تاریخچه ی اس ام اس

ارسال اس ام اس,سامانه اس ام اس

آیا تا به حال از خود پرسیدید طراح سامانه اس ام اس کیست؟ دراین مقاله در نظر داریم شما را با تاریخچه ی اس ام اس آشنا کنیم. درواقع خدمت ارزش افزوده ای است که روی بستر شبکه ارتباطات تلفن های همراه و ثابت ارایه شد و از طریق آن مشترکان قادر بودند ارسال اس ام اس نمایند. اگر تمایل دارید پاسخ سؤالات خود را بیابید، با ما همراه باشید.

مفهوم سامانه اس ام اس در شرکت فرانسوی-آلمانی GSM در سال ۱۹۸۴ توسط فردهلم هیلبرند و برنارد گیلبرت بیان شد.

به طور کلی نوآوری که در پیامک شکل گرفت کوتاه بودن می باشد. شرکت GSM برای تلفن بهینه سازی شده بود و به همین دلیل هم تلفن به عنوان برنامه اصلی این شرکت شناخته شده بود.

این سیستم از قابلیت (Point to Point)  از یک مشترک به مشترک دیگر و (Point to Multi Point ) از یک مشترک به چند مشترک استفاده می کند.

روش ارسال اس ام اس به طور عمومی توانسته است از یک طرف جایگاه با ارزشی را از نظر اقتصادی برای اپراتورهای ارایه دهنده خدمات جی اس ام و از طرف دیگر تسهیلات و سرویس های ارزش افزوده وکاربردی فراوانی را برای مشترکان فراهم نماید.

استفاده از این خدمات در ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۸۱ مورد بهره ‌برداری قرار گرفت. از این سال به بعد استفاده از پیام کوتاه به‌ صورت تدریجی در میان کاربران ایرانی تلفن همراه فراگیر شد.


براساس جامعه آماری به دست آمده از شرکت مخابرات ایران، تعداد مشترکان تلفن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ همراه در ابتدای سال ۱۳۸۳ رقمی برابر با ۸۷۶/۴۴۹/۳ نفر بوده است که با رشد ۹۱/۴۷درصدی در انتهای سال ۱۳۸۳ به ۷۴۹/۱۰۲/۵ مشترک افزایش یافته است.


در این سال روزانه ۲۰ میلیون پیام کوتاه توسط کاربران تلفن همراه رد و بدل می‌گردید که این رقم در روزهای خاص و اعیاد مختلف بیشتر می‌شود.

خدمات پیام کوتاه از طریق جی‌اس‌ام مودم نیز یکی دیگر از راه‌های ارسال اس ام اس ‌است. در این سیستمها، نرم‌افزاری به همراه مودم روی کامپیوتر افراد نصب شده و مدیریت سامانه  انجام می‌گیرد.

همچنین سامانه اس ام اس از طریق نرم‌افزار تحت وب و کاملاً اینترنتی و مجازی نیز یکی دیگر از این ابزارهاست. این نوع سیستم را شرکت‌های فناوری خدمات سامانه و ارزش افزوده ارائه می‌دهند.

این نرم‌افزار پنل پیامک نام دارد که هیچ محدودیتی در ارسال ندارد و راهی کم هزینه و مدرن برای تبلیغات شده است.

در سال ۱۳۸۴، مناقصه‌ای برای ارایه خدمات ارسال اس ام اس به صورت انبوه به وسیله شرکت مخابرات ایران برگزار شد که در آن سه شرکت رهیاب، آتیه داده پرداز و مگفا برنده شدند. هم اکنون شرکت های زیادی از خدمات این سه شرکت استفاده می‌کنند.

تحقيقي كه سال 2004 انجام شد نشان داد كه افرادي كه تلفن همراه دارند تنها دو دسته هستند يا با تلفنشان صحبت مي‌كنند و يا از دسته افرادي هستند كه با ارسال ای ام اس بسيار مانوس هستند. گروه دوم دو برابر پيغام مي‌فرستند و تعداد زنگهايي كه با تلفن همراهشان مي‌زنند نصف افراد ديگر است.