اطلاعات فنی پیام کوتاه

ارسال اس ام اس

اس ام اس مخفف عبارت Short Message Service یا سرویس پیام کوتاه است. پیام کوتاه  مکانیسمی برای انتقال پیام هایی با طول استاندارد 160 کاراکتر (کاراکترهای پیش فرض 7 بیتی) در شبکه های موبایل است. ارسال اس ام اس یکی از محبوب ترین خدمات تلفن همراه نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیاست، به طوری که تنها از ساعت 20 روز 29 اسفند 1386 تا روز اول فروردين سال 1387 تعداد 215 ميليون پيام كوتاه در شبكه اپراتور اول تلفن ‌‌همراه مبادله شده است.

اس ام اس ها به مرکز پیامک (Short Message Service Center : SMSC) ارسال می شوند.

مراکز با دو مکانیزم کلی کار می کنند:

  • ذخیره و ارسال
  • ارسال و فراموش

اگر از مکانیزم اول استفاده کنند، در این مرحله سعی به ارسال پیام به مقصد می کنند و اگر مقصد قابل دسترس نبود، مرکز پیامک پیام را برای ارسال مجدد نوبت گذاری می کند.

اما اگر مرکز پیامک از مکانیزم دوم استفاده کند، مرکز پیامک تنها یک بار اقدام به ارسال پیام می کند و در صورتی که به مقصد نرسد پیام مجدداً ارسال نمی شود.

تحویل دادن اس ام اس به معنای بهترین عملکرد می باشد.

بنابراین هیچ ضمانتی وجود ندارد که حتماً یک پیام به مقصد برسد اما تأخیر و یا اصلاً تحویل ندادن یک پیامک یا گم شدن غیرمعمول است و به طور میانگین احتمال این اتفاق کمتر از ۵ درصد است.

تعداد اس ام اس ارسال شده در اپراتور Verizon در فصل دوم سال 2007 نیز به تنهایی بالغ بر 28.4 میلیارد پیام کوتاه را انتقال داده است در حالی که در سال 2000 هر ماهه تنها 14.4 میلیارد اس ام اس بین تمامی اپراتورها انتقال می یافت.

جالب توجه است که با این حجم استفاده این تکنولوژی برای اولین بار، به صورت تجاری، در سال 1992 مورد استفاده قرار گرفت.

بعضی شرکت های ارائه دهنده خدمات اس ام اس به کاربرانشان اجازه  دریافت گزارش تحویل پیام می دهند که این ویژگی را می توان توسط تنظیمات پیام ها در گوشی های جدید و یا پیشوند دادن پیام با #۰* یا  #N*  فعال کرد.

به هر حال، معنای دقیق ارسال اس ام اس از رسیدن به شبکه تا نوبت گذاری شدن برای ارسال، تا ارسال شدن، تا دریافت گزارش تحویل توسط کاربر تفاوت می کند و کاربران معمولاً از نوع دقیق انجام پروسه آگاه نمی شوند.

حجم و تعداد کاراکتر پیام

انتقال پیامک بین مراکز پیامک و گوشی ها زمانی درست انجام می شود که از پروتکل های استاندارد استفاده کنند، استانداردهایی که با توجه به شرایط پروتکل های سیگنال دهی حداکثر حجم پیام ها را به ۱۴۰ اکتاو محدود می کنند.

پشتیبانی الفبای ۷ بیتی GSM برای تمام دستگاه های GSM و شبکه ها الزامی است اما البته در زبان هایی که زبان های مشتق غیرلاتین محسوب می شنوند مانند فارسی، عربی، چینی، کره ای، ژاپنی و یا زبان های سیریلیک (مانند روسی، صربستانی، بلغاری و…) باید از استاندارد ۱۶ بیتی برای کد گذاری استفاده کنند یعنی بنا بر الفبای فوق حداکثر حجم هر پیامک در این زبان ها ۷۰ کاراکتر می باشد.

با اینکه تئوری های استاندارد تا ۲۵۵ بخش را هم برای ارسال اس ام اس طولانی مجاز می دانند اما در عمل یک پیامک طولانی حداکثر می تواند شامل ۶ تا ۸ بخش شود و اغلب هزینه پیامک های طولانی مانند چند پیامک عادی محاسبه می شود.

البته بعضی شرکت های ارائه دهنده خدمات ارسال اس ام اس تعرفه های خاصی برای اس ام اس های طولانی مشخص می کنند اما به طور کلی این نوع قیمت گذاری های متنفاوت در حال منسوخ شدن است.