشان مي‌زنند نصف افراد ديگر است.


اطلاعات فنی پیام کوتاه

 

اس ام اس مخفف عبارت Short Message Service یا سرویس پیام کوتاه است. پیام کوتاه  مکانیسمی برای انتقال پیام هایی با طول استاندارد 160 کاراکتر (کاراکترهای پیش فرض 7 بیتی) در شبکه های موبایل است. ارسال اس ام اس یکی از محبوب ترین خدمات تلفن همراه نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیاست، به طوری که تنها از ساعت 20 روز 29 اسفند 1386 تا روز اول فروردين سال 1387 تعداد 215 ميليون پيام كوتاه در شبكه اپراتور اول تلفن ‌‌همراه مبادله شده است.

اس ام اس ها به مرکز پیامک (Short Message Service Center : SMSC) ارسال می شوند.

مراکز با دو مکانیزم کلی کار می کنند:

  • ذخیره و ارسال
  • ارسال و فراموش

اگر از مکانیزم اول استفاده کنند، در این مرحله سعی به ارسال پیام به مقصد می کنند و اگر مقصد قابل دسترس نبود، مرکز پیامک پیام را برای ارسال مجدد نوبت گذاری می کند.

اما اگر مرکز پیامک از مکانیزم دوم استفاده کند، مرکز پیامک تنها یک بار اقدام به ارسال پیام می کند و در صورتی که به مقصد نرسد پیام مجدداً ارسال نمی شود.

تحویل دادن اس ام اس به معنای بهترین عملکرد می باشد.

بنابراین هیچ ضمانتی وجود ندارد که حتماً یک پیام به مقصد برسد اما تأخیر و یا اصلاً تحویل ندادن یک پیامک یا گم شدن غیرمعمول است و به طور میانگین احتمال این اتفاق کمتر از ۵ درصد است.

تعداد اس ام اس ارسال شده در اپراتور Verizon در فصل دوم سال 2007 نیز به تنهایی بالغ بر 28.4 میلیارد پیام کوتاه را انتقال داده است در حالی که در سال 2000 هر ماهه تنها 14.4 میلیارد اس ام اس بین تمامی اپراتورها انتقال می یافت.

جالب توجه است که با این حجم استفاده این تکنولوژی برای اولین بار، به صورت تجاری، در سال 1992 مورد استفاده قرار گرفت.

بعضی شرکت های ارائه دهنده خدمات اس ام اس به کاربرانشان اجازه  دریافت گزارش تحویل پیام می دهند که این ویژگی را می توان توسط تنظیمات پیام ها در گوشی های جدید و یا پیشوند دادن پیام با #۰* یا  #N*  فعال کرد.

به هر حال، معنای دقیق ارسال اس ام اس از رسیدن به شبکه تا نوبت گذاری شدن برای ارسال، تا ارسال شدن، تا دریافت گزارش تحویل توسط کاربر تفاوت می کند و کاربران معمولاً از نوع دقیق انجام پروسه آگاه نمی شوند.

حجم و تعداد کاراکتر پیام

انتقال پیامک بین مراکز پیامک و گوشی ها زمانی درست انجام می شود که از پروتکل های استاندارد استفاده کنند، استانداردهایی که با توجه به شرایط پروتکل های سیگنال دهی حداکثر حجم پیام ها را به ۱۴۰ اکتاو محدود می کنند.

پشتیبانی الفبای ۷ بیتی GSM برای تمام دستگاه های GSM و شبکه ها الزامی است اما البته در زبان هایی که زبان های مشتق غیرلاتین محسوب می شنوند مانند فارسی، عربی، چینی، کره ای، ژاپنی و یا زبان های سیریلیک (مانند روسی، صربستانی، بلغاری و…) باید از استاندارد ۱۶ بیتی برای کد گذاری استفاده کنند یعنی بنا بر الفبای فوق حداکثر حجم هر پیامک در این زبان ها ۷۰ کاراکتر می باشد.

با اینکه تئوری های استاندارد تا ۲۵۵ بخش را هم برای ارسال اس ام اس طولانی مجاز می دانند اما در عمل یک پیامک طولانی حداکثر می تواند شامل ۶ تا ۸ بخش شود و اغلب هزینه پیامک های طولانی مانند چند پیامک عادی محاسبه می شود.

البته بعضی شرکت های ارائه دهنده خدمات ارسال اس ام اس تعرفه های خاصی برای اس ام اس های طولانی مشخص می کنند اما به طور کلی این نوع قیمت گذاری های متنفاوت در حال منسوخ شدن است.


 

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *