تاریخچه ارسال اس ام اس

ارسال اس ام اس

تاریخچه ارسال اس ام اس باز می گردد به سال ۱۹۹۲ که در گروه سما تلکام شرکت مخابراتی ودافون در انگلیس اختراع شد. نیل پاپ‌ورت یکی از مهندسین این شرکت که در ساخت این تکنولوژی مشارکت داشت در ۳ دسامبر ۱۹۹۲ اولین پیام کوتاه را فرستاد.

سپس ارسال اس ام اس در اروپا رواج پیدا كرد و بعد از آن چند ماه طول كشید تا به امریكا رسید.

در آن زمان تلفن‌های همراه صفحه کلید نداشتند و برای نوشتن پیام کوتاه از کامپیوتر استفاده می شد. این سیستم در واقع به عنوان یک پیجر اداری برای گزارش رفت‌ و آمد مدیران شرکت‌ها به منشی و دبیرخانه طراحی شده بود.

اما به مرور زمان استفاده از آن گسترش یافت به طوری ‌که تا بیست سال بعد نقشی محوری در نحوه برقراری ارتباط میان انسان‌ها پیدا کرد.

حتی امرزه نیزارسال اس ام اس در اروپا رواج بیشتری دارد. گرچه تحقیقات نشان داده است كه در آمریكا نیز 37 درصد افرادی كه تلفن همراه دارند در طول ماه دست كم یک پیام را ارسال یا دریافت كرده‌اند.

در حال حاضر ۸۳ درصد از کاربران انگلیسی و ۷۹ درصد از کاربران آلمانی تلفن همراه از سرویس پیام کوتاه استفاده می‌کنند.

امروزه اکثر کسب و کار ها به دنبال تبلیغاتی هستند که با هزینه کم بیشترین بازدهی را داشته باشد تبلیغ با ارسال اس ام اس بهترین پیشنهاد به کسب و کارهای مختلف محسوب می شود.

یکی از ویژگی های تبلیغات پیامکی سرعت بالا در جذب مشتری است.


در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۵۰ میلیارد پیام کوتاه فقط در بریتانیا ارسال شده است.


پیامک یک سرویس ارسال پیام متنی در گوشی، فضای مجازی و سیستم های ارتباطات همراه می باشد که از پروتکل های ارتباط استاندارد که امکان تبادل پیامک ها را بین گوشی های همراه ممکن می سازند استفاده می کند.

در ابتدا امکان ارسال اس ام اس به سایر سرویس دهنده های موبایل امکان پذیر نبود و برای استفاده از اپراتورهای دیگر باید تنظیمات مربوط به آن را در گوشی تنظیم می کردند.

این محدودیت تا سال 1999 ادامه داشت، اما از سال 2000 استفاده از پیامک افزایش یافت به طوری که در سال 2010، 1/6 تریلیون پیامک ارسال شد، که به طور میانگین 193000 پیام در ثانیه می باشد.

حداكثر تعداد حروفی كه در یک پيام كوتاه جا دارد 160 حرف است كه اين تعداد در زبان هایی همچون فارسی یا چینی به 70 می رسد.

برای شلوغ نشدن سیستم ارسال اس ام اس مخترعان تصمیم گرفتند که شما نتوانید پیامی با بیش از 160 حرف بفرستید.

اما باز هم ارسال تعداد حروف به سيستمی بستگی دارد كه در كشور و يا منطقه نصب شده و توانایی ارسال پيام را دارد.

در برخی از مناطق ممكن است به صورت اتوماتیک به شما اجازه دهند تا بتوانيد بيش از اين حروف را هم در یک پیام بفرستيد اما حد معمول آن 160 حرف است.

تحقيقی كه سال 2004 انجام شد نشان داد كه افرادی كه تلفن همراه دارند تنها دو دسته هستند يا با تلفنشان صحبت می ‌كنند و يا از دسته افرادی هستند كه باارسال اس ام اس بسيار مانوس هستند.

افرادی كه به فرستادن ارسال اس ام اس علاقه دارند دو برابر پيام می‌فرستند و تعداد زنگ هایی كه با تلفن همراهشان می‌زنند نصف افراد ديگر است.

از سوي ديگر براي مخابرات نيز ارسال پیامک از سراسر کشور بسيار بهتر از آن است كه شبكه با افرادی كه در حال صحبت با تلفن های همراهشان هستند پر شود، زيرا ارسال اس ام اس جای زيادی از شبكه های مخابرات را نمی ‌گيرد.

استفاده از خدمات پیام کوتاه در ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۸۱ مورد بهره‌ برداری قرار گرفت، از این سال به بعد استفاده از پیام کوتاه به‌ تدریج در بین کاربران ایرانی فراگیر شد.

در سال ۱۳۸۵، هشت میلیارد پیام کوتاه در ایران مبادله شد، در این سال روزانه ۲۰ میلیون پیام کوتاه توسط کاربران تلفن همراه رد و بدل می‌گردید که این رقم در روزهای خاص و اعیاد مختلف بیشتر می‌شود.

اما اولين پيام كوتاه در شبكه تلفن همراه كشور، مرداد ماه سال ۱۳۸۱ توسط یک سيستم ايرانی وابسته به دانشگاه صنعتی شريف به صورت آزمايشی برای يک شماره تصادفی ارسال شد.

اندکی بعد با خريداری تجهيزات فنی، خدمات ارسال اس ام اس در بهمن ماه همان سال به صورت رسمی بر روی شبكه تلفن همراه كشور راه اندازی شد.

اگر سوال یا نظری دارید با ما درمیان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *